Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > FOTOGRAFIE > Resurse foto

Resurse foto Noutati, tutoriale, consultanta hardware, consultata software

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-04-09, 23:49   #1
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Dragi colegi de forum, vreau sa fac si eu un mic anunt sa va cer si voua parerea, chiar daca este plauzibila si multi carora le-am povestit au fost de acord cu mine.

Haideti sa va povestesc: va mai amintiti de pozele facute de mine, f0cs si silver cu acel Golf MKIII rosu si un BMW E46 ? Adica aceste poze GOLF + BMW 1-a parte, BMW 2-a parte . F0cs dupa cum bine stiti face (facea) parte din NSL Bacau, si am decis amandoi sa colaboram cu ei, mai ales cu revista .... dar apoi cei care faceau revista s-au dovedit a fii total incapatanati si am decis sa ne retragem sa ne vedem de treaba noastra.
Pozele evident au fost facute pe gratis, n-am cerut nici-un franc !

Eih bine astazi de dimineata am primit un mesaj pe telefon in care-mi spunea sa ma uit pe site-ul NSL pentru ca in revista au aparut aceste poze fara semnatura noastra !
Eu eram plecat, am sosit acasa si am intrat pe site sa vad ce se intampla ...
Dupa putin timp am vazut si pozele cu revista, ghiciti..era adevarat. Pozele facute de noi, fotografiat de f0cs si silver si la sub 0 grade de-ti ingheta sangele-n tine, apoi prelucrate de mine si f0cs .... au aparut in revista NSL FARA a ne cere permisiunea, REEDITATE si cu sigla Noastra STEARSA !

Eu n-am facut altceva decat sa postez un mesaj prietenesc si matur la ei pe forum, la care nu am primit raspuns .... dar oricum am reusit sa intru in contact cu redactia, respectivul "miobrav". M-a sunat omul, si-a cerut scuze cu jumatate de gura pentru ca, auziti voi !, ei au primit pozele de la propietarii masinilor

El cu aceasta "scuza" mi-a dat de inteles ca poate face orice cu pozele noastre, dar eu ce am zis ? Nu am zis ca pozele au fost facute gratis? Asta nu inseamna ca noi nu am vandut pozele NIMANUI si sigla noastra era inca pe ele ? De cand incoa se furza pozele celorlalti, le stergem sigla si spunem ca sunt facute de noi ? Prin urmarea asta, eu l-am rugat frumos pe acest "miobrav" sa-si ceara macar scuze public...dar nu a facut-o...el tot o tine cu ideea lui ... si anume ca daca propietarii i-au dat pozele NOASTRE el poate face orice cu ele, insa cum am specificat, noi NU COLABORAM cu NSL si NU AM VANDUT NICIO POZA N I M A N U I ! NU NE-AM VANDUT SIGLA !!!

Acest miobrav ne spunea noua "sa fiti mandri ca pozele voastre au aparut in revista nsl" ... dar eu ma intreb, cu ce ma incalzeste pe mine ca au aparut pozele noastre cu sigla noastra stearsa...pe o revista atat de "TARE" si "MISTO" si "IREZISTIBILA"

Acum am primit BAN permanent pe forumul NSL, dar de ce? Intrati si voi la sectiunea NSL Piatra Neamt si spuneti-mi si voi daca eu am scris ceva gresit acolo sau daca am folosit un limbaj neadecvat (nick: Fabi).

Pana la urma sunt doar niste poze, nu mor fara ele...dar principiul este altul; daca ei sunt atat de bine organizati, de ce nu-si angajeaza un amarat de fotograf? De ce se c.... in munca altora fara pic de bun simt?
Mie imi este absolut SCARBA de persoane de genul si imi dau cuvantul de onoare ca-mi pare nespus de rau ca in clubul NSL sunt specimene de oameni ca redactia acestei reviste. Tot respectul din partea mea pentru Florica si ceilalti membri veritabili ai clubului care chiar MERITA sa poarte acel parasolar pe parbriz, nu personaje de genul care fac echipa de ras pentru ca ei nu sunt in stare sa faca niste poze.
Si ca sa inchid, ma intreb cum poate acest nene sa fie redactor cand el pe forum, de exemplu, in loc sa scrie "Lasa-ne" scrie "Lasane" ?
Pana si eu care am facut doar 3 clase de scoala in Romania, restul in afara, stiu sa scriu mai corect ca el, si nu sunt redactor.
Chiar nu ma asteptam la asa ceva din partea lor si credeti-ma, in numele echipei, nu avem nevoie de nicio despagubire, ci de omenire...sa vad si eu cu ochii mei ca cineva spune "imi pare rau" ..PUBLIC...si gata...imi va fi de ajuns.


Quote:
Art. 10.
a) dreptul de a decide sub ce nume va fi adusa opera la cunostinta publica;
b) dreptul de a pretinde respectarea integritatii operei si de a se opune oricarei modificari, precum si oricarei - atingeri aduse operei, daca prejudiciaza onoarea sau reputatia sa;
c) dreptul de a retracta opera, despagubind, daca este cazul, pe titularii drepturilor de utilizare, prejudiciati prin exercitarea retractarii.
In caz ca se va ajunge la FLAME topicul va fi inchis, scopul topicului este de a discuta ca oamenii faptele intamplate si de a asculta si parerea celorlalti.
Va multumesc, Fabian.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0023.jpg
Views:	730
Size:	774.1 KB
ID:	860769   Click image for larger version

Name:	DSC_0025.jpg
Views:	699
Size:	747.0 KB
ID:	860770   Click image for larger version

Name:	DSC_0026.jpg
Views:	680
Size:	715.3 KB
ID:	860771  

Click image for larger version

Name:	DSC_0027.jpg
Views:	677
Size:	737.6 KB
ID:	860772   Click image for larger version

Name:	DSC_0028.jpg
Views:	694
Size:	760.7 KB
ID:	860773   Click image for larger version

Name:	DSC_0029.jpg
Views:	676
Size:	738.5 KB
ID:	860774  

Click image for larger version

Name:	DSC_0030.jpg
Views:	654
Size:	748.1 KB
ID:	860775   Click image for larger version

Name:	DSC_0034.jpg
Views:	709
Size:	744.4 KB
ID:	860776   Click image for larger version

Name:	DSC_0033.jpg
Views:	697
Size:	747.0 KB
ID:	860777  

Click image for larger version

Name:	DSC_0035.jpg
Views:	728
Size:	707.6 KB
ID:	860778  
EaGle is offline  
Old 04-04-09, 23:53   #2
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Este josnic că se poate īntāmpla aşa ceva,să furi munca omului !

Hai să purtăm toţi o semnătură legat despre pozele celor de la aero in revistă (fără semnătură) ! I'm in !
Tweety_rzw is offline  
Old 05-04-09, 00:03   #3
IONUT-GBP

Stage 5
 
IONUT-GBP's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,729
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Quote:
Originally Posted by Tweety_rzw View Post
Este josnic că se poate īntāmpla aşa ceva,să furi munca omului !

De acord cu tine !!
IONUT-GBP is offline  
Old 05-04-09, 00:12   #4
NONE
4Tuning International Member


Stage 5
 
NONE's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 837
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[4Rally]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Pacat ptr. munca depusa,chiar e nasoalä treaba,chiar am invatat ceva din site-ul AERO EDITS ....mult succes in continuare....si sper sä se rezolve toata tigania asta
NONE is offline  
Old 05-04-09, 00:13   #5
Arys`

Stage 2
 
Arys`'s Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 32
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Quote:
Originally Posted by IONUT-GBP View Post
De acord cu tine !!
nu`i corect`.. da nah`..nu ma mai mira nik..
Arys` is offline  
Old 05-04-09, 02:56   #6
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

sunt niste probleme acolo...
urate...
o sa se ocupe cineva...
Gratzian is offline  
Old 05-04-09, 03:22   #7
Most_Wanted

Stage 5
 
Most_Wanted's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,737
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Nu cred ca ar trebuii atata zarva.... nu e corect, dar totusi .... sunt doar niste poze ! voi ati cedat pozele propietarilor needitate , sincer ar fi dat prea urat cu semnatura aia de la aero .... vrei niste scuze ? nu vreau sa para in nume de rau dar la faza asta pari putin prea inganfat . sti ca de multe ori e bine sa lasi de la tine ...doar pentru cateva poze nu merita sa iti bati capul cu ei si sa incepi o cearta care sigur nu va duce nicaieri....
acum faci cum crezi tu ... spor

si poze de ale mele au aprut la o televiziune fara sa mi se vada semnatura si chiar pozele editate de mine...sincer mi-a parut bine sa le vad acolo ....cel putin cativa din cei care ma cunosc sau care stiu de poze mi-au zis ...tiam vazut pozele la tv ..... si oare daca s-ar fi vazut semnatura si vedea mai multa lume ce se intampla? ...nimic.... ce s-ar fi intamplat acum daca aveai semnatura acolo ?....nimic...

bineinteles ...nu e corect ...dar multe sunt in neregula peste tot.
__________________
pictures

Last edited by Most_Wanted; 05-04-09 at 03:28.
Most_Wanted is offline  
Old 05-04-09, 07:33   #8
ThunderRa

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 343
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

"sunt doar niste poze"???
Cu atitudini de genul asta am ajuns gunoiul Europei !
Aici vorbim de munca unor oameni care nu s-au suparat cand fotografiile lor au fost postate pe forumuri insa publicarea intr-o revista inseamna cu totul altceva. Si mie mi-au fost publicate fotografii (peisaje) in cateva reviste si pe cateva site-uri insa de fiecare data am fost intrebat. In locul vostru eu i-as da in judecata. Fotografia este o arta iar legea copyright-ului este extrem de clara. Marea greseala pe care au facut-o a fost stergerea siglei voastre (un avocat va poate explica si de ce). Succes! sau Succesuri! (ca sa inteleaga si aia pentru care furtul dreptului de autor nu inseamna nimic).
__________________
Renaut Megane Sedan Lux Privilege 2.2 2008
1.6l 16v 110 CP
Pioneer AVH-P3100DVD, Pioneer speakers, Focal Subwoofer, Renault Sport sparks, Borbet LV4 Alloy Wheels, LLumar window film
ThunderRa is offline  
Old 05-04-09, 08:10   #9
f0cs

Stage 5
 
f0cs's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,033
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Quote:
Originally Posted by Most_Wanted View Post
Nu cred ca ar trebuii atata zarva.... nu e corect, dar totusi .... sunt doar niste poze ! voi ati cedat pozele propietarilor needitate , sincer ar fi dat prea urat cu semnatura aia de la aero .... vrei niste scuze ? nu vreau sa para in nume de rau dar la faza asta pari putin prea inganfat . sti ca de multe ori e bine sa lasi de la tine ...doar pentru cateva poze nu merita sa iti bati capul cu ei si sa incepi o cearta care sigur nu va duce nicaieri....
acum faci cum crezi tu ... spor.

si poze de ale mele au aprut la o televiziune fara sa mi se vada semnatura si chiar pozele editate de mine...sincer mi-a parut bine sa le vad acolo ....cel putin cativa din cei care ma cunosc sau care stiu de poze mi-au zis ...tiam vazut pozele la tv ..... si oare daca s-ar fi vazut semnatura si vedea mai multa lume ce se intampla? ...nimic.... ce s-ar fi intamplat acum daca aveai semnatura acolo ?....nimic...

bineinteles ...nu e corect ...dar multe sunt in neregula peste tot.
Pozele date proprietarilor masinilor au fost doar cele editate cu sigla pe ele.
Pot fi doar niste poze dar este munca noastra, si nu mi se pare normal sa pui in revista la niste poze intr`un coltz "photo made by .... " si la pozele noastre sa stergi complet si sa nu mai specifice nimic.
Nu am avut niciodata nimic impotriva cu aparitia pozelor in revista respectiva atat timp cat redactorii reviste nu stergeau semnatura si nu facea inca un edit peste editurile noastre.
Asta se pare ca nu inteleg cei din NSL Piatra, nu ne deranjeaza postarea pozelor, ci manuirea lor, stergerea copyrightului.
Va doresc o zi buna la toti din tot sufletul meu.
Si multumim celor care ne sustin. Nu vom uita !

L.E
Am pus si pozele in variante care au plecat de la noi si se poate vedea clar editul facut la unele dintre ele de maestrii de la redactia revistei.

@mw daca aveam semnatura pe poze poate mai era vreun doritor de poze, intra pe site poate cumva prin absurd ii placea ceva de pe situl nostru si ne contacta, ceea ce m`a deranjat este faptul ca isi fac o revista pe muna noastra. Nu mash mira sa apara si pozele tale in revista lor, putin manuite, asta daca ai pozat vreo masina din NO SPEED LIMIT.
NU am nimic, absolut nimic de reprosat clubului NO SPEED LIMIT, ii respect si ii voi respecta, si pe calea asta imi cer scuze de la Florica pentru zarva facuta pe forumul lor, singura mea problema sunte cei 2-3 redactori care fac revista.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sageata3r.jpg
Views:	561
Size:	508.0 KB
ID:	860889   Click image for larger version

Name:	sageata2r.jpg
Views:	541
Size:	280.2 KB
ID:	860890   Click image for larger version

Name:	selena1r.jpg
Views:	541
Size:	375.9 KB
ID:	860891  

Click image for larger version

Name:	sageata1r.jpg
Views:	551
Size:	381.2 KB
ID:	860892   Click image for larger version

Name:	5 resize.jpg
Views:	553
Size:	922.9 KB
ID:	860893   Click image for larger version

Name:	remakemariusr.jpg
Views:	521
Size:	272.8 KB
ID:	860894  

__________________
"C:\Users\f0cs\Desktop\37parotechzk4.png"

Last edited by f0cs; 05-04-09 at 08:16.
f0cs is offline  
Old 05-04-09, 08:46   #10
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Nu este corect!
Sper ca pana la urma sa se termine cu bine!
mareo is offline  
Old 05-04-09, 08:53   #11
3S-FE

Stage 5
 
3S-FE's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 413
Member of:
[FOTO]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

n-o sa fiti niciodata luati in serios ca fotografi daca nu invatati sa va aparati drepturile

exista un singur mod in care puteti rezolva problema, din experienta personala va zic, mergeti frumos la un avocat, in clipa cand le ajunge citatia sa vedeti cum o sa-si schimbe baietii atitudinea

eu mi-am rezolvat problema fara sa mai ajung sa ma judec cu ei, m-am ales cu 300 de euro si mi-au platit si avocatul
__________________
3S-FE is offline  
Old 05-04-09, 09:03   #12
f0cs

Stage 5
 
f0cs's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,033
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Personal voi vorbi cu un avocat si voi vedea ce se poate face, si daca este nevoie intru in tribunal cu ei.
Chiar ei mi`au zis "te asteptam la judecata daca ai ceva de zis "
f0cs is offline  
Old 05-04-09, 09:57   #13
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Most_Wanted, da, ai dreptate si tu, si eu mi-am regasit o poza (de fapt 2, dar fie*) in clipul cu Micutzu facut de Nick, respectiv poza de la finalul clipului cu numele sters dupa ea. As fi preferat sa-mi spuna cineva "ma prostule, vezi ca folosim poza ta, stergem si noi semnatura ca sa nu se vada urat", era super ok, dar sincer iti spun ca nu m-am suparat pentru ca-ti creste inima cand vezi ca o parte din munca ta a ajutat la un fapt frumos, nu la o revista amarata care mie mi se pare penibila pentru ca acei redactori nu prea au cunostinte in "a scrie". Recunosc ca nici eu nu scriu foarte bine, dar macar am o scuza.

Ideea este ca, ok, au scos siglele ... dar nu puteau sa scrie foarte frumos si numele nostru la sfarsitul revistei unde e scris numele redactorilor etc. ?

Sa nu mai zic ca au aparut si articole de pe 4TuningRO, dar aia este alta treaba

PS: Felicitari pentru pozele cu Subaru

Last edited by EaGle; 05-04-09 at 10:00.
EaGle is offline  
Old 05-04-09, 14:54   #14
f0cs

Stage 5
 
f0cs's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,033
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

Ii rog frumos pe baietii de la revista sa nu ma mai sune asa de insistent, nu voi raspunde la telefon atat timp cat stiu ca sunte`ti voi, nu am ce vorbi cu voi.
O zi buna va doresc din tot sufletu.
f0cs is offline  
Old 05-04-09, 19:01   #15
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Pozele noastre aparute in revista NSL (fara semnatura)

-Ce tot faci ma atata tam tam pt 3 poze.....ia ti un avocat bun si ne vedem la tribunal.....pana atunci vezi ti de treaba ta cu scoala si ce mai ai....atata galagie....tot ameninti lumea ca , suni pe mine ....ia suna ma ,ma .
-Ce ma 4tuning loc de bocete si jale? Frate aveti lipsa de activitate? nu va baga nimeni in seama si pe voi?
-In scurt timp terminam si cu revista si cu filiala bacau, iasi , si care mai sunt acolo......oricum sunt degaeba ,si din cauza lor numai probleme si certuri....NSL U are acum 2 filiale mari si late Buzau si Brasov , restul sunt o amintire.
-Gratian te rog sterge acest topic.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA

Last edited by F_L_R; 05-04-09 at 19:08.
F_L_R is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -