Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-11, 11:28   #1
siminica

Stage 3
 
siminica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 82
Default E46 - project

salutare la toata lumea.asa cum spune si titlul este vorba de un e46.este un 330XI din 2000.l-am achizitionat anul trecut iar tot de anul trecut tot trebaluiesc pe la el.prima oara i-am schimbat garnitura de chiuloasa,i-am refacut toata chiuloasa,scaune supape,supape,semeringuri supape,planat...am montato,totul bine si frumos,dar parca ceva nu mergea,nu avea forta pe care ar fi trebuie sa o aiba un 3.0.ma rog dupa cateva zile descopar ca pe bujia de la cilindrul 3 aveam ulei in permanenta.bun ma apuc o desfac iarasi si ma duc cu chiuloasa in brate la baietii care au facuto SPERAND ca s-a strecurat o eroare la ei.o las acolo,asta in weekend iar luni ma suna ei"chiuloasa buna,nu are nimic"in momentul acela mi-a cazut cerul in cap pentru ca stiam ca va urma,sa dau pistoanele afara.nu ar fi fost o problema atat de grava dar cum am spus mai sus masina este un XI.purced la desfacerea motorului iar la cilindrul 3 gasesc segmentul de jos cocsat.dupa cateva interventii fac rost intr-un timp util de segmenti.ma apuc sa montez la loc,totul bine si frumos.pornesc masina ies la o tura dar motorul tot nu tragea in mintile lui.intre timp am mai cumparat si un set de bujii noi acum ramasese vanosul.dau capacul la culbutori jos desfac vanosul si alta surpriza,garniturile nu mai tineau presiune.....comand garnituri din anglia,astept vreo 1 saptamana,ajung le montez,ies cu masina....lafel.mai vorbesc in stanga in dreapta si ajung la concluzia ca vanosul este devina,asta insemnand solenoizii.in mom de fata nu i-am schimbat mai astept putin.si tot colindand pe net mi-a venit o idee nastrusnica,sa o fac TURBO.sa fie un e46xi turbo si prin bucuresti.sincer nu stiu daca a mai facut cineva unul.
si probabil de acum va incepe aventura
astept pareri si sugesti din partea celor care vor sa le exprime.
ps.o sa revin si cu poze
o zi buna tuturor
siminica is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 19:10   #2
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,058
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: E46 - project

salut!pune si tu niste poze cu masina!
interesanta ideea ta de ii pune in chit turbo.te-ai gandit pe care o sa mergi?
cat despre problemele care le are motorul.......din pacate nu stiu ca sunt incepator in ale bmw-urilor.
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 08:03   #3
siminica

Stage 3
 
siminica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 82
Default Re: E46 - project

probabil nu o sa ii cumpar un kit.o sa il fac din bucati .niste injectoare de M o turbina hybrid si restul anexelor +garnitura de chiuloasa,prezoane,si voi porta si chiuloasa.singurele chestii pe care i le-am "modificat" au fost:i-am schimbat emblemele(i-am pus de bmw) i-am dat jos foliile de pe geamuri si foliile de carbon din interior.a si am incaltat-o cu niste jante antera 18' 8J cu 9J.o sa revin cu poze in weekend
siminica is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 17:38   #4
alexandru320

Stage 5
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 586
Default Re: E46 - project


SIMA FI BARBAT, FA DIN BMW UN TURBAT
SIMA FI BARBAT, FA DIN BMW UN TURBAT
SIMA FI BARBAT, FA DIN BMW UN TURBAT
SIMA FI BARBAT, FA DIN BMW UN TURBAT
SIMA FI BARBAT, FA DIN BMW UN TURBAT
__________________
Bmw E30 328 steptronic +++
alexandru320 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 13:54   #5
siminica

Stage 3
 
siminica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 82
Default Re: E46 - project

nu mai fac gogule.m-am sucit.am vb noi.
imi iau un ursache si il fac frumos.cu un aspirat de generatie mai noua
pana una alta tre sa vand verziciunea si tocmai dupa aia stam de vorba
siminica is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 14:15   #6
siminica

Stage 3
 
siminica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 82
Default Re: E46 - project

si pozele promise.cam tarziu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01128e.JPG
Views:	136
Size:	134.3 KB
ID:	1941957   Click image for larger version

Name:	DSC01129e (1).JPG
Views:	125
Size:	113.6 KB
ID:	1941958   Click image for larger version

Name:	DSC01134e.JPG
Views:	115
Size:	126.3 KB
ID:	1941959  

Click image for larger version

Name:	DSC01135e.JPG
Views:	78
Size:	113.2 KB
ID:	1941960   Click image for larger version

Name:	DSC01136e.JPG
Views:	125
Size:	116.6 KB
ID:	1941961  
siminica is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 19:34   #7
siminica

Stage 3
 
siminica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 82
Default Re: E46 - project

stie cineva daca se gasesc arcuri sau suspensie sa o las mai jos?
avand in vedere ca este X are planetare si pe fata,iar pe unde m-am uitat producatorii nu fac pentru 4WD.vreo idee ceva?
siminica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -