Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-09, 13:54   #286
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

cam asa arata pana acum...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00253.JPG
Views:	201
Size:	748.1 KB
ID:	1012528  
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 19:20   #287
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
cam asa arata pana acum...
niiiiccceeeeee.... dar in lacasul axului de la roata spate.. o lasi verde:-/
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 20:22   #288
radea

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Foile asa fak ai incercat s bagi puţintel ulei in acel loc se aduna apa si pot ruginii sau au fost bagate prin fortare, te vei chinui mai mult, oricum poti indrepta foaia, dak ai monoblok pedalier e bine s il scoti dak e pe coroane e al drapuliui pt k va avea joc va incepe s scartie şi se duk coroanele, asta e nasol, dar i-ati monoblok si scapi de grija
radea is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 20:25   #289
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

mi le-a scos un vecin cu lichid de frana, acolo da o las asa cu o pata verde...cel putin mie imi place,nu mai gasesc cateva piese de la schimbatorul de pinioane dar am gasit o bicicleta donatoare sa iau foi si ce imi mai trebuie o sa mai postez cum o sa ajunga ,trebuie lacuita :P
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 20:28   #290
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

ti-o faci pt ca.... ai ramas fara permis?))
bafta la asamblare
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 20:29   #291
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

ms..da si de asta ..ieri am ramas fara , bicla e facuta dinainte
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 23:58   #292
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

salut...am o bicicleta first bike de 24" ...daca ati vazut sau stiti o modalitate de a patina cu o bicicleta....va rog sa`mi spuneti si mie...am si eu o pasiune pentru biciclete....sunt cu viteza....dar si smecheriiile imi plac..am vazut si eu pe asfalt a pus ulei si a incercat da` nu prea a dat roade.....astept un raspuns.
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 08:06   #293
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

https://www.youtube.com/watch?v=PzC6yU6DhkY ..uite la asta cum face drift
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 08:58   #294
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by gabi1294 View Post
salut...am o bicicleta first bike de 24" ...daca ati vazut sau stiti o modalitate de a patina cu o bicicleta....va rog sa`mi spuneti si mie...am si eu o pasiune pentru biciclete....sunt cu viteza....dar si smecheriiile imi plac..am vazut si eu pe asfalt a pus ulei si a incercat da` nu prea a dat roade.....astept un raspuns.
anul trecut pana sa-mi asfalteze astia strazile faceam si eu.. 2-3 cercuri maxim:P

pe spate cauciuc cat mai tocit... dar problema e ca se toceste doar pe mijloc.. asa ca ia un cater si taie-i toti dintii laterali.. fa-l cat mai neted...
tine-l desumflat... eu il aveam la 1.3-1.5bari
gaseste o portiune de pietris.. sau asfalt.. dar sa aibe nisip pe el.. cu cat mai mari pietricelele cu atat mai bine.. combinatia foi-piioane.. cauta-ti u una cat mai buna.. eu dadeam pe foaia mica pinion mijlociu...?
ai grija sa ai cauciuc calumaa pe fata... pt ca altfel patineaza si ala de-a latul si cazi in mufa...
si tine minte regula... bicla urmareste roata de fata.. cum e virata roata de fata.. acolo se duce si bicla
de aici toata povestea este... putere in picioare.. echilibru bun.. ?
dai pedale cat poti de repede si cursiv.. inclinat pe o parte...
incearca ceva de genul...
aproape de pe loc.. viteza mica... stand pe ghidoane...te lasi pe o parte.. si tot odata fortezi pedala de pe partea de pe care te lasi...pt ca daca fortezi pedala cealalta nu mai pleaca de cur:P si in acelasi tp impinge si cu genunchiul in cadru/sa spre exterior.. ca sa plece mai usor de cur bicla...
ai grija sa dai CURSIV la pedale... si sa mentii momentul de msicare laterala... pt ca altfel o sa iasa urat si nespectaculos:P

la inceput pare greu.. dar dupa cateva zile iti intra in reflex.. eu in 2 sapt dadeam 2 cercuri sau "drifturi" S-uri


bafta
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...

Last edited by (!8Y_M; 20-07-09 at 09:01.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 17:39   #295
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

buna lectie...ms mult....bafta...app de cauciucuri...adik mi se pare k merge mai bine fff umflat...adik....eu stau la tara...knd plec de pe loc patineaza ceva....o sa incerc si cum ai spus tu...
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 18:32   #296
radea

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default

sunt tari bicicletele faci in scurt un scooter de 50cc

mie imi plac mult liniutele pe care le fak cu baietii cu biciclete , am facut un scooter de pe loc, dar si o aprilia rs 50 tot de 50 cc , stiu k e absurd dar ar fii misto adik un dispozitiv pt masurarea turatiilor atasat de pinioane cand ajungi s dai in gol pe un pinion s scoata un sunet ca la motoare si s se schimbe pe urmatorul , cati ar intoarce capul dp tine. trebuie s imi fak un "tuning" la a mea s zik asa si anume o vopsea visiniu metalizat, cu crom sau dak argintiu spre crom, apoi niste lumini albastre potez pe leduri sub cadru si furca care s bata in jos care s mearga me baterii cineva mi-a spus k in vitan gasesc tot ce vreau ,si apoi un set de cauciucuri continental de 2,21, am schimbatoare shimano , s vad ce imbunatatiri cred k un set de pinioane cu 7 eu am cu 6 si apoi ma vad iar cu baietii la liniute, e calumea cand faci liniute simti acea forta transmisa din picioare la pedale si mai ales cand schimbi dp un pinion cand ajungi s dai in gol s zic asa dai pe celelalt mai jos si viteza creste progresiv. poate ne-om intalni si noi astia cu biciclete la niste liniute. am obtinut o viteza de aproape 60 de pe pod la coborare de plat cam km, dar tre s imi mai imbunatatesc timpii fac antrenamente.

merge cerculete cu slicuri , dalea de sosea, merge pe gheata , zapada , pietris dar trebuie un cauciuc baro pe fata lat si mai desumflat s nu derapeze, aricum patineaza putin bicla si pe asfalt dak e umed dar putin k apoi prinde aderenta si scarturi nu merge am incercat, nu poti face burnout, pe zapada si gheata e distractie in rest nu prea decat derapajele controlate la viteza mare cu frana de pe spate , oricum tres simti cum se duce bicicleta ca u mergi cu ea

ce calumea se dadeau aia cu tricicleta , poti face si intoarse dai cu spatele si franezi in lateral si da calumea dar pe zapada e distrctie

Last edited by Sasha; 20-07-09 at 23:08.
radea is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 04:59   #297
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Bine acuma, aprilia rs 50
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 06:42   #298
kta ford focus

Stage 4
 
kta ford focus's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 243
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Talking re: Pentru pasionaţii de biciclete

ku asta m dau...........scaunul e lasat jos dar in poza aia cu scaunul sus era proaspat adusa din germania........e un bmx de aluminiu jante quando spite DT brate pedale carbon(are cauciuc de bmx si pe spate akm)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00041.JPG
Views:	69
Size:	454.3 KB
ID:	1014974   Click image for larger version

Name:	DSC00040.JPG
Views:	63
Size:	643.9 KB
ID:	1014975   Click image for larger version

Name:	DSC00032.JPG
Views:	110
Size:	656.1 KB
ID:	1014976  


Last edited by kta ford focus; 21-07-09 at 06:44.
kta ford focus is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 20:49   #299
radea

Stock
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

uneori foile nu mai ies pt k rugineste locul ud intra acsul pe brat da-i cu putin ulei si lasa-o putin un timp apoi incearca din nou s le scoti

nu stiu cu ai conectat u 2 leduri la un blit de aparat foto pai frate curenteaza condensatorul alaaaaaaaa
radea is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 21:41   #300
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

nu ai citit tot...mi le-am scos pana la urma :P
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -