Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 25-10-10, 18:10   #16
aerox4ever

Stage 2
 
aerox4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 72
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Corect, asa cum nici sah-ul nu este sport Dar totusi se zice ca daca alergi cu pusca de 12 kg + munitie si rucsac in spate, pe munte, faci... sport. De aici si adaugarea cuvantului sport la vanatoare. Eu sunt impotriva acestui hobby / indeletnicire, insa ii vad rostul atata timp cat aceasta respecta etica si se face legal. Sport cu siguranta nu este, chiar daca la canalul ESPN este foarte mult timp alocat vanatorii, se fac campionate, bla bla bla... Cam aberant.

La pescuit e altceva, ca acolo victima nu trebuie sa moara neaparat, este eliberata, cum se face la concursuri, etc. Deci chiar daca nu e sport in "litera legii" macar nu faci victime aiurea
pai ce pusca e aia frate de 12 kg? bazuka ?
aerox4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-10-10, 23:34   #17
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Ce-i drept e drept.Dar sa nu uitam ca prin vanatoare organizata,se pastreaza un anumit echilibru intre specii,echilibru pe care tot noi oamenii(blanzi,duiosi,firavi,virgini si non violenti) l-am ocrotit din plin cu masinile,fabricile,deversarile,defrisarile,bracona jul si exemplele pot continua pana maine dimineata.Vanatoarea este o pasiune pentru oamenii care intradevar au mici tendinte criminale,insa si le exercita in padure pe animale.Fiecare dintre noi are o gena criminala,depinde daca o lasa sa iasa la suprafara inofensiv sau o stavileste ceva timp si apoi Bang(si-a omorat sotia, copii si apoi s-a sinucis).
Gata cu abureala,vanatoarea este din toate timpurile un lucru normal si firesc,prin care se pastreaza un anumit echilibru intre specii,si pe deasupra mai este si frumos al naibii.
Asa ca cine are povestiri,fotografii de la vanatoare,in special vanat mare(urs,mistret,cerb...)sau vanat mai exotic(savana..etc) rog sa ne prezinte si noua amanunte si povestiri.Haideti ca am terminat de citit toate forumurile de profil din Romania.
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 08:06   #18
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Aboneaza-te sa prinzi canalul Fishing and Hunting. Cand arata emisiuni de vanatoare din Franta, inveti cu adevarat ce inseamna etica in aceasta pasiune.

Am vazut o data o vanatoare organizata la mistret. Inainte de vanatoare, sedinta cu toti vanatorii, instructiuni, reguli, in ce e voie sa traga si in ce nu e voie. La final, un vanator a ranit o femela cu pui. Acesta a fost mustrat pentru ca a omorat 9 purcei: mama ranita + puii care s-au speriat si au fugit care incotro. Adica nu a fost deloc vazut bine evenimentul...

In plus, unui vanator i-a iesit in fata un mistret-trofeu, urias, numai bun de pus pe perete. A pus pusca la ochi dar nu a tras, fiind la doar cativa metri de el. A zis la final ca asta nu e vanatoare, era o tinta sigura, nu avea nicio sansa sa scape daca ar fi tras, era imposibil de ratat. Daca ar fi fost un roman, ar fi tras 10 focuri.

In Romania stiu o poveste de la un concurs de pescuit la rapitor, din barci. Concurentii pe mal, la Gostilele, de dimineata, dadeau la peste fiecare. Deodata traverseaza o caprioara inot. Paznicii o vad, se urca in barca si-i iau gatul de fata cu toti concurentii. Si o mananca la protap la ceremonia de premiere... Frumos asa, nu?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 26-10-10, 08:34   #19
Cozmescu-Alin
REDACTOR 4TUNING

Stage 5
 
Cozmescu-Alin's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,467
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Il prind il prind.Si urmaresc cu interes si emisiunile de vanatoare si cele de pescuit.Si eu sunt pescar amator.Am si eu o undita cateva plute,cateva carlige,ceva momeli si.....cam atat.,ai mei neavand masina nu imi permit sa merg pe la balti,asa ca merg la o balata,un helesteu... din judetul meu(Gheiaze(al jandarmeriei)).

Ai foarte foarte mare dreptate in legatura cu asta,sunt multe reguli si tine de principiile fiecarui vanator dar si de spiritu vanatorii.Foarte urat gest al acelor paznici dar ce sa le ceri,foamea cateodata te arunca sa faci fapte nesabuite,va dati seama ca oamenii aia nu erau niste milionari... .Oricum ar fi urat gest.

Asa imi place topicu,hai hai mai multa lume
Cozmescu-Alin is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 16:42   #20
E_G_R

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 17
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Aboneaza-te sa prinzi canalul Fishing and Hunting. Cand arata emisiuni de vanatoare din Franta, inveti cu adevarat ce inseamna etica in aceasta pasiune.

Am vazut o data o vanatoare organizata la mistret. Inainte de vanatoare, sedinta cu toti vanatorii, instructiuni, reguli, in ce e voie sa traga si in ce nu e voie. La final, un vanator a ranit o femela cu pui. Acesta a fost mustrat pentru ca a omorat 9 purcei: mama ranita + puii care s-au speriat si au fugit care incotro. Adica nu a fost deloc vazut bine evenimentul...

In plus, unui vanator i-a iesit in fata un mistret-trofeu, urias, numai bun de pus pe perete. A pus pusca la ochi dar nu a tras, fiind la doar cativa metri de el. A zis la final ca asta nu e vanatoare, era o tinta sigura, nu avea nicio sansa sa scape daca ar fi tras, era imposibil de ratat. Daca ar fi fost un roman, ar fi tras 10 focuri.

In Romania stiu o poveste de la un concurs de pescuit la rapitor, din barci. Concurentii pe mal, la Gostilele, de dimineata, dadeau la peste fiecare. Deodata traverseaza o caprioara inot. Paznicii o vad, se urca in barca si-i iau gatul de fata cu toti concurentii. Si o mananca la protap la ceremonia de premiere... Frumos asa, nu?
da, am auzit si eu de evenimentul asta. Ceea ce denota ca suntem inca in epoca de piatra fata de alte tari. Sincer eu as fi taiat gatul paznicilor dupa, dar asta e doar opinia mea. Cat despre vanatoare, singurul mod in care as vana ar fi cu pusca aia foto...si aici ma refer la vanatoarea de animale
E_G_R is offline   Reply With Quote
Old 28-10-10, 21:55   #21
Corsaru'

Stage 5
 
Corsaru''s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 443
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by E_G_R View Post
da, am auzit si eu de evenimentul asta. Ceea ce denota ca suntem inca in epoca de piatra fata de alte tari. Sincer eu as fi taiat gatul paznicilor dupa, dar asta e doar opinia mea. Cat despre vanatoare, singurul mod in care as vana ar fi cu pusca aia foto...si aici ma refer la vanatoarea de animale
Fratiolor e vreunul vegetarian? Carnea aceea pe care o mancati credeti ca vine din ceruri sau sunteti atat de naivi incat va induceti ca o fi vreun fruct al copacului minune. Tot ce inseamna carne este omorat intr-un fel sau altul, cand puneti mana in supermarket pe o caserola cu carne nu va doare inima ca cineva a trebuit sa ucida ptr dumnevostra?
__________________
Let there be light !!!!!!!!!!
Corsaru' is offline   Reply With Quote
Old 29-10-10, 08:21   #22
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

E veche si lunga polemica cu mancarea vs. vanatoare.

Cand vanezi un leu il mananci? Sunt multe exemple de vanatoare "just for fun" care e absurda si nu are vreo justificare. Indienii si aborigenii care vaneaza, vaneaza cat au nevoie sa manance. Singura vanatoare normala este ca cea pe care o fac animalele: un leu nu va vana niciodata cel mai puternic, cel mai mare si mai bine facut trofeu, cum face omul. Ci pe cel mai slab, care ramane in urma, cel bolnav, cel mai fraier... Asa fac si indienii sau cei care omoara pentru a manca. E o mica diferenta!

Cat despre mancarea noastra de zi cu zi, asta e scopul lor, pentru asta sunt crescute, nu sunt gaini salbatice sau porci domestici in libertate. Si nici vaci sau oi de capul lor. In plus, niciodata nu va exista riscul ca aceste animale pe care le consumam sa ajunga pe cale de disparitie.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 09:13   #23
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

asta va place https://www.youtube.com/watch?v=O8pQi...eature=related
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 09:43   #24
Corsaru'

Stage 5
 
Corsaru''s Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 443
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Cata,

daca ai doar un pic de habar citeste aici http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbits_in_Australia si apoi sa aud...saracii iepurasi...
Corsaru' is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 10:01   #25
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Corsaru' View Post
Cata,

daca ai doar un pic de habar citeste aici http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbits_in_Australia si apoi sa aud...saracii iepurasi...
eu am auzit ca in anglia si franta ai voie sa te duci la vanatoare la iepuri ciori pentru ca acestia sunt daunatori.
P.S. NU inteleg de ce s-a facut topicul asta ca sa plangem de mila animalelor sau e pentru vanatori pentru ca mie imi place vanatoarea deoarece tatal meu e vanator.
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 17:03   #26
aerox4ever

Stage 2
 
aerox4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 72
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Corsaru' View Post
Cata,

daca ai doar un pic de habar citeste aici http://en.wikipedia.org/wiki/Rabbits_in_Australia si apoi sa aud...saracii iepurasi...
are dreptate cata...dc sa deschis topic de vanatoare?
aerox4ever is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 17:26   #27
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by aerox4ever View Post
are dreptate cata...dc sa deschis topic de vanatoare?
Ca sa-si spuna lumea parerile. Si la pescuit sunt pareri si pareri - daca le dai drumul sau ii bagi la traista pe pesti. Deci nu are nimeni-nimic cu vanatorii, doar ca e normal sa fie si pareri contra, ca in orice ne inconjoara!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 25-11-10, 19:37   #28
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Ca sa-si spuna lumea parerile. Si la pescuit sunt pareri si pareri - daca le dai drumul sau ii bagi la traista pe pesti. Deci nu are nimeni-nimic cu vanatorii, doar ca e normal sa fie si pareri contra, ca in orice ne inconjoara!
eu cred ca la pescuit pestii cei mici trebuie dati inapoi in apa ca ar fi pacat de ei sa nu creasca ma rog unii iau si peste de 5 cm.Eu cand ma duc la pescuit dau toti pesti mici inapoi in apa ca nu prea te poti lauda cu ei da la vanatoare parca e totusi altceva
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 27-11-10, 20:59   #29
Adelin_Maxima

Stage 3
 
Adelin_Maxima's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 143
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Da ma fratilor are dreptate cata cu ce zice!!
Adelin_Maxima is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 19:27   #30
aerox4ever

Stage 2
 
aerox4ever's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 72
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Ca sa-si spuna lumea parerile. Si la pescuit sunt pareri si pareri - daca le dai drumul sau ii bagi la traista pe pesti. Deci nu are nimeni-nimic cu vanatorii, doar ca e normal sa fie si pareri contra, ca in orice ne inconjoara!
hondarul , eu ma refeream la altceva...cineva a spus "de impuscati animalele.." si eu ma refeream la faptul ca e un topic de vanatoare si e normal sa se vorbeasca despre asta..si eu sunt "vanator" am 17 ani si merg la vanatoare impreuna cu tatal meu..imi da pusca sa trag ...
__________________
[My Scoot]Yamaha Aerox
aerox4ever is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -