Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-02-14, 09:31   #1
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Mi-ati putea recomanda un model de anvelope de vara la dimensiunile 255/35/R19 pentru utilzare sport pe sosea? (nu curse). Ma intereseaza in primul rand sa fie cat mai aderente posibil (franari/accelerari/curbe) si in al doilea rand sa fie cat mai usoare daca este posibil deci ma intereseaza doar performanta.
Indicele de viteza trebuie sa fie "Y" (300km/h).
Nu am preferinte pentru vreo marca anume, asa ca astept parerile si sugetiile voastre pentru marci/modele.
Multumesc!

Last edited by Garrett; 23-02-14 at 09:36.
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 27-02-14, 15:33   #2
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Nimeni, nimic ?!?
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 05-03-14, 16:18   #3
Mindofitsown

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Iei frumos google, iti cauti anvelope marci premium la dimensiunea dorita, intri pe site-ul asta (http://www.tyrereviews.co.uk/ ) si vezi ce feedback exista in legatura cu ele. Spor.
Mindofitsown is offline   Reply With Quote
Old 14-03-14, 13:39   #4
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Quote:
Originally Posted by Mindofitsown View Post
Iei frumos google...
Foarte util, intr-adevar!

Last edited by Garrett; 14-03-14 at 13:52.
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 16-03-14, 13:40   #5
mrc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 62
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

din cate am citit eu, variante bune ar fi michelin pilot super sport si yokohama ad08. vezi un test interesant aici
http://www.caranddriver.com/comparis...omparison-test
mrc is offline   Reply With Quote
Old 19-03-14, 16:51   #6
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Quote:
Originally Posted by mrc View Post
din cate am citit eu, variante bune ar fi michelin pilot super sport si yokohama ad08. vezi un test interesant aici
http://www.caranddriver.com/comparis...omparison-test
Multumesc mrc!
Acum pe masina am anvelope Dunlop SportMaxx RT de care sunt foarte multumit dar daca gasesc altele si mai performante le voi lua in calcul la viitorul schimb de pneuri.
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 19-03-14, 17:25   #7
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Hankook ventus v12 evo?
Citeste review-urile, par a fi in regula pentru ce doresti.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 22-03-14, 00:20   #8
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
Hankook ventus v12 evo?
Citeste review-urile, par a fi in regula pentru ce doresti.
Nu stiu aproape nimic despre marca asta, cam ce fel de reputatie are?
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 24-03-14, 13:56   #9
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

http://www.rubbernews.com/article/20...oreUserAgent=1

Ce sa zic, imi suna ca faci misto, citeste articolul de mai sus, vezi ce masini echipeaza, cauta pe google ce echipeaza in motorsport si te vei convinge.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 02:58   #10
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
http://www.rubbernews.com/article/20...oreUserAgent=1

Ce sa zic, imi suna ca faci misto, citeste articolul de mai sus, vezi ce masini echipeaza, cauta pe google ce echipeaza in motorsport si te vei convinge.
Ce sa mai spun, in Romania orice intrebare de bun simt pare ca este la misto.
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 03:30   #11
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Quote:
Originally Posted by ekofresh View Post
http://www.rubbernews.com/article/20...oreUserAgent=1

Ce sa zic, imi suna ca faci misto, citeste articolul de mai sus, vezi ce masini echipeaza, cauta pe google ce echipeaza in motorsport si te vei convinge.
Ce sa zic, normal ca-n tara in care fiecare se pricepe la de toate, o intrebare ca asta sa para la misto . Intrebarea de baza ramane: Hankook astia produc anvelope sport mai bune decat Dunlop, Pirelli sau GoodYear? Nu ma intereseaza cati bani baga ei in promovare ci doar daca in teste (alea nesposorizate) reusesc sa fie cei mai buni. Pot si eu sa m-apuc sa citesc pe net o groaza de teste si review-uri pentru a afla mai multe despre ei dar mi-ar lua destul de mult timp ca sa-mi fac o parere corecta, nu-i usor sa-ti dai seama cand testele sunt corecte sau cand sunt platite discret de una sau alta dintre marci.

PS. Faptul ca Hankook echipeaza masini germane de lux mie mi se pare doar pura promovare si ar putea sa insemne in realitate doar faptul ca aceste cauciucuri indeplinesc cel putin standardele minime de calitate cerute la aceasta clasa dar sunt oferite la un pret mai avantajos pentru producatorii auto decat cauciucurile pe care le vinde concurenta, ale carei anvelope ar putea totusi sa fie mai bune. Este doar o parere, dar fiecare banut conteaza intr-un sector in care concurenta este dura si baietii de la marketing stiu foarte bine cum sa inveleasca in poleiala sclipicioasa orice decizie pur financiara, ca sa fie usor digerabila pentru consumatori.

Last edited by Garrett; 25-03-14 at 03:45.
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 07:47   #12
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Daca S klasse si Seria 5 au curajul sa mearga cu asa ceva si Mercedes si Bmw isi risca cele mai bune modele pe clasele lor si cele mai renumite modele all time, ce poate fi mai concludent?
Crezi ca risca niste companii atat de mari cu niste cauciucuri de mana a doua doar pentru cativa euro?
Nu stiu realitatea unui test platit sau neplatit, cert e ca in realitate nemtalaii astia, cei mai mari producatori de auto all time merg pe mana astora si e cel mai concludent test.
Hankook au recomandare Adac sunt in top in toate testele platite si ne. Pirelli de cativa ani nu fac nimic decat mediocritate, sub Falken sau Kumho si Dunlop sport maxx sunt bune pe uscat si atat nimic exceptional dar infricosatoare pe umed.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 13:04   #13
Garrett

Stage 1
 
Garrett's Avatar
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 15
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Multumesc pentru info, asa cum spuneam n-am stiut ca Hankook sunt cauciucuri bune si nici macar nu m-as fi gandit sa le iau in calcul.
Garrett is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 22:46   #14
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

fa un test daca ai posibilitatea cu pirelli...iti spun din experienta ca nu se compara cu nimic....
am fost la un test drive la audi....5 masini identice,dar incaltate cu mai multe tipuri de anvelope toate pe 19...nu s-a comparat nimic cu Pirelli..nici Michelin pilot sport 3,absolut nimic...era diferenta mare intre ele...cu Michelin scartaiau rotile pe viraje rau si simteai cum pleaca masina de sub tine...
asta e propunerea mea....vezi ca si pe pagina principala aici la 4tuning sunt cateva articole cu masini puternice care au inceput sa fie incaltate de fabrica cu Pirelli...care in trecut au fost cu Michelin sau alte marci...
__________________
OPEL ASTRA GTC 1.9 CDTI OPC LINE 2-2008----SOLD!!!
OPEL VECTRA C 3.0 CDTI-2007--SOLD!!
OPEL ASTRA J 1.7 CDTI-2011--SOLD!!!
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 23:09   #15
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Recomandare anvelope sport de vara 255/35/R19

Pirelli este un producator care vinde doare prin vechiul renume, sunt mii de comentarii impotriva cauciucurilor lor asupra faptului ca se vand ca first class si se pare ca sunt doar niste cauciucuri mediocre.
Vezi intamplarea cu Massa, care pt mine nu e intamplare sau eroare, e un fapt confirmat si care confirma ce s-a spus de rau de ei.
ekofresh is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -