salutare la toata lumea.asa cum spune si titlul este vorba de un e46.este un 330XI din 2000.l-am achizitionat anul trecut iar tot de anul trecut tot trebaluiesc pe la el.prima oara i-am schimbat garnitura de chiuloasa,i-am refacut toata chiuloasa,scaune supape,supape,semeringuri supape,planat...am montato,totul bine si frumos,dar parca ceva nu mergea,nu avea forta pe care ar fi trebuie sa o aiba un 3.0.ma rog dupa cateva zile descopar ca pe bujia de la cilindrul 3 aveam ulei in permanenta.bun ma apuc o desfac iarasi si ma duc cu chiuloasa in brate la baietii care au facuto SPERAND ca s-a strecurat o eroare la ei.o las acolo,asta in weekend iar luni ma suna ei"chiuloasa buna,nu are nimic"in momentul acela mi-a cazut cerul in cap pentru ca stiam ca va urma,sa dau pistoanele afara.nu ar fi fost o problema atat de grava dar cum am spus mai sus masina este un XI.purced la desfacerea motorului iar la cilindrul 3 gasesc segmentul de jos cocsat.dupa cateva interventii fac rost intr-un timp util de segmenti.ma apuc sa montez la loc,totul bine si frumos.pornesc masina ies la o tura dar motorul tot nu tragea in mintile lui.intre timp am mai cumparat si un set de bujii noi acum ramasese vanosul.dau capacul la culbutori jos desfac vanosul si alta surpriza,garniturile nu mai tineau presiune.....comand garnituri din anglia,astept vreo 1 saptamana,ajung le montez,ies cu masina....lafel.mai vorbesc in stanga in dreapta si ajung la concluzia ca vanosul este devina,asta insemnand solenoizii.in mom de fata nu i-am schimbat mai astept putin.si tot colindand pe net mi-a venit o idee nastrusnica,sa o fac TURBO.sa fie un e46xi turbo si prin bucuresti.sincer nu stiu daca a mai facut cineva unul.
si probabil de acum va incepe aventura

astept pareri si sugesti din partea celor care vor sa le exprime.
ps.o sa revin si cu poze
o zi buna tuturor