Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 20-02-13, 19:22   #76
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by RacerJunior View Post
Ambreajele au fost schimbate tot kitul. Intradevar nu stiam ca ambreajele BMW stock sunt de la LUK, poate asta din cauza faptului ca nu am desfacut niciodata prima oara o cutie de BMW. Toate mai fusesera desfacute intainte si trecute prin cine stie ce maini. Ce am vazut am vazut Sachs.
RZV-ul e o masina frumoasa, am stat la o discutie de vreo 10-15 minute cu proprietarul si spunea ca e multumit de ea. A pomenit de un baiat de la Barlad dar nu stiam ca esti tu.
Curse cu ambreaje stock nu mi se pare ceva atat de anormal, ca doar nu sunt masini modificate extensiv. De exemplu Calibra are doar Mototronic 2.8 cu injectoare de LET.
Si mai exista si variabila ca LUK produce ambreaje pe mai multe segmente de calitati. Sunt de la 7-8 milioane pana la 30. Depinde. Pe ambele masini a fost ceva la mijloc.

Ok hai sa lamurim ceva , dar sa nu te superi : Cand dai un sfat, asigurate ca face parte din experienta ta , nu a prietenilor tai si a masinilor care le poseda ! e ca telefonul fara fir ! doi la mana Luke pe varianta OEM replacement nu produce decat un model ! ce ai vazut tu la 8-9 milioane e kitul de ambreiaj format din [ disc + placa presiune+ rulment ] , ce vezi si la 25 de milioane aprox e din cauza faptului ca pe langa kitul ala , mai vine si volanta duall mass ] Am mai vazut undeva intr un post cum sustineai ca motorul de "c18/20/det" e mai slab comparativ cu un "let" de opel! Nu e nevoie sa vin la vaslui sa vad ce zace [ momentan ] in capul tau ! inca esti in faza de invatat [ si eu sunt stai linistit ] , dar acolo unde nu esti sigur sau nu stii , lasa te rog pe altii mai in masura sa faca asta , pentru ca suntem un forum unde trebuie sa ne ajutam intre noi si sa oferim sfaturi reale si utile , nu din ce citim pe google sau ce mai prindem de pe la prieteni !

Scuze de off gaby ! Oricum , tine te de treaba , pune masina la punct [ sa nu uiti sa dai jos turboul sa cureti absolut tot pe el ] si dupa aia sa revii cu un update !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 11:55   #77
CazyRoll

Stage 4
 
CazyRoll's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 239
Default Re: E46 - 320d!

eu spun sa ai grija cu meyle alea hd... nu sunt o afacere asa de buna pe cat par.
Initial si eu spre aceleasi ma indreptam dar am fost sfatuit de multa lume (persoane care au service-uri sau o oarecare experienta in domeniu sa ma indrept spre alta marca ... sunt "chinezisme ieftine" dupa opinia multora.)

Daca faci un calcul castigu nu e asa de mare daca nu ai un service gratuit... 80 lei pivotu x 2 ( schimbi pe amandoi de pe o parte sa nu mai ai probleme pe viitor)+100-150 montaju te duce undeva la un 300 lei care deja nu mai este o suma foarte mica.

In urma cu o saptamana mi-au venit bratele si bucsele trw... ( pivotii lemforder sunt defapt trw ), insa nu am apucat sa le montez si sa le testez.

Si daca schimbi bratele trebuie schimbate si bucsele ca sa faci o treaba ca la carte . Iti recomand unele poliuretanice ca sa le schimbi mai rar
__________________
CazyRoll is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 12:26   #78
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by CazyRoll View Post
eu spun sa ai grija cu meyle alea hd... nu sunt o afacere asa de buna pe cat par.
Initial si eu spre aceleasi ma indreptam dar am fost sfatuit de multa lume (persoane care au service-uri sau o oarecare experienta in domeniu sa ma indrept spre alta marca ... sunt "chinezisme ieftine" dupa opinia multora.)

Daca faci un calcul castigu nu e asa de mare daca nu ai un service gratuit... 80 lei pivotu x 2 ( schimbi pe amandoi de pe o parte sa nu mai ai probleme pe viitor)+100-150 montaju te duce undeva la un 300 lei care deja nu mai este o suma foarte mica.

In urma cu o saptamana mi-au venit bratele si bucsele trw... ( pivotii lemforder sunt defapt trw ), insa nu am apucat sa le montez si sa le testez.

Si daca schimbi bratele trebuie schimbate si bucsele ca sa faci o treaba ca la carte . Iti recomand unele poliuretanice ca sa le schimbi mai rar
Cu bratale ma mai gandesc , intai sa vedem in ce stare sunt astea de pe masina si voi lua o decizie daca le voi schimba sau nu , intai sa fac ambreajul ca deja e mort si restul sa vad ce si cum ... Mersi pt sfat (multe pareri mai sunt despre BMW`urile astea , tot timpul inveti cate ceva )
gaby17 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-13, 22:37   #79
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E46 - 320d!

am schimbat kitul de ambreaj , parca am alta masina si racordu flexibil .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2013-02-22 13.09.23.jpg
Views:	366
Size:	1.21 MB
ID:	2701013   Click image for larger version

Name:	pizap.com13616341581871.jpg
Views:	599
Size:	166.6 KB
ID:	2701014  
gaby17 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-13, 22:41   #80
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - 320d!

L-ai si pus la treaba a???
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 24-02-13, 22:44   #81
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
L-ai si pus la treaba a???
putin asa ))))) sa-i luam luciul ala de nou
gaby17 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-13, 22:59   #82
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by gaby17 View Post
putin asa ))))) sa-i luam luciul ala de nou

Nu mai fa tampenia aia .... lasa ambreiajul sa se "aseze" putin ! ca ai sa te trezesti ca il inlocuiesti iar ! ce ai inlocuit mai exact , si ce firma? Ai mers pe recomandarea mea?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 07:25   #83
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Re: E46 - 320d!

gaby17 , spune-mi te rog, ce kit de ambreiaj ai pus si la ce pret a fost (fara manopera) .. Mersi
abby3325 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 08:13   #84
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - 320d!

Daca schimbi ambreiajul tb sa schimbi obligatoriu si volanta?
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 08:25   #85
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by abby3325 View Post
gaby17 , spune-mi te rog, ce kit de ambreiaj ai pus si la ce pret a fost (fara manopera) .. Mersi
Ambreiaj LUK

Quote:
Originally Posted by golf.tuning View Post
Daca schimbi ambreiajul tb sa schimbi obligatoriu si volanta?
Nu e obligatoriu ! volanta se schimba doar dupa ce o analizeaza mecanicul si trage o concluzie clara , daca e nevoie sau nu inlocuirea ei !


In general , cand inlocuiesti un ambreiaj , se inlocuieste "OBLIGATORIU" placa de presiune , disc de ambreiaj si rulment !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 09:27   #86
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Ambreiaj LUK



Nu e obligatoriu ! volanta se schimba doar dupa ce o analizeaza mecanicul si trage o concluzie clara , daca e nevoie sau nu inlocuirea ei !


In general , cand inlocuiesti un ambreiaj , se inlocuieste "OBLIGATORIU" placa de presiune , disc de ambreiaj si rulment !
DEVIL's Style care este mai bun LUK sau SACHS si eu vreau sa schimb ambreiajul si ma gandesc la una din firmele astea Sau depinde si pe ce masina pui??
__________________
Volkswagen golf mk5

Last edited by golf.tuning; 25-02-13 at 09:29.
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 12:20   #87
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by abby3325 View Post
gaby17 , spune-mi te rog, ce kit de ambreiaj ai pus si la ce pret a fost (fara manopera) .. Mersi
am pus kit ambreaj LUK a fost 850 lei de la userul "dani3lll"...
gaby17 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 12:22   #88
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E46 - 320d!

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Ambreiaj LUK



Nu e obligatoriu ! volanta se schimba doar dupa ce o analizeaza mecanicul si trage o concluzie clara , daca e nevoie sau nu inlocuirea ei !


In general , cand inlocuiesti un ambreiaj , se inlocuieste "OBLIGATORIU" placa de presiune , disc de ambreiaj si rulment !
Mecanicul a zis ca volanta e intr`o stare buna si nu necista schimbarea ei momentan ,normal ca punem tot kitul : disc,placa de presiune si rulment , cine pune decat disc nu merita sa conduca (da nu comandam noi pe masinia lui)
gaby17 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-13, 14:18   #89
abby3325

Stage 5
 
abby3325's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 489
Default Re: E46 - 320d!

Mersi de raspunsuri !

Bafta
abby3325 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-13, 17:17   #90
gaby17

Stage 5
 
gaby17's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 303
Default Re: E46 - 320d!

am nevoie de un mic ajutor , sa votati care merita sa castige acest concurs https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
Multumesc frumos ! si votati cu mine (1)
gaby17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -