Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-11, 05:47   #1
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Retinere de talon Bulgaria

Salut tuturor, am o problema pe care nu prea stiu sa o abordez si as dori niste sfaturi daca se poate. In data de 05.01.2011 mi s-a retinut talonul de catre un politist (nu vreau sa ii dau numele) din cauza ca am folii pe spate, toba galagioasa si numarul de inmatriculare pus in geam (nu-l mai am pe spolierul din fata pt ca am intercoolerul si nu-l pot monta pe el) si m-a trimis la RAR ca sa imi fac omologarea.... Faza e ca eu am numere de bulgaria pe masina, prima oara cand am vrut sa inmatriculez masina in romania am fost la RAR la noi nu mi-a fost omologata masina desi masina era stock in afara de jenti, frane si hotside-ul de la turbine dar handicapatii de acolo au comentat de evacuare, turbine si chestii de genul asa ca am ales sa o inmatriculez pe Bulgaria. In urma cu aproape jumatate de an am bagat masina (audi s4 biturbo din 1998 am uitat sa specific) la modificat la kid tuning si i-am pus alte turbine, evacuare etc etc asa ca sansele mele sa trec de omologarea de la RAR sunt foarte minime, desi cand mi-am inmatriculat masina in bulgaria mi-au mai ramas niste acte de germania unde sunt trecute modificarile de exemplu: abgasturbolare (adica turbine + evacuare), bremsen (frane) etc etc. Am incercat sa ii explic politistului ca masina a fost si este omologata dar degeaba, i-am explicat ca in germania s-a putut circula cu ea asa (nespecificand modificarile pe care le-am adus masinii) dar tot degeaba si mi-a retinut si mi-a dat o hartie cu care am dreptul sa circul cu masina 15 zile..... Daca are cineva vreo idee il rog sa o scrie aici ca sincer sa fiu nu stiu ce sa mai fac......
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 17:20   #2
BOGDAN_UWW

Stage 5
 
BOGDAN_UWW's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 864
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

este cumva un audi albastru ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC06386.JPG
Views:	389
Size:	2.79 MB
ID:	1817706  
BOGDAN_UWW is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:32   #3
calinpetco

Stage 5
 
calinpetco's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 571
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

pai nah...

legal n-are cine ce sfaturi sa-ti dea. orice pui neomologat pe masina... pa!+
eventual cere-i lu' Kid omologarile la ceea ce ti-a facut pe masina... )
__________________
If its got tits or tires... its got problems!
calinpetco is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 20:48   #4
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Quote:
Originally Posted by BOGDAN_UWW View Post
este cumva un audi albastru ?
Da, aceea e masina.....
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:29   #5
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Stiu masina, stai foarte aproape de mine.

Oricum ambele tari sunt membre UE. In talonul bulgaresc inteleg ca nu ti-ai trecut modificarile.

Last edited by Daci; 11-01-11 at 23:58.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:42   #6
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Poate Bulgaria e ca si Romania.. Adica nu poti trece nimic in talon, doar daca faci omologari individuale si toate aberatile ce tin de ele. Problemele cu folia si numarul fata le rezolvi usor. Folia o dai jos, eventual pui una omologata in Romania sau incerci doar sa faci rost de acea foaie si stickerele de omologare de pe geamuri (se gaseau de vanzare) si numarul il prinzi in bara, pe partea stanga, cum e si la Mitsu Evo sau Alfa 159. Legat de tobe problema nu o sa fie doar zgomotul ci si noxele.. Din pacate in Romania nu o sa gasesti evacuare stock de S4 care oricum nu merge pe turbinele tale.. Doar ca, modifici evacuarea si ii mai adugi niste catalizatoare si inca o toba intermediara.. Cu finala vezi ce faci.. Astea doar ca sa iei verificarea.. In mod normal nu te verifica de altceva, ci doar problemele semnalate in Procesul verbal. Bafta
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:44   #7
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Quote:
Originally Posted by Daci View Post
Stiu masina, stai foarte aproape de mine.

Oricum ambele tari sunt membre UE. In talonul bulgaresc inteleg ca nu ti-ai trecut modificarile.
Degeaba ambele tari sunt in UE ca militianul nu a vrut sa priceapa si ma bagat inapoi la RAR. In talonul bulgaresc nu am trecute modificarile doar datele masinii cum ar fi capacitatea 2671 cmc, putere 270 kw etc. Faza e ca mai am ceva documente nemtesti pe care am modificarile trecute dar acolo nu specifica ce turbine am. In lista de modificari scrie abgasturbolader (turbinele anterioare erau cu compresorul stock si hotside-ul de la rs4 si alta evacuare) dar nu era specificata marca turbinelor sau a evacuarii asa ca "teoretic" nu ar trebui sa isi dea nimeni seama daca am mai schimbat intre timp evacuarea daca tot ii trecuta in lista de modificari.....
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:48   #8
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

RAR Romania nu tine cont de nimic.. Nici de TUV, de nimic..
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:48   #9
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
Poate Bulgaria e ca si Romania.. Adica nu poti trece nimic in talon, doar daca faci omologari individuale si toate aberatile ce tin de ele. Problemele cu folia si numarul fata le rezolvi usor. Folia o dai jos, eventual pui una omologata in Romania sau incerci doar sa faci rost de acea foaie si stickerele de omologare de pe geamuri (se gaseau de vanzare) si numarul il prinzi in bara, pe partea stanga, cum e si la Mitsu Evo sau Alfa 159. Legat de tobe problema nu o sa fie doar zgomotul ci si noxele.. Din pacate in Romania nu o sa gasesti evacuare stock de S4 care oricum nu merge pe turbinele tale.. Doar ca, modifici evacuarea si ii mai adugi niste catalizatoare si inca o toba intermediara.. Cu finala vezi ce faci.. Astea doar ca sa iei verificarea.. In mod normal nu te verifica de altceva, ci doar problemele semnalate in Procesul verbal. Bafta
Bebe, faza e ca maine merg la RAR cu cineva care ii cunoaste pe cei de acolo, sper sa pot sa rezolv problema.... in orice caz mi-o tras-o rau de tot organul....
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:49   #10
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
RAR Romania nu tine cont de nimic.. Nici de TUV, de nimic..
Asta am observat-o si eu cand am cumparat masina )))
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:55   #11
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

ma scuzati ca ma bag si eu ca musca in lapte...dar eu cu numere de bulgaria ce treaba am cu registru auto roman ? nu stiam ca un strain din u.e daca vine cu masina in romania trebuie sa o aduca la stadiul de stock altfel ramane fara talon

mi se pare absurd... adica daca plec cu masina din tara tunata ... in acele tari voi fi obligat sa trec prin registrul lor auto ?

atata timp cat tara X imi da voie sa circul asa cu ea...ma supun regurilor internationale cand ies din tara.. nu ?
__________________
/!\ Drive Fast...but.... Drive Safe /!\
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 23:56   #12
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Vb cu cei care se ocupa cu inmatriculari bulgaria .


De ce le dai talonul ?? Eu nu dau nimic daca stiu ca sunt cu probleme !
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 00:04   #13
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

@YCEE asa am zis si eu, ce treaba am cu registrul roman daca sunt pe bulgaria dar vad ca treaba sta altfel. Am fost pe la rutiera zilele trecute sa vad cand au program cei cu eliberarile si l-am intrebat pe militianul de la intrare cu ce problema ma confrunt si daca este in regula ce am patit eu. Si el a zis ca da ca si el i-a luat unui austriac talonul mai in urma cu ceva timp..... In fine, mie mi se par niste aberatii fara margini ceea ce se intampla aici la noi. Dupa ce ca mi-a luat talonul si mi-a dat amenda a si plecat cu buletinul si permisul meu ca o uitat sa mi le dea cu celelalte acte si a trebuit sa dau pe telefoane sa dau de organ si sa ma duc pana unde era el ca sa le recuperez.....
@SAX1987 i-am dat talonul de prost ce am fost... data viitoare imi fac copie legalizata dupa toate actele si originalele le las acasa. Daca ii convine organului bine daca nu sa ma amendeze ca si asa nu ii platesc amenda... ))
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 00:09   #14
YCEE

Stage 4
 
YCEE's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 291
Member of:
[Fiat]
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

bai eu zic sa faci o contestatie... imi iei talonu daca am grave probleme ... dar ca am o toba niste folii si xenon de exemplu ...regulile internationale de circulatie

"Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state pot circula pe drumurile publice din România daca îndeplinesc conditiile cerute pentru a fi admise în circulatia internationala,"

poftim si link: http://instructorauto.bynet.ro/noul-cod-rutier-5-6.php

si cauta conditiile cerute pentru a fi admise in circulatia internationala...daca motivele pentru care ti-a fost retinut talonul sunt specificate acolo....this is the life...daca nu...faci contestatie

& ca sfat universal ..ia legatura cu cel care ai inmatriculato in bg
YCEE is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 00:15   #15
S Bikerboy

Stage 2
 
S Bikerboy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: Retinere de talon Bulgaria

Quote:
Originally Posted by YCEE View Post
bai eu zic sa faci o contestatie... imi iei talonu daca am grave probleme ... dar ca am o toba niste folii si xenon de exemplu ...regulile internationale de circulatie

"Autovehiculele si remorcile înmatriculate în alte state pot circula pe drumurile publice din România daca îndeplinesc conditiile cerute pentru a fi admise în circulatia internationala,"

poftim si link: http://instructorauto.bynet.ro/noul-cod-rutier-5-6.php

si cauta conditiile cerute pentru a fi admise in circulatia internationala...daca motivele pentru care ti-a fost retinut talonul sunt specificate acolo....this is the life...daca nu...faci contestatie

& ca sfat universal ..ia legatura cu cel care ai inmatriculato in bg
Am vorbit deja cu persoana cu care am fost in Bulgaria si merg cu el si inca o cunostinta de a lui la RAR ca s-ar putea rezolva treaba.... cel putin asa mi-a zis....
S Bikerboy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -