Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 03-10-09, 16:34   #391
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
nu ai inteles...X-urile nu le fac cu aerograf,ci le fac din sarma adevarata....

uite poze de unde m-am inspirat(o macheta 1.18 )....ultima poza e faza cu sarma...
Înafară de faza cu sârma, totul e Ok!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 17:45   #392
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

eu cred ca ar fi cam tiganeste faza cu sarma....prinzi cu sarma...pana acasa tine )

Last edited by aleyx_oltcit; 03-10-09 at 17:56.
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 03-10-09, 17:55   #393
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
eu cred ca ar fi cam tiganeste faza cu sarma
Păi de asta ziceam şi eu!... Mai bine mai simplă, decât sorcovă!...
Ar fi frumoasă negru mat cu verde fosforeşcent!
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 11:33   #394
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Nu am văzut să fie vrun grup social de biciclete.. aşa că am creat eu unul.

2 Roti - biciclete.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 18:36   #395
Darius DMS

Stage 5
 
Darius DMS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3,249
Member of:
[Colectionar Machete]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by GJ 64 GAB View Post
Înafară de faza cu sârma, totul e Ok!
ok,am inteles....verde fosforescent rar gasesti in botosani....sper ca de craciun sau de ziua mea sa primesc un aerograf de la parinti....pana atunci,va tin la curent(fara poze,din pacate():azi am mai razuit vopseaua....mai am doar furca si spatele...si termin naibii,ca mi-a luat o saptamana pana acum doar cu smirghel.....am o problema:am avut un accident inainte sa ma acup de ea,un scuter ma izbit in plin(cel ce conducea fiind beat) si mi-a indoit roata spate(((nu foarte tare,dar se aude naspa cand merg cu ea pe sosea)....stici cum pot rezolva?inafara de inlocuirea ei???

p.s.Y,cum putem da join in grup??
Darius DMS is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 19:11   #396
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
ok,am inteles....verde fosforescent rar gasesti in botosani....sper ca de craciun sau de ziua mea sa primesc un aerograf de la parinti....pana atunci,va tin la curent(fara poze,din pacate():azi am mai razuit vopseaua....mai am doar furca si spatele...si termin naibii,ca mi-a luat o saptamana pana acum doar cu smirghel.....am o problema:am avut un accident inainte sa ma acup de ea,un scuter ma izbit in plin(cel ce conducea fiind beat) si mi-a indoit roata spate(((nu foarte tare,dar se aude naspa cand merg cu ea pe sosea)....stici cum pot rezolva?inafara de inlocuirea ei???

p.s.Y,cum putem da join in grup??
Apeşi pe link!! Cel din postul meu anterior. Şi dai join group. Voi încerca mai târziu să fac grupul popular mai precis să fie inclus în " group membership "

Şi vă voi da accept la toţi care v-aţi prezentat bicicleta pe acest thread şi cei care sunt pasionaţi restul nu vor primi accept.

Last edited by D.Y ¬; 05-10-09 at 19:14.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 19:14   #397
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
ok,am inteles....verde fosforescent rar gasesti in botosani....sper ca de craciun sau de ziua mea sa primesc un aerograf de la parinti....pana atunci,va tin la curent(fara poze,din pacate():azi am mai razuit vopseaua....mai am doar furca si spatele...si termin naibii,ca mi-a luat o saptamana pana acum doar cu smirghel.....am o problema:am avut un accident inainte sa ma acup de ea,un scuter ma izbit in plin(cel ce conducea fiind beat) si mi-a indoit roata spate(((nu foarte tare,dar se aude naspa cand merg cu ea pe sosea)....stici cum pot rezolva?inafara de inlocuirea ei???

p.s.Y,cum putem da join in grup??
Păi încearcă s-o îndrepţi din spiţe, ca şi când ai centra-o!...
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 19:20   #398
Darius DMS

Stage 5
 
Darius DMS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3,249
Member of:
[Colectionar Machete]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

spitele sunt intacte....e problema de roata(nu stiu cum naiba sa ma explic,nu stiu cum se cheama acea chestie)....
Darius DMS is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 19:24   #399
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
spitele sunt intacte....e problema de roata(nu stiu cum naiba sa ma explic,nu stiu cum se cheama acea chestie)....
spitele sunt intacte dar ia controleaza-le sa vezi ca sunt tensionate diferit...

pune mana si strange usor spitele din sensul opus... adica.. daca roata e indoita spre stanga.. strange-le pe alea care se duc spre dreapta si desfaci putin alea de pe stanga.... si invers.. dar usor.. sa nu le rupi...

DY... bft cu grupul.. da-mi si mie add pls.. am biclele prezentate ceva pagini mai in spate.. toate 3 + tricicleta ))
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 19:51   #400
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
spitele sunt intacte dar ia controleaza-le sa vezi ca sunt tensionate diferit...

pune mana si strange usor spitele din sensul opus... adica.. daca roata e indoita spre stanga.. strange-le pe alea care se duc spre dreapta si desfaci putin alea de pe stanga.... si invers.. dar usor.. sa nu le rupi...

DY... bft cu grupul.. da-mi si mie add pls.. am biclele prezentate ceva pagini mai in spate.. toate 3 + tricicleta ))
Ţi-am dat. Mersi.. am vorbit cu aleks şi am făcut cerere de moderator pe acest topic după ce voi avea această funcţie vom dezvolta această mică comunitate. În fine.. a zis că de chestia cu moderarea se rezolvă pe la sfârşitul lunii că sunt prea multe evenimente şi nu au timp.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 20:29   #401
Champion

Stage 5
 
Champion's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,513
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
spitele sunt intacte....e problema de roata(nu stiu cum naiba sa ma explic,nu stiu cum se cheama acea chestie)....
Vezi ca este cheie speciala pentru strans spite.si cred ca iti freaca cauciucul in cadru de aia iti suna asa...
Champion is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 08:43   #402
Strainger

Stage 5
 
Strainger's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,492
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Se numeste spitiera este 2 lei una te ajuta sa reglezi spitele si sa aduci roara la normal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	102
Size:	45.2 KB
ID:	1115835  
Strainger is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:00   #403
Darius DMS

Stage 5
 
Darius DMS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3,249
Member of:
[Colectionar Machete]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

strainger,zimi de unde i-au o asa chestie....vad ca esti din apropiere(bt-iasi)....
Darius DMS is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:19   #404
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
strainger,zimi de unde i-au o asa chestie....vad ca esti din apropiere(bt-iasi)....
Chiar aşa .. Botoşani e un oraş înnapoiat rău de tot?

Sunt mai multe feluri de chei pentru spiţe dar ceea din pozele lui Strainger sunt cam cele mai bune.

Sfatul meu e să-ţi iei o jantă nouă chiar dacă o să o repari o să rămână mici imperfecţiuni.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:20   #405
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by D.Y ¬ View Post
Chiar aşa .. Botoşani e un oraş înnapoiat rău de tot?

Sunt mai multe feluri de chei pentru spiţe dar ceea din pozele lui Strainger sunt cam cele mai bune.

Sfatul meu e să-ţi iei o jantă nouă chiar dacă o să o repari o să rămână mici imperfecţiuni.
sau du-te cu ea la un centru... e mai greu decat pare sa o repari:P si s-ar putea sa nu-ti iasa...

cheie deaia gasesti la majoritatae magazinelor care vand piese de bicicleta... cere cheie de centrat spitele.. si stiu ei ce sa-ti dea.. sau.. desfa roata.. scoate cauciucul si camera.. desfa panza aia care e pe janta in interior.. si poti sa reglezi spitele si cu o surubelnita dreapta.. din interior... pune janta la loc pe bicla.. si foloseste-te de saboti ca sa ai o distanta stabilita...
sper ca ai inteles ce am vrut sa zic

dar cel mai bine.. du-te.. ia-ti una noua.. dar incearca totusi sa o faci si pe asta.. in felul asta si inveti pt viitor cand ai nevoie:P dar pana atunci desfa putin piulitele care tin roata si incearca sa o misti putin.. in asa fel incat sa nu-ti mai atinga de cardu ca sa scoate sunetul ala enervant... adica.. descentreaza roata din ax.. ceva de genul...

salutare.. bafta
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -