Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 13-12-12, 21:12   #31
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Prietenul meu motanu' :), E36 coupe 2.8i

Mie imi place sa am o relatie cu o masina care imi place... Asta inseamna compromisuri, sacrificii, investitii, etc. ca sa mearga relatia bine Pur si simplu te atasezi de o masina pentru care in fiecare luna visezi o imbunatatire, un upgrade, o modificare... permanent ai ceva de facut la ea. Opusul este sa dai o suma X de la inceput, pe o masina "de-a gata", insa nu mai ai placerea sa interactionezi cu ea (inafara de condus). Mie personal nu-mi place sa am o masina, doar sa-i pun benzina si ulei si filtre, si sa-i dau talpa; imi place sa stau pe net, sa caut upgrade-uri, sa imi imaginez cum vor fi, sa strang bani pentru ele, sa ma bucur atunci cand le montez, si cand fac teste...
In alta ordine de idei, NU merita sa dai 500 RON pe un filtru nou plus kitul de curatire. Eu am luat kitul nou, si filtrul "second" (nou dar in cutie deteriorata - nu-l puteau vinde - pret 170 RON). Plusul de cai este un placebo (probabil la motorul meu ar fi 5 CP dar clar nu ii simti), insa intr-adevar modifica zgomotul. Fiind iarna, n-am putut sa-i dau 6.600 ture sa-l aud la treaba... dar se aude fain. Adaugand si treaba cu mentenanta care te opreste o zi (scos filtru, sprayat cu solutie de curatire, clatit, lasat la uscat, sprayat cu ulei, lasat putin, montat) si cu faptul ca sigur lasa mai multa mizerie in motor decat filtrul stock... nu prea merita pentru un every day car.

Zilele astea de cand ninge bine, m-am jucat cu motanu' la greu. Pun si un filmuletz, cam lungi 9 minute, dar eu zic ca merita
https://www.youtube.com/watch?v=zgx6-07v7Uc
Din pacate am ratat prima zapada... "powder" Am iesit la vreo 2 zile, si era naspa rau, dedesubt gheata de la ce se topise deja, si deasupra zapada de la a doua tura de ninsoare din Brasov... Nu prea m-am distrat, am fost chinuit de atent tot timpul, iar la 8-uri si la cerce, vorbeam cu copilotii , atat de incet se petrecea actiunea...
__________________
Drive Safe !
Geo is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 21:24   #32
rares22

Stage 5
 
rares22's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 558
Default Re: Prietenul meu motanu' :), E36 coupe 2.8i

Quote:
Originally Posted by Geo View Post
@rares22 : multumesc frumos ! Sper sa mai vina si alte upgrade-uri cat mai repede, dar... nu sunt bani deocamdata. Trebuie sa demontam tot spatele de pe masina, ca sa punem ce-am cumparat... dat jos punte, diferential, rezervor de benzina, bancheta spate, mocheta, etc... o sa fie de lucru.
Cu ocazia asta sper sa pun peste tot bucsi Powerflex.

@BrownBear, @GOGU_VL : Multumesc ! Ma bucur sa aud ca masina asta place si altora... sunt satul de cati ma iau la misto ca bag banii intr-o masina de 20 de ani, si nu-mi iau ultimul model de Mondeo :P Dar ma linistesc si ma relaxez cand vad cata lume se uita la mine pe strada, cand merg cu motanu' ... nu cred ca se uitau asa dupa Mondeo

@Marian_nebunu : eu incerc sa fiu calm, si sa vorbesc exact ce simt. Pasiunea este un lucru individual pentru fiecare, nu are rost sa te infierbanti si poate sa jignesti pe cineva care chiar a pus o parte de suflet in ceea ce face... Mie mi-ar placea sa fie o mare comunitate, indiferent de marca, sa impartasim toti placerea noastra comuna, fiarele

@rares22, din nou : nu iese vopseaua la codul ala am revopsit capota, vopsea luata dupa spectometru, nu iese... fara suparare, nu's ce naiba ati pus sub vopsea (fuller, grund, intaritor, etc.) dar e ceva verde... chiar daca vopseaua e ce zici tu la codul ala, cu fundalul ala verde da o irizatie de vernil, se vede diferenta cu capota vopsita cu grund, vopsea, si lac peste vopsea.
nu am vopsit eu toata masina eu i-am vopsit barile bandourile si niste acarete masina a vopsito alt baiat din cate stiu eu au zis ca i-au dat un fond alb sub vopsea dar nu stiu sa iti zic sigur si mostra aia cu codul eu i-am facuto dar e vopsea 2 k dupount fara lac luciu direct
rares22 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 21:25   #33
rares22

Stage 5
 
rares22's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 558
Default Re: Prietenul meu motanu' :), E36 coupe 2.8i

ps.iar masina e vopsita cu vopsea lessonal din cate stiu tot 2k
rares22 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-12, 21:34   #34
BrownBear

Stage 2
 
BrownBear's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 69
Default Re: Prietenul meu motanu' :), E36 coupe 2.8i

Quote:
Originally Posted by Geo View Post
@rares22 : multumesc frumos ! Sper sa mai vina si alte upgrade-uri cat mai repede, dar... nu sunt bani deocamdata. Trebuie sa demontam tot spatele de pe masina, ca sa punem ce-am cumparat... dat jos punte, diferential, rezervor de benzina, bancheta spate, mocheta, etc... o sa fie de lucru.
Cu ocazia asta sper sa pun peste tot bucsi Powerflex.

@BrownBear, @GOGU_VL : Multumesc ! Ma bucur sa aud ca masina asta place si altora... sunt satul de cati ma iau la misto ca bag banii intr-o masina de 20 de ani, si nu-mi iau ultimul model de Mondeo :P Dar ma linistesc si ma relaxez cand vad cata lume se uita la mine pe strada, cand merg cu motanu' ... nu cred ca se uitau asa dupa Mondeo

@Marian_nebunu : eu incerc sa fiu calm, si sa vorbesc exact ce simt. Pasiunea este un lucru individual pentru fiecare, nu are rost sa te infierbanti si poate sa jignesti pe cineva care chiar a pus o parte de suflet in ceea ce face... Mie mi-ar placea sa fie o mare comunitate, indiferent de marca, sa impartasim toti placerea noastra comuna, fiarele

@rares22, din nou : nu iese vopseaua la codul ala am revopsit capota, vopsea luata dupa spectometru, nu iese... fara suparare, nu's ce naiba ati pus sub vopsea (fuller, grund, intaritor, etc.) dar e ceva verde... chiar daca vopseaua e ce zici tu la codul ala, cu fundalul ala verde da o irizatie de vernil, se vede diferenta cu capota vopsita cu grund, vopsea, si lac peste vopsea.

Draga GEO, "sunt satul de cati ma iau la misto ca bag banii intr-o masina de 20 de ani, si nu-mi iau ultimul model de Mondeo" - este foarte adevarat ca exista multi astfel de oameni care nu inteleg aceste lucruri...insa nu trebuie pus absolut nimic "la suflet" !
Vezi-ti de masina ta si de planurile tale, nu abandona nimic. Exista si multi alti oameni care inteleg aceasta pasiune si care aprecieaza enorm ce faci tu. Chiar si cele mai frumoase E36-uri tunate exemplar, aratand criminal, chiar daca in acele masini au fost investiti mii si mii de euro....in ochii unora, tot niste "vechituri de 20 ani" vor ramane....asta este, nu ii putem multumi pe toti.
Inca o data iti spun, masina ta e geniala iar munca si pasiunea depuse in aceasta masina pur si simplu reprezinta un exemplu extrem de pozitiv si demn de urmat pentru toti ceilalti pasionati de masini si de tuning(inclusiv pentru mine )
S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea! (lasa-i pe altii sa comenteze ce vor...)
O zi buna!
__________________
Masina mea: BMW E36 318i - https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...36-clasic.html

" Un E36 clasic "
BrownBear is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 08:14   #35
alecsutz03

Stage 5
 
alecsutz03's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 836
Default Re: Prietenul meu motanu' :), E36 coupe 2.8i

Am vazut masina in Bv...imi place cum arata!Felicitari...!Multi km fara incidente!
alecsutz03 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 12:11   #36
Geo

Stage 5
 
Geo's Avatar
 
Join Date: May 2003
Posts: 412
Default Re: Prietenul meu motanu' :), E36 coupe 2.8i

Multumesc tuturor pentru aprecieri ! Acum masina este la garaj, la iernat, si la montat pe ea toate piesele primite cadou . In plus cred ca-i aranjez burtica, sa fie antifonata perfect peste tot.
Geo is offline   Reply With Quote
Old 29-01-14, 08:05   #37
rares22

Stage 5
 
rares22's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 558
Default Re: E36 - Prietenul meu motanu' :), coupe 2.8i

ce se mai aude de masina ?ceva noutati?
rares22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -