Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-12-11, 19:18   #31
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by silviu87 View Post
S-a inteles cumva ca am spus ca vopsesti masina doar jumate cu vopsea policolor si schimbi bucsele de la bascule si gata?!?!?!

sau voi nu vorbiti de restaurare?

ia zi doar faruri,stopuri si m pack-u ai sarit de 700e???????

Pai cand spun m pack ma refer la bara fata , spate , bandouri , praguri + proiectoare si da , am sarit de 700 [ farurile costa 200 si ceva de euro iar stopurile la fel , probabil si din cauza transportului din america , iar pe langa asta voi pune un angel eyes pe smd pe ele + un kit xenon pe 6000k ]

Nu ma lasat inima sa pun faruri depo [ germany ] cu licenta FK , am vrut ceva bun si practic nu doar frumos , stopuri la fel , am cautat in europa si toata tara si nu mi aduce nimeni stopuri de acel gen. Intradevar nu sunt cele mai scumpe si nici cele mai ieftine , dar am urmarit o eficientizare a investitiei , pentru ca le am luat de noi si nu SH
DEVIL's Style is offline  
Old 06-12-11, 19:55   #32
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
...probabil si din cauza transportului din america.....

Deci asa se explica de ce trebuie sa astepti asa mult!Curios lucru ca nu se gasesc in europa!
Wilgax is offline  
Old 06-12-11, 20:38   #33
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Deci asa se explica de ce trebuie sa astepti asa mult!Curios lucru ca nu se gasesc in europa!

Pai cum sa le gasesti , daca romanul vrea cat mai ieftin domle , putini sunt care tin cont de functionalitate si restul , culmea pana acum 2 ani , le vedeai la orice colt , asta pana cand FK a cumparat licenta pentru ele si a stricat renumele firmei DEPO , ca sa nu mai zic de lupe , care e o diferenta de la cer la pamant .
DEVIL's Style is offline  
Old 06-12-11, 21:39   #34
silviu87

Stage 4
 
silviu87's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 181
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Pai cand spun m pack ma refer la bara fata , spate , bandouri , praguri + proiectoare si da , am sarit de 700 [ farurile costa 200 si ceva de euro iar stopurile la fel , probabil si din cauza transportului din america , iar pe langa asta voi pune un angel eyes pe smd pe ele + un kit xenon pe 6000k ]

Nu ma lasat inima sa pun faruri depo [ germany ] cu licenta FK , am vrut ceva bun si practic nu doar frumos , stopuri la fel , am cautat in europa si toata tara si nu mi aduce nimeni stopuri de acel gen. Intradevar nu sunt cele mai scumpe si nici cele mai ieftine , dar am urmarit o eficientizare a investitiei , pentru ca le am luat de noi si nu SH
Deci te-ai apropiat de o mie,Ok masina a fost 2000e inmatriculata(CU APROX)interior de refacut(integral) sau sh minim 300e + vopsit + tinichigerie (care din proprie experienta vb,k si eu mi-am reconditionat masina in ro,nu la Las Vegas si stiu ce vb),te mai duce 1000-1500(cu materiale)+roti+anvelope(400 pana la 800,ca la cum vad ca merge treaba,o sa vina niste BBS-URI,care nu sunt 150e...)+suspensie ca o sa vrea si de aia(300e+......)+evacuare,macar finala(50-150e)+ revizie generala,o sa schimbi si niste bascule pe fata + niste bucse + bielete (la o lucrare gen RESTAURARE) CRED CA ASA SE FACE...... SI........AM AJUNS CUM AM ZIS PE LA 5000 +/- ASTA FARA SOCOTEALA LA TOATE MARUNTISURILE......SI FARA MOTOR SCHIMBAT AVAND IN VEDERE CA E 4CILINDRII SI CA SA TRECI LA 6 TRE MULTE....

Si acum il intreb fara suparare pe Marian Nebunu',tipule...., dupa toata insiruirea asta de piese de calitate care Omu(DEVIL's style) o sa le puna pe masina,mai ramane de 2.5 si de conversie turbo????

NU VREAU SA TIN SOCOTEALA NIMANUI,DAR CAND VAD ABERATII GEN "LAS VEGAS" ...

MULT SUCCES DEVIL'S STYLE CU PROIECTU,sper sa nu te duca nici 3500 si sa o faci"0 km"!!!!!!
__________________
silviu87 is offline  
Old 06-12-11, 22:01   #35
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by silviu87 View Post
Si acum il intreb fara suparare pe Marian Nebunu',tipule.....piese de calitate care Omu(DEVIL's style) o sa le puna pe masina,mai ramane de 2.5 si de conversie turbo????
......
NU VREAU SA TIN SOCOTEALA NIMANUI,DAR CAND VAD ABERATII GEN "LAS VEGAS" ...
......
Il luase gura pe dinainte !
Sparkle_81 is offline  
Old 06-12-11, 22:07   #36
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Tot ce pot sa spun e ca mie imi sta pisica in 8-10 mii ))),,poate daca as fi cautat mai mult si as fi analizat mai mult etc ieseam ceva mai putin , bine la mine e si alta situatie , eu am platit foarte multe taxe , curieri , etc ...
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline  
Old 06-12-11, 22:32   #37
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Tot ce pot sa spun e ca mie imi sta pisica in 8-10 mii ))),,poate daca as fi cautat mai mult si as fi analizat mai mult etc ieseam ceva mai putin , bine la mine e si alta situatie , eu am platit foarte multe taxe , curieri , etc ...
Normal, "mai nebun"(in sensul bun) ca tine nu-i nimeni
DaNn.ZyX is offline  
Old 06-12-11, 22:48   #38
silviu87

Stage 4
 
silviu87's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 181
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Tot ce pot sa spun e ca mie imi sta pisica in 8-10 mii ))),,poate daca as fi cautat mai mult si as fi analizat mai mult etc ieseam ceva mai putin , bine la mine e si alta situatie , eu am platit foarte multe taxe , curieri , etc ...
...............atat,aici am vrut sa ajung,multumesc RIcKO!
Se pare ca o pisica se poate face si cu 1000e din dezmembrari,care arata bn in poze si ea defapt are gauri sub pragurile de M,saraca...dar ceea ce face DEVIL,costa,chiar daca nu vrea el sa-mi dea dreptate... sau mai vine cate un tip din L.A cu idei......si cu asta am incheiat discutia!!!!!!!!

SPOR LA TREABA SI MULT SUCCES DEVIL!

ps.cand ai timp intra sa vezi masina mea cum a fost si ce i-am facut,asa cum e acum sta undeva la minim 6000 si nu i-am pus m-pack sau skimbat interior,motor......deci...o dau pe 3000 mai pun o mie si iau o caruta care vin cu ea la tipu din L.A sa-mi puna 2.5 si la tn sa mi-o restaurezi si sa mi-o faci turboooooooooo,pe 4oooe,crezi ca i-mi ajung?
silviu87 is offline  
Old 06-12-11, 23:10   #39
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by silviu87 View Post
Deci te-ai apropiat de o mie,Ok masina a fost 2000e inmatriculata(CU APROX)interior de refacut(integral) sau sh minim 300e + vopsit + tinichigerie (care din proprie experienta vb,k si eu mi-am reconditionat masina in ro,nu la Las Vegas si stiu ce vb),te mai duce 1000-1500(cu materiale)+roti+anvelope(400 pana la 800,ca la cum vad ca merge treaba,o sa vina niste BBS-URI,care nu sunt 150e...)+suspensie ca o sa vrea si de aia(300e+......)+evacuare,macar finala(50-150e)+ revizie generala,o sa schimbi si niste bascule pe fata + niste bucse + bielete (la o lucrare gen RESTAURARE) CRED CA ASA SE FACE...... SI........AM AJUNS CUM AM ZIS PE LA 5000 +/- ASTA FARA SOCOTEALA LA TOATE MARUNTISURILE......SI FARA MOTOR SCHIMBAT AVAND IN VEDERE CA E 4CILINDRII SI CA SA TRECI LA 6 TRE MULTE....




Si acum il intreb fara suparare pe Marian Nebunu',tipule...., dupa toata insiruirea asta de piese de calitate care Omu(DEVIL's style) o sa le puna pe masina,mai ramane de 2.5 si de conversie turbo????

NU VREAU SA TIN SOCOTEALA NIMANUI,DAR CAND VAD ABERATII GEN "LAS VEGAS" ...

MULT SUCCES DEVIL'S STYLE CU PROIECTU,sper sa nu te duca nici 3500 si sa o faci"0 km"!!!!!!

Tinichigerie + vopsit cu o culoare metalizata [ 1000 de euro si e de munca sa scap de rugina si tot ]

1500 de euro : faruri , stopuri , pachet M , bandouri , punte spate discuri , angel eyes , panouri interior , xenon , aripi , praguri + grila + tabla de reparatie spate + maruntisuri [nu imi vin in cap toate acum ]

Deja sunt 2500 de euro da? ei cu banii astia fac un exterior OK [ nu am sa zic perfect ] ei tu ziceai ceva de 5000-6000 [ am gasit 2.5 in stare foarte buna cu 300 de euro , aici m am convins , decat turbo pe 1.6 , mai bine un 2.5 , ies mai ieftin ] mecanic masina nu are nevoie decat de o caseta de directie , 2 bucse iar la motor , 2 garnituri si niste bujii. in rest masina trage ok pentru 1.6. Pana la urma nu se va stii suma exacta, abia dupa ce se va trage o linie completa. Depinde foarte mult unde gasesti piese si in ce stare sunt , sau ce preturi se cer pe ele. In barlad mi sa cerut pe o punte si 6 milioane [ wtf? ] iar eu am cumparat o cu aprox 300 ron cu tot cu transport. E o mare diferenta intre restaurat si modificat [ pai acolo intra si 20 de mii de euro daca te tine buzunarul ]


Si te rog sa lasi sarcasmul deoparte , imi plac faptele nu sa dau din gura si daca tie ti se pare aberant ca 2500 de euro e putin pentru exterior refacut complet , inseamna ca deja nu mai are rost sa postezi. Masina se restaureaza nu se modifica , sunt doua lucruri total diferite. Mochetele din interior sunt ok si cu 300- 350 de euro imi fac interior [ recaro ] nou cu material de stofa [ multumesc lui zeky pentru pont ]

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Il luase gura pe dinainte !
Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Tot ce pot sa spun e ca mie imi sta pisica in 8-10 mii ))),,poate daca as fi cautat mai mult si as fi analizat mai mult etc ieseam ceva mai putin , bine la mine e si alta situatie , eu am platit foarte multe taxe , curieri , etc ...
Ricko , scuza ma omule , dar uite te ce masina ai facut si uite te la cea care o fac , tot respectul meu , eu nu pot da un pret fix ci doar sa aproximez cu o mica marja de eroare [ pentru ceea ce vreau sa fac la masina asta ]

Quote:
Originally Posted by DaNn.ZyX View Post
Normal, "mai nebun"(in sensul bun) ca tine nu-i nimeni
)))))



Va rog frumos , topicul e deschis pentru a putea posta evolutia unei masini refacute de la zero , am cumparat aparat foto special pentru aceasta ocazie ca sa pot face fotografii la rezolutii mari , ca eventual sa se poata observa si cele mai mici defecte si sa puteti evalua "lucrarea cat mai corect " . Suma investita o voi face publica la sfarsit , pana atunci , va rog daca doriti sa stiti preturi sau locurile de unde le cumpar , folositi cu incredere PM-ul , nu am de gand sa poluez topicul cu tot felul de discutii filozofice. va multumesc anticipat.
DEVIL's Style is offline  
Old 07-12-11, 00:56   #40
DaNn.ZyX
Opel Driver

Stage 5
 
DaNn.ZyX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 2,934
Member of:
[PEUGEOT]
[Opel]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
Tinichigerie + vopsit cu o culoare metalizata [ 1000 de euro si e de munca sa scap de rugina si tot ]

1500 de euro : faruri , stopuri , pachet M , bandouri , punte spate discuri , angel eyes , panouri interior , xenon , aripi , praguri + grila + tabla de reparatie spate + maruntisuri [nu imi vin in cap toate acum ]

Deja sunt 2500 de euro da? ei cu banii astia fac un exterior OK [ nu am sa zic perfect ] ei tu ziceai ceva de 5000-6000 [ am gasit 2.5 in stare foarte buna cu 300 de euro , aici m am convins , decat turbo pe 1.6 , mai bine un 2.5 , ies mai ieftin ] mecanic masina nu are nevoie decat de o caseta de directie , 2 bucse iar la motor , 2 garnituri si niste bujii. in rest masina trage ok pentru 1.6. Pana la urma nu se va stii suma exacta, abia dupa ce se va trage o linie completa. Depinde foarte mult unde gasesti piese si in ce stare sunt , sau ce preturi se cer pe ele. In barlad mi sa cerut pe o punte si 6 milioane [ wtf? ] iar eu am cumparat o cu aprox 300 ron cu tot cu transport. E o mare diferenta intre restaurat si modificat [ pai acolo intra si 20 de mii de euro daca te tine buzunarul ]


Si te rog sa lasi sarcasmul deoparte , imi plac faptele nu sa dau din gura si daca tie ti se pare aberant ca 2500 de euro e putin pentru exterior refacut complet , inseamna ca deja nu mai are rost sa postezi. Masina se restaureaza nu se modifica , sunt doua lucruri total diferite. Mochetele din interior sunt ok si cu 300- 350 de euro imi fac interior [ recaro ] nou cu material de stofa [ multumesc lui zeky pentru pont ]





Ricko , scuza ma omule , dar uite te ce masina ai facut si uite te la cea care o fac , tot respectul meu , eu nu pot da un pret fix ci doar sa aproximez cu o mica marja de eroare [ pentru ceea ce vreau sa fac la masina asta ]



)))))



Va rog frumos , topicul e deschis pentru a putea posta evolutia unei masini refacute de la zero , am cumparat aparat foto special pentru aceasta ocazie ca sa pot face fotografii la rezolutii mari , ca eventual sa se poata observa si cele mai mici defecte si sa puteti evalua "lucrarea cat mai corect " . Suma investita o voi face publica la sfarsit , pana atunci , va rog daca doriti sa stiti preturi sau locurile de unde le cumpar , folositi cu incredere PM-ul , nu am de gand sa poluez topicul cu tot felul de discutii filozofice. va multumesc anticipat.
Scuze pentru postul deplasat de la subiect...nu o sa se mai intample...o sa urmaresc proiectul asta pana la final...cu siguranta o sa am ceva de invatat
DaNn.ZyX is offline  
Old 07-12-11, 11:52   #41
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Azi dimineata masina a fost dusa la tinichigiu [ impreuna cu aripile si pragurile ] , apoi am ridicat si coletul trimis de CatalinM6 [ii multumesc pentru puntea spate cu discuri completa ] , mai ramane sa primesc panourile de pe usi [ multumesc lui e_emu3 pentru ele ]

Iata si pozele + un mic filmulet cu evaluarea , urmand ca dupa amiaza sa fac un filmulet si cu starea masinii pe dedesubt.


https://www.youtube.com/watch?v=ccDyB_IF4iQ
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0086.JPG
Views:	182
Size:	549.3 KB
ID:	2253899   Click image for larger version

Name:	IMG_0087.JPG
Views:	152
Size:	509.5 KB
ID:	2253900   Click image for larger version

Name:	IMG_0088.JPG
Views:	214
Size:	495.0 KB
ID:	2253901  

Click image for larger version

Name:	IMG_0090.JPG
Views:	130
Size:	448.8 KB
ID:	2253902   Click image for larger version

Name:	IMG_0091.JPG
Views:	98
Size:	434.4 KB
ID:	2253903   Click image for larger version

Name:	IMG_0093.JPG
Views:	73
Size:	488.5 KB
ID:	2253904  

Click image for larger version

Name:	IMG_0072.JPG
Views:	120
Size:	2.67 MB
ID:	2253905   Click image for larger version

Name:	IMG_0073.JPG
Views:	92
Size:	2.34 MB
ID:	2253906   Click image for larger version

Name:	IMG_0074.JPG
Views:	137
Size:	2.27 MB
ID:	2253907  

Click image for larger version

Name:	IMG_0075.JPG
Views:	82
Size:	2.32 MB
ID:	2253908  

Last edited by DEVIL's Style; 07-12-11 at 12:10.
DEVIL's Style is offline  
Old 07-12-11, 14:10   #42
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Sunt extrem de curios sa vad cum iese pragul si aripa spate pe partea stanga! E treaba serioasa acolo!




PS: in ce bani ai luat aripile fata??
__________________

E36 318i BMW sport package.
Wilgax is offline  
Old 07-12-11, 19:57   #43
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by Wilgax View Post
Sunt extrem de curios sa vad cum iese pragul si aripa spate pe partea stanga! E treaba serioasa acolo!




PS: in ce bani ai luat aripile fata??
preturile le ai pe pm.


Sa stii ca e , tocmai ce am ajuns de la masina , situatia e destul de aiurea , cine a umblat inainte la ea , practic si a batut joc de ea la modul cel mai penal , in afara de praguri masina mai are rugina dedesubt pe partea soferului fata si spate [ acolo se rezolva ] , baiatul a recunosc ca va fi ceva de munca ca sa puna totul la linie si fara sa incarce masina de kit, dar cu rabdare si atentie se poate face fara problema si sa para facuta ca iesita din fabrica [ daca reuseste asta ii fac "pomelnic" )) ] In rest la interior mai orice plastic are cleme rupte si putine mai pot fi refolosite. Nu e vorba de un extra cost de cativa zeci de ron ci ca trebuie sa fac lista migaloasa si sa le cumpar pe toate. O alta surpriza a fost parbrizul , masina nu a stat in garaj , avand deja o mica fisura la cheder , cand a dat de caldura a avut grija sa se mai extinda putin.
DEVIL's Style is offline  
Old 07-12-11, 20:59   #44
Wilgax

Stage 5
 
Wilgax's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 2,155
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
preturile le ai pe pm.

Danke!
Wilgax is offline  
Old 08-12-11, 10:58   #45
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: E36 - 316i sedan '94 Proiect Restaurare !

Poze de la evaluarea completa ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0095.JPG
Views:	393
Size:	540.2 KB
ID:	2254981   Click image for larger version

Name:	IMG_0097.JPG
Views:	276
Size:	505.9 KB
ID:	2254982   Click image for larger version

Name:	IMG_0099.JPG
Views:	340
Size:	469.5 KB
ID:	2254983  

Click image for larger version

Name:	IMG_0102.JPG
Views:	330
Size:	424.5 KB
ID:	2254984   Click image for larger version

Name:	IMG_0103.JPG
Views:	235
Size:	468.2 KB
ID:	2254985   Click image for larger version

Name:	IMG_0106.JPG
Views:	155
Size:	404.7 KB
ID:	2254986  

Click image for larger version

Name:	IMG_0108.JPG
Views:	253
Size:	414.7 KB
ID:	2254987  
DEVIL's Style is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -