Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 12:27   #3376
Shorty
Opel Driver

Stage 4
 
Shorty's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 297
Member of:
[Opel]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

http://www.desteptarea.ro/articol_10559.shtml

Last edited by Shorty; 01-10-07 at 12:29.
Shorty is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 13:07   #3377
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
Interesant articol. Felicitari. Daca ar fi demarata o campanie de presa (atat cea centrala) pe aceasta tema ar fi minunat...
Amenzile, restrictiile nu pot opri acest microb ... doar alternativele. Degeaba pun ei amenzi si puncte, daca nu ai si o supapa pt a scapa de mancarimea aia de pe talpa, daca nu poti 1 data pe luna, la 2 luni sa stii ca te duci pe un circuit unde sa scoti totul din masina, fiind in acelasi timp in siguranta (relativa si aici), si fara sa pui in pericol si vietile altora.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 16:31   #3378
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
Domnu Pop pai asa mai veniti de acasa este foarte interesant articolul ,ati atins un subiect care este destul de important pentru soferi si care ar duce la mai putine accidente din cauza vitezei in oras .
Al3xxx is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 17:05   #3379
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

nu am stiut de discutzi dintre voi si distinsul ziarist...ca daca as fi stiut as fi intervenit mai devreme...spunea distinsul domn ziarist ,care nici macar nu a avut bunavointza sa se prezinte,ca putea sa faca poze cu fetezele noastre sa faca portret si sa ne puna in ziar....domnu ziarist....daca faceatzi asta ,eu personal a 2a ziua va dadeam in judeacata pt ca dvoastra domnule ziarist ,avetzi o poza cu 2 masini la semafor si o poveste f frumoasa ,dar probele domnule ziarist,unde sunt ? sau credetzi ca putetzi scrie ce vretzi ca pe timpul PRIMARULUI si toata lumea sa bata din palme ? apropo domnule ziarsit ...ce drept v-atzi insusit dumneavoastra de a publica o poza cu masina mea intr-un ziar? atzi cerut cumva acordul proprietarului pentru acest lucru? de bun simtz nu intentez nici o actiune impotriva dvoastra,pt ca sunt convins ca mai mult ma murdaresc decat sa ma curat....si statzi linistit ca daca toti soferii ar fi ca mine ,atzi ajunge in fiecare dupa amiaza acasa foarte intreg.

p.s.: si apropo de auditoriul dvs . din 4 persoane intervievate 2 sunt taximetristi ....un fel de hotul striga hotii....hai domle chiar pe taximetristi ti-ai gasit matale sa ii intrebi ?

numai sanatate (ca eu unul nu doresc raul altuia ,asa cum inchei dumneata articolul...cu mine la stirile de la ora 5 intr-un sac frumos de plastic...inca o urma de profesionalism...ce sa mai zic...incheierea spune totul )
-ZZ- is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 21:21   #3380
Spillner
Dacia Driver

Stage 4
 
Spillner's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 264
Member of:
[DACIA]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

E...aici cineva incearca sa indrepte o greseala savarsita in necunostinta de cauza...De apreciat initiativa ziaristului de a scrie un articol menit sa sugereze o rezolvare decat unul in care arunca cu pietre in stanga si in dreapta...e altceva domnu Pop.Ar trebui ca cineva sa incerce sa solutioneze si aceasta problema numai ca de multe ori cei care incearca sunt priviti ca niste infractori si sunt tratati ca atare...
__________________
cand vreti sa depasiti prin dreapta,asigurati-va bine,de obicei pe acolo vin eu racheta
Spillner is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 21:22   #3381
Spillner
Dacia Driver

Stage 4
 
Spillner's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 264
Member of:
[DACIA]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

fromoasa replica din partea ta ZOZ,bv!
Spillner is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 22:55   #3382
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

revin cu update- miine la ora 11 ,cimitrul andronache bucuresti .mai multe detalii dak mergeti careva la 0743098431-enache sorin
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 09:34   #3383
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

bine zis zoz
Quote:
Originally Posted by -ZZ- View Post
nu am stiut de discutzi dintre voi si distinsul ziarist...ca daca as fi stiut as fi intervenit mai devreme...spunea distinsul domn ziarist ,care nici macar nu a avut bunavointza sa se prezinte,ca putea sa faca poze cu fetezele noastre sa faca portret si sa ne puna in ziar....domnu ziarist....daca faceatzi asta ,eu personal a 2a ziua va dadeam in judeacata pt ca dvoastra domnule ziarist ,avetzi o poza cu 2 masini la semafor si o poveste f frumoasa ,dar probele domnule ziarist,unde sunt ? sau credetzi ca putetzi scrie ce vretzi ca pe timpul PRIMARULUI si toata lumea sa bata din palme ? apropo domnule ziarsit ...ce drept v-atzi insusit dumneavoastra de a publica o poza cu masina mea intr-un ziar? atzi cerut cumva acordul proprietarului pentru acest lucru? de bun simtz nu intentez nici o actiune impotriva dvoastra,pt ca sunt convins ca mai mult ma murdaresc decat sa ma curat....si statzi linistit ca daca toti soferii ar fi ca mine ,atzi ajunge in fiecare dupa amiaza acasa foarte intreg.

p.s.: si apropo de auditoriul dvs . din 4 persoane intervievate 2 sunt taximetristi ....un fel de hotul striga hotii....hai domle chiar pe taximetristi ti-ai gasit matale sa ii intrebi ?

numai sanatate (ca eu unul nu doresc raul altuia ,asa cum inchei dumneata articolul...cu mine la stirile de la ora 5 intr-un sac frumos de plastic...inca o urma de profesionalism...ce sa mai zic...incheierea spune totul )
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 13:40   #3384
Alex69

Stage 4
 
Alex69's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Thumbs up Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

Domnu ziarist a scris impacarea de frica repercursiunilor!!!! Au venit vorbe de sus
Alex69 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 14:11   #3385
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: pareri de ziarist

Quote:
Originally Posted by dragongc View Post
dar m-au enervat putin vreo doi (parca Aleks si shorty) care s-au luat de masina mea si de calitatile mele de sofer...unu' din ei chiar abereaza cu nu'sh ce Matiz... si altul ca nu m-am putut tine dupa baieti.
Si aleks... ( ) exprimare infantila si cam atat. Esti lipsit de respect fata de un om despre care nu stii nimic. Ceea ce spune multe despre tine. Nu ma intereseaza sa va fac rau, dar nu pot sa accept ca la 6 seara face fiecare ce vrea in plin trafic si trebuie sa ma gandesc ca poate nu mai ajung acasa intreg.
Lasati-o mai usor cu limbajul violent, ca puteti raspunde in fata legii si pt ce postati pe net, nu sunteti greu de identificat.
eu sunt impricinatul, si amenintatul
sunt chiar foarte usor de identificat, iti dau mesaj privat cu toate datele mele daca vrei, inclusiv seria si numarul la buletin, cnp, telefon, si ce mai simti nevoia sa primesti
eu eram cel care "abera" cu matizul, era o descriere generala, imi dadeam cu parerea cam la acelasi mod in care o faceai tu in articol
daca ai fi avut timpul necesar, ai fi vazut ca noi (pasionatii de fenomen[tuning, style, curse, etc] ) suntem ciuca batailor de cate ori vine vorba de presa.
am experiente destule, unele suficient de ciudate ( cum ar fi, acum ceva ani, cand intr-un club de curse, impreuna cu fostul nostru lider de la vremea respectiva micutul, odihneasca-se in apce, am primit la intalniri un mare "ziarist" bucurestean, care a mers cu noi la intalniri, a fost la curse cu noi, a mers acasa [la garaje de fapt] la 3 din membri, a inteles ce se intampla acolo pe deplin, iar cand a scris si articolul pentru care se documentase a iesit exact ce ne asteptam mai putin: stereotip, cu accente pe pariuri de mii de euro, cu copii de bani gata, masini modificate pe alte mii de euro [desi erau multe masini carte cu tot cu modificari si nu treceau de 70 de milioane] si toata cohorta de epitete de genul iresponsabili, teribilisti, ahtiati dupa viteza si bani din pariuri, etc.
inchipuie-ti ca l-am sunat pe om, si stii ce ne-a raspuns? prietene, te inteleg, dar am si eu niste sefi, si trebuie sa vin cu articole interesante, cum pot eu sa scriu ca ceea ce se intampal acolo e banal?
ei, sa stii ca asta e exemplul tipic de ziarist "echidistant", cu care ne-am cam invatat din pacate majoritatea celor pe care ii vezi mai vechi pe forumul asta...
asa ca sa nu te mire daca nici cuvintele la adresa articolelor de presa n-o sa fie tocmai usoare...
crede-ne, pe noi ne arata toti cu degetul, dar nu ne judeca nimeni corect
de afara se vede doar: pericol, ilegalitate, bani aruncati cu nemiluita, moarte care pandeste la tot pasul...
nu-i chiar asa, si ne exprimam asa cum credem noi ca e mai bine la adresa acuzelor...
sunt idei preconcepute, si o mare doza de disriminare.
srtii ce e aia discriminare, in esenta ei(si nu in definitia din dex): incadrarea tuturor personanelor dintr-un grup intr-o anumita stereotipie, pe baza unor idei preconcepute despre acel grup


p.s.: eu sper sa-ti incalci cuvantul dat acum vreo cateva postari, si sa continui discutia, ca noi nu mancam oameni, vorbim cu ei

Last edited by aleks; 02-10-07 at 17:41.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 14:56   #3386
danuuu

Stage 5
 
danuuu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 447
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

si inca ceva pt ziaristul forumui nostru...dak vrei sa faci ceva bun pt noi,adik pt toti soferii continua cu ideea care ai inceput-o in ultimul articol in care ai amintiti de moartea lu MICUTU....!!!!Adik prin voi,prin articolele voastre politia sa inteleaga ceva si aici te citez"Politia, insititutiile ar trebui sa faca mai mult ca sa previna asemenea nenorociri. Nu doar amenzi. Cine are o masina sport de 50.000 de euro nu poate fi oprit de o amenda de 300 de lei. Vor curse ? Dati-le curse ! Sunt prea putine evenimentele auto organizate in Romānia pentru amatorii de viteza care au masini puternice. O pista, niste viraje, cauciucurile si parapetii de protectie, o ambulanta-doua, grila de start, semaforul si un steag cu patratele, de atāt e nevoie ca sa se mai descarce pilotii nedescoperiti la timp. Plus niste hārtii de semnat. Si poate asa va fi mai multa liniste in trafic, pe strazile Bucurestiului si in toata tara. Poate vor muri mai putini. "
ms mult

Last edited by danuuu; 02-10-07 at 14:59.
danuuu is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 14:58   #3387
Alex69

Stage 4
 
Alex69's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Default

Datzi idei de locuri pentru curse in Bacau. Curse legale

Last edited by aleks; 02-10-07 at 17:30.
Alex69 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 16:17   #3388
dragongc

Stage 2
 
dragongc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 57
Default

Quote:
Originally Posted by Alex69 View Post
Domnu ziarist a scris impacarea de frica repercursiunilor!!!! Au venit vorbe de sus
Pentru ca dialogul devine aproape civilizat si pentru ca subiectul chiar e serios, revin. Multumesc pentru aprecieri..din punctul meu de vedere sunt perfect reale si justificate si reportajul si editorialul... primul e povestea unei scene la care am asistat, scris in conformitate cu adevarul si sub influenta nervilor provocati de felul PERICULOS in care conduc unii, iar al doilea exprima strict pareri personale. Sunt la fel de multumit de ambele.
ALEX 69... nu am scris de frica nimanui... oricand voi mai vedea faze de genul ceie la care am asistat, voi scrie la fel sau chiar mai dur. Dupa cum simt. Iar un editorial nu se scrie la comanda cuiva...ca nu scriu dupa dictare...ci exprima parerea autorului. Si "vorbele de sus" nu vin pentru subiecte de genul asta, credeti-ma Dar nu ai de unde sa stii asta, pt ca nu ma cunosti.
Pe domnul ZZ... cu judecata si cu probele... sa fim seriosi...cu atatia martori, camere si inregistrari...faceti o incercare la un avocat si vedeti ce va zice. Nu era nimic personal, iar incheierea reportajului nu era o urare, ci doar un efect al pesimismului meu dupa ce vad faze nasoale in trafic. Domnu' ZZ... incercati sa nu faceti aprecieri asupra profesionalismului meu, pentru ca daca nu aveam asa ceva ma faceam ca nu am vazut micul raliu si ignoram subiectul. Era mult mai simplu si nu ma trezeam amenintat/injurat de "supersoferii" Bacaului... Si nici nu reveneam cu niste opinii personale. Deci sunt nevoit sa ignor parerile dvs. in aceasta privinta. DACA nu mai vad "raliuri" in plin trafic, nu mai scriu despre ele. Asta-i tot ce pot sa promit, "intimidat" la culme de unele mesaje...
Eu inteleg ca cei mai multi dintre voi sunt oameni care chiar vor sa faca ceva cu pasiunea asta, nu doar cei care intra pe net numai ca sa injure... si pe care reusesc sa ii ignor.
DANUU..ALEKS...aveti si voi dreptate, nu va contrazic. Fiecare padure are uscaturile ei...si in presa...si in presa...si printre voi... Dar cum eu nu ma sperii de ale voastre ... ar fi indicat sa nu acordati atata atentie celor din domeniul mea.
Cred ca trebuie gasita o solutie. E usor de zis...mult mai greu de facut ceva.
Pista avem in Bacau... cam ingusta si micuta, dar este... Avem si un ACR...care intr-o vreme organiza cate un concurs de indemanare... Problema e de sponsori... dar bani se pot aduna si dintr-o taxa de participare, iar un eveniment despre care se aude atrage si sponsori...poate nu la prima editie..dar cu timpul sigur se aduna. Nu stiu... nu zic ca am eu solutii, dar incet-incet poate fiecare sa vina cu o idee-doua si sa avem niste evenimente reusite in Bacau. Sunt si firmele din domeniu care ar putea fi interesate de publicitate.... Cei din Bucuresti sau alte orase au reusit sa se organizeze in niste asociatii sau ceva ? Poate gasiti un model la altiii...si il puteti adapta pe Bacau. Subiectul chiar merita discutat, ar putea avea rezultate reale. Daca o sa pot sa ajut cu ceva... nu refuz.

...si ca loc...nu doar pista de karting... curse legale se pot face si pe trasee pe sosea... Judetul e mare. Dar pentru asta e nevoie de sprijinul unor institutii, de asta ziceam de ele. Circuite amenajate nu prea stiu in Bacau in afara celui de langa sofert.

Last edited by aleks; 02-10-07 at 17:33.
dragongc is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 17:39   #3389
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

1st: editul la postul de mai sus a fost ca sa unesc postarile consecutive, nu am modificat nimic
2nd: cu cursele legale, eu spun ca e foarte greu spre imposibil...
cei 2 oameni care au facut subiectul reportajului atat de controversat sunt cei care au incercat sa faca posibil acest vis al nostru, si crede-ma ca sutn oameni cu influente si posibilitati numeroase, dar nici chiar ei nu au reusit sa transforme in realitate planul asta.
cel putin unul din ei stiu eu cu siguranta ca a facut multe drumuri pe la primarie ( pe vremea fostei conduceri cel putin ) si pe la aeroport, si pe unde nici nu-ti mai vine sa crezi ,si n-a reusit nimic...
aeroportul e si militar, si nu se poate, primaria nu se compllica, loc pentru 1000 de metri(plus minus, ca trebuie si suprafata de franare si portiune inainte de start deci nu pune doar cei 402 metri) in line dreapta si in conditii de siguranta, si cu pista de intoarcere nu prea este, si tot asa...

daca cineva are o idee mai buna va rog sa spuna, ca sunt chiar curios daca exista totusi vreo posibilitate, ca pana si botosaniul a avut curse legale, sa nu mai spunem de suceava sau iasi, care sunt lideri in moldova, numai noi nimic
...

p.s.: bun venit inapoi la discutii
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-10-07, 18:38   #3390
-ZZ-

Stage 5
 
-ZZ-'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 694
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: cafeneaua bacauanilor de pe 4tuning

domnu ziarist ,va rog frumos sa va documentatzi inainte sa scrietzi si sa mancatzi iar ****,despre inregistrari si probe.....(chiar azi am dat o declaratzie la politzie)...ia vedetzi ce scrie acolo....am impresia ca impertinentza si denaturarea adevarului a urcat pe cea mai inalta treapta in trustul dvoastra de presa....pana la noi dezvaluiri senzationale ,inchei aici.

p.s.:alta data sa folositi forumul ,va rog sa nu mai utilizatzi privatul.


cat despre intreabarea lui aleks : este o idee cu soseaua de dupa podul de la margineni,de la spalatoria auto pana la peco....duminica nu e trafic greu...exista varianta cartierul cfr pt cei ce vor spre moinesti luncani etc....distantza este....din pacate s-a cam stricat un pic drumul anul acesta,dar este inca in conditzii optime......poate reusim sa facem ceva in preajma zilelor bacaului....cred ca am putea obtine aprobare acolo.... si poate ne ajuta si domnu ziarist cu ceva articole de presa (ma indoiesc)

Last edited by aleks; 03-10-07 at 13:03.
-ZZ- is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -