Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Grup foto > Candidati grup foto

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 12-12-09, 23:33   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Problema mare - Poze furate !

http://beautyandboost.com/usr/


Dati o privire pe acest site. Pozele facute de unii dintre voi care incredibil nu mai au semnatura.

Griffo
MKE
Sant0s
parca si TOX ... nu stiu, voi le recunoasteti mai bine.
EaGle is offline  
Old 13-12-09, 14:17   #2
N0NAM3

Stage 3
 
N0NAM3's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 161
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Dati un mail site-ului respectiv si cereti sa le scoata sau sa puna semnatura.
N0NAM3 is offline  
Old 13-12-09, 15:13   #3
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Le-am trimis.
EaGle is offline  
Old 13-12-09, 17:04   #4
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Ce nenorociti infecti ! pfff persoanele de genu merita date in judecata !
DTH is offline  
Old 13-12-09, 23:31   #5
Racer_e30

Stage 5
 
Racer_e30's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 754
Default Re: Problema mare - Poze furate !

am si eu o intrebare si daca erau semanturile mai era vreo problema, adica daca au semnatura le pot posta oriunde vreau ??
Racer_e30 is offline  
Old 14-12-09, 00:16   #6
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Tot ar fi trebuit sa ceara acordul autorului. Ce au facut ei se numeste furt intelectual
AndyNed is offline  
Old 14-12-09, 09:23   #7
rommel

Stage 5
 
rommel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 489
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4TuningRO]
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Multe astfel de "companii virtuale" practica genul asta de lucruri, aratand un portofoliu mai mult decat fals. Ar fi bine de aflat de unde sunt indivizii astia si de incercat o actiune impotriva lor - legala bineinteles.
__________________
Points of view
rommel is offline  
Old 14-12-09, 11:52   #8
MKE

Stage 5
 
MKE's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,418
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Street Zone]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

foarte urat din partea lor...
din ce stiu eu pe cale legala nu se poate face nimic daca numele/marca/sigla etc.. nu sunt inregistrate sau daca nu este vreo firma legala...

asa ca tot ce ramane de facut e sa ..... ))
MKE is offline  
Old 14-12-09, 13:25   #9
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Cele facute de Griffo aveau semnatura de la bmwowners care este inregistrata la OSIM din cate stiu.
Am patit-o si eu cu "domnii" de la revista NSL din Piatra Neamt, si tocmai de aceea am facut si acest thread !
Am vrut doar sa va arat cat de nesimtiti sunt unii.
EaGle is offline  
Old 14-12-09, 22:20   #10
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Copyright © 2009 BeautyandBoost.com | All Rights Reserved. ))))))))))
mihai88 is offline  
Old 21-12-09, 18:56   #11
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by MKE View Post
foarte urat din partea lor...
din ce stiu eu pe cale legala nu se poate face nimic daca numele/marca/sigla etc.. nu sunt inregistrate sau daca nu este vreo firma legala...

asa ca tot ce ramane de facut e sa ..... ))
Corect aşa e , şi eu am avut ceva poze cu semnătura mea şi acum sunt pe club reno parcă cu semnătura lor , neavānd inregistrata la osim semnătura nu pot face nimic
Quote:
Originally Posted by EaGle View Post
Cele facute de Griffo aveau semnatura de la bmwowners care este inregistrata la OSIM din cate stiu.
Şi Griffo pe plan subţire mă trăgea pe mine la răspundere, după ce că eu am găsit site-ul
__________________
carDesign
Magazin CarDesign 4Tuning
bodyspeed is offline  
Old 21-12-09, 19:43   #12
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Cel mai bine este sa va inregistrati semnatura , eu dupa sarbatori imi voi pregati actele si ma voi apuca de treaba ...mi-am gasit si eu acum cateva luni niste poze fara semnatura mea pe ele , nu au mai pus nimic pe poze dar mi-au scos si semnatura mea ...asa ca de acum incolo vreau ca ce este al meu sa ramana al meu ...cel mai bine pentru toata lumea ...ca hoti sunt multi
__________________
STEAM - KLawxith
YOUTUBE - ELITE INC.
INSTAGRAM - klawxith666

PHOTOGRAPHY SITE - http://klawxith.wixsite.com/elite-inc

US/RO
DTH is offline  
Old 21-12-09, 20:12   #13
AndyNed

Stage 5
 
AndyNed's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 337
Member of:
[FOTO]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Degeaba iti inregistrezi semnatura la OSIM. Dai bani de pomana ca oricum eu pot sa o sterg si sa pun ce semnatura vreau eu si sa sustin ca e a mea. Treaba se face in felul urmator, ii contactezi pe respectivii si le sugerezi sa stearga pozele pentru ca au drepturi de autor pe ele si poti dovedi asta cu originalele, eventual contactezi firma de hosting sa le inchida contul. Daca nu se poate discuta cu ei abia atunci ii actionezi in instanta, dar faci asta doar daca merita nu pentru cateva poze.
Daca credeti ca intrand in legalitate cu semnatura la OSIM ar avea vreun efect va inselati, poti foarte bine sa-ti pui semnatura pe o poza de pe net si atunci se cheama ca e imaginea ta ? Nu.
AndyNed is offline  
Old 21-12-09, 20:16   #14
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Quote:
Originally Posted by AndyNed View Post
Degeaba iti inregistrezi semnatura la OSIM. Dai bani de pomana ca oricum eu pot sa o sterg si sa pun ce semnatura vreau eu si sa sustin ca e a mea. Treaba se face in felul urmator, ii contactezi pe respectivii si le sugerezi sa stearga pozele pentru ca au drepturi de autor pe ele si poti dovedi asta cu originalele, eventual contactezi firma de hosting sa le inchida contul. Daca nu se poate discuta cu ei abia atunci ii actionezi in instanta, dar faci asta doar daca merita nu pentru cateva poze.
Daca credeti ca intrand in legalitate cu semnatura la OSIM ar avea vreun efect va inselati, poti foarte bine sa-ti pui semnatura pe o poza de pe net si atunci se cheama ca e imaginea ta ? Nu.

Eu zic ca se merita , mai bine dau niste bani sincer ( si nu sunt aiurea ) ca sa ma pot duce in instanta cu dovezi , asa aia cum imi scot semnatura asa pot spune ei in instanta ca am scos si eu semnatura si ca ma laud cu niste poze nule ...in fine , nu stiu ce sa zic , pana mea , eu cel mai mare procedeu care il pot face acuma este ca in fiecare parte de postat poze anume ( blog , 4tuning , diverse forumuri si twitter ) etc ....este sa pun poze cu resize ...cat sa se vada , iar originalele raman la mine , doar daca sunt poze pentru anumiti proprietari de masini ( poze cu masini ) sau pentru anumite persoane , atunci le dau originalele ...
DTH is offline  
Old 21-12-09, 20:18   #15
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Problema mare - Poze furate !

Ai auzit de EXIF ? Cand ajungi in instanta prezinti fotografia originala cu EFIX-ul original, in care spune ca fotografia nu a fost atinsa de niciun program de postprocesare.
Orice fotografie dupa ce vine salvata cu un program de postprocesare vine marcata in EXIF cu numele programului de editare.
EaGle is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -