Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars > Masina mea Old School

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-10, 13:48   #1
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Cool Masina mea Old School - Opel Commodore A Coupe 1968

Povestea...

Salutare colegi! Doresc in acest topic sa va povestesc despre prima mea dragoste in materie de masini, Opel Rekord C Coupe / Opel Commodore A Coupe.

Probabil unii ma cunosc de pe forum, dupa Fordul Capri 2300 GT din 1969 pe care l-am salvat de la casare si de care am vrut sa ma apuc, dar l-am dat apoi lui Ciprian din Craiova, care a avut grija de el, si aproape ca l-a terminat. Mi-a placut foarte mult si Capri-ul, dar l-am cedat, la insistentele lui Ciprian, in ideea de a-mi urma adevaratul vis, Opelul de care ma indragostisem din liceu.

Iata cum incepe povestea...

Totul a inceput in liceu... Doar ce ma mutasem in cartierul in care locuiesc si astazi. Eram clasa a IX-a, imi facusem prieteni din zona si ne plimbam prin cartier povestind tot felul de chestii... Ce mai, copilarie! Cand, in josul strazii mele, unde se inchidea un service auto al unui batranel, l-am vazut pe EL! El, Opel-ul Rekord C Coupe, care mi-a sucit mintile, si m-a facut sa il caut chiar si in ziua de azi. Tin minte si acum: 500$. Probabil proprietarul decedase (din ce am aflat ulterior), si masina era scoasa la vanzare pe nimic. Tin minte si acum ornamentele nichelate care imi luceau in ochi. Tin minte emblema... Era un 1900. Plafonul negru din vinilin completa aspectul de "masina cu muschi" data de croiala iscusita a caroseriei si de culoarea galbena.
M-am rugat nespus de ai mei, sa mi-l cumpere. M-am dat peste cap, m-am chinuit sa le arat ca pot strange bani, lucrand intr-un internet caffe (in voga in acea perioada), sau chiar pe plaja la sezlonguri. Nimic nu i-a induplecat, pentru ei era o vechitura, si atat. Eu eram prea mic, mai aveam ceva pana la varsta de 18 ani, nici permis de conducere nu detineam...
Si, totusi, s-a intamplat ceva. Acea masina m-a marcat si m-a facut sa iubesc nespus de mult masinutele vechi. Practic, daca as avea puterea financiara, sunt de parere ca as detine o colectie impresionanta de astfel de autoturisme, inclusiv un atelier pentru restaurat doar aceste bijuterii.
Acesta cred ca a fost acel "bang" ce a declansat in mintea mea dragostea pentru masinile vechi. Nu as avea timp sa enumar cate modele mi-ar placea sa detin, dar Rekordul C Coupe ramane pe departe prima dragoste.


Timpul a trecut, am ajuns in anul 2008, si am dat pe forumul 4tuning de prezentarea unui Rekord Sprint facut la Ploiesti, cu elemente moderne si cateva modificari. Mi-am adus aminte de vechea mea obsesie.
Am dat chiar si de filmuletul cu momentele restaurarii acestei masini, a carui melodie de fundal imi starnea emotii din ce in ce mai mari.

<object width="480" height="385"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/CUvcTPhhbyI&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/CUvcTPhhbyI&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>

Astfel am luat legatura cu Laurentiu, cel care postase acest clip pe YouTube, cu care am inceput sa discut despre aceste masini. In anul 2008 aveam o lista intreaga cu proprietarii care inca mai detineau Coupe-uri, dar nici unul nu era accesibil, ca pret de achizitie. Astfel am aflat de Laurentiu, ca intr-un satuc de langa Ploiesti, mai exista un Coupe de care nu stie multa lume, dar care, din pacate nu era de vanzare. Mai mult de atat, nu era un Rekord obisnuit, ci un Commodore, varianta de top a modelelor Rekord. Am aflat doar ca este negru, are motorul original, cu 6 cilindri in linie, si ca se afla intr-o stare destul de avansata de degradare, dar ca proprietarul lui, Alin, doreste sa o restaureze. Laurentiu a reusit sa faca rost de numarul de telefon al lui Alin, pe care l-am sunat de indata, dar raspunsul lui a fost clar: masina nu era de vanzare.
Iata ca au mai trecut 2 ani, si ma aflam in decembrie 2009. Incercam sa imi refac agenda veche a telefonului mobil, cand am dat intamplator peste numarul lui Alin din Ploiesti. Am zis sa iau legatura cu el, sa il intreb ce a mai facut cu Opel-ul, si surpriza: mi-a spus ca il mai are, nu l-a mai miscat de atunci, si ca s-ar gandi sa il vanda. Exact in ziua de Revelion am primit de la el si pozele cu masina, si totodata pretul cu care al vrea sa il vanda, mai mult decat rezonabil pentru starea masinii. Am asteptat se pare inca 3 luni pana am reusit sa aduc masina in oras, cu destul de mult chin. Acum este in Constanta, si asta este tot ce conteaza. Am fost foarte surprins pe drum de cateva lucruri: caravana noastra a fost oprita de niste baieti din Bucuresti, pasionati si ei de astfel de lucruri (ei chiar detin un atelier de restaurari in Bucuresti), ne-am imprietenit pe loc, am facut schimb de numere de telefon, si comunicam si in prezent. In plus, foarte multa lume se uita la tancul pe care il aveam pe platforma, ne semnalizau, ne claxonau si ne faceau cu mana. Toate aceste lucruri m-au bucurat nespus de mult.
Am ajuns cu bine la Constanta, unde am adus masina la noua ei casa, si unde probabil va incepe lungul proces de restaurare de care are nevoie.
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 14:01   #2
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Starea initiala...

Iata asadar ce am gasit la Ploiesti!
Atasez aici pozele cu masina in starea ei initiala, observandu-se amprenta timpului si a diferitelor "interventii" asupra ei...

Se observa cum aproape toate elementele specifice unui Commodore au disparut, printre ele enumerandu-se: grila radiator, volanul, ornamentul dintre stopuri, emblemele, cutia de viteze automata si multe altele.
Momentan masina are multe lipsuri si destula rugina, dar sa speram ca nu este inca un caz pierdut... De asemenea, ii mai lipsesc geamul usii din dreapta, si o janta (modelul sport in 5 prezoane). Sper ca voi reusi totusi sa o aduc pe linia de plutire, si ca voi gasi toate piesele necesare, cu ajutorul vostru.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	680
Size:	81.0 KB
ID:	1392390   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	536
Size:	76.6 KB
ID:	1392391   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	643
Size:	82.8 KB
ID:	1392392  

Click image for larger version

Name:	3..jpg
Views:	501
Size:	2.27 MB
ID:	1392400  
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 14:10   #3
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Un nou inceput...

Cum am spus, dupa destul de multa bataie de cap, masina a ajuns la Constanta, aflandu-se acum la noua ei casa.
Drumul a fost foarte interesant, am fost surprins de reactiile pozitiv-admirative ale participantilor la trafic, si de gestul baietilor din Bucuresti, care ne-au tras pe dreapta sa ne intrebe despre masina, afland astfel ca avem o pasiune comuna, si ca ei detin un atelier unde refac masini vechi, in Capitala.
Intr-un final, am ajuns cu bine la mare, unde masina isi va cunoaste noua ei casa, si echipa care ma va ajuta sa o pun pe picioare, in indelungatul proces de restaurare ce va urma. Ii salut pe aceasta cale pe colegii mei de la service-ul Fiat, o echipa de oameni de-a dreptul deosebiti!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	531
Size:	54.5 KB
ID:	1392418   Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	565
Size:	82.2 KB
ID:	1392419  
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 14:37   #4
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Un posibil final...

Dupa cateva cercetari, am aflat culoarea originala a masinii - 235 Monzablau Metallic. Am si gasit cautand pe Internet cateva poze cu un Commodore restaurat, vopsit exact in culoarea cu care a iesit ea acum 40 de ani pe poarta fabricii din Russelheim.
Asadar, plafon din vinilin, elemente nichelate, si o culoare foarte interesanta, si in plus, metalizata. Sa speram ca toate acestea vor deveni realitate!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	c3.jpg
Views:	486
Size:	56.8 KB
ID:	1392439   Click image for larger version

Name:	c4.jpg
Views:	520
Size:	60.6 KB
ID:	1392440   Click image for larger version

Name:	c5.jpg
Views:	465
Size:	60.6 KB
ID:	1392441  

Click image for larger version

Name:	c6.jpg
Views:	458
Size:	49.9 KB
ID:	1392442   Click image for larger version

Name:	c7.jpg
Views:	350
Size:	46.2 KB
ID:	1392443  
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 16:33   #5
kta

Stage 3
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 88
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Super masina ai gasit !

Starea in care e acum, cu vopseaua aia neagra matuita ma duce cu gandul la videoclipul asta:

https://www.youtube.com/watch?v=RIJICVkbyyM



Sa arate cum arata acum si sa mearga perfect ar fi foarte cool.



Bafta la restaurare !

Last edited by kta; 28-03-10 at 16:35.
kta is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 20:46   #6
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Foarte frumoasa povestea, frumos descris...felicitari pentru achizitie si bafta la reconditionat.
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 11:01   #7
XANu

Stage 5
 
XANu's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,124
Member of:
[VW]
[PORSCHE]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Sa o stapanesti sanatos.Poate de data asta chiar o pastrezi.....
XANu is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 13:36   #8
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Eu sper din tot sufletul, dar sa vedem ce zice RAR-ul...
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 21:55   #9
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Daca trec de RAR, o sablez...
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 14:57   #10
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

felicitari cristi, s-o stapanesti sanatos si sa mi-o arati si mie
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 15:33   #11
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

salut! superbe masinile astea, chiar azi vorbeam cu un vecin care are un rekord din 71 de care eu sunt indragostit pana peste cap si imi zicea ca nu ar da masina asta pentru nimic in lume, e al doilea proprietar al ei, primul fiind tatal lui si este intre-o stare exceptionala, totul original pe ea etc etc. multa bafta cu restaurarea, sa o faci sa arate cum merita
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 15:35   #12
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Nu zic decāt atāt: subscribed !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 19:10   #13
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Sa speram ca voi reusi sa o aduc pe linia de plutire, dar asta numai dupa vizita pe la RAR...
Va multumesc frumos pentru aprecieri!

Axy, te invit chiar sa o vezi, o tin la munca, imi poti da un telefon, in timpul saptamanii sau in week-end.
cristivw is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 11:42   #14
player77

Stage 5
 
player77's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 477
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[2 Roti]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

bafta.itzi doresc acelasi spor pe care l-am avut eu.frumoasa masina
player77 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 14:06   #15
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Opel Commodore A Coupe 1968

Frumos, inca un oldie in "mana" lui cristi.
Arata destul de dreapta, si nu pare o epava, sunt curios cum suna acel motor, astept sa-l aud

succes
florin_cars is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -