Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 24-08-12, 11:55   #541
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

numai matze are omul asta in jurul lui, sub el, peste masina si in pat stau pe net, cred ca si noaptea numai pisici viseaza, iar daca nu are somn numara pisicile cum fac drift pana adoarme.
nu are presiune mare, destula cat sa pise putin lichid pe sticla, doar ca unele pisa din calculator doar la a 3-4 -a actionare de maneta si nu de fiecare data, depinde de model si de setari.vezi ca trebuie si un vas mai mare decat cel stock ca altfel toata ziua tot completezi la lichid.
faina treaba.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:56   #542
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

In legatura cu pulverizatoarele de la faruri, cu biluta.

Aceeasi problema am avut-o si eu aici.

Singura solutie a fost schimbarea, cel putin pentru mine.

Succes in continuare cu masina!

Cu respect, Cosmin.
__________________
BMW 3 Series - "Consistency of Purpose...Excellence of Execution."
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 16:25   #543
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
Foarte frumoasă mașina, mi-a placut foarte mult ce am văzut live, regret însă că nu am dat de tine să schimbăm 2-3 vorbe! Te salut si baftă în continuare!
Multumesc, si eu ti-am recunoscut masina dupa jumate de jante Ramane pt la anul.
Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Ai facuto foarte frumosa da bine mahonul la interior o curiozitate nu se bat matele de la teritoriu vezi sa nu le scapi din ochibafta!
Mersi, mahonul o sa-l schimb ca e cam dus, tot ceva lemn va urma ca am boala pe ele.
Quote:
Originally Posted by ondin View Post
numai matze are omul asta in jurul lui, sub el, peste masina si in pat stau pe net, cred ca si noaptea numai pisici viseaza, iar daca nu are somn numara pisicile cum fac drift pana adoarme.
nu are presiune mare, destula cat sa pise putin lichid pe sticla, doar ca unele pisa din calculator doar la a 3-4 -a actionare de maneta si nu de fiecare data, depinde de model si de setari.vezi ca trebuie si un vas mai mare decat cel stock ca altfel toata ziua tot completezi la lichid.
faina treaba.
Am luat si bidonul mare, si motorasul, e completa, trebuie doar sa nu mai sara bila aia si sa-i trag buton separat in bord.
Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
In legatura cu pulverizatoarele de la faruri, cu biluta.

Aceeasi problema am avut-o si eu aici.

Singura solutie a fost schimbarea, cel putin pentru mine.

Succes in continuare cu masina!

Cu respect, Cosmin.
Noi ma omoara la pret. M-am uitat azi mai atent si asa e, au ceva garnituri ce s-au crapat in jurul bilei, ma gandesc la o solutie salvatoare si daca le stric ramane sa le iau noi.
__________________
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 21:48   #544
SM 88 VOX

Stage 5
 
SM 88 VOX's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 605
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Au un pret foarte mare pentru niste bucati de plastic aparent simple. 600 de lei pentru doua pulverizatoare pe care oricine ti le poate "rezolva" in cateva secunde te cam pune pe ganduri, cel putin pe cei pe care nu-i dau banii afara din casa.

Personal am cumparat doua, dintre care unul a fost busit dar n-am zis nimic ca nu-s genul care sta in 200 de lei cand vine vorba de omenie, important este ca cel de care aveam nevoie era bun. Daca nici asa nu gaseam, singura solutie era sa-l iau nou.

Te sfatuiesc sa cauti prima data sh care sa nu aiba acel plastic din jurul bilei crapat sau alte defectiuni care sa-i compromita buna functionare (crapaturi, fisuri, s.a.m.d.) si sa nu incerci sa reglezi singur bilutele ca s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine. In manual scrie ca reglarea lor se face la reprezentanta.
SM 88 VOX is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 21:54   #545
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by SM 88 VOX View Post
Au un pret foarte mare pentru niste bucati de plastic aparent simple. 600 de lei pentru doua pulverizatoare pe care oricine ti le poate "rezolva" in cateva secunde te cam pune pe ganduri, cel putin pe cei pe care nu-i dau banii afara din casa.

Personal am cumparat doua, dintre care unul a fost busit dar n-am zis nimic ca nu-s genul care sta in 200 de lei cand vine vorba de omenie, important este ca cel de care aveam nevoie era bun. Daca nici asa nu gaseam, singura solutie era sa-l iau nou.

Te sfatuiesc sa cauti prima data sh care sa nu aiba acel plastic din jurul bilei crapat sau alte defectiuni care sa-i compromita buna functionare (crapaturi, fisuri, s.a.m.d.) si sa nu incerci sa reglezi singur bilutele ca s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine. In manual scrie ca reglarea lor se face la reprezentanta.
Am vazut de unde e problema, la cel cu cele mai multe crapaturi, toate vor crapa in timp de la soare mai ales daca nu avem garaj, am incercat sa le prind cu ceva silicon de termopane ce l-am folosit mai demult sa lipesc un eleron de M-E46. Il las sa se prinda pana maine si incerc din nou. Daca tine le leg la baterie daca nu, nu. Oricum vreau sa le pun buton in bord separat. M-ar dispera sa le am si sa nu mearga
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 21:56   #546
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Am vazut de unde e problema, la cel cu cele mai multe crapaturi, toate vor crapa in timp de la soare mai ales daca nu avem garaj, am incercat sa le prind cu ceva silicon de termopane ce l-am folosit mai demult sa lipesc un eleron de M-E46. Il las sa se prinda pana maine si incerc din nou. Daca tine le leg la baterie daca nu, nu. Oricum vreau sa le pun buton in bord separat. M-ar dispera sa le am si sa nu mearga
daca nu merg, vinzi masina si gata.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 00:01   #547
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
daca nu merg, vinzi masina si gata.
iti dau calibra de azi pe ea ))
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 00:53   #548
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by BMnWA View Post
iti dau calibra de azi pe ea ))
Ce sa fac cu ea ca nu-mi plac masinile sport FWD. Ia vezi cum a iesit OBC-ul de la tine dupa ce l-am "curatat".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	138
Size:	168.2 KB
ID:	2534631   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	184
Size:	216.8 KB
ID:	2534632   Click image for larger version

Name:	7.jpg
Views:	126
Size:	326.3 KB
ID:	2534633  

Click image for larger version

Name:	9.jpg
Views:	170
Size:	213.0 KB
ID:	2534634  
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 26-08-12, 00:59   #549
BMnWA

Stage 5
 
BMnWA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 9,826
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Ce sa fac cu ea ca nu-mi plac masinile sport FWD. Ia vezi cum a iesit OBC-ul de la tine dupa ce l-am "curatat".
perfect,cred ca mai trebuie sa-mi dai diferenta la cat arata de bine ))
BMnWA is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:35   #550
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Talking Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Azi am inceput instalarea OBC-ului cu 18 butoane in loc de 11, pe maine mi-au mai ramas 2 fire la care nu am terminali buni si trebuie sa-i iau de la dezmembrari .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	10.jpg
Views:	101
Size:	324.5 KB
ID:	2537411   Click image for larger version

Name:	11.jpg
Views:	120
Size:	239.5 KB
ID:	2537412   Click image for larger version

Name:	12.jpg
Views:	122
Size:	230.2 KB
ID:	2537413  

xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:07   #551
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Azi am inceput instalarea OBC-ului cu 18 butoane in loc de 11, pe maine mi-au mai ramas 2 fire la care nu am terminali buni si trebuie sa-i iau de la dezmembrari .
daca se poate se faci o descriere mai amanuntita la operatie ar fi ok pentru ca si eu am un obc cu 18 butoane cu cele 2 mufe iar masina are cu 11 si as vrea sa stiu ce fire trebuiesc legate si ce fire mai trebuiesc trase ( inca nu am si maneta pt obc)
__________________
„Nu te certa niciodată cu un prost! Te aduce la nivelul lui şi te bate cu experienţa! ..."
My tires are worn from the street not from idiot camber,
E36 320i sedan BR 36 EVO
E46 320d touring BR 04 KRO
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:14   #552
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
daca se poate se faci o descriere mai amanuntita la operatie ar fi ok pentru ca si eu am un obc cu 18 butoane cu cele 2 mufe iar masina are cu 11 si as vrea sa stiu ce fire trebuiesc legate si ce fire mai trebuiesc trase ( inca nu am si maneta pt obc)
Vezi atasamentul, cam tot ce ai nevoie e pagina 8 si 27
Pe scurt de la 11 la 18 butoane:
Ai doua fire ce trebuiesc sudate de alte 2 fire din conectorul negru ce intra in OBC ( Cavitatea 9 de firul rosu-galben si cavitatea 13 de firul maro ) = astea-s pentru alimentare
Ai 3 fire care trebuie sa le sudezi de tot atatea fire din conectorul alb ce intra in ceasuri.
Ai un fir NOU ce pleaca din cavitatea 10 a conectorului albastru pana in conectorul alb din OBC cavitatea 9
Ai un fir ce duce la maneta pe care nu il am pt ca nu am nici eu maneta
Ai un fir ce duce la un modul sub bord ( inca ma chinui sa-l gasesc ca se pare ca eu nu am asa ceva )
Attached Files
File Type: pdf BMW E36 18 Button OBC Conversion-Upgrade DIY.pdf (1.13 MB, 39 views)
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 22:46   #553
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Stie cineva unde se gaseste la E36 din 1993 conectorul X1695 ZKE IV? In toate tutorialele apare sub torpedou dar eu nu-l gasesc niciunde la mine probabil ca e mai veche masina.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 17:38   #554
vali vtk
Dacia Driver

Stage 5
 
vali vtk's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 831
Member of:
[DACIA]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Stie cineva unde se gaseste la E36 din 1993 conectorul X1695 ZKE IV? In toate tutorialele apare sub torpedou dar eu nu-l gasesc niciunde la mine probabil ca e mai veche masina.
din cunostintele mele modulul s0a montat incepand cu 94 celelalte modele au un modul asemanator in partea soferului sub bord baniesc
vali vtk is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 20:57   #555
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: E36 - Cabrio XxDADIxX

Quote:
Originally Posted by vali vtk View Post
din cunostintele mele modulul s0a montat incepand cu 94 celelalte modele au un modul asemanator in partea soferului sub bord baniesc
Daca afli cumva unde se afla conectorul si in ce cavitate intra firul pentru CODE te rog sa ma anunti.

---
Update topic:
Gata si obc-ul operational. 100% munca mea.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	12.jpg
Views:	114
Size:	110.6 KB
ID:	2539022  
xxdadixx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -