Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

View Poll Results: este sau nu kitch?
da 34 52.31%
nu 31 47.69%
Voters: 65. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-04-06, 13:07   #1
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

e o disputa care a aparut in multe topicuri, si vreau sa va spuneti parerea, este sau nu un kitch o masina cu elemente de la alt model, mai nou in general sau cu elemente de la alta marca de masina( faruri, spoilere,capota,stopuri etc )?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:10   #2
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

pfff greu de spus .. ptr k asa cum ati vazut bara de M arata bine si pe opel .. si pe peugeot .. pana si p dacie .. deci nu raspund
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:11   #3
andr3y-TAM

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 369
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

nush ce sa zic... in cazu farurilor nu cred ca ar fi kitch... dar in rest spoilere de mertz pe bmw sau vice versa... mi se pare o prostie... sau embleme sau capote... etc:P
__________________
Vroooooooooom
andr3y-TAM is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:11   #4
mertan

Stage 5
 
mertan's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,324
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

eu spre exemplu
am pe spate bara de renault 21. puteti sa radeti cat vreti voi. puteti sa ma puneti pe kich pe ce vreti voi ca nu ma intereseaza.dar mie imi place cm arata.
__________________
Proiectare civila-industriala-zootehnica-avize-design interior-lucrari de productie publicitara-0756.558.570
mertan is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:11   #5
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

parerea mea proprie si personala este ca da. nu-mi plac aceste "hibride" chiar daca e vorba de nu stiu ce piese mult mai scumpe ca si cele personalizate special pentru masina ta.

oricum majoritatea sunt de acord cu genu asta de modificat si unele lucrari chiar arata bine. (nuiu)
Piry is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:12   #6
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

lucrul acesta e variabil
deoarece fiecare are o parere in leg cu lucrul asta
unuia i se pare ca este kitch iar altuia nu
oricum opinia mea referitor la afirmatia de mai sus este una negativa
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:12   #7
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

as sta sa caut niste modele din spania ,faruri de a3 pe citroen saxo si tot asa, banuiesc ca voi cand puneti intrebarea asta singurele chestii care va apar in fatza ochilor... sunt olciturile cu farurile de logan si spoileru fatza de logan, si solentele cu fatza de logan si alte cacaturi din astea, in spania, se practica, si .. ies chiar foarte tari, eu consider ca NU e kitch .. atata timp cat discutam despre MASINI , adevarate, nu despre ce fac handicapatii astia de pun pe olcit fatza de logan si alte ***uri de genu .. ala DA , e kitch , deci .. depinde ...
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:13   #8
Vladutzzz_sv

Stage 5
 
Vladutzzz_sv's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 734
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

De cele mai multe ori iese un kitch....insa mai sunt si cazuri in care masina iese super misto cu piese si accesorii de la alta marca.....asa ca nu votez.....il consider un subiect destul de delicatt
__________________
vand audi a6, 2.5tdi, 2001, full fara piele acte valabile belgia
vand audi a4, 1.9tdi, 2002, full(mici probleme la navigatie), cutie dsg, volan dreapta
vand renault twingo fara acte
preturile sunt negociabile
contact 0742859363, ymess vladutzzz_sv
Vladutzzz_sv is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:26   #9
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

DA! asta e parerea mea.. fiecare masina ar trebuii sa stea cu kit-ul ei..nu kadett cu bot de logan, acura cu , componente pe spate de mercedes, etc!
Dar adevaru este ca majoritatea ies frumoase desi mi se pare neobisnuit asa ca...
Brian is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 13:28   #10
Zerofast

Stage 5
 
Zerofast's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 853
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

unele pot fi kitch altele nu de exemplu RINSPEED ia elemente de Porsche si creeaza cu totul alta masina
In general majoritatea sunt kitch
Zerofast is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 14:05   #11
Spawnr7

Stage 2
 
Spawnr7's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 48
Exclamation Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

Nu prea poti sa ai o opinie bine definita. Unele mashini arata super bine cu elemente de la alte modele, dar sa fim seriosi cand te uiti la o mashina "hibrid", respectiva nu mai lasa aceeasi amprenta unica, nu are personalitate proprie, te duce cu gandu la mashina de la care s`au "furat" componentele.
Eu optez pt o personalitate distincta a fiecarei marci.
Parerea mea.
Spawnr7 is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 16:22   #12
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

-cum a zis cineva mai sus, e destul de delicata abordarea temei....eu unul nu prea inghit faruri de golf pe berlina CN4 si alte chestii de-astea..oricat de bine ar fi imbinate si ajustate (desi majoritatea nu sunt) tot nu-mi plac si cu asta basta
-pe de alta parte, sa iei o trapa dubla de pe un polo hatchback si sa o pui pe alta masina inferioara, asta nu incadrez la kitch...sau scaune de m3 pe o masina mai slaba...aici e vorba de confort, iar daca treaba e bine facuta, poate sa arate si bine cu modificarile de mai sus (de exemplu)
-DAR cand vorbim de preluarea de elemente exterioare, adica bara de logan pe opel kadett, chiar si bara de bmw m3 pe dacie, prize de evo pe peugeot 307 sau espero...astea mi se par un kitch fantastic de tzipator si evident...aproape ca stema de renault pe dacia nova
-va dau un sfat si cu ocazia asta va cer si parerea celor care au curiozitatea sa caute sau care au vazut deja: cautati pe forum sau pe google acura aceea transformata in ferrari la exterior, uitati-va cata munca a fost acolo (metri cubi intregi de celuloza, multa, multa fibra de sticla si mai ales multa frecangeala pentru finisaj....daca ar fi fost mai original omul si ar fi creat ceva nesimilar cu alta marca, ar fi fost o capodopera...in cazul asta, unii pot pune botul ca ala intr-adevar ar fi ferrari, dar ce se face proprietarul cand o honda mai supercharged decat a lui il face varza la semafor?)
-hai ca am deviat de la subiect (eu, nu voi ) - ca sa trag o concluzie, tot ce e copiat aluneca mai mult sau mai putin spre kitch, daca scopul este schimbarea designului unei masini (si cu asta am exclus varianta transplantului de motor sau alte elemente tehnice)
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 16:27   #13
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

aleks, sper ca nu ai facut topicul asta pentru tine, adica sper ca nu te bate vreun gand cu masina ta
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 18:31   #14
Robertjoy

Stage 1
 
Robertjoy's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 18
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

astea care sant la noi,oltcit cu faruri de logan si toate astea,mi se par kitch.in schimb sant in anglia,opel corsa cu faruri,capota si aripi de golf 5 si nu arata rau si mai sant multe modele modificate asa,la ei sant vazute bine masinile astea...mie sincer nu mi se par asa interesante,dar fiecare e liber sa`si faca masina asa cum vrea.eu zic ca in general sant kitch,dar sant si cateva modele care nu arata rau,asa ca nu pot vota...in schimb e de apreciat munca care o depune,va dati seama ca sa faci dintr`un opel corsa un golf 5,sau asa ceva,e multa,multa munca.......
Robertjoy is offline   Reply With Quote
Old 17-04-06, 19:19   #15
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: styling cu elemente de la alt model-kitch sau nu?

una e sa iei faruri de g4 si sa le pui pe oltcit si sa nu se pupe si alta e sa iei scaune sau elemente de interior si sa le montezi ...si daca tot se preiau elemente de la omasina si se pun pe un alt tip macar sa se imbine si sa cada frumos...
D_M_X is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -