Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-10, 14:01   #811
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Doamne, windows mobile ii catastrofa, sper ca nu are 6.5... Din cele testate, la 6.1 Pro am ramas.

Baga-i iGO-ul mai bine, ca soft GPS. iGo 8 si Primo sunt referinta.
La mine iGO8 imi ia aproximativ 4Gb cu major routes pentru toata Europa si harti in detaliu si 3D pentru tarile importante for me*.

* : Albania, Andora, Austria, Belarus, Belgia, Bosnia H, Bulgaria, Vaticanul, Croatia, Danemarca, Elvetia, Estonia, Macedonia, Franta, Germania, Gibraltar (partea marocana), Italia, Letonia, Liechtensteinul, Lituania, Luxemburgul, Malta, Moldova, Monaco, Muntenergu, Olanda, Polonia, Portugalia, Cehia, Romania, San Marino, Serbia, Slovacia, Slovenia, Spania si Ungaria
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 14:07   #812
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Pe Samsung am doar 6.1 si nu este Pro este varianta simpla Basic, daca ma poate ajuta cineva cu informatii de unde pot ajunge si eu la un 6.1 avansat sunt recunoscator!
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 16:29   #813
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Probabil o sa ai nevoie sa schimbi Hard-SPLul (cele din fabrica de obicei nu te lasa sa treci la alt OS). Si apoi faci instalare completa WM 6.1 Pro.
Dar nu cred ca merita sa te complici, atat numai e important sa nu aiba 6.5, care e prea lent, prea enervant. Mai bine urca un TouchFlo3D pe el

Orice ai vrea sa faci, consulta http://forum.xda-developers.com/
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 19:16   #814
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

C6625-u n-are touchscreen deci nu cred ca pot urca un sistem de operare care necesita touchscreen! Din cate stiu eu telefonul nu are nici un fel de blocaj pe el oricum am sa merg la un atelier de reparare telefoane mobile si am sa intreb daca se poate moda sau nu! Si mai exact de unde naiba fac rost de aplicatii "CAB" pt el ca e foarte pretentios "EXE"urile nu vrea sa le citeasca!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 15:29   #815
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
C6625-u n-are touchscreen deci nu cred ca pot urca un sistem de operare care necesita touchscreen! Din cate stiu eu telefonul nu are nici un fel de blocaj pe el oricum am sa merg la un atelier de reparare telefoane mobile si am sa intreb daca se poate moda sau nu! Si mai exact de unde naiba fac rost de aplicatii "CAB" pt el ca e foarte pretentios "EXE"urile nu vrea sa le citeasca!
Ba .exe-uri citeste, .cab e doar fisierul de instalare. Dupa ce se instaleaza aplicatia, o vei vedea ca un folder cu fisiere si un executabil de unde o rulezi. Dar nu poti baga .exe-uri de win32 si sa te astepti sa le execute, trebuie pentru win ce.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 17:27   #816
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Ba .exe-uri citeste, .cab e doar fisierul de instalare.
Da ai dreptate asta am observat si eu azi ca citeste exe-uri! Sa inteleg ca daca gasesc jocuri de win 32 ce rulau pe vechile calculatoare reusesc sa-l fac sa ruleze pe computer?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 17:37   #817
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
Da ai dreptate asta am observat si eu azi ca citeste exe-uri! Sa inteleg ca daca gasesc jocuri de win 32 ce rulau pe vechile calculatoare reusesc sa-l fac sa ruleze pe computer?
Nu. Chiar daca ambele sunt Windows, ruleaza pe platforme diferite.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 15:31   #818
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

De ceva timp ma tot uit la magazinu portocaliu, am fost interesat de Măr 3gs, 4; pana am vazut ca e scump in draci si e mai convenabil de banii aia sa imi iau masina si vorbesc cu 2 cutii de iaurt legate cu o sfoara. Acum am si eu o mica intrebare, intre Sony Ericsson Vivaz si Sony Ericsson Xperia x10 care l-ati lua, precizez ca Vivaz e mai ieftin cu 20 de euro.
Pe mine la un telefon ma intereseaza sa aiba o camera buna(cu blitz), ceva memorie pentru muzica, daca are si mufa jack de 3.5 mm e perfect (pacat ca nu m-am uitat daca astea au, sper sa aiba) sa permita jocuri interesante (la ipod touch era un joc interesant cu o masina si invarteai de ipod ca de volan, cred ca merge si la iphone, dar fara mere ca-s scumpe) si am ales un smart phone cu touch screen ca nu am mai avut asa ceva, si caut un telefon de care sa nu ma plictisesc (ca eu nu sunt de ala care tine telefonul 6 luni), la rezistenta nu ma indoiesc eu.
Astept raspunsurile voastre .
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 16:46   #819
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Inca ceva: as prefera nu ma tina bateria mai putin de 2 zile. (sa ma tina 2 zile merge ca sunt obisnuit, dar nu mai putin)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 18:36   #820
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Dupa ce a disparut Orange Boston de pe site, m-am orientat spre SE Xpreria X10 mini fiindca imi place cum arata, la specificatii sunt ~ identice, diferenta fiind la dimensiunea display-ului (mai mare la Orange) si autonomia (mai mare la Orange), ah, si pretul cu ~130 lei mai mare la SE. Am fost la Orange Shop azi in Craiova si am vazut ca aveau ambele telefoane expuse (deci probabil mai au cateva pe stoc) m-am jucat putin pe ele si sunt foarte ok. Stie cineva daca poti sa iti rezervi unul pentru ~ 2 saptamani ? Pe 3 ianuarie pot sa il cumpar cel mai devreme, exista vreo modalitate, ceva avans, etc ? Oricum cred ca mai dau o fuga maine pana la ei sa vad cam cate mai au si daca pot sa imi opreasca unul.

LE - alta chestie ciudata, la toate abonamentele diferenta de pret intre ele este de 200-300 lei, la fidelizare scade la 130 lei, SE-ul are discount mai mare.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 18:46   #821
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Vezi ca mai nou e alta regula:
inainte, daca iti prelungeai/incheiai un contract pe 2 ani, la 1 an de la acea data puteai sa-l prelungesti din nou. Acum poti doar de la minim 1 an jumatate la Orange si 1 an si 9 luni la VF.


Cred c-ati innebunit cu X10 mini. Pai ori luati smartphone ori nu mai luati In plus, X10 mini e si foarte girlish.

Si-a luat un prieten Samsung I5500 Galaxy 5 (Corby Smartphone), cu 600lei la liber, de la VF. A primit si cod de deblocare de retea. Telefonul este foarte ok, frumusel, pacat ca nu are multitouch si ca display-ul e putin cam mic pentru preferintele mele. Dar se misca foarte frumos, e complet pe partea de conectivitate si destul de bine facut. Plus ca are un pret super pentru un smarthpone Android.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 19:34   #822
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Stiu, pe 3 ianuarie se fac 18 luni de cand mi-am facut fidelizare si mi-am luat telefon de la ei ultima data. Intr-adevar la 2.5" e cam micut displayul dar am vazut ca e perfect utilizabil iar marimea foarte mica (mai ales pentru un smartphone) il face sa iasa putin in evidenta, mi se pare destul de fancy. Pe negru nu e prea "girlish". Totusi cred ca raman pe Orange Boston (mai ales ca e mai ieftin), sper ca o sa il aiba pe stoc altfel o sa imi ies din pepeni si iau mini jucaria aia .

PS - Samsung-ul ala nu imi place deloc cum arata, poate sa fie cel mai bun telefon din lume daca nu imi place cum arata este egal cu 0. Am uitat sa intreb dar o sa ii intreb maine daca au HTC Wildfire dar nu stiu de ce am impresia ca la Orange nu au.

Apropo, multi touch = ecran sa ia mai mult de 1 comanda in acelasi timp ? Nu cred ca sunt telefoane care sa nu fie prea scumpe sa aiba asa ceva.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 19:38   #823
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

hey, nu imi poate zice nimeni nimic de telefoanele alea de care ziceam eu... va rooog... hai amphetamine, tu vad ca te pricepi ... te rooog
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 20:28   #824
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Apropo, multi touch = ecran sa ia mai mult de 1 comanda in acelasi timp ? Nu cred ca sunt telefoane care sa nu fie prea scumpe sa aiba asa ceva.
Exact. Adica zoom a la iPhone (ceea ce e extrem de util in net browsing), aplicatii mai complexe. LG Optimus One are asa ceva, HTC Wildfire la fel.

Nu cred ca au Wildfire la Orange, VF sunt cu HTC-urile. La Orange am vazut ca au Desire, HD mini si cam atat.
De la Orange nu prea ai ce Android ieftin sa alegi in afara de Boston si X10. Ori dintre astea doua clar Boston; plus ca sunt destul de sigur ca poti sa-l urci la un Froyo chiar daca nu exista update oficial.

ZaNe94:
- Intre Vivaz si X10 clar X10. Vivaz e frumusel, e destul de capabil multimedia, dar Symbian-ul il strica definitiv.
- Acel joc de pe iPod de care zici merge si pe iPhone, sistemele de operare sunt identice, iar acel mod de controlare de care zici se numeste control prin accelerometru, iar astfel de jocuri exista cam pentru orice smartphone cu accelerometru incorporat.
- Jack 3.5mm e imposibil sa n-aiba, orice telefon care se respecta are asa ceva.
- Smartphone cu ecran de dimensiuni cel putin medii n-ai sa gasesti sa-i tina bateria 2 zile la frecat intensiv. Cu umblat pe net, jocuri si muzica te va tine maxim o zi.
- Legat de camere foto pe telefoane mobile nu pot sa-ti raspund pentru ca nu ma intereseaza. Dupa mine camera foto din telefonul mobil se foloseste numai la snapshot-uri, unde n-ai nevoie de 1 milion pe megapixeli si senzori complicati; doar n-o sa faci poze de vacanta cu telefonul mobil.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 21:03   #825
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
ZaNe94:
- Intre Vivaz si X10 clar X10. Vivaz e frumusel, e destul de capabil multimedia, dar Symbian-ul il strica definitiv.
- Acel joc de pe iPod de care zici merge si pe iPhone, sistemele de operare sunt identice, iar acel mod de controlare de care zici se numeste control prin accelerometru, iar astfel de jocuri exista cam pentru orice smartphone cu accelerometru incorporat.
- Jack 3.5mm e imposibil sa n-aiba, orice telefon care se respecta are asa ceva.
- Smartphone cu ecran de dimensiuni cel putin medii n-ai sa gasesti sa-i tina bateria 2 zile la frecat intensiv. Cu umblat pe net, jocuri si muzica te va tine maxim o zi.
- Legat de camere foto pe telefoane mobile nu pot sa-ti raspund pentru ca nu ma intereseaza. Dupa mine camera foto din telefonul mobil se foloseste numai la snapshot-uri, unde n-ai nevoie de 1 milion pe megapixeli si senzori complicati; doar n-o sa faci poze de vacanta cu telefonul mobil.
multumesc mult ,
da vivazul are mufa jack de 3.5, mam uitat pe telefonultau, sigur are si x10-ul
cu jocul, mi-am dat seama ca trebuie sa fie un sistem la mai toate astea(cu touch), amintitndu-mi ca si o colega la un lg modest are un joc cu zaruri, stiti voi agiti telefonul si se invart zarurile.
oricum de stat pe telefon excesiv pe net si altele nu e cazul, pe mess pe telefon intru doar cand sunt departe departe de casa si nam net de ceva timp da nu stau si pe zedge ocazional sa mai descarc o tema, o imagine, etc. .


mersi
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -