Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-12, 16:48   #1
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default E36 Compact, ajutor!

salutare tuturor, numele meu e Zoly si sunt din Cluj-Napoca ,am si eu o pisicuta mai uritika (fiind compact) dar astept pareri sa o facem frumoasa.....am masina de mai bine de un an, am bagat ceva bani in ea dar mai trebe multe, cred... asa k astept parerile tuturor , in afara de jante si suspensie sport, alea urmeaza sa le pun in martie, dar daka stiti pe cineva care are jante sunt dispus la negocieri (preferabil cu buza scoasa si pe 17) merge pe 17 cu cauciucuri 17/45/215 nu? si de cat tre sa fie ET-u? de 35 e ok? k am avut jante pe 17 cu et 9 si imi freca in aripa...probabil si din cauza k nu am avut suspensii sport reglabile.
masina e din 95 motorizare 1.8 103 kw, 143 cp (dublu ax de came) , are scaune reccaro ,piele ,aer conditionat ,pachet M , oglinzi electrice, toba sport, etc..... NU are geamuri electrice ceea ce ma dispera , vreau si 2 macarale electrice cu instalatie si cu butoane cu tot, merge de pe IS? si stie cineva cum se leaga instalatia, trebe legat la sigurante?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG00194.jpg
Views:	124
Size:	643.8 KB
ID:	2286736   Click image for larger version

Name:	IMG00074.jpg
Views:	93
Size:	643.6 KB
ID:	2286737   Click image for larger version

Name:	IMG00069.jpg
Views:	51
Size:	426.3 KB
ID:	2286738  

Click image for larger version

Name:	IMG00248.jpg
Views:	91
Size:	954.4 KB
ID:	2286739   Click image for larger version

Name:	IMG00186.jpg
Views:	63
Size:	815.5 KB
ID:	2286740   Click image for larger version

Name:	IMG00254.jpg
Views:	84
Size:	802.0 KB
ID:	2286741  

Click image for larger version

Name:	IMG_2929.JPG
Views:	171
Size:	685.2 KB
ID:	2286742   Click image for larger version

Name:	IMG_2931.JPG
Views:	66
Size:	712.6 KB
ID:	2286743   Click image for larger version

Name:	IMG_2925.JPG
Views:	70
Size:	1.06 MB
ID:	2286744  

Click image for larger version

Name:	IMG00077.jpg
Views:	114
Size:	616.2 KB
ID:	2286745  
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 17:54   #2
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by zoly_bike View Post
salutare tuturor, numele meu e Zoly si sunt din Cluj-Napoca ,am si eu o pisicuta mai uritika (fiind compact) dar astept pareri sa o facem frumoasa.....am masina de mai bine de un an, am bagat ceva bani in ea dar mai trebe multe, cred... asa k astept parerile tuturor , in afara de jante si suspensie sport, alea urmeaza sa le pun in martie, dar daka stiti pe cineva care are jante sunt dispus la negocieri (preferabil cu buza scoasa si pe 17) merge pe 17 cu cauciucuri 17/45/215 nu? si de cat tre sa fie ET-u? de 35 e ok? k am avut jante pe 17 cu et 9 si imi freca in aripa...probabil si din cauza k nu am avut suspensii sport reglabile.
masina e din 95 motorizare 1.8 103 kw, 143 cp (dublu ax de came) , are scaune reccaro ,piele ,aer conditionat ,pachet M , oglinzi electrice, toba sport, etc..... NU are geamuri electrice ceea ce ma dispera , vreau si 2 macarale electrice cu instalatie si cu butoane cu tot, merge de pe IS? si stie cineva cum se leaga instalatia, trebe legat la sigurante?
Et 35 e ok pe e36 chiar și mai mic e bine!
Jantele cu et 9 frecau deoarece et-ul este destul de mic, nu are nici o legătura cu suspensia sport !
Geamurile electrice față din câte știu eu sunt la fel la toate caroseriile de e36 (să mă corecteze careva dacă greșesc) deci nu ar trebuii să fie vre-o problemă!

În rest toate cele bune, de mult nu am mai văzut un compact să arate bine, ai o bază foarte bună de plecare, cu câteva investiții minore o să arate într-un mare fel!

Baftă!

Edit: 215/45/17 e ok numai că d.p.m.d.v talonul este destul de mare în cazul tău, poți să te hotărăști pentru cauciucuri după ce cumperi jantele, contează destul de mult j-ul!

Studiază link-urile astea și vezi cum stă treaba :
http://www.rimtuck.com/search/thumbnails&sort=1&page=2
http://www.stanceworks.com/forums/showthread.php?t=2

Last edited by crysty.bobok; 08-01-12 at 18:07.
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 18:45   #3
burnout_bmw
BMW Driver

Stage 5
 
burnout_bmw's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 3,069
Member of:
[BMW]
Default re: E36 Compact, ajutor!

Macaralele electrice se potrivesc de pe orice bmw e36 sedan/compact sau combi, compactul are de obicei geamuri cu functie confort, daca vrei te pot ajuta cu inst electrica de pe usi, butoane si o macara dreapta...

Am avut si eu un compact la dezmembrat 1.8is si se misca foarte bine pe caroseria asta iar consumul f mic.

Bafta!
burnout_bmw is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 19:31   #4
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
Et 35 e ok pe e36 chiar și mai mic e bine!
Jantele cu et 9 frecau deoarece et-ul este destul de mic, nu are nici o legătura cu suspensia sport !
Geamurile electrice față din câte știu eu sunt la fel la toate caroseriile de e36 (să mă corecteze careva dacă greșesc) deci nu ar trebuii să fie vre-o problemă!

În rest toate cele bune, de mult nu am mai văzut un compact să arate bine, ai o bază foarte bună de plecare, cu câteva investiții minore o să arate într-un mare fel!

Baftă!

Edit: 215/45/17 e ok numai că d.p.m.d.v talonul este destul de mare în cazul tău, poți să te hotărăști pentru cauciucuri după ce cumperi jantele, contează destul de mult j-ul!

Studiază link-urile astea și vezi cum stă treaba :
http://www.rimtuck.com/search/thumbnails&sort=1&page=2
http://www.stanceworks.com/forums/showthread.php?t=2
ok, ms mult pt sfaturi, poi as prefera J-u de 9 ,dar poate ma limitez la 8j sa fiu sigur pe o treaba, si voi pune un talon de 40, mai jos nici intr-un caz k drumurile astea.... alte sfaturi de imbunatatire? mai bine ii sta asa mai originala nu?
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 08-01-12, 20:59   #5
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by zoly_bike View Post
ok, ms mult pt sfaturi, poi as prefera J-u de 9 ,dar poate ma limitez la 8j sa fiu sigur pe o treaba, si voi pune un talon de 40, mai jos nici intr-un caz k drumurile astea.... alte sfaturi de imbunatatire? mai bine ii sta asa mai originala nu?
E ok 8j sau 9j daca alegi un et peste 35, talon de 40 iar e bine

După ce termini cu jantele și suspensia ai putea să îi faci plinul și să te plimbi altceva nu văd ce ar mai fi, mașina arată destul de bine așa!

Stopurile ai putea să le înlocuiești cu unele cu semnal alb!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	compact2.jpg
Views:	198
Size:	173.4 KB
ID:	2287106  

Last edited by crysty.bobok; 08-01-12 at 21:01.
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 10:38   #6
rzt_ro

Stage 5
 
rzt_ro's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 581
Member of:
[BMW]
Default re: E36 Compact, ajutor!

Salut! felicitari pentru achizitie...mai rar vezi un Compact in stare buna si cu packet M!
Sfatul meu este sa-l lasi cat mai original, poate un set de jante frumos si asa cum s-a mai spus, niste stopuri cu semnal alb...
Bafta cu proiectul!
__________________
RedZoneTuning.ro
rzt_ro is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 10:46   #7
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
E ok 8j sau 9j daca alegi un et peste 35, talon de 40 iar e bine

După ce termini cu jantele și suspensia ai putea să îi faci plinul și să te plimbi altceva nu văd ce ar mai fi, mașina arată destul de bine așa!

Stopurile ai putea să le înlocuiești cu unele cu semnal alb!
da, la stopuri m-am gandit si eu dar nu stiam ce sa fac la ele, fumurii am zis k nu, stopuri clare nici intr-un caz, apoi m-am gandit la stopuri cu led dar nici alea nu ma incanta, asa k voi ramane la varianta care ai zis tu, chiar m-ai ajutat la chestia asta k eu am ramas inpotmolit la ideea asta, ms tare mult, ms si pt poza tare masina, akuma ramane de vazut cu cate sute de euro gasesc ceva jante (sper sa scap din 500) nu prea vrea fake-uri.... poate voi lua ceva keskin kt1.....BBS.....vad eu....daka aveti idei sunt binevenite.
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 11:03   #8
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by burnout_bmw View Post
Macaralele electrice se potrivesc de pe orice bmw e36 sedan/compact sau combi, compactul are de obicei geamuri cu functie confort, daca vrei te pot ajuta cu inst electrica de pe usi, butoane si o macara dreapta...

Am avut si eu un compact la dezmembrat 1.8is si se misca foarte bine pe caroseria asta iar consumul f mic.

Bafta!
ok ms de ajutor, as lua de undeva toate astea complet cu tot ce imi trebe la geamuri electrice, si prinderea macaralei pe usa se potriveste in locul vechi? si alte piese nu mai ai de compact? mi-ar mai trebuii cate ceva ,cleme la bandou M nu ai cumva? a vrut cineva sa fure bandou de pe usa dreapta si mi-o rupt 3 cleme ( si un parbriz eventual k e crapat intr-un coltisor, si mai sunt multe daka ma gandesc bine (zoly_bike id meu d mess)
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 11:42   #9
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by zoly_bike View Post
ok ms de ajutor, as lua de undeva toate astea complet cu tot ce imi trebe la geamuri electrice, si prinderea macaralei pe usa se potriveste in locul vechi? si alte piese nu mai ai de compact? mi-ar mai trebuii cate ceva ,cleme la bandou M nu ai cumva? a vrut cineva sa fure bandou de pe usa dreapta si mi-o rupt 3 cleme ( si un parbriz eventual k e crapat intr-un coltisor, si mai sunt multe daka ma gandesc bine (zoly_bike id meu d mess)


ajutatima sa aleg.....
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...ct-386327.html
https://www.pieseauto.ro/stopuri/vand...-54053265.html
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...6-9480889.html
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...l-9841360.html
http://piese-auto.anunturi-auto.4tun...-10508401.html
si mai sunt gramada dar si asa is prea multe.....astept parerile voastre
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 09-01-12, 13:01   #10
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default re: E36 Compact, ajutor!

Al 2-lea link sau ultimul, caută să cumperi piese Oem, știu pe cineva cu un coupe e36 care a revenit la stopurile cu semnal galben deoarece stopurile aftermarket nu stăteau bine pe caroserie, avea un fel de luft prin care intra apa !

Cât despre jante, eu zic să mai aștepți, Keskin kt1 arată bine dar sunt destul de grele!
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 09:37   #11
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
Al 2-lea link sau ultimul, caută să cumperi piese Oem, știu pe cineva cu un coupe e36 care a revenit la stopurile cu semnal galben deoarece stopurile aftermarket nu stăteau bine pe caroserie, avea un fel de luft prin care intra apa !

Cât despre jante, eu zic să mai aștepți, Keskin kt1 arată bine dar sunt destul de grele!
ok ms de parere, poi jantele numai prin martie ,aprilie le pun clar, dar le-as lua de pe akuma sa am timp pt polish si alea alea... si mai inainte suspensiile.
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 16:57   #12
cris_tina

Stage 3
 
cris_tina's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 89
Default re: E36 Compact, ajutor!

ma bucur ca te vad si pe forum


masina arata bine, e ingrijita
cauta ceva 8j cu 9j si de gume te uiti tu atunci )
spor la treaba!

p.s.: sa o lasi OEM, ca asa ii sta bine
cris_tina is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 10:40   #13
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default Re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by cris_tina View Post
ma bucur ca te vad si pe forum


masina arata bine, e ingrijita
cauta ceva 8j cu 9j si de gume te uiti tu atunci )
spor la treaba!

p.s.: sa o lasi OEM, ca asa ii sta bine
Vreau sa cumpar un rechin!!! in stare cat mai buna si originala 100% , ma poate ajuta cineva?
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 10:53   #14
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 Compact, ajutor!

Am eu jante pt tine , exact ce e nevoie pt masina asta 8,5 j et 13 17' cu buza , gata incaltate cu 215.40.17 polishate integral Vezi la anunturile mele ( sunt pe tel si nu pot pune poze) bafta
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html


Last edited by RIcKO; 26-02-12 at 11:12.
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 11:02   #15
liviu tex

Stage 5
 
liviu tex's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,876
Default Re: E36 Compact, ajutor!

Quote:
Originally Posted by zoly_bike View Post
Vreau sa cumpar un rechin!!! in stare cat mai buna si originala 100% , ma poate ajuta cineva?
in oceanu Atlantic sunt cativa in stare buna! mai tinerei asa!

on.jantele lui Ricko ar venii intr-un mare fel! frumos compact,sa-l conduci cu placere!
liviu tex is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -