Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 5

Reply
 
Thread Tools
Old 13-08-12, 12:52   #16
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
152 nu m-i se pare ca se potrivesc ff bn dar 172 sunt crima!mai ales daca vin si la fata aripii!
De acord cu tine 172 sunt vis, sunt pe 19 destul de aiurea pentru Romania, dar merita. Sa vedem cand ma hotarasc sa-mi cumpar ce gasesc.
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-12, 12:54   #17
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by rotaru View Post
Arata super masinuta..
Cat a costat?
15000 anul trecut + cam 1500 bagat in ea in prima luna.
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 22:02   #18
bmwciumi

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 3
Question Re: Diesel power - E60

sal cine imi poate spune de ce tremura un motor la relantiu este vb de un bmw seria 5 d motor 2litri automat,mi ar fi de mare ajutor
bmwciumi is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 03:20   #19
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Diesel power - E60

cand intri pe un site/forum nou pt tn in primul rand trebuie sa ai bunul simt sa citesti regilamentul si sa nu postezi pe unde apuci.daca macar te uitai atent la structura forumului isi dadeai seama din start unde trebuia sa postezi!
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 08:28   #20
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by bmwciumi View Post
sal cine imi poate spune de ce tremura un motor la relantiu este vb de un bmw seria 5 d motor 2litri automat,mi ar fi de mare ajutor
Ai cam gresit rubrica unde trebuie sa postezi.
Mergi la un tester, nimeni nu poate sti exact ce are fara a o pune pe tester.
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 14:34   #21
bmwciumi

Stock
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 3
Default Re: Diesel power - E60

Ma scuzati ,intradevar nu am fost foarte atent ,deci unde tre sa postez ?
bmwciumi is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 18:52   #22
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Diesel power - E60

poi am vazut ca ai postat la zona tehnica si e ff bn acolo!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 22:46   #23
740e38mmt

Stage 3
 
740e38mmt's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 111
Default Re: Diesel power - E60

frumos tare 5-ul..interiorul m-a disperat..jante mai trebuie si e boboc!!
740e38mmt is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:44   #24
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by 740e38mmt View Post
frumos tare 5-ul..interiorul m-a disperat..jante mai trebuie si e boboc!!
Stiu, dar avand in vedere ca vine iarna m-am gandit sa le pastrez pana in primavara.
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 22:55   #25
740e38mmt

Stage 3
 
740e38mmt's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 111
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by Pitbul79 View Post
Stiu, dar avand in vedere ca vine iarna m-am gandit sa le pastrez pana in primavara.
bine faci!!si eu vreau sa pun gume de iarna pe jantele care le am sa le tin pe timp de iarna...
740e38mmt is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 08:47   #26
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Nu am mai scris de mult, dar cum se apropie primavara ne-am incaltat cu jante OEM style 94. Chiar in place cum dau pe seria 5, cu toate ca sunt de E65.
In rest s-au mai schimbat in ultima perioada releul de la buji (cred ca-i schimb si bujiile pana la urma), senzorul de dezaburiere parbriz si i-am luat baterie varta de 110.
Vreau sa-i montez dopuri la galeria de admisie sa scap si de uleiul din zona. Pareri pro sau contra dopurilor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2728.JPG
Views:	236
Size:	218.0 KB
ID:	2709402  
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 10:54   #27
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Diesel power - E60

despre acele dopuri,cere-i parerea lui Devil Style,pt ca el stie f bn despre ce este vb acolo.
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 11:42   #28
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
despre acele dopuri,cere-i parerea lui Devil Style,pt ca el stie f bn despre ce este vb acolo.
Mersi, o sa iau legatura cu el sa vad ce si cum.
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 03:51   #29
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
despre acele dopuri,cere-i parerea lui Devil Style,pt ca el stie f bn despre ce este vb acolo.
Ca tot vorbeai de lup ))... acum am citit si eu topicul :

E ok sa anulezi clapetele , pune dopuri , dar cand dai jos galeria de admisie , iti recomand sa cumperi si setul de garnituri noi ! Totusi verifica foarte atent galeria cand o dai jos , cunosc 3 cazuri unde galeria a explodat la propriu din cauza overboostului facut de catre turbo sau din cauza oboselii materialului in sine ! Ce iti recomand eu :

- Galeria de evacuare e facuta dintr un material slab , la un moment dat vor aparea fisuri si peticeala nu e o solutie . Eu am cautat una din fonta de e39 si am pus-o !

- Galeria de admisie daca e intreaga , atunci curata actuatorul si verifica furtunele de la turbo /vacuum + garniturile aferente ! Este un furtun de vacuum ce "traverseaza" motorul si poate sa fie ars din cauza temperaturilor degajate de catre motor [ eu am patit-o , avea ditamai gaura in el ]. However , daca galeria de admisie prezinta fisuri sau urme vizibile de oboseala , atunci ori cumperi una noua , ori cauti una sh si o faci pe aia !

- Pe langa acel senzor de tensiune inlocuit de la borna , vezi ca mai ai un modul localizat pe langa roata de rezerva. Iti recomand sa izolezi bine acel modul , pentru ca daca prinde umezeaza/apa acolo , o sa ai mari dureri de cap

- Evita sa folosesti acel ulei mobil 1 , cauta alta firma tot buna si respecta specificatiile din carte + schimbul sa il faci la maxim 12 mii de km ! Alege ulei ce scrie made in [ tara respectiva ] si nu made in europe ca majoritatea , sunt uleiuri reciclate !

- Verifica si eventual inlocuieste/curata filtrul epurator , ai grija sa ai si acea garnitura [ foarte importanta de altfel la el ]

- Cand ai inlocuit uleiul din cutia de viteze sper ca ai cumpara EXACT ceea ce scrie pe eticheta cutiei , altfel esti ars !

- Cutia de viteze sa fie folosita in ambele moduri , atat D cat si DS !

- Sa nu iti fie teama sa o alergi din cand in cand !

- Soft pe masina aia eu iti pot recomanda doar firme : Powertech Buzau si Complete Chip Iasi [ am vazut masini facute de ei si sincer nici in ziua de azi nu sa plans nimeni de calitatea serviciilor oferite , plus ca si preturile sunt decente si ai ocazia sa vezi exact ce putere pune pe asfalt masina ]
Cele 2 firme tin cont de limitele cutiei de viteze si stiu la cat sa limiteze cuplul ca sa nu iti faca praf convertizorul de cuplu !

- Ca jante , deja au recomandat colegii mei : style 128 sau 172


PS : mi se pare cam scumpa totusi toata treaba cu schimbatul uleiului !

Bafta cu masinuta , e o masina buna , dar parca prea sensibile pentru drumurile noastre din romania !
__________________

Last edited by DEVIL's Style; 18-03-13 at 04:07.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 07:39   #30
Pitbul79

Stage 1
 
Pitbul79's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 17
Default Re: Diesel power - E60

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Ca tot vorbeai de lup ))... acum am citit si eu topicul :

E ok sa anulezi clapetele , pune dopuri , dar cand dai jos galeria de admisie , iti recomand sa cumperi si setul de garnituri noi ! Totusi verifica foarte atent galeria cand o dai jos , cunosc 3 cazuri unde galeria a explodat la propriu din cauza overboostului facut de catre turbo sau din cauza oboselii materialului in sine ! Ce iti recomand eu :

- Galeria de evacuare e facuta dintr un material slab , la un moment dat vor aparea fisuri si peticeala nu e o solutie . Eu am cautat una din fonta de e39 si am pus-o !

- Galeria de admisie daca e intreaga , atunci curata actuatorul si verifica furtunele de la turbo /vacuum + garniturile aferente ! Este un furtun de vacuum ce "traverseaza" motorul si poate sa fie ars din cauza temperaturilor degajate de catre motor [ eu am patit-o , avea ditamai gaura in el ]. However , daca galeria de admisie prezinta fisuri sau urme vizibile de oboseala , atunci ori cumperi una noua , ori cauti una sh si o faci pe aia !

- Pe langa acel senzor de tensiune inlocuit de la borna , vezi ca mai ai un modul localizat pe langa roata de rezerva. Iti recomand sa izolezi bine acel modul , pentru ca daca prinde umezeaza/apa acolo , o sa ai mari dureri de cap

- Evita sa folosesti acel ulei mobil 1 , cauta alta firma tot buna si respecta specificatiile din carte + schimbul sa il faci la maxim 12 mii de km ! Alege ulei ce scrie made in [ tara respectiva ] si nu made in europe ca majoritatea , sunt uleiuri reciclate !

- Verifica si eventual inlocuieste/curata filtrul epurator , ai grija sa ai si acea garnitura [ foarte importanta de altfel la el ]

- Cand ai inlocuit uleiul din cutia de viteze sper ca ai cumpara EXACT ceea ce scrie pe eticheta cutiei , altfel esti ars !

- Cutia de viteze sa fie folosita in ambele moduri , atat D cat si DS !

- Sa nu iti fie teama sa o alergi din cand in cand !

- Soft pe masina aia eu iti pot recomanda doar firme : Powertech Buzau si Complete Chip Iasi [ am vazut masini facute de ei si sincer nici in ziua de azi nu sa plans nimeni de calitatea serviciilor oferite , plus ca si preturile sunt decente si ai ocazia sa vezi exact ce putere pune pe asfalt masina ]
Cele 2 firme tin cont de limitele cutiei de viteze si stiu la cat sa limiteze cuplul ca sa nu iti faca praf convertizorul de cuplu !

- Ca jante , deja au recomandat colegii mei : style 128 sau 172


PS : mi se pare cam scumpa totusi toata treaba cu schimbatul uleiului !

Bafta cu masinuta , e o masina buna , dar parca prea sensibile pentru drumurile noastre din romania !
Multumesc mult de sfaturi, chiar aveam nevoie de unele.
Legat de galeria de admisie - cand am luat masina acum 1an si 5 luni, am desfacut si curatat galeria de admisie si valva EGR. Clapetele erau k nu aveau joc, dar e vorba de acel ulei care se scurge si ma deranjeaza. Legat de galeria de E39, am avut posibilitatea sa iau una, dar nu stiu ce modificari implica, am deschis si un topic pe tema asta si nu am primit nici un raspuns.
Furtunele de la turbo/vaccum sunt pe lista, le schimb odata cu rezolvarea galeriei de admisie. Furtunul de vaccum o sa ma interesez de el (ai un cod pt el).
Filtrul epurator l-am schimbat cu tot cu garnitura, dar era cel de plastic, multi au zis ca nu trebuia schimbat.
Ulei Mobil1 ESP Formula 1 folosesc de multi ani, inainte pe E46 si nu am avut probleme cu el. Ce imi recomanzi pentru motorul asta?
Uleiul in cutie a fost schimbat cu ulei, filtru si suruburi OEM, am luat 20L de ulei si am facut spalari repetate. Aveam mici socuri inainte sa-l schimb, acum dupa 1 an si 15000km, merge fara probleme. Masina merge si in D si in DS (mai ales pe serpentine ) si isi mai ia si talpa din cand in cand, nu am probleme de putere.
Legat de soft nu vreau sa umblu pana nu elimit toate probleme de mai sus galeria de admisie si furtunele/garniturile ce tebuie schimbate.
Jantele Style 128 sunt vis, destul de rare si cam mari pentru Bucuresti. Acum sunt multumit de astea pe 18, dar cine stie .
Pitbul79 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -