Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 21:40   #61
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

nu trebuie sa resetezi modemul decat daca ti se spune sa faci asta....sincronizarea poate sa dureze ceva vreme...si uite asa ramai fara net.
nu mai umbla la modem...vezi sa-ti fie setat routerul calumea.
daca modemul se desincronizeaza singur insista sa-ti schimbe modemul sau sa-ti rezolve problema.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 21:58   #62
sorin82

Stock
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 3
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

La mine modemul se sincronizeaza in 18 secunde dupa restart, poate m-am exprimat gresit, nu-l resetez de la butonul ala ascuns, de acolo stiu ca-l aduce la setarile default deci sterge tot de pe el.
Routerul e setat bine, cadea netu si fara router, cum am zis, si daca lasam doar telefonul in modem.
Modemul mi l-au luat sa mi-l schimbe dar banuiesc ca mi l-au adus tot pe ala si au zis ca e altu. Dupa seria de pe cutie nu ma mai pot lua ca mi l-au mai schimbat odata cand mi s-a ars portul ethernet.
Dar cum acum merge bine cred ca nu e problema de la modem, ci probabil de la ceva legaturi slabe undeva pe la stalpi sau de la echipamentele lor de pe stalpi.
La 192.168.100.1 apare ca fiind "operational" si ledurile arata la fel :death:
Cum am zis in postarile trecute, nu cred ca e normal ca sa se schimbe frecventa singura fara restart, defapt dupa cum arata in pagina modemului se schimba doar de la echipamentul lor de la stalp si la modem ramane cea veche.
Le-am zis sa faca cumva sa blocheze schimbarea automata a frecventei si problema ar fi rezolvata.
Eu cred ca doar ar trebui debifat "auto" (sau cum o fi trecut acolo) in pagina de configurare de la echipamentul lor, dar ori nu stiu, ori le e lene sa caute.

Am mai discutat si cu alte pers. din acelasi cartier dar in alta zona si la fel le cade netul cum imi cadea si mie. Se enerveaza, il restarteaza, si cam atat. Nu suna la ei, nu se intereseaza.
sorin82 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 18:48   #63
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

morghen> Chiar daca e ieftin digimobil samd, mi se pare absurd sa imi ceara sa il folosesc eu si nu altcineva. Mi se pare absurd ca daca platesc abonament la cablu tv sa ma oblige sa ma uit la televizor. Din moment ce e problema lor, nu cred ca e un capat de lume sa ma sune pe romtelecom/orange, nu? Cum spuneam, daca as fi tata si am copilul la facultate in Tm, nu am voie sa ii dau telefonul la el? Samd.

In fine, au venit joi si mi-au facut netul. Vineri la pranz aveam acces local, dar de atunci vad ca merge incontinuu. In fine, m-am interesat si la upc cica e 40 euro abonamentul.
__________________
n/a
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 10:25   #64
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Este UPC in Arad?
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-09, 13:46   #65
XtenSion

Stage 4
 
XtenSion's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 251
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Da, este UPC in arad, dar se pare ca e scump. Probabil nu au infrastructura inca sau asa ceva.. Informatii aici

Cum m-am apucat sa downlodez ceva cu uimitoarea viteza de 500 kB/s iar am avut acces local. In ultimele 10 minute tot am resetat pe modem. Acuma am pus limita la download la 450 si vad ca inca rezista.

LE: Atata i-a fost. Tocmai m-am intors de la resetare. Ar trebui sa ne dea tuturor niste prelungitoare cu o priza cu intrerupator. Sau sa ne adunam mai multi sa facem si sa le vindem. Iar apoi le facem cu intrerupator prin telecomanda si extindem afacerea.

Last edited by XtenSion; 10-10-09 at 14:11.
XtenSion is offline   Reply With Quote
Old 22-01-13, 14:02   #66
AlexXL1

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 1
Default Re: Provideri Internet Arad -Astral(UPC)

Poti incerca internet 4g http://www.i4gwimax.ro/
AlexXL1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -