Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-12-09, 20:22   #16
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Semnatura nu ti-o inregistrezi ca sa ti-o stearga altii de pe poze! e absurd..degeaba o inregistrezi pt cazul asta!

O semnatura o inregistrezi ca sa nu ti-o fure altu ! Adica..spre exemplu: daca tu ai o semnatura cu o cioara si un scris MDB..altu n-are voie sa ti-o copieze /modifice . Daca mai vine inca unu cu o semnatura a lui care seamana cu a ta..cioara si acelasi scris..doar numele lui..tu il poti da in judecata ca semnatura ta e inregistrata!

Dar pt o semnatura pusa pe o poza .. nu ai ce face..pt ca si respectivul ce fura poza , poate pune semnatura lui..si apoi instanta nu are cum sa decida..daca poza e a ta sau a lui !
__________________

dolb is offline  
Old 21-12-09, 20:24   #17
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Ai auzit de EXIF ? Cand ajungi in instanta prezinti fotografia originala cu EXIF-ul original, in care spune ca fotografia nu a fost atinsa de niciun program de postprocesare.
Orice fotografie dupa ce vine salvata cu un program de postprocesare vine marcata in EXIF cu numele programului de editare.
Cum spuneam .
EaGle is offline  
Old 21-12-09, 20:25   #18
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Semnatura nu ti-o inregistrezi ca sa ti-o stearga altii de pe poze! e absurd..degeaba o inregistrezi pt cazul asta!

O semnatura o inregistrezi ca sa nu ti-o fure altu ! Adica..spre exemplu: daca tu ai o semnatura cu o cioara si un scris MDB..altu n-are voie sa ti-o copieze /modifice . Daca mai vine inca unu cu o semnatura a lui care seamana cu a ta..cioara si acelasi scris..doar numele lui..tu il poti da in judecata ca semnatura ta e inregistrata!

Dar pt o semnatura pusa pe o poza .. nu ai ce face..pt ca si respectivul ce fura poza , poate pune semnatura lui..si apoi instanta nu are cum sa decida..daca poza e a ta sau a lui !

Oricum as vrea semnatura personala )

@ Eagle , nu n-am auzit de EXIF este prima oara...
DTH is offline  
Old 21-12-09, 20:26   #19
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

http://ro.wikipedia.org/wiki/Exif


Exista soft-uri foarte mici cu care poti sa citesti exif-ul.
EaGle is offline  
Old 21-12-09, 20:28   #20
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post
Eu zic ca se merita , mai bine dau niste bani sincer ( si nu sunt aiurea ) ca sa ma pot duce in instanta cu dovezi , asa aia cum imi scot semnatura asa pot spune ei in instanta ca am scos si eu semnatura si ca ma laud cu niste poze nule ...in fine , nu stiu ce sa zic , pana mea , eu cel mai mare procedeu care il pot face acuma este ca in fiecare parte de postat poze anume ( blog , 4tuning , diverse forumuri si twitter ) etc ....este sa pun poze cu resize ...cat sa se vada , iar originalele raman la mine , doar daca sunt poze pentru anumiti proprietari de masini ( poze cu masini ) sau pentru anumite persoane , atunci le dau originalele ...

Bine, inregistreaza tu semnatura la OSIM ca-mi fac si eu una la astia si-o pun pe una din pozele tale sa vedem pe urma ce faci. Singura dovada e poza originala, pe care o ai doar tu si eu nu.
AndyNed is offline  
Old 21-12-09, 20:29   #21
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Eagle..ok, fotografia originala ! Dar daca tu modifici fotografia ( care tu ai facut-o ) ca sa arate bine... si apoi cei ce iti fura fotografia..ti-o fura p'aia modificata ! Cum demonstrezi ca ai prelucrat-o tu..si nu ala !?
dolb is offline  
Old 21-12-09, 20:34   #22
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by AndyNed View Post
Bine, inregistreaza tu semnatura la OSIM ca-mi fac si eu una la astia si-o pun pe una din pozele tale sa vedem pe urma ce faci. Singura dovada e poza originala, pe care o ai doar tu si eu nu.
Pei imi inregistrez semnatura ca sa am semnatura personala logic nu ? Cum a zis si Dolb , poate vreau MDB semnatura ( un mic exemplu ) altu / alta nu are cum sa foloseasca aceeiasi semnatura , si poate o vreau pentru mine , personal nu neaparat sa ma duc sa dau nu stiu ce dovezi in instanta ca dupa cum bine au spus si Dolb si Eagle , nu se poate face nimic doar cu semnatura ...cel mai bine este cu EXIF ala ...

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Eagle..ok, fotografia originala ! Dar daca tu modifici fotografia ( care tu ai facut-o ) ca sa arate bine... si apoi cei ce iti fura fotografia..ti-o fura p'aia modificata ! Cum demonstrezi ca ai prelucrat-o tu..si nu ala !?
Inca o chestie demna de argumentat ....oare cum ?
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline  
Old 21-12-09, 20:34   #23
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Foarte simplu, daca esti destul de istet nu pui editarea la rezolutie maxima. El are doar resizeul.
AndyNed is offline  
Old 21-12-09, 20:36   #24
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by AndyNed View Post
Foarte simplu, daca esti destul de istet nu pui editarea la rezolutie maxima. El are doar resizeul.
Eu cand am facut poze celor de la E30 BMW meeting , proprietarii-lor le-am dat pozele in original iar unde le-am postat eu , le-am pus in resize ..
DTH is offline  
Old 21-12-09, 20:39   #25
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by MillionDollarBaby View Post

@ Eagle , nu n-am auzit de EXIF este prima oara...
daca asta nu e vreo ironie (ceea ce nu cred), atunci e nasol.

in alta ordine de idei, puteti avea 10 semnaturi inregistrate si degeaba. daca aveti de gand sa va duceti in instanta () pe chestii de genu, macar sa aveti poza originala, eventual RAW.
__________________
my photo blog: Nimic de aratat
mihai134 is offline  
Old 21-12-09, 20:39   #26
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

OSIM neOSIM, batem campii.

Tu ca realizator al imaginii ai dovezile urmatoare:

1) Fotografia originala scoasa direct din aparat
2) Editarea la rezolutie maxima in caz ca ai umblat in poza
3) Fisierul PSD cu fiecare layer pentru poza editata ( cazuri mai rare ca ocupa mult spatiu)

Limbricu' de ti-a furat tie poza are doar imaginea rescalata. Clar, asta daca nu esti destul de idiot sa urci imaginile originale pe net.


Aici vorbim de imagini valoroase si care iti pot aduce tie prejudicii daca ajung pe mana altuia sau se imbogateste respectivul pe spinarea ta fara acordul tau.
AndyNed is offline  
Old 21-12-09, 20:45   #27
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by mihai134 View Post
daca asta nu e vreo ironie (ceea ce nu cred), atunci e nasol.

in alta ordine de idei, puteti avea 10 semnaturi inregistrate si degeaba. daca aveti de gand sa va duceti in instanta () pe chestii de genu, macar sa aveti poza originala, eventual RAW.

Nu cred ca am fost ironica daca am spus un adevar , sincer nu am auzit de EXIF si este prima oara cand aud acum ...
DTH is offline  
Old 21-12-09, 21:59   #28
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Nimeni nu are dreptul sa-ti modifice o fotografie daca nu i-o vinzi. Daca nu poate demonstra ca are originalul a incurcat-o. Sunt chestii logice.
Mai pe intelesul tuturor: Daca modific o fotografie, pun semnatura pe ea si altcineva sterge semnatura mea si o pune pe a lui, poate fi descoperit oricum. Cum ? Daca a modificat fotografia, atunci inseamna ca are si originalul nemodificat. Nu-l are ? Atunci se aplica legea pentru ca nu se poate modifica fotografia altuia daca nu o cumpara. Evident daca fotograful nu este atat de prost incat sa publice si fotografia originala fara semnatura pe ea sau comentariul cu drepturile de rigoare in EXIF care se introduce direct din aparat, in acest caz nu se poate face nimic.
EaGle is offline  
Old 21-12-09, 23:22   #29
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Degeaba va bateti capul... Atata timp cat nu aveti nimica inregistrat la stat puteti sa aveti si poza pozelor ca nu aveti ce sa le faceti... (juridic vorbind). Degeaba il pui tu pe ala sa-ti arate originalul ca nu este obligat sa-ti arate nimica.
Sonny is offline  
Old 21-12-09, 23:28   #30
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Vorbesc singur si nu stiu ?, cand am spus ca erau si fotografii cu sigla bmwowners pe ele, adica sigla inscrisa la Osim, de ce nu s-a inteles ?

Oricum, scopul topicului a fost sa stiti si voi pentru ca aveti dreptul.

Macar cu ajutorul acestui topic ati invatat unii dintre voi ce este EXIF-ul si alte legi ale fotografiei.
EaGle is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -