Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Masina mea BMW Seria 3

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-01-09, 11:11   #1
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default E90 - 320xD

Salutare!

Pana nu de mult, am avut un Golf V, 1.9TDI, Comfortline. Am fost foarte multumit de ea, n-am avut absolut nicio problema tehnica. Un singur eveniment neplacut, la nici 2 luni dupa ce am cumparat-o, un nene simpatic a gasit de cuviinta sa nu se asigure intr-o intersectie si a reusit sa-mi faca un tuning estetic pe partea dreapta. Am tinut masina asta vreo 2 ani.
In vara, sotia mi-a aratat coupe-ul de la serie 1. Mi-a placut la nebunie. Imi si trecea prin minte sa schimbam Golf-ul cu minunatul coupe. Dar, pentru ca nu ne permitem 2 masini si pentru ca ne gandim serios sa ne marim familia (adica sa facem un bebe), am hotarat ca e mai bine sa luam o masina normala, in 4 usi. Motiv pentru care am trecut la test-drive-uri: Citroen C5, Golf VI, Audi A3 si A4, Mercedes B Klasse si BMW serie 1. Daca ar fi fost dupa sotia mea, ar fi trebuit sa luam un Golf VI. Mie-mi placea foarte mult C5 (cu vreo 32 de mii luam unul complet echipat). Dat fiind faptul ca ne era destul de greu sa ne decidem, hotarasem sa schimbam masina in primavara. Numai bine ca ne-a anuntat contabila ca trebuie sa returnam TVA o suma destul de consistenta. Asa ca, decat sa platim la stat, am decis sa vindem Golf-ul, sa mai punem ce avem si sa schimbam masina. Pentru ca tot trebuia sa facem o cheltuiala mai serioasa, am mers la BMW si le-am cerut sa ne arate ce au pe stoc la serie 3. Dupa consultari cu parintii, am decis sa cumparam un BMW 320xD (sotia dorea modelul fara facelift, eu pe cel cu facelift; in final am "castigat" eu). Masina nu are pe ea TOT ce am vrea noi, dar, pentru ca ne grabeam si nu vroiam sa asteptam prea mult pentru configurarea unei masini noi, am luat ce am gasit. Acum, daca stau sa ma gandesc, mi-ar placea ca masina sa aiba senzori de parcare si pe fata (pentru sotia mea care s-ar simti mai in siguranta), iDrive, pilot automat cu functie de franare si alte prostioare.
O avem, deci, de vreo 3 saptamani, timp in care am mers cam 1 000 de km. Nu pot sa spun prea multe despre masina dupa un timp atat de scurt. Deocamdata sunt foarte multumit: merge foarte frumos si e destul de puternica. Sa vedem cum se va descurca pe zapada (si n-am de gand sa o iert) si ce va face dupa ce va iesi din rodaj (e recomandat sa nu depasesc 3500rpm si 150km/h, acum 2 zile insa, pe autostrada, am mers putin cu 180).

Pentru cei care vor spune ca la banii platiti puteam lua cine stie ce bolid second hand, sau una mai ieftina ce putea fi tunata: am 29 de ani, sunt casatorit, vreau sa am un copil, sunt un om destul de linistit, am vrut o masina de familie, o masina cat de cat eleganta, nu foarte sportiva, o masina cu linii clasice.

Ma distreaza insa un lucru: felul in care se uita lumea la mine cand cobor din masina. Un tip slabut, care mai si poarta ochelari. Si care, culmea, n-asculta manele la maximum, ci tocmai muzica clasica...

Cum n-am mai avut pana acum BMW, astept sfaturi de la utilizatori mai cunoscatori. Cum ar trebui sa merg cu ea, ce probleme pot aparea etc. Va multumesc!

Zilele urmatoare voi posta si niste poze.

Last edited by Reality Check; 16-04-09 at 07:47.
Reality Check is offline  
Old 14-01-09, 17:29   #2
iMAGiNE

Stage 5
 
iMAGiNE's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,101
Member of:
[VW]
[PEUGEOT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: BMW E92 - 320xD

Interesanta povestioara...
S-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea! Bafta!
iMAGiNE is offline  
Old 14-01-09, 18:01   #3
cj90rzv
Banned

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 201
Default Re: BMW E92 - 320xD

foarte frumos povestit )) ... casa de piatra si sa ne spui cum merge x-drive-u .... si cat a costat noua jucarie ....
cj90rzv is offline  
Old 14-01-09, 18:02   #4
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: BMW E92 - 320xD

Quote:
Originally Posted by Reality Check View Post
Salutare!

Pana nu de mult, am avut un Golf V, 1.9TDI, Comfortline. Am fost foarte multumit de ea, n-am avut absolut nicio problema tehnica. Un singur eveniment neplacut, la nici 2 luni dupa ce am cumparat-o, un nene simpatic a gasit de cuviinta sa nu se asigure intr-o intersectie si a reusit sa-mi faca un tuning estetic pe partea dreapta. Am tinut masina asta vreo 2 ani.
In vara, sotia mi-a aratat coupe-ul de la serie 1. Mi-a placut la nebunie. Imi si trecea prin minte sa schimbam Golf-ul cu minunatul coupe. Dar, pentru ca nu ne permitem 2 masini si pentru ca ne gandim serios sa ne marim familia (adica sa facem un bebe), am hotarat ca e mai bine sa luam o masina normala, in 4 usi. Motiv pentru care am trecut la test-drive-uri: Citroen C5, Golf VI, Audi A3 si A4, Mercedes B Klasse si BMW serie 1. Daca ar fi fost dupa sotia mea, ar fi trebuit sa luam un Golf VI. Mie-mi placea foarte mult C5 (cu vreo 32 de mii luam unul complet echipat). Dat fiind faptul ca ne era destul de greu sa ne decidem, hotarasem sa schimbam masina in primavara. Numai bine ca ne-a anuntat contabila ca trebuie sa returnam TVA o suma destul de consistenta. Asa ca, decat sa platim la stat, am decis sa vindem Golf-ul, sa mai punem ce avem si sa schimbam masina. Pentru ca tot trebuia sa facem o cheltuiala mai serioasa, am mers la BMW si le-am cerut sa ne arate ce au pe stoc la serie 3. Dupa consultari cu parintii, am decis sa cumparam un BMW 320xD (sotia dorea modelul fara facelift, eu pe cel cu facelift; in final am "castigat" eu). Masina nu are pe ea TOT ce am vrea noi, dar, pentru ca ne grabeam si nu vroiam sa asteptam prea mult pentru configurarea unei masini noi, am luat ce am gasit. Acum, daca stau sa ma gandesc, mi-ar placea ca masina sa aiba senzori de parcare si pe fata (pentru sotia mea care s-ar simti mai in siguranta), iDrive, pilot automat cu functie de franare si alte prostioare.
O avem, deci, de vreo 3 saptamani, timp in care am mers cam 1 000 de km. Nu pot sa spun prea multe despre masina dupa un timp atat de scurt. Deocamdata sunt foarte multumit: merge foarte frumos si e destul de puternica. Sa vedem cum se va descurca pe zapada (si n-am de gand sa o iert) si ce va face dupa ce va iesi din rodaj (e recomandat sa nu depasesc 3500rpm si 150km/h, acum 2 zile insa, pe autostrada, am mers putin cu 180).

Pentru cei care vor spune ca la banii platiti puteam lua cine stie ce bolid second hand, sau una mai ieftina ce putea fi tunata: am 29 de ani, sunt casatorit, vreau sa am un copil, sunt un om destul de linistit, am vrut o masina de familie, o masina cat de cat eleganta, nu foarte sportiva, o masina cu linii clasice.

Ma distreaza insa un lucru: felul in care se uita lumea la mine cand cobor din masina. Un tip slabut, cu ochelari, care mai si poarta ochelari. Si care, culmea, n-asculta manele la maximum, ci tocmai muzica clasica...

Cum n-am mai avut pana acum BMW, astept sfaturi de la utilizatori mai cunoscatori. Cum ar trebui sa merg cu ea, ce probleme pot aparea etc. Va multumesc!

Zilele urmatoare voi posta si niste poze.
Primul sfat e sa pui si tu niste poze, ca sa ne delectam cu primul topic cu seria 3 facelift.
UNLORD is offline  
Old 14-01-09, 22:01   #5
weedboy

Stage 5
 
weedboy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 699
Default Re: BMW E92 - 320xD

l-am vazut live,si e crima rau de tot...asteptam poze de la tine
weedboy is offline  
Old 14-01-09, 22:45   #6
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: BMW E92 - 320xD

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Primul sfat e sa pui si tu niste poze, ca sa ne delectam cu primul topic cu seria 3 facelift.
Si primul 320xd
xxdadixx is offline  
Old 15-01-09, 07:25   #7
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: BMW E92 - 320xD

Quote:
Originally Posted by iMAGiNE View Post
Interesanta povestioara...
S-o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea! Bafta!
Multumesc!
Reality Check is offline  
Old 15-01-09, 07:28   #8
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: BMW E92 - 320xD

Quote:
Originally Posted by cj90rzv View Post
foarte frumos povestit )) ... casa de piatra si sa ne spui cum merge x-drive-u .... si cat a costat noua jucarie ....
cj90rzv, casa de piatra si copii de caramida, nu?
O sa va pot spune cum merge x-drive-ul dupa o prima iesire la munte (iar pentru mine asta echivaleaza cu mersul serios prin zapada).
A costat 37 500, asta pentru ca dealer-ul este un amic dintre ai mei si am beneficiat de o reducere de 4 000.
Reality Check is offline  
Old 15-01-09, 07:30   #9
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: BMW E92 - 320xD

UNLORD, weedboy si xxdadixx, promit ca in seara asta cel tarziu voi posta niste fotografii.
Reality Check is offline  
Old 15-01-09, 12:29   #10
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Poze

Dupa cum am promis, postez si niste fotografii. Le-am facut astazi, in incinta statiei de epurare a rafinariei Arpechim. Imi cer scuze pentru "peisajul" dezolant si pentru faptul ca masina nu e spalata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1040672.JPG
Views:	1335
Size:	874.5 KB
ID:	755839   Click image for larger version

Name:	P1040673.JPG
Views:	1202
Size:	866.6 KB
ID:	755840   Click image for larger version

Name:	P1040675.JPG
Views:	1293
Size:	841.7 KB
ID:	755841  

Click image for larger version

Name:	P1040676.JPG
Views:	1312
Size:	864.3 KB
ID:	755842   Click image for larger version

Name:	P1040677.JPG
Views:	1142
Size:	868.9 KB
ID:	755843   Click image for larger version

Name:	P1040678.JPG
Views:	1023
Size:	903.5 KB
ID:	755844  

Click image for larger version

Name:	P1040679.JPG
Views:	1114
Size:	865.8 KB
ID:	755845   Click image for larger version

Name:	P1040680.JPG
Views:	991
Size:	842.8 KB
ID:	755846  
Reality Check is offline  
Old 15-01-09, 14:56   #11
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: E92 - 320xD

Foarte frumoasa.Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!
Car Lover is offline  
Old 15-01-09, 16:30   #12
Lymbutza

Stage 5
 
Lymbutza's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,292
Default Re: E92 - 320xD

Felicitari de achizitie si sa te bucuri de masina pe cat mai mult posibil fara nici un fel de incidente . Ai facut o alegere foarte buna (daca as avea bani si eu mas gandii serios la un 320xD) ! Bafta !
__________________
BMW E36 318i 1997
Lymbutza is offline  
Old 15-01-09, 19:38   #13
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: E92 - 320xD

acum am vazut...masina ta e90 nu e92
Car Lover is offline  
Old 15-01-09, 20:02   #14
narko_rules

Stage 4
 
narko_rules's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 267
Default Re: E92 - 320xD

super masina:X arata destul de bine cum spune si car lover este e90 nu e 92:P e o mare diferenta numai bine! asteptam mici modificari
narko_rules is offline  
Old 15-01-09, 20:04   #15
weedboy

Stage 5
 
weedboy's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 699
Default Re: E92 - 320xD

marfa rau interiorul....sa dai pe acolo cu ce trebuie ca sa-l pastrezi....si apropo scuze de intrebare,dar 320xd nu trebuia sa aibe doua tobe una pe stanga una pe dreapta?
weedboy is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -