Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-10, 02:03   #46
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by ovidiu89 View Post
are nevoie de afectiune, sa ii vorbesti frumos.
omule ce cosmaruri ai
Ma era haos...deci mia fugit nasol...aproape sa dau in bordura...era unu care ma claxona cu o duba...stiu ca'n vis mam facut mic mic mic dupa volan si am plecat acasa (...coada'ntre picioare).

...iti dai seama ca mam trezit cu un biiiiiiig smile on my face ).

Quote:
Originally Posted by Razvan_DOI View Post
Vorbim cand vrei..eu as putea vb de drift si de E30 ore intregi doar din placere.
Nu vii la Poiana?

Daca vrei o lista cu ce trebuie modificat imi face placere sa-ti fac una cand prind o zi mai libera la munca.

Vis a vis de dif..iti iei un open scurt si il sudezi iar iarna mergi cu cel de acum..autoblocantul e scump si nu prea te ajuta, fiind autoblocant 25%-40% + puterea mica a masinii = bani aruncati.
Eu cand am vazut diferenta dintre autoblocant si sudat, am vandut autoblocantul si cu banii aia mi-am facut 4 sudate cu diferite rapoarte.
Nu stiu ce rapoarte are cutia ta dar cred ca un 4.10 ti-ar fi bun ca sa poti mentine cat de cat driftul cu viteza a doua.

Sa stii ca E30-ul este o masina buna pt drift (orice ar spune altii) dar numai daca ii aduci modificarile corespunzatoare..stoc intr-adevar nu e tocmai usor de controlat.
Ooooooo, da. Si eu...punema langa persoane in masura si nuuu'mi mai tace gura frate. Friends confirme it ).

IN POIANA? OF COURSE!!! Prezent cu ursu! Il aduc sa'i arat pe "big boys with big boals" ) sa'i deschidem pofta. Acu serios. Daca gasesc inca 1/2 sa iau cu mine (split gas money) vin 100%. Daca nu, fac tot posibilul dar nu pot promite nimic.

...poate facem toti brigada si mergem (ar fi frumos)

Vis a vis de dif...man cata dreptate ai. Am uitat complet de pierderea puterii...si da, this case...is bani aruncati. Vb. mai multe before or after Poiana...oricum, 10x again.

Iar legat de e30-drift car, stiu...is "gasca japoneza" care batman batman...dar prezenta e30ului in Formula D si JDM ASD e o confirmare clara ca e o masina competitiva in acest sport. Deci se poate...

Gresesc? Nu cred

Inca odata multe multumiri pentru sfaturile fff folositoare si corect argumentate.E de apreciat ca in loc sa "hai frate sa'ti dau eu un blocant 4.1" sa spui " fiind autoblocant 25%-40% + puterea mica a masinii = bani aruncati".

Quote:
Originally Posted by SiloS@1300 View Post
Referitor la problemele de electrica.
Multumesc frumos! E de tinut asta. Totusi problema electrica sa rezolvat si acum din e ursuletu

Quote:
Originally Posted by optimus View Post
Frumos ursu parca e mai frumos ca al meu pana la urma ai ajuns la urs paraca iti bate altfel inima cand mergi cu el
Frumusetea'i relativa. Un Mt1 nu'i de ici de colo nici o janta ...si DA! Am avut parte de niste senzatii cu ursu...nu credeam. Practic il am de putin timp dar am experimentat multe (stiti voi...cum e la inceput...)...si au fost faze cand pur si simplu inconstient uitam sa mai respir (nu ca uitam...dar nu era timp sa respir ) )...involuntar imi tineam respiratia...ajungeam la semafor si rasuflam usurat...deci...word's can not describe it ...sigur stiti despre ce vb.

IN ALTA ORDINE DE IDEI (cea constructiva)...am tot zis ca fac, ca dreg cu shadowline ala si din cauza vremii am tot amanat. Azi a fost frumos, am studiat problema, maine se anunta la fel de frumos si as vrea sa finalizez.

INTREBARE: Cum se dau jos chederele de pe geamurile laterale? Trag usurel de ele si ies? (no problems?)...nu stric nimic pe acolo?
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 12:53   #47
GJ 64 GAB

Stage 5
 
GJ 64 GAB's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 6,033
Member of:
[Moderators]
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Morph, tu ai ceva cu limba engleză...
GJ 64 GAB is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:08   #48
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Tragi de ele inspre interiorul masinii. Atentie totusi ca la capete sunt prinse in niste bumbi.
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:25   #49
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by SiloS@1300 View Post
Tragi de ele inspre interiorul masinii. Atentie totusi ca la capete sunt prinse in niste bumbi.
Stai ca nu inteleg...cum sa trag de ornamentele exterioare cromate inspre interiorul masinii? singurul mod in care as putea trage ar fi spre exterior, spre mine...pe mine ma intereseaza prinderea. Culiseaza "la baza"...is bumbi deci cum ai zis tu?...


lateredit:
P.S. Am scris eu as'noapte (ca bou) gresit "chedere"...(eram obosit)...defapt este vorba de ornamentele cromate exterioare...deci?
P.S.2 Acum ca am citit postul meu de aseara si reply tau are mai mult sens )

...deci?

Last edited by morpheusmaster; 04-09-10 at 13:28.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:36   #50
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Deci te referi la streasinile cromate. De deasupra usii.
Se scot usor si se prind greu.

Trebuie sa tragi inspre tine de la capatul dinspre capota. O sa se desprinda relativ usor partea de pe stalp.

Dupa ce o sa reusesti sa le scoti o sa iti dai seama de sistemul de prindere. Se pun la loc invers fata de cum le scoti. Insa greu.

ps:
Personal, as incerca sa le vopsesc sus pe masina.
Cu multa rabdare poti sa maschezi pefect!
__________________
Calitatea esentiala nu consta in a conduce incet , ci in a conduce bine !
O masina performanta nu te face sofer bun.

1988 E30 325i Coupe M20 Europe Left hand drive Manual
19** BMW E30 3** UNDER CONSTRUCTION
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:53   #51
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by SiloS@1300 View Post
Deci te referi la streasinile cromate. De deasupra usii.
Se scot usor si se prind greu.

Trebuie sa tragi inspre tine de la capatul dinspre capota. O sa se desprinda relativ usor partea de pe stalp.

Dupa ce o sa reusesti sa le scoti o sa iti dai seama de sistemul de prindere. Se pun la loc invers fata de cum le scoti. Insa greu.

ps:
Personal, as incerca sa le vopsesc sus pe masina.
Cu multa rabdare poti sa maschezi pefect!
Da...am fost si am tras un sneak preview si am vazut ca nu pot da toate ornamentele cromate jos atat de usor precum credeam...si da. Cu putina rabdare poti izola bine bine si sa le aranjezi pe masina.


...revin.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 06:49   #52
Nastase Bogdan

Stage 5
 
Nastase Bogdan's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,866
Member of:
[BMW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Da...am fost si am tras un sneak preview si am vazut ca nu pot da toate ornamentele cromate jos atat de usor precum credeam...si da. Cu putina rabdare poti izola bine bine si sa le aranjezi pe masina.


...revin.
Eu cand am luat masina nu aveam ornamente pe streasine si nici pe ramele portierelor..am fost la Bucuresti unde am asistat in direct la demontarea ornamentelor de pe portiere si cat de mult am avut noi grija tot s-au indoit, au ramas urme unde au fost clemele pe dedesubt, plus ca acele cleme care prind ornamentele pe dedesubt in extremitatile exterioare sunt sensibile si o parte din ele s-au rupt si noroc ca am luat de pe alte portiere care mai erau pe acolo...

La montaj a fost si ai mare distractia, ca a trebuit sa le dezdoi cat am putut de bine, sa le dau cu mastic pe partea interioara(au mastic la interior ca sa nu zdrangane) si sa ma chnui cu scarbele de clemutze....

Deci, nu-ti recomand demontarea acelor ornamente, nu vor mai iesii puse la loc ca din fabrica, plus ca se vor cuta si indoii urat si nu vor mai arata lafel de bine puse din nou pe masina..trust me
Mai bine le faci cu negru mat direct pe masina, dar sa le matuiesti cu smirghel f fin inainte de vopsire

Spor la treaba
Nastase Bogdan is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 13:13   #53
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Nastase Bogdan View Post
Eu cand am luat masina nu aveam ornamente pe streasine si nici pe ramele portierelor..am fost la Bucuresti unde am asistat in direct la demontarea ornamentelor de pe portiere si cat de mult am avut noi grija tot s-au indoit, au ramas urme unde au fost clemele pe dedesubt, plus ca acele cleme care prind ornamentele pe dedesubt in extremitatile exterioare sunt sensibile si o parte din ele s-au rupt si noroc ca am luat de pe alte portiere care mai erau pe acolo...

La montaj a fost si ai mare distractia, ca a trebuit sa le dezdoi cat am putut de bine, sa le dau cu mastic pe partea interioara(au mastic la interior ca sa nu zdrangane) si sa ma chnui cu scarbele de clemutze....

Deci, nu-ti recomand demontarea acelor ornamente, nu vor mai iesii puse la loc ca din fabrica, plus ca se vor cuta si indoii urat si nu vor mai arata lafel de bine puse din nou pe masina..trust me
Mai bine le faci cu negru mat direct pe masina, dar sa le matuiesti cu smirghel f fin inainte de vopsire

Spor la treaba
Ooooooooo da. Dupa ce am vazut exact pe masina cum sta treaba deja eram descurajat in proportie de 60% sa le mai dau jos. Acum is 100% sigur ca nu le dau jos si le fac asa.

Inca odata ma bucur ca am deschis threadul asta chiar daca momentan nu prea am ce arata (in afara de un ursulet frumos). Deci multumesc inca odata.

@Subject: La matuire stiu bine...am dat la nas cu 800 pana am facut ochii ca la melc dar sper sa tina si sa nu se exfolieze...ca am inteles ca asta'i marea problema a vopselei peste "crom".
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 14:15   #54
SiloS@1300

Stage 5
 
SiloS@1300's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 727
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Eu cand am facut primul set de "shadow-line" au aratat bine pana la prima ploaie.
Asa ca insista la partea cu smirgheluitul.
SiloS@1300 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 15:42   #55
optimus

Stage 5
 
optimus's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 374
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

eu am cautat de nebun un nas nichelat in buna stare si sal dau pe asta vopsit , si tu il strici
optimus is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 21:03   #56
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Bine asa ! bafta multa cu masina si sper sa reusesti tot ce ti-ai propus.
Daca te gandesti vreodata sa dai jantele..anunta-ma :P
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 00:30   #57
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,576
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

morph ce faci? iar cauti sensuri libere?
ai facut ceva cu shadowline-u?
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 01:50   #58
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by ovidiu89 View Post
morph ce faci? iar cauti sensuri libere?
ai facut ceva cu shadowline-u?
A gasit el un loc de FUN...am gasit de fapt
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 01:57   #59
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
A gasit el un loc de FUN...am gasit de fapt
Stai ma ca acu scriu despre asta...nu fi spoiler )
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 02:02   #60
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: E30 - Morpheus Drift Project

Ai facut ceva cu ornamentele exterioare? daca vrei asteapta pana vi in poiana si iti aduc eu un sprey incolor cu care sa dai pe ornamente inainte sa le vopsesti negre dar dupa ce le-ai jmingheruit bine ! eu am nasul negru facut de aproape un an si a tinut destul de bine are doar cateva mici zgarieturi de la pietricele..
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -