Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

View Poll Results: este sau nu kitch?
da 34 52.31%
nu 31 47.69%
Voters: 65. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-06, 01:56   #31
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

da, aleks, dar tinde spre kitch din cauza prizei de pe capota, nu din cauza farurilor...eu unul cel putin, necunoscand cele 2 masini de la care s-au imprumutat blocurile optice, nu l-am considerat kitch, si nici acum nu-l consider...este bine lucrat, mai ales farurile de mitsu...stopurile se puteau confectiona de la zero insa. iar eleronul...sa se ia de mana cu priza aia de neam prost
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 22-04-06, 07:49   #32
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

intotdeauna e loc de mai bine la o masina....iar pana acum este singurul espero care este facut mai cu bun gust...cel putin fatza este f reusita....eleronul nici pe mine nu ma atrage(mie personal nici nu-mi plac tipul asta de eleroane) iar priza de pe capota nu este pusa la oha....v-am spus...este turbo
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 24-04-06, 13:52   #33
MKE

Stage 5
 
MKE's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,418
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Zone]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

cum au spus mai totzi dp aici depinde de ce elemente si despre ce masina e vb...
MKE is offline   Reply With Quote
Old 24-04-06, 20:22   #34
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

depinde de ce vrea romanu inventiv sa puna pe masina si nu numai romanu.....etc
daca cum s-a mai pus pe oltcit spoilar de logan sau... pe dacie faruri de ursulet, sau..... cate si mai cate le trece prin minte
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 25-04-06, 10:51   #35
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

b_22_mke cum au spus mai totzi dp aici depinde de ce elemente si despre ce masina e vb...

ai dreptate
RCarlos is offline   Reply With Quote
Old 30-04-06, 00:59   #36
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

singura chestie draguta pe care o vad ar fi farurile
treaba cu stopurile alea de neoplan e chiar culmea... funny totusi
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 00:44   #37
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

funny... si stupida...cat de redus poti fi sa-ti "infrumusetezi" masina cu stopuri de autocar oare?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 08:29   #38
[-O-]

Stage 3
 
[-O-]'s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 120
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

Styling cu elemente de la alt model = kitch, sau nu? Hmmm...depinde - vorbim de piese/componente facute pentru o anumita marca de masina, dar montate pe alta, sau de piese inspirate de o anumita marca, dar construite special pentru fiecare masina in parte (gen Angel Eyes?). In primul caz, dap, cam e kitch, desi pana la urma depinde si de rezultat - daca arata bine, de ce nu? Important este ca acea piesa sa se potriveasca, sa arate natural, ca si cand ar fi fost pusa pe masina din fabrica. Sunt designeri care "imprumuta" un far, un spoiler, sau o grila, daca ajuta la aspect. In opinia mea ar trebui in acest caz sa fie indeplinite 2 conditii: a. caracterul practic/functional; b. cel estetic.
In al 2-lea caz, nu consider ca este kitch, pentru ca desi componenta respectiva a fost initial inspirata de o anumita marca, ea este facuta special pentru fiecare tip de masina in parte. Angel Eyes-urile, de exemplu, arata diferit de la o marca la alta, respecta in linii mari aspectul initial al farului de fabrica, si in majoritatea cazurilor, schimba aspectul masinii in bine. La fel si spoilerele, sau grilele, atat timp cat nu strica linia masinii.
[-O-] is offline   Reply With Quote
Old 02-05-06, 15:19   #39
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

daca am noroc zilele astea, o sa va dau un exemplu cu un "imprumut" de la alta masina, dar nu in sensul de mai sus...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-05-06, 03:24   #40
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

hmmm... eu am ce am cu angel eyesurile... nu-s decat kitch pe orice alta marca decat bmw... e ca sigla de m power pe dacia... autocolantul ala e tiparit special pentru a fi lipita pe portbagajul de berlina dar....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-05-06, 19:43   #41
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

pe de o parte iti dau dreptate cu angel eyes...pe de alta parte este cam singurul kitch care imi place si eram dispus sa-mi montez si eu asa ceva
dar ce parere aveti, jantele de la o masina montate pe alt tip de masina se incadreaza la kitch sau nu? puteti da si exemple (ma refer la jante fabricate pentru un tip de automobil, nu la cele aftermarket)
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 14:20   #42
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

inchipuie-ti un opel astra cu jante de kadet ( este unul care ma zgarie pe retina pe langa blocul meu... )
nu mai zic un vw cu jante de ford, de exemplu...
p e n a l, parerea mea...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 08:46   #43
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

Eu as considera acest tuning un up-grade.De ce? Intr-un Aro, Dacie sau Oltcit poti pune scaune piele de la ...a marca mai tare (cu adaptarile de rigoare).Am mai vazut pe forum o Dacie cu bord de ursuletz si toata lumea o lauda.Mai era acea Dacie "GEC" parca, cu faruri de Golf IV si vopsita mai tipator care iarasi arata despul de bine.Ar mai fi multe de spus.Ideea e ca se poate,si cu putin bun gust iese ceva mijto.Daca vrei sa o dai in extrem iese o sorcova, sau un pom de Craciun si doar atat.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-06, 17:44   #44
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

Quote:
Originally Posted by aleks
funny... si stupida...cat de redus poti fi sa-ti "infrumusetezi" masina cu stopuri de autocar oare?
si daca ziceam ca stopurile sunt facute special ptr kitul asta exterior....se chema tuning profesional ...sau cum?
Nu suntem noi experti in ale tuningului si pana la urma kitch este o masina care are un eleron de 1 m juma sau o evacuare facuta din galeata....
daca mie nu-mi place ca u ai faruri de punto pe ren 19...este kitch sau pur si simplu nu-mi place mie?
Hau s-o n-o mai dam in filme ca nu are rost....
Fiecare modifica masina in felul lui ....Gec-u de constanta ...dacia cu faruri de g 4 nu era kitch? Sau cumva erau bine pozitionate farurile?Am vazut si un oltcit cu faruri de g4 si daca te uiti fix din fata masinii habar nu ai ce masina este.....
Am vazut dacie berlina cu bot de megane...nu se pupa de loc botu cu restu masini..
Afara masinile cu elemente imprumutate de la alte masini si care se pupa cu linia masinii sunt destul de bine privite....
Totul este relativ si depinde in final doar de micile detalii.....ca o masina sa fie kitch sau nu...
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 14:57   #45
RCarlos

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,237
Member of:
[Crazy Drivers]
[Fiat]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

am vazut multi care au pus pe dacie berlina mai veche elemente de pe dacia berlina cea noua in special fata (faruri aripi capota). fffff multe dacii au spoilere puse de pe daciile berline astea noi. considerati asta un kitch? eu nu stiu ce sa spun
__________________
Va rog contactati-ma numai la tel: 0758903909
RCarlos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -