Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-10, 12:57   #1291
vale13

Stock
 
vale13's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 39
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by koozika View Post
vale13...
bita aia ii vopsita cu pensula???
care aia rosie ? daca de aia ii vorba nuu ii vopsita cu pensula asa am luato din magazin doar ca pe bara aia de jos o fost un stiker si lam dat jos deaia o ramas asa


si gabi1294 ms de ajutor dar totusi nu cred ca le mai schimb de astea ca nu sunt uzate au doar cateva luni

Last edited by vale13; 13-08-10 at 13:01.
vale13 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 16:27   #1292
vale13

Stock
 
vale13's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 39
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

scz ca scriu un atatea posturi unu dupa altu dar am uitat sa va intreb pe bitza mea merg montate pegurii?? si pe fata si pe spate??
vale13 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 16:42   #1293
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Nu, nu se pot monta pentru ca filetul axului butucului unui BMX este mai gros decat al oricarei alte biciclete. Din aceasta cauza nu se poate monta. Iar daca il adaptezi tu, risti sa rupi axul.
Exista BMX-uri pentru acel sport.
__________________
Ex Volkswagen Polo 6n2 | Ex Audi A4 B5 Avant | Volkswagen Golf Mk5
denees is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 21:57   #1294
vale13

Stock
 
vale13's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 39
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by denees View Post
Nu, nu se pot monta pentru ca filetul axului butucului unui BMX este mai gros decat al oricarei alte biciclete. Din aceasta cauza nu se poate monta. Iar daca il adaptezi tu, risti sa rupi axul.
Exista BMX-uri pentru acel sport.
eu nu vreau peguri pentru a practica sportul ala vreau doar de design nu sa sar pe ele si alte chestii doar sa fie acolo
vale13 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 22:05   #1295
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Desfa piuluta, introdu peg-ul pe ax pe urma, cu o cheie tubulara de 15", strange piulita in interiorul peg-ului. In cazul in care gaura peg-ului este mai mare decat piulita, poti pune si o saiba. DAR, pentru a fi in siguranta, ai grija sa ramana destul filet pentru a putea strange piulita suficient de mult.
Sustin ideea ca ele sunt facute pentru BMX, chiar si daca vorbim de design. Dar, daca tu vrei, poti face cum am spus mai sus...

Last edited by denees; 13-08-10 at 22:10.
denees is offline   Reply With Quote
Old 13-08-10, 22:13   #1296
vale13

Stock
 
vale13's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 39
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by denees View Post
Desfa piuluta, introdu peg-ul pe ax pe urma, cu o cheie tubulara de 15", strange piulita in interiorul peg-ului. In cazul in care gaura peg-ului este mai mare decat piulita, poti pune si o saiba. DAR, pentru a fi in siguranta, ai grija sa ramana destul filet pentru a putea strange piulita suficient de mult.
Sustin ideea ca ele sunt facute pentru BMX, chiar si daca vorbim de design. Dar, daca tu vrei, poti face cum am spus mai sus...
ok merci
vale13 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-10, 08:05   #1297
oq

Stage 5
 
oq's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 490
Member of:
[FORD]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

nu o sa poti sa pui peguri... si nu din cauza axului pt ca sunt peguri cu gaura si pt ax de 10mm si peguri cu gaura pt ax de 14 mm dar nu aici intervine problema ci s-ar putea in procentaj de 90% sa nu le poti pune din cauza furcii unde ai tu urechea de prindere si apoi vine bratul furcii acolo s-ar putea sa nu poti baga pegul pt ca va avea o raza mai mare (exterior) decat distanta de la locul undei intra axul pana la "bordura" facuta de bratul furcii... dar defapt acuma am vazut ca s-ar putea sa iti incapa.. cauta peguri pt ax de 10 si atunci nu ai nici o treaba.. dar sa vezi sa iti ajunga lungimea axului sa mai pui dupa aia si piulita ..si sa nu prinzi doar cateva spire ca o sa ai surprize neplacute sa ramai fara roata... atentie ca pegurile au pereti foarte grosi unde este gaura de intrare pe ax poate sa aibe lejer jumate de centimetru
__________________
WATCH OUT ...THERE IS A NEW DRIVER IN TOWN >
my car----> https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/55507-ford-focus-mk1-1-8-tddi-tournier-01-a.html

Last edited by oq; 14-08-10 at 08:08.
oq is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 10:27   #1298
vale13

Stock
 
vale13's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 39
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by oq View Post
nu o sa poti sa pui peguri... si nu din cauza axului pt ca sunt peguri cu gaura si pt ax de 10mm si peguri cu gaura pt ax de 14 mm dar nu aici intervine problema ci s-ar putea in procentaj de 90% sa nu le poti pune din cauza furcii unde ai tu urechea de prindere si apoi vine bratul furcii acolo s-ar putea sa nu poti baga pegul pt ca va avea o raza mai mare (exterior) decat distanta de la locul undei intra axul pana la "bordura" facuta de bratul furcii... dar defapt acuma am vazut ca s-ar putea sa iti incapa.. cauta peguri pt ax de 10 si atunci nu ai nici o treaba.. dar sa vezi sa iti ajunga lungimea axului sa mai pui dupa aia si piulita ..si sa nu prinzi doar cateva spire ca o sa ai surprize neplacute sa ramai fara roata... atentie ca pegurile au pereti foarte grosi unde este gaura de intrare pe ax poate sa aibe lejer jumate de centimetru
am incercat si nu merge prinde piulista doar jumatate din filetu ei si nu vreau sa risc ms de sfaturi
vale13 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 13:45   #1299
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

UnderConstruction !!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0138.JPG
Views:	83
Size:	3.09 MB
ID:	1611294   Click image for larger version

Name:	IMG_0140.JPG
Views:	85
Size:	3.11 MB
ID:	1611295   Click image for larger version

Name:	102.jpg
Views:	91
Size:	883.3 KB
ID:	1611296  

Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 15:40   #1300
xgeox

Stage 5
 
xgeox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,106
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Ieri la Sinaia
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG233.jpg
Views:	150
Size:	841.9 KB
ID:	1611419  
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 16:53   #1301
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

cu asa ceva mai vii de acasa, asa mai zic si eu

cumpar: FURCA FIXA CU !FILET! SI PRINDERE PENTRU DISC DE FRANA, PE 1TOL !!!!

modelul vechi, sau nu stiu cum sa ma exprim.
daca are careva de vanzare sunt interesat, URGENT
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 17:09   #1302
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
baieti,va rog sa ma ajutati....am un joc la ghidoncand trag de el se inclina 1 mm...nu e cine stie ce,dar ma deranjeaza...am incercat sa strang pipa dar degeaba...stie cineva ce as putea sa fac??/....va rog sa ma ajutati...multumesc anticipat
problema cu pipa, altcumva nu-mi explic nici eu, daca zici ca ai incercat sa o strangi bine si tot se misca ...
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 17:21   #1303
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Exclamation Re: Pentru pasionaţii de biciclete

n-am inteles o treaba, joaca pipa-n furca sau ghidonu-n pipa?
daca joaca pipa-n furca atunci ii ceva mai nasol, daca joaca ghidonu-n pipa ii simplu, tai o bucata de tabla de aluminiu si ai cracit pipa, ai bagat-o acolo si o trangi cu simt.
si ai rezolvat problema, bafta
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 18:19   #1304
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
baieti,va rog sa ma ajutati....am un joc la ghidoncand trag de el se inclina 1 mm...nu e cine stie ce,dar ma deranjeaza...am incercat sa strang pipa dar degeaba...stie cineva ce as putea sa fac??/....va rog sa ma ajutati...multumesc anticipat
De cat e furca? 1", 1/8" ?
denees is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 18:20   #1305
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

1" !
Daca aveam cadru 1 1/8 aveam de mult furca rigida cu prindere de etrier, dar nu am )
werwceul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -