Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-07, 21:50   #46
Aelius

Stage 3
 
Aelius's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 109
Default Re: noul cod rutier, un mare .....!

Quote:
Originally Posted by criss View Post
pai daca aici l-ai scris.... daca ti-l mut dincolo vei vedea ca titlul/post va ramane tot asta, eu cel putin am inteles ca ai scris in continuare la ce facea bullettt referire aici
oboseala e de vina............eu sunt in dosarele X
seamana cu ce am postat acolo.
my bad.....sorry
Aelius is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 14:28   #47
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,141
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

1. de la 1 ianuarie nu mai ai voie sa-tzi treci gume mai mari in talon decat daca prezintzi ceva hartie originala de la fabrica prin care dovedeshti ca pe mashina ta s-a pus la vremea vanzarii rotzi de marimea x(care vrei sa le pui)
2. daca te prinde cu alte rotzi iei amenda shi tzi se ia talonul.

in concluzie...legea e facuta in asha fel incat sa te rishti sa-tzi pui jante mai mari(deh moda...necesitatea...figurile) dar sa nu potzi trece in legalitate.....astfel profitant statul roman de pe urma amenzilor ce le plateshti in mod regulat.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 16:08   #48
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

pai daca traim intro tara de kk, daca ar sta si sar gandi putin la ce voteaza, probabil ar castiga daca nu lafel de mult ca din amenzi daca nu mult mai mult , pt ca ar da frau liber comertului cu accesorii tuning care ar aduna ceva valoare adaugata la final de an, toata lumea ar fi fericita ,noi sa ne aratam bligurile la domnisoare, comerciantu ar avea in continuare pita pe masa + aia cativa angajati, iar statul ar aduna o suma frumusica la sfarsit de an.
Dar astai viata, daca vrem, ne riscam , ca eu sincer asta asi face
mias lua genti de camion numa sa stiue eu ca nu stau pe ...
canny is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 18:33   #49
BULLETTT

Stage 5
 
BULLETTT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,332
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

Daca neamtu a facut o masina si i-a pus jenti pe 15...nu e bine sa vina unu sa ii puna jenti pe 17 doar ca e la moda...... diferenta de greutate dintre o janta pe 15 si una pe 17,18...este destul de mare....si directia are de suferit datorita acestor kg in plus.
BULLETTT is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 19:00   #50
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: noul cod rutier, un mare .....!

asa era tot timpu si bine face
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 19:14   #51
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

la fel cum geanta aia de 16 de tabla de passat e mai usoara cu 5000 % mai usoara decat una de 17 care e aliaj usor sau la fel cum daca la mine pe geanta sta in loc de 205 , 210 pe talon mai mic, te pomenesti ca se rupe armatura din anvelopa mai repede sau ce,
ce ai spus tu glontule e f adevarat daca esti om care vede masina camijloc de transport, ca daca nu ... sau vrei sa spui ca atunci cand modifici axa cu came sau admisia deja nu umblii peste calculele inginerilor constructori
de aceea e tunning, stim ca nu mai e cum au facuto constructoru dar suntem dispusi sa riscam pe banii nostrii pt un + de acceleratie stabilitate frane..

Asta e ca si cand ma gandeam sa imi pun frane ventilate pe toate patru + pompa mai mare, deci in concluzie frane mult mult mai bune, dar crezi ca ti se aproba asa ceva, normal ca nu , ca doar e rau sa ai frane mai bune
canny is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 19:25   #52
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

scuzati exprimarea incorecta
canny is offline   Reply With Quote
Old 15-03-07, 19:57   #53
ar 79 dix

Stage 5
 
ar 79 dix's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 646
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

ba eu deja fac cu nervii. acuma cand am vrut sa imi trec si eu in talon jantele pe 15 la jafu meu nu mai e voie. eu imi bag p.u.l.a. in ea de tzara si de guvernantzi sau mai stiu eu cine dracu da legi!

canny zicea bine acolo, pai astia in loc sa faca bani la buget ca ala isi vinde jantele=ca tu platesti o taxa ca le treci in talon, mai rau ingreuneaza situatzia! asta ii exact ca si cu schimbatu motorului, ii trecut in lege ca si piesa de schimb, dar tu nu ai voie sa il schimbi decat cu aceiasi serie care e scrisa la tine in motor.
sa ma c.a.c. in ea de tzara si prostii care o conduc. gandire de prosti, mai bine umblu cu motorul meu non euro si diesel decat cu unu euro 2-3-4. asta gandire, nu?incurajam poluarea sau ce? dar ce ne mai miram, noi iam votat, noi ne spalam cu ei pe cap.
asta e daca nu pot sa mi le trec in talon, jos nici atat nu le dau, daca ma opreste un garcea asta e, nu o sa am actele la mine si ma risc sa platesc o amenda, daca o platesc ca si asa mai am 2 la finantze neplatite de 2 ani.
__________________
TUNING IS NOT A CRIME!
ar 79 dix is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 02:02   #54
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

pai te risti ca nu toti avem avioane de masini ca sa nu le mai facem nimic,
dar stai linistit ca de cauciucuri si nu numai se intampla peste tot
nu stiu daca ati vazut pe discovery parca in uk, lo luat garcea lor la rost pe un omulet, ca ce is cu cauciucurile si gentile de pe masina si dupa aia daca lea avut pe masina cand a primit verificarea, diferenta e ca acolo garcea sa dus la registrul auto al lor si l-a luat la bani marunti pe cel care ia dat verificarea.
cat despre taxe ce sa spunem e vb de bunul simt al comertului, se stie clar cu cat se ruleaza mai multa marfa fiecare are mai multi bani, dar ce te faci cand in general tara e condusa de oameni necalificati pt postul pe care il au
sa speram la mai bine
canny is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 15:27   #55
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,141
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

Quote:
Originally Posted by BULLETTT View Post
...... diferenta de greutate dintre o janta pe 15 si una pe 17,18...este destul de mare....si directia are de suferit datorita acestor kg in plus.
Asta nu e regula....e o abureala pentru mintzi inchise shi cheia inghitzita.
Ducetzi cantaru, pizza shi berea shi eu va imprumut jantele sa va minunatzi.

Neamtzu a pus jante pe 15 ca asha era moda shi posibilitatzile (calitatea drumurilor) pe vremea respectiva.
morghen is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 00:43   #56
Aelius

Stage 3
 
Aelius's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 109
Default Re: bulangerii legate de legi cu privire la automobile.

Quote:
Originally Posted by morghen View Post
Asta nu e regula....e o abureala pentru mintzi inchise shi cheia inghitzita.
Ducetzi cantaru, pizza shi berea shi eu va imprumut jantele sa va minunatzi.

Neamtzu a pus jante pe 15 ca asha era moda shi posibilitatzile (calitatea drumurilor) pe vremea respectiva.
Atunci daca avem in vedere drumurile noastre, jante de 15 sunt prea mult.........
Aelius is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 13:20   #57
tristan

Presedinte RACING SYNDICATE

Stage 5
 
tristan's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,358
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Racing Syndicate]
[VW]
Default Re: noul cod rutier, un mare .....!

Eu am trecut in talon 195/80 R15... sa imi spuna mie nenea politaiu cum bag io gumele astea acolo.... si eu le bag... normal este 195/50 R15
tristan is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 13:44   #58
ar 79 dix

Stage 5
 
ar 79 dix's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 646
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: noul cod rutier, un mare .....!

Quote:
Originally Posted by tristan View Post
Eu am trecut in talon 195/80 R15... sa imi spuna mie nenea politaiu cum bag io gumele astea acolo.... si eu le bag... normal este 195/50 R15
tai din aripa tristane!
ar 79 dix is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 13:47   #59
ar 79 dix

Stage 5
 
ar 79 dix's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 646
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: noul cod rutier, un mare .....!

eu mam gandit la o chestie si cred ca am sa o pun in practica!
-sa ma pun si sa sterg cu flexu chestiile alea unde scrie dimensiunea cauciucului, ca la cat is de prosti gaborii poate nu isi dau seama. numai faza tare e ca poate prind unu ca in ungaria si se pune prostu pe burta si se uita in interior, ca am patzito in ungaria acum catziva ani.
ar 79 dix is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 14:18   #60
Aelius

Stage 3
 
Aelius's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 109
Default Re: noul cod rutier, un mare .....!

Quote:
Originally Posted by ar 79 dix View Post
eu mam gandit la o chestie si cred ca am sa o pun in practica!
-sa ma pun si sa sterg cu flexu chestiile alea unde scrie dimensiunea cauciucului, ca la cat is de prosti gaborii poate nu isi dau seama. numai faza tare e ca poate prind unu ca in ungaria si se pune prostu pe burta si se uita in interior, ca am patzito in ungaria acum catziva ani.
Tin sa te contrazic la faza cu gaborii.Io am vaz o politista care i-a saltat la unu talonu.Si nu avea cine stie ce roti.Eu unul nici nu le-am remarcat,dar gacica i-a zis dupa 2 sec ca daca nu cumva le are trecute in talon, pa...........
__________________
Driving is what I do.
Aelius is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -