Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-10, 10:24   #796
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Numai eu stiu ce-am patit cu un prieten asta iarna cand cauta iPhone la Orange. Toate magazinele: nu-l avem pe stoc. Cand le zicea ca are ditamai abonamentul pe juridica si e dispus sa-l mareasca HOP se duceau repede in spate si ziceau "da, de fapt avem unul pe stoc, dar trebuie sa faceti un abonament nou de 16 euro si inca 3 abonamente de 4 euro ca sa vi-l dam". O ipocrizie crunta, eu nu suport Orange, am avut destul timp si l-am inchis cand au inceput sa-mi dispara misterios minutele sau cand ii sunam sa dezactivez o extraoptiune si se faceau ca uitau. Ma trezeam ca tot imi aparea pe factura.

Xperia X10 e prea mic. Degeaba are Android si toate cele din moment ce e o jucarie de telefon. Plus ca are o carcasa din plastic chior.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 10:28   #797
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Intr-adevar e micut dar asta il face sa fie interesant din punct de vedere al design-ului (zic eu) desi un touch sub 3" e cam insuficient. Plus ca nici asa ieftin nu este...o sa ma mai gandesc.

Vad ca mai e un HTC Touch 2 cu Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional, e ok ? Sau Wildfire care are Android 2.1 si este mai performant dpdvd hardware.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 10-12-10 at 10:32.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 10:44   #798
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
- Diferenta intre iphone 3g si iphone 3gs : http://www.gsmaccesorii.ro/care-este...-si-iphone-3gs

- Diferenta iphone 3gs si iphone 4 : http://emildragota.blogspot.com/2010...-iphone-4.html


Sper sa te lamuresti

PS: am observat ca ai bolduit "care conteaza" ( caracteristicile) adica care sunt mai importante/avatajoase etc. dar acolo gasesti mai tot.
Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
este mare.
te iau babeste si cele care conteaza cel mai mult : se misca mai bine, gandeste mai repede (procesor mai rapid)
Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Si diferenta cea mai importanta (dupa mine) intre 3G+3gS si 4 este display-ul. 3G si 3GS au un display mediocru; mare, usor lizibil in lumina, dar cu o rezolutie mediocra. 4, in schimb, are retina display-ul ala care este genial. O rezolutie super, practic nu poti sa vezi pixelii. Am intrat pe google varianta desktop de pe el, am dat fit to screen si se vedeau perfect clar si cuvintele scrise cu cea mai mica dimensiune.
Marele dezavantaj al lui 4 este ca functioneaza cu microSIM, adica trebuie sa-ti tai SIM-ul ca sa functioneze. Daca vrei sa-l bagi in alt telefon dupa e cam nasol...
Dar eu tot pe a mea o tin, si anume ca nu-si justifica banii. Un Galaxy S mi se pare si mai elegant si mai interesant.
Mulţumesc frumos, acum m-am lămurit şi eu
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 10:47   #799
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Iti spun de pe-acum: NU Win Mobile. Sau ia-l daca ai chef de crash-uri, viteza mult prea lenta, erori etc. E ca la Windows-ul de pe PC, nervi si rabdare Un coleg avea Diamond 2, cu niste specificatii frumusele, si nu stia cum sa scape de el mai repede din cauza ca il dispera Win Mobile-ul.

Wildfire e extrem de frumusel, foarte compact, foarte placut de tinut in mana. Pe scurt este un telefon foarte reusit cu exceptia rezolutiei infecte. Eu eram inainte hotarat pe Wildfire dar dupa ce l-am vazut pe viu, l-am butonat, m-a derajat grav rezolutia de 320X240 pe acel display care e maricel. Se vede foarte pixelat si e pacat. Dar daca pentru tine asta nu reprezinta un dezavantaj, go ahead, e un telefon excelent. Si se misca destul de bine.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 10:58   #800
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Cred ca cel mai bine ar fi sa aseman telefoanele cu masinile:
Acum 3-4 ani telefonale se imparteau in:
- telefoane clasice, multimedia, ca un Golf intre masini: stie sa faca putine, dar ce face, face bine si e bine pus la punct
- smartphone-uri, ca o masina de lux mai veche frantuzeasca nereusita: stie multe, plin de butoane si de functii (dar niciuna nu functioneaza cum trebuie, functii multimedia incomplete), lenta si greoaie si te lasa cand ti-e lumea mai draga

In ziua de azi un smartphone Android sau Apple este ca un Mercedes S65 AMG: puternic, rapid, plin de functii care functioneaza toate ca la carte si te poti baza pe el.
Scopul producatorilor este de a crea smartphone-uri cat mai accesibile pentru toata lumea, sa nu trebuiasca sa ai nervi, rabdare si cunostinte ca sa poti sa folosesti unul, si sa imbine excelent flexibilitatea si functiile business avansate cu functiile multimedia avansate.


Ce aberatii am putut sa debitez
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 18:37   #801
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Gata si cu 5230-ul meu. Azi a plecat la altcineva, sa-l enerveze pe el

El de functionat functiona perfect, symbianul era problema. Cum puneai peste 6-700mb de aplicatii, poze si muzica cum incepea sa se puna in cap si sa mearga greu.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 11-12-10, 21:28   #802
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Cine stie unde gasesc aplicatii de cumparat pt Samsung C6625 Valencia (Sistem de operare Windows Mobile!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 00:27   #803
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Ce parere aveti de GALAXY S ?
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 00:29   #804
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

care dintre ele ca sunt o multime de Galaxy S!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	67
Size:	97.8 KB
ID:	1777469  
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 00:42   #805
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Ops... scuze Galaxy S i9000 versiunea 16GB. Astept ceva pareri/probleme despre acest telefon.
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 09:58   #806
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Ca si design din partea mea ia nota 10
Ca si performante: are procesor de 1GHz, 8/16GB memorie, 512MB RAM/2GB RAM deci cel cu 16gb loc de stocare si 2 GB ram e foarte capabil! Sistem de operare Android OS2 (nu stiu cum e Android-ul nu ma pot pronunta)
Display de nota 10 am vazut cum se vad cele 16 milioane de culori pe tehnologie AMOLED si e absolutely BLAZZZZING!
Are TV-out deci il poti conecta la TV sa vezi filmari sau alte cele :P
ARE GPS (nu stiu insa daca vine si cu soft pt GPS sau ala il cauti separat)
PT 480x800 si un display de 4" telefonul are o greutate foarte mica doar 119Gr; Are:
- Gorilla Glass display
- TouchWiz 3.0 UI
- Multi-touch input method
- Accelerometer sensor for UI auto-rotate
- Touch-sensitive controls
- Proximity sensor for auto turn-off
- Swype text input
Parerea mea daca ai bani de asa ceva cumpara-l
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 12:39   #807
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Multumesc Alejandro . Dar detin unul de 1 luna... eram curios daca a avut cineva probleme cu el... Deocamdata am tipla pe ecran si l-am tinut doar in buzunar fara key/bani care il pot zgaria. Eram curios daca se zgarie chiar asa usor, tinand cont ca are Gorilla Glass display.

Parerea mea despre telefon:

O copie identica aproape dupa Iphone 3G (la exterior)... nu prea ma deranjeaza asta, un ecran destul de mare la care pot sa ma uit la un film relaxat. Foarte sensibil la atingere, destul spatiu 16gb... . Camera ma deranjeaza ca nu are flash, dar tinand cont ca e touch e ok. Face poze foarte bune de aproape 20-30cm cu portrait. Carcasa e facuta frumos pe spate cu niste puncte verzi care variaza in intensitatea culorii dupa lumina. Imi place ca filmeaza la rezolutie de 1280x720. Un meniu destul de usor de accesat care se misca foarte rapid.

Pentru restu care au de ales telefonul acesta, sa il cumpere cu incredere. Am avut Iphone 4G si HTC HD2 in mana si cel mai dragut/bun/calitativ mi s-a parut Galaxy S.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	191020104554-tile.jpg
Views:	49
Size:	213.4 KB
ID:	1777747  
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 12:46   #808
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

te invidiez cum e sistemu de operare cu aplicatiile te descurci usor?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 12:53   #809
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
te invidiez cum e sistemu de operare cu aplicatiile te descurci usor?
Sistemul de operare este cel mai bun si usor, avand si n97 am facut diferenta intre ele. La inceput am avut o problema cu o aplicatie care mi s-a blocat, dar cu un simplu reset l-am facut. Deocamdata cea mai buna aplicatie de pe el este GPS-ul de care ma folosesc aproape zilnic. Este foarte bun daca ai un internet de viteza. Se incarca de 10x mai repede ca un GPS normal . Oricum am fost impresionat de acest Android cat de bine merge. Ce nu prea imi place ca e cam sensibila carcasa pe spate... imi e frica ca daca Doamne Fereste, il scap sa nu se crape in 4.

Aa.. Inca ceva, dupa 3-4 ore de ascultat muzica, jucat jocuri 30minute, navigat pe net vre-o 5 ore inca mai aveam 23% din baterie. Normal daca doar vorbesti la el te tine in jur de 3-4 zile. Daca te joci/asculti muzica/faci poze/navighezi pe net te tine in jur de 24ore .
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 12-12-10, 12:55   #810
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

dar si pretu este pe masura... eu i-am luat prietenei mele un C6625 e ceva mai modest dar are chestiile de baza, windows mobile, GPS (tra sa cumpar si un card de 4GB) ca sa ii bag pe el GPS Garmin :P
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -