Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 03-12-09, 08:16   #526
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Quote:
Originally Posted by MARI_NSL View Post
vai ce loc e akolo
da... e OK.. e mult praf, dar daca mai mergem de cateva ori il curatam...
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 12:20   #527
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Sunt tare mandru sa va anunt ca din nou numele meu apare langa cele ale celor mai buni drifteri din RO...

https://www.4tuning.ro/tuning-4/eveni...ul-1-4796.html


Abia astept sa merg la bucuresti la filmare...

Razvan LKN
__________________
E36 M3 EVO TURBO 500+ CP- Razvan LKN -!!! LIVE LIFE SIDEWAYS !!!!!
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 13:28   #528
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Frumos ...asteptam continuarile...la episoade
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 15:01   #529
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

m-ati innebunit cu locurile de antrenament..imi vine ca ma mut din buc..
in alta ordine de idei..am si eu o problema.. , fiind bmw-ist convins (spre fanatic) ma atac cand laudati voi japonezele cum ca ar fi foarte `controlabile` la drift.
am si eu o rugaminte la tine pt ca am vazut ca iti place sa scrii pe forum si esti amabil cu raspunsurile, poti descrie te rog pe scurt diferente pe care le-ai simtit la drift intre E36, E30,S14 si S13..banuiesc ca te-ai dat cu toate.
ma refer la ce-ai simtit cand te-ai dat, nu date tehnice..etc..alea le stiu, dar experienta ta ma poate ajuta sa inteleg mai bine comportamentul modelelor amintite..merci mult si bafta in continuare, e f frumos ce faci tu, felicitari.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-09, 15:38   #530
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Quote:
Originally Posted by bimmer3 View Post
m-ati innebunit cu locurile de antrenament..imi vine ca ma mut din buc..
in alta ordine de idei..am si eu o problema.. , fiind bmw-ist convins (spre fanatic) ma atac cand laudati voi japonezele cum ca ar fi foarte `controlabile` la drift.
am si eu o rugaminte la tine pt ca am vazut ca iti place sa scrii pe forum si esti amabil cu raspunsurile, poti descrie te rog pe scurt diferente pe care le-ai simtit la drift intre E36, E30,S14 si S13..banuiesc ca te-ai dat cu toate.
ma refer la ce-ai simtit cand te-ai dat, nu date tehnice..etc..alea le stiu, dar experienta ta ma poate ajuta sa inteleg mai bine comportamentul modelelor amintite..merci mult si bafta in continuare, e f frumos ce faci tu, felicitari.
Salut,

Intr-adevar ai pus o intrebare foarte pertinenta...

M-am dat "de-a latu" cu toate masinile mentionate de tine:

1. S13 - la un veniment din Baia Mare - era un 2.4 aspirat si destul de prafuit.
- Nu am putut sa o pun de-a latu', nu avea frana de mana si motorul era foarte uzat + ca avea un volan foarte mic si daca cumva pleca de cur, nu o puteam controla - asa ca nu se pune
2. S14 - la BC - masina lui Dragos, care este absolut sanatoasa si in toate mintile; cu volan de drift, frana de mana hidraulica, suspensie, etc. M-am simtit de parca o cunosteam de o viata. Extrem de echilibrata, lag-ul nici nu se simtea, avea cuplu bun la orice turatie. M-am suit in ea si am inceput usor in treapta 1 sa fac cercuri mici, controlate. Masina este foarte echilibrata si oricat apesi gazul, tot timpul o ai sub control... ai rezerve din volan sa o tii sa nu faci spin. In doua - trei ture i-am dat 2 si am plecat in cerc foarte larg; cred ca aveam diametrul de minim 10-15 m... aceeasi senzatie: control absolut. Concluzia este ca masina este foarte ECHILIBRATA.
3. E30 - m-am dat la un eveniment din SV, chiar cu masina lui Sorin HAI. Motor V8, si tot tacamul de drift. Va mentionez ca dupa cateva incercari bune, am reusit sa controlez cat de cat masina... este extrem de usoara de spate, motorul e greu si se comporta ca un ciocan... atunci mi-am dat seama cat de profi e Sorin... Nu stiu daca e important de mentionat, ca atunci cand am condus masina lui HAI, aveam deja vreo 5 beri baute..., poate si din cauza asta.
4. E36 - e masina mea... ce sa va zic, m-am obisnuit cu ea si ma descurc, dar cui am mai dat-o numai spin a facut... nu a facut nici un cerc controlat... bine nici nu erau cei mai tari drifteri...

Bafta,
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 07:34   #531
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

bv razvane, spor la invarteala
astept sa facem si noi o floricica ceva si asa am pierdut evenimentele din vara asta, dar in toamna am rupt
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 09:06   #532
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

aseara masina mea aprimit un kit de frana de mana hidraulica speciala pentru drift... acum imi dau seama cat m-am chinuit sezonul asta cu improvizatia pe care o aveam...

O vorba inteleapta spunea: "O improvizatie bine facuta este un defect pe viata!!!" si cata dreptate avea cel ce a spus-o...!!!

Aseara nu ma mai puteam opri din testari... si eram cu rotile pe 17' cu 245 pe spate si anvelopele bune...... cred ca am uzat 30% din ele in juma' de ora de teste... la 100 la ora pe drum drept tragi usor frana de mana si blocheaza instantaneu... un fum ce iesea din roti... este exect cum imi imaginam eu ca trebuie sa fie....

Tare's bucuros...
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 09:14   #533
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

super treaba atunci.hai inapoi la munca si dupa iara teste sa fi sigur ca "merge bine" frana si sa te obisnuiesti cu ea
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 12:06   #534
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Congrat's my friend!!!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 14:08   #535
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Congrat's my friend!!!
mercic...
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 14:29   #536
ME.Beast

Stage 5
 
ME.Beast's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 587
Member of:
[Moderators]
[LANCIA]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Salut.
Imi place pisicuta ta, cui nu i-ar place?
Foarte frumoasa, facuta cu gust. Succes in continuare cu driftingul!
Salutari de la Craiova!
ME.Beast is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 15:28   #537
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Quote:
Originally Posted by ME.Beast View Post
Salut.
Imi place pisicuta ta, cui nu i-ar place?
Foarte frumoasa, facuta cu gust. Succes in continuare cu driftingul!
Salutari de la Craiova!
merci, tinere... salutari si spre Craiova...
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 21-12-09, 20:07   #538
syl_325

Stage 5
 
syl_325's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 806
Member of:
[Unknown Racers]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

am si eu o intrebare,si scuze daca te pun sa repeti ceva ce deja ai zis,dar nu am avut timp sa urmaresc tot postul tau.stiu ca la frana de mana hidraulica renunti la franele de pe spate,acetea ramanand doar pe frana de mana.asa ai facut si tu??
daca nu poate imi zici si mie cum ai facut.am si eu o un e36,si as vrea sa il pregatesc putin pt drift.
syl_325 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 08:35   #539
Red Celica

Stage 5
 
Red Celica's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,908
Member of:
[Crazy Drivers]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

Quote:
Originally Posted by syl_325 View Post
am si eu o intrebare,si scuze daca te pun sa repeti ceva ce deja ai zis,dar nu am avut timp sa urmaresc tot postul tau.stiu ca la frana de mana hidraulica renunti la franele de pe spate,acetea ramanand doar pe frana de mana.asa ai facut si tu??
daca nu poate imi zici si mie cum ai facut.am si eu o un e36,si as vrea sa il pregatesc putin pt drift.
salut,

nu trebuie sa renunti la franele de spate. Cumperi un kit de frana de mana hidraulica speciala pentru drift, si nu trebuie decat sa treci conducta de frana care iese din ABS si merge la puntea spate, prin pompa de la frana de mana. In acel moment ai frana pe 4 roti la picior si doar pe spate la mana.

e simplu si foarte eficient. costa aprox 200 de euro.

Daca te intereseaza pot sa-ti dau un contact care aduce kituri de astea si care mi-a adus si mie.

Bafta,

Daca apuc, pun si cateve poze cu ea montata.
Red Celica is offline   Reply With Quote
Old 22-12-09, 18:18   #540
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - 328i - un nou inceput ! ! !

pune date de contact sa facem o legatura ca mi-ar placea si mie un kit..
BMnWA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -