Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 2D > ShowRoom > Beginner

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-13, 16:54   #1
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Lightbulb BP Design

AIXAM 500



Dacia Logan II MCV



Dacia Sandero II

bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 18:26   #2
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

Opel Astra G Classic



bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 01-08-13, 21:42   #3
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

si Ferrari-ul facut pentru concursul saptamanal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2lmo1ok.jpg
Views:	58
Size:	1.03 MB
ID:	2828468  
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 10:58   #4
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: BP Design

salut si bine ai venit Bogdan! Man de inceput ai inceput bine, insa sunt cateva imperfectiuni. Stiu ca esti la inceput, tocmai de aceea ti-ar prinde bine niste sfaturi.

1. Incearca sa te limitezi la lucrari mai simple, si cu timpul treci si la cele complexe cand vei prinde experienta. Incearca pentru moment, o suspensie spport, folie pe geamuri, jante, poate alte faruri prin copy / paste de pe alte masini.

2. Cand faci o vopsea (asta pe viitor) incearca sa ii pui si reflexiile din jur ca asa pare mat si ireal.

3. Si fii mai atent la selectii, ca ai unele selectii colturoase. Cand decupezi incearca un zoom mai mare ca sa fi atent pe unde mergi cu lasso-ul.

4. Vad ca ai invatat asta, urca pozele cu uploadul forumului original + VT

Multa bafta in continuare iti doresc!
__________________
Reme is offline   Reply With Quote
Old 02-08-13, 18:11   #5
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

Multumesc pentru sfaturi

La partea cu vopseaua recunosc ca am probleme mari (depinde si de masina la Ferrari mi se pare ca a iesit ok). Voi ce metoda folositi ca sa vopsiti?
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 12:35   #6
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

Dacia Sandreo 2 si Jaguar F-Type
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DACIA SANDERO II RACING VERSION.jpg
Views:	49
Size:	631.4 KB
ID:	2832121   Click image for larger version

Name:	Jaguar F-Type.jpg
Views:	57
Size:	876.0 KB
ID:	2832122  
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 07-08-13, 14:40   #7
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: BP Design

Quote:
Originally Posted by bogdan_bp View Post
Dacia Sandreo 2 si Jaguar F-Type


ti-am facut o imagine cu greslile care le ai la sandero de la chalenge,mau lucreaza-l

1-rest de bg ceva
2-plasa din grila bagata in far nu da chiar bine,plus ca nu are o forma rotunda ca cea a farului,e prea dreapta
3-bara e cam stramba si se cunoaste pe plasa ca ai "tras" de ea in jos,s-au intins celulele alea.
4-a ramas gri de la culoarea veche
5-stikerul ala e cam aiurea pus,nu are nici un fel de umbra,e cam plat
6-stikerul e mult prea drept,nu are curbura parbrizului
7- geamul coborat nu are forma corespunzatoare,nu are forma cadrului usii
8-stikerul ala "i love ro" e cam plat,mergea lucrat putin
9-rotile sunt blurate destul de rau
10-alte bucati din masina sau bg vechi


jaguarul parerea mea e ca l-ai ucis...arata mai bine in imaginea originala,dar poate e o chestie de gursturi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	eemxona6.JPG
Views:	64
Size:	189.8 KB
ID:	2832157  
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta

Last edited by dany2good4u; 07-08-13 at 14:42.
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 08-08-13, 05:54   #8
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: BP Design

ok... cu ce sa incep ?
in primul rand felicitari progresul e evident fata de masinile anterioare Ma refer la primele 3 din topicul tau , culminand cu opelu ala.

la ferari , per total ok ...
un lucru nu am inteles , de ce pe o parte sunt 8 evacuari si pe cealalta ai lasat tot 2 ?
la stopuri iarasi nu imi.este clar ce ai vrut sa faci.culoarea e ok , seamana cu aurul , parca e ferrariul vreunui sheik , curatarea elementelor de decor de pe masina e ok , cu exceptia ramei de plastic unde vine fixat numarul . parca ai fi dat cu dalta acolo
-----------------------
sandero-ul

culoarea este primul lucru care imi sare in ochi , nu zic ca e nepotrivita dar nu are nici un pic de adancime.
stickerele sunt puse toate aiurea , plate cum zicea colegul mai sus si farurile prea luminate.
problemele de la plasa au fost spuse , ma mai leg doar de umbra rotilor (care intra sub aripi) care lipsesc cu desavarsire.
culoarea farului din.stanga e foarte excentrica.
---------------------
jaguarul

culoarea pare mata , nu are adancime, si aici lipsesc umbrele rotilor ,stikerul cu pisica prea luminat , pare plat , culoarea rotilor e prea ... "dulce" albastrul caroseriei.e o culoare rece puteai sa pui un gri inchis sau negru , sa nu contrasteze atat de tare.farurile sunt de asemeni prea excentrice ca sa nu mai zic ca arata foarte ireal
-------------------

fi mai atent pe viitor la selectii si combinarea culorilor , joaca-te cu "levels" sau "curves" cand faci trecere de la o culoare deschisa la una inchisa
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 19:38   #9
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
ti-am facut o imagine cu greslile care le ai la sandero de la chalenge,mau lucreaza-l

1-rest de bg ceva
2-plasa din grila bagata in far nu da chiar bine,plus ca nu are o forma rotunda ca cea a farului,e prea dreapta
3-bara e cam stramba si se cunoaste pe plasa ca ai "tras" de ea in jos,s-au intins celulele alea.
4-a ramas gri de la culoarea veche
5-stikerul ala e cam aiurea pus,nu are nici un fel de umbra,e cam plat
6-stikerul e mult prea drept,nu are curbura parbrizului
7- geamul coborat nu are forma corespunzatoare,nu are forma cadrului usii
8-stikerul ala "i love ro" e cam plat,mergea lucrat putin
9-rotile sunt blurate destul de rau
10-alte bucati din masina sau bg vechi


jaguarul parerea mea e ca l-ai ucis...arata mai bine in imaginea originala,dar poate e o chestie de gursturi.
greselile de la dacie le-am vazut si eu aproape pe toate dar eram la a nu stiu cata incercare sa scot ceva din sandero si mi-a fost prea lene s-o iau de la capat, oricum nu cred c-o sa ma mai ating prea curand de modelul asta...

jaguarul e facut la cerere, asa a vrut omuŽ, asa l-am facut. nici mie nu-mi place... l-am pus aici ca sa vad ce parere aveti de lucrare voi cei mai experimentati.
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 19:42   #10
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: BP Design

Quote:
Originally Posted by bogdan_bp View Post
greselile de la dacie le-am vazut si eu aproape pe toate dar eram la a nu stiu cata incercare sa scot ceva din sandero si mi-a fost prea lene s-o iau de la capat, oricum nu cred c-o sa ma mai ating prea curand de modelul asta...

jaguarul e facut la cerere, asa a vrut omuŽ, asa l-am facut. nici mie nu-mi place... l-am pus aici ca sa vad ce parere aveti de lucrare voi cei mai experimentati.
momentan nimic.astept\am sa inceapa votarile la concursul cel mare
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 19:47   #11
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

Quote:
Originally Posted by Mehe View Post
ok... cu ce sa incep ?
in primul rand felicitari progresul e evident fata de masinile anterioare Ma refer la primele 3 din topicul tau , culminand cu opelu ala.

la ferari , per total ok ...
un lucru nu am inteles , de ce pe o parte sunt 8 evacuari si pe cealalta ai lasat tot 2 ?
la stopuri iarasi nu imi.este clar ce ai vrut sa faci.culoarea e ok , seamana cu aurul , parca e ferrariul vreunui sheik , curatarea elementelor de decor de pe masina e ok , cu exceptia ramei de plastic unde vine fixat numarul . parca ai fi dat cu dalta acolo
-----------------------
sandero-ul

culoarea este primul lucru care imi sare in ochi , nu zic ca e nepotrivita dar nu are nici un pic de adancime.
stickerele sunt puse toate aiurea , plate cum zicea colegul mai sus si farurile prea luminate.
problemele de la plasa au fost spuse , ma mai leg doar de umbra rotilor (care intra sub aripi) care lipsesc cu desavarsire.
culoarea farului din.stanga e foarte excentrica.
---------------------
jaguarul

culoarea pare mata , nu are adancime, si aici lipsesc umbrele rotilor ,stikerul cu pisica prea luminat , pare plat , culoarea rotilor e prea ... "dulce" albastrul caroseriei.e o culoare rece puteai sa pui un gri inchis sau negru , sa nu contrasteze atat de tare.farurile sunt de asemeni prea excentrice ca sa nu mai zic ca arata foarte ireal
-------------------

fi mai atent pe viitor la selectii si combinarea culorilor , joaca-te cu "levels" sau "curves" cand faci trecere de la o culoare deschisa la una inchisa
multumesc!

la ferrari sunt 8 evacueri pe-o parte, daca te uiti mai atent pe cealalta parte le-am eliminat.

de sandero nu vreau sa mai aud in viata mea, stiu ce-am facut acolo, a iesit un mare rahat.

jaguarul e facut dupa anumite indicatii, n-am ales eu culoarea etc... pe aripa e pus "sticker bomb", am luat o imagine si am incadrat o parte din ea pe aripa, partea pe care e si matza... mie mi se pare ca e destul de ok daca privesti toata zona respectiva, s-a aliniat cat de cat, stiu ca matza capteaza toata atentia, in fine is multe explicatii de dat in legatura cu asezarea stickerului
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 10-08-13, 19:51   #12
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

inca una...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Jaguar XJ.jpg
Views:	60
Size:	497.3 KB
ID:	2834210  
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 11-08-13, 01:02   #13
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: BP Design

incearca sa stai mai mult de fiecare masina, sa faci selectiile cum trebuie sa aplici culori reale si sa faci modificari cat de cat reale. De exemplu la Jaguarul asta suspensia pe spate zici ca e rupta si felul in care vine roata aia e foarte ciudat, apoi grila fata e way off man, unele obiecte atasate sunt blurry si neclare - incearca sa folosesti elementa din poze cu rezolutia mai mare decat a pozei pe care lucrezi. Cam atat la prima vedere...

Incearca cu modificari simple: jante, suspensie sport (nu exagerata), folie geamuri, un prag pe ici pe colo, eventual si bara fata daca poti sa o potrivesti si cu timpu vei evolua, te asigur eu ca toti au facut-o
Reme is offline   Reply With Quote
Old 25-08-13, 14:45   #14
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

Land Rover Freelander si Toyota Supra
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	land rover freelander.jpg
Views:	42
Size:	587.9 KB
ID:	2841986   Click image for larger version

Name:	toyota supra.jpg
Views:	43
Size:	229.2 KB
ID:	2841987  
bogdan_bp is offline   Reply With Quote
Old 20-09-13, 16:13   #15
bogdan_bp

Stage 2
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 73
Default Re: BP Design

3........
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	URSU ROZ.jpg
Views:	35
Size:	744.3 KB
ID:	2858209   Click image for larger version

Name:	VW GOLF IV.jpg
Views:	49
Size:	862.6 KB
ID:	2858210   Click image for larger version

Name:	subaru brz clean tuning net.jpg
Views:	41
Size:	1.30 MB
ID:	2858211  

bogdan_bp is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -