Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 18:57   #1
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default E36 - ...

Salut ! Desi sunt fan Mercedes, in urma cu un an si ceva, am cumparat de la prietenul meu Unlord, un BMW 320i din 91 in stare exceptionala. Cam de atunci mi-a intrat si microbul familiei "Quandt" in sange. Masina nu prea are optionale, in afara de oglinzi electrice si alarma. Nici nu ma intereseaza asa de mult, pentru mine senzatia de a tine un volan Momo in mana, de a ma delecta cu sunetul evacuarii Remus (cat-back) de a ma bucura de virajele luate fara nicio problema (suspensie sport si jantele de 17'' isi spun cuvantul) este mult mai importanta. Masina desi are peste 250.000 km rulati, nu a avut nicio problema la motor, releul de la stergatorul de parbriz a tot facut figuri, uneori ma trezeam ca imi pornesc fara sa le fi dat comanda si de oprit se opreau cand vroiau ele. In rest consumabile. Asa cum am primit masina, asa mi-am propus sa o si pastrez, adica impecabila. Deocamdata ruleaza pe anvelope de iarna, dar imediat ce voi pune jantele de 17'' inapoi, voi posta si poze cu ele, pt ca schimba radical aspectul masinii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00074.JPG
Views:	1624
Size:	255.0 KB
ID:	771265   Click image for larger version

Name:	DSC00078.JPG
Views:	1549
Size:	184.9 KB
ID:	771266   Click image for larger version

Name:	DSC00086.JPG
Views:	1510
Size:	245.5 KB
ID:	771267  

Click image for larger version

Name:	DSC00072.JPG
Views:	1492
Size:	241.7 KB
ID:	771268   Click image for larger version

Name:	DSC00085.JPG
Views:	1506
Size:	245.8 KB
ID:	771269   Click image for larger version

Name:	DSC00092.JPG
Views:	1487
Size:	263.8 KB
ID:	771270  

Click image for larger version

Name:	DSC00091.JPG
Views:	1477
Size:	235.7 KB
ID:	771271   Click image for larger version

Name:	DSC00076.JPG
Views:	1610
Size:	225.3 KB
ID:	771272   Click image for larger version

Name:	DSC00052.JPG
Views:	1516
Size:	184.0 KB
ID:	771273  

Click image for larger version

Name:	DSC00065.JPG
Views:	1680
Size:	205.2 KB
ID:	771274  
Dutor is offline  
Old 28-01-09, 19:15   #2
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,291
Default Re: E36 - ...

frumoasa culoarea , era bun macar un AC pe ea . Multi km fara incidente !
Lymbutza is offline  
Old 28-01-09, 19:41   #3
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,726
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: E36 - ...

Arata bine pisica......sa o stapanesti sanatos......are blocant??
negoitacata is offline  
Old 28-01-09, 21:11   #4
PDV_1989

Stage 5
 
PDV_1989's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 5,387
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[Opel]
[DACIA]
[RENAULT]
[2 Roti]
Default Re: E36 - ...

Super intretinuta pisica ta , sa o stapanesti sanatos si fara incidente ! Ai doar bara fata M sau si spate ?
Pune si tu cateva poze cu jantele pe 17!
PS. Pune-i folie
__________________
PDV_1989 is offline  
Old 28-01-09, 22:00   #5
llauta

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 49
Default Re: E36 -by KOpiTa

Salut,

ma bucur ca ti-ai dat in sfarsit arama pe fata cu masina si o prezinti comunitatii.
Culoarea e un punct forte la fel ca si sunetul masinii. Sper ca e si Tail-happy.
Bafta si ai grija de voua doua.
llauta is offline  
Old 28-01-09, 22:32   #6
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: E36 - ...

Avand in vedere ca masina mi-a apartinut inainte, mai pot da niste detalii despre ea. Masina a fost cumparata din Germania de la un mecanic BMW, ce a intretinut-o f. bine. A cumparat numai piese de calitate, cred ca inca mai am certificatul TUV de la pleoape, de la evacuarea Remus si arcurile sport. Culoarea in care e vopsita este foarte de rara in Romania si nu numai, se numeste Titzian Red (Tizan Rot) si e nemetalizata. Si dupa atata timp, vopseaua arata excelent. Masina a stat numai in garajul personal si sta in continuare (pt ca il gazduiesc neconditionat pe proprietar, desi ii cam place masina si tot dispare cu ea ), s-a "cremuit" doar cu ulei de calitate (Castrol 5w40), nu prea a stat nespalata, s-a condus civilizat si mai mult pe "afara". La probleme mecanice...nu prea imi amintesc sa fii ridicat capota in acest scop. Niste bucse si alte maruntisuri care oricum sunt consumabile. O sa fac si o poza cu motorul care arata ca nou. Evacuarea de la Remus are un sound superb si rafinat care te unge pe suflet. Am fost f. incantat de masina, a fost primul meu BMW si desi se spune ca masinile nu se vand prietenilor/neamurilor, proprietarul nu regreta absolut deloc si nici eu, pt ca m-am consolat tot cu un BMW (si M ). Am pus niste poze ratacite de la procesul de vopsire a narilor si o poza cu janta de pe fatza... si o sa mai caut.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00033.JPG
Views:	1452
Size:	228.8 KB
ID:	771526   Click image for larger version

Name:	DSC00017.JPG
Views:	1400
Size:	184.3 KB
ID:	771527   Click image for larger version

Name:	DSC00018.JPG
Views:	1403
Size:	219.8 KB
ID:	771528  


Last edited by UNLORD; 28-01-09 at 22:34.
UNLORD is offline  
Old 29-01-09, 19:38   #7
RazvanC4

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 42
Default Re: E36 - ...

Cat de bine arata masinutza...Cred ca e unul din cele mai intretinute beemere vazute de mine. Felicitari!
RazvanC4 is offline  
Old 30-01-09, 10:33   #8
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: E36 - ...

Quote:
Originally Posted by Lymbutza View Post
frumoasa culoarea , era bun macar un AC pe ea . Multi km fara incidente !
Stiu, ar fi cam singura optiune pe care as fi dorit-o cat de cat. Oricum m-am obisnuit si fara, in plus vara masina pleaca si se intoarce intr-un garaj racoros.

Quote:
Originally Posted by negoitacata View Post
Arata bine pisica......sa o stapanesti sanatos......are blocant??
Nu are pt ca nu fac curse oricum cu ea.

Quote:
Originally Posted by PDV_1989 View Post
Super intretinuta pisica ta , sa o stapanesti sanatos si fara incidente ! Ai doar bara fata M sau si spate ?
Pune si tu cateva poze cu jantele pe 17!
PS. Pune-i folie

Merci de aprecieri. Masina nu are bara spate M dar e in plan una. Am sa pun poze si cu jantele in f. scurt timp, pt ca oricum am sa merg cu ele la reconditionat. Fiind destul de late (fata 215/45/17 si spate 235/40/17) s-au tot zgariat pe margini, in plus am sa le si indrept inainte ca sa fie treaba facuta ca la carte. De pus folie nu am de gand pt ca nu e pe gustul meu. Am gasit o singura poza cu spoilerul spate, scuze ca e cam neclara si una cu masina cam jegoasa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00093x.JPG
Views:	1243
Size:	683.4 KB
ID:	773162   Click image for larger version

Name:	DSC00038.JPG
Views:	1311
Size:	238.7 KB
ID:	773164  
Dutor is offline  
Old 30-01-09, 11:12   #9
jipianu

Stage 5
 
jipianu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1,458
Member of:
[Moderators]
Default Re: E36 - ...

ce sa zic frumoasa masina... arata bine si interiorul si exteriorul.... mai ales culoarea

sa o stapanesti sanatos...
jipianu is offline  
Old 31-01-09, 17:48   #10
Andyreddd

Stage 3
 
Andyreddd's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 134
Thumbs up Re: E36 - ...

Sall ash vrea sa vb ceva te rog dak e da-mi add pe mess " andyreddd " .... ceva util
Andyreddd is offline  
Old 01-02-09, 18:22   #11
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: E36 - ...

Cand sunt gata jantele ?
UNLORD is offline  
Old 01-02-09, 20:43   #12
llauta

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 49
Default Re: E36 - ...

Nu mai tine mult iarna...eu deja as schimba rotile.
llauta is offline  
Old 02-02-09, 17:28   #13
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: E36 - ...

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Cand sunt gata jantele ?
Sunt gata, in curand poze cu ele reconditionate !
Dutor is offline  
Old 02-02-09, 17:34   #14
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: E36 - ...

Quote:
Originally Posted by llauta View Post
Nu mai tine mult iarna...eu deja as schimba rotile.
E o chestie de cateva zile.
Dutor is offline  
Old 05-02-09, 18:34   #15
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: E36 - ...

Acum cateva zile dupa ce am lasat jantele la reconditionat, am fost cu masina la spalat. Toate bune si frumoase pana cand baiatul de acolo a dat cu jetul pe oglinda dreapta. Bineinteles ca oglinda s-a desprins, a cazut jos si s-a facut praf. Drept urmare ieri am fost in Vitan (urasc locul acela) sa cumpar oglinda. Si m-am ales cu 3 bucati la un milion (am mai avut probleme cu oglinziile, le-au furat in plina zi si am zis sa imi fac un stoc ). Daca tot vorbim de furat, acum un an, am lasat masina parcata la Romana iar cand m-am intors (dupa 5 minute) aveam o gaura de toata frumusetea in clanta. Am pus niste poze cu jantele inainte de a fi reconditionate. Si o poza avand clanta gaurita.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00089.JPG
Views:	965
Size:	208.2 KB
ID:	782131   Click image for larger version

Name:	DSC00088.JPG
Views:	1030
Size:	253.9 KB
ID:	782132   Click image for larger version

Name:	DSC00034.JPG
Views:	940
Size:	196.0 KB
ID:	782133  

Click image for larger version

Name:	DSC00035.JPG
Views:	916
Size:	188.0 KB
ID:	782134   Click image for larger version

Name:	DSC00036.JPG
Views:	947
Size:	276.5 KB
ID:	782135   Click image for larger version

Name:	DSC00039.JPG
Views:	911
Size:	187.8 KB
ID:	782136  

Click image for larger version

Name:	DSC00040.JPG
Views:	901
Size:	214.2 KB
ID:	782137   Click image for larger version

Name:	DSC00041.JPG
Views:	940
Size:	219.8 KB
ID:	782138   Click image for larger version

Name:	DSC00043.JPG
Views:	926
Size:	228.3 KB
ID:	782139  

Dutor is offline  
Closed Thread



- Copyright 2026 4Tuning -