Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-10, 12:53   #6106
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

ce ar fi sa reveniti la subiectul topicului, nu o sa ajungeti niciodata la un comun acord. Ce consider eu kitsch pt x sau y este o opera de arta si invers. Si da, cred ca este mai mult dupa gust decat dupa "definitie"

@sparly - toate, dar absolut toate au mai fost puse
__________________
Menorah Hora
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 12:54   #6107
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by iuly_007 View Post
corect era subiectul threadului
topic=thread
Asta am vrut sa scriu, se subintelegea din ce am zis. Am facut un mic pleonasm acolo .
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 15:04   #6108
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Sunt totusi elemente ale aceluiasi producator, nu e acelasi lucru cu faruri de E92 puse pe A4 B7 sau orice alta idee ti-ar putea veni in cap. Din punctul meu de vedere, nu mi-as dori ca TT-ul meu sa semene cu un R8, dar daca e sa o iei asa nu ai mai vedea A3-uri 1,9TDI cu sigla S3, 320d-uri cu sigle de M3, etc. Si nu ma refer doar la sigle. Nu mi se pare o idee buna sa incerci sa iti faci masina sa para ceva ce nu este. Dar astea sunt polemici si ne departam de topicul threadului, adica kitschul. Mai bine decat definitiile care ti le-am dat si zecile de pagini de discutii despre subiectul asta pe threadul asta, nu am cum sa te lamuresc.
Si BMW cu kit M, Opel cu kit OPC...ford focus/fiesta cu kit ST...Seat Leon cu kit Cupra...sa mai zic? , toate masinile care au faruri cu angel eyes(inafara de BMW, toate cu dayline/devileyes inafara de Audi, toate japonezele care au un kit copiat dupa Nismo sau stiu eu ce...ooooups...atunci hai sa incadram 95% din masinile de pe forum aici...

Last edited by Antilles; 03-02-10 at 15:07.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:39   #6109
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
te rog sa te rezumi strict la a raspunde la ce te intreb. Conform definitiilor date de tine audiul tt din poza din mijloc se incadreaza la kitsch( am atasat si poza cu audi tt simplu si poza cu masina pe care o copiaza audi r8 )...dak da de ce dak nu de ce.....ms.
Ala chiar e kitsch.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 19:59   #6110
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by Antilles View Post
Si BMW cu kit M, Opel cu kit OPC...ford focus/fiesta cu kit ST...Seat Leon cu kit Cupra...sa mai zic? , toate masinile care au faruri cu angel eyes(inafara de BMW, toate cu dayline/devileyes inafara de Audi, toate japonezele care au un kit copiat dupa Nismo sau stiu eu ce...ooooups...atunci hai sa incadram 95% din masinile de pe forum aici...
Nu am zis ca toate alea se incadreaza neaparat la kitsch. Am zis ca unele din masinile de genu asta nu sunt neaparat pe gustul meu. Atata timp cat alaturi de un kit de genul asta nu o sa vedem si sigle de ///M, S, RS, etc. Vezi postul meu de mai devreme legat de elemente de design din cadrul aceleasi marci. Cu angel eyes nu sunt neaparat de acord, si daca e sa o iei dupa definitie, da, e kitsch. O masina cu devil eyes e oarecum kitsch ( desi AM ASTA IN PLAN pt astra ). Nu e nevoie sa incadram TOATE masinile de pe forum aici, putem avea oarecare ingaduinta. Dar un logan cu grila de Audi ( un simplu exemplu ) trebuie imediat postat aici.
__________________


SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 20:12   #6111
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Nu am zis ca toate alea se incadreaza neaparat la kitsch. Am zis ca unele din masinile de genu asta nu sunt neaparat pe gustul meu. Atata timp cat alaturi de un kit de genul asta nu o sa vedem si sigle de ///M, S, RS, etc. Vezi postul meu de mai devreme legat de elemente de design din cadrul aceleasi marci. Cu angel eyes nu sunt neaparat de acord, si daca e sa o iei dupa definitie, da, e kitsch. O masina cu devil eyes e oarecum kitsch ( desi AM ASTA IN PLAN pt astra ). Nu e nevoie sa incadram TOATE masinile de pe forum aici, putem avea oarecare ingaduinta. Dar un logan cu grila de Audi ( un simplu exemplu ) trebuie imediat postat aici.
Nu stiu, eu personal am vazut masini cu elemente de la altele, dar se imbinau foarte bine cu linia caroseriei si chiar arata bine, mai mult, am vazut masina care avea elemente de caroserie de la alta pe care eu nu o cunosteam, masina arata bine, avea o linie armonioasa, pot spune chiar agresiva si toata lumea era de acord ca e o realizare destul de mare, nimieni nu zicea ca e kitch...acuma eu intreb(fara sa vad loganul cu grila de audi), daca nu ai cunoaste cum arata audi, si nu ti-ai da seama ca grila e de pe un audi...si ar da bine pe masina (grila de audi nu se potriveste din cauza formei), sau ar fi fost inglobata perfect in masina....ai mai zice ca e kitch?!?!oare....si mai bine, hai sa ne luam de Driveru din CSR (no offense buddy), are Taunus-ul acela splendid, pentru mine o adevarata opera de arta...oare aia nu e kitch in cazul asta? ca si aia a copiat fata de Plymouth Baracuda si spatele de Chevrolet Camaro...oare ce spui? pana acum masina aceea are asa multe premii incat deja nu-i mai incap in portbagaj....prea generalizati fratilor, deja topicul asta e dus la extrem oricum, deja se repeta imaginile si, in neputinta de a gasi ceva nou, unii posteaza aiurea, doar sa se vada ca tasteaza si ei ceva, altii isi dau cu parerea (ca deh, au 18-19 ani, fac tuning de la 2 ani si stiu ce vorbesc, sau cum imi zicea cineva recent "am o multime de reviste de tuning de unde sa ma inspir, si stiu ce vorbesc")...in fine, oare cum pot sa unsubscribe de la topicul asta? ca deja devine enervant/aberant.

Si btw, nu am absolut nimic cu tine sau cu Driveru' (mentionat mai sus), nici cu masinile voastre, dimpotriva, va respect pe amandoi (si masinile voastre)si sper sa nu va fi ofensat cu ceva.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 20:23   #6112
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Nu m-ai ofensat cu nimic, stai linistit. Taunusul de care zici tu e intr-adevar superb. Sunt atatea masini cu elemente preluate de la altele care sunt pur si simplu superbe ! Pur si simplu s-a deviat cu discutia de pe pagina precedenta, si atat. Cineva a intrebat de definitia kitschului si i-am dat-o. Dar sunt sute de kitschuri menite sa fie laudate si care oricui i-ar place .
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 21:07   #6113
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

te cam contrazici singur.
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 21:12   #6114
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Ia si citeste posturile si ia-o logic si ai sa vezi ca are sens ce zic. Si totusi tine cont ca in chestia asta toata lumea are o anumita urma de subiectivism.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 21:56   #6115
Antilles
Opel Driver

Stage 5
 
Antilles's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,450
Member of:
[Opel]
[VW]
[Nissan]
[Honda]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by SV25MBN View Post
Ia si citeste posturile si ia-o logic si ai sa vezi ca are sens ce zic. Si totusi tine cont ca in chestia asta toata lumea are o anumita urma de subiectivism.
Singurul subiectivism e...parerea personala, sau gusturile omului (acuma exceptand chestii care dau in ridicol, dar pana la urma si alea sunt probabil pe gustul proprietarului).

Ce nu-mi pare mie corect e faptul ca nimeni nu ne-a dat dreptul sa le punem eticheta, cine spune ca noi suntem autoritatea suprema in materie de tuning, si pana la urma cine ne da noua dreptul sa comentam!? e una sa postezi masina in topicul "masina mea" si sa ceri pareri, si cu totul altceva sa postez o poza despre o masina (care unele sunt chiar reusite) si sa dau cu pietre in ea (ca apoi sa mai sara 2-3 care sunt oricum pe dinafara) sa zica si ei "vai, cel mai mare kitch" sh!t, parca ma uit la mondenitatile de la televizor dintre orele 17-19.
Antilles is offline   Reply With Quote
Old 03-02-10, 23:37   #6116
thorium232

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 679
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Sokares system turbooooooooooo SPORT BOSS
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2222222222223333333.jpg
Views:	307
Size:	97.5 KB
ID:	1298187   Click image for larger version

Name:	22222222222233333.jpg
Views:	220
Size:	127.9 KB
ID:	1298196  
thorium232 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 04:57   #6117
Andu_RacE
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 491
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Asta se incadreaza la kitsch sticking, nu la tuning.
Andu_RacE is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:02   #6118
sparly

Presedinte SRR

Stage 5
 
sparly's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 4,714
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
[Shine Club]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

Quote:
Originally Posted by thorium232 View Post
Sokares system turbooooooooooo SPORT BOSS
fara suparare asta chiar nare ce cauta aicea ,nui nimic tuning pe aceasta masina
sparly is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 10:06   #6119
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

asta a zis si baiatu de mai sus ... ai simtit nevoia de inca un post ?
RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 09-02-10, 23:55   #6120
D3m0N
Peugeot Driver

Stage 5
 
D3m0N's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 704
Member of:
[PEUGEOT]
[Toyota]
Default re: Kitsch tuning sau modificări care ne zgārie retina

acesta duce steagul peugeot... cel putin in romania .. https://forum.4tuning.ro/503-anunturi...206-tunat.html
D3m0N is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -