Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2010

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-03-10, 13:19   #16
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Accident drift!!

Quote:
Originally Posted by Psycho View Post
Incercati si ramaneti pe topic . Ce s-a intamplat a fost un accident nefericit , se mai intampla si in wrc si in f1 si in moto gp

SE INTAMPLA !
E bine ca ai sters din posturi,dar vezi ca ai omis si altele
kidu2006 is offline  
Old 14-03-10, 14:11   #17
GAHU

Stage 5
 
GAHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 876
Default Re: Accident drift!!

Nu inteleg de ce se incearca asa de mult sa se caute un vinovat:
1.Baiatul accidentat-singura lui vina este ca a fost in locul nepotrivit la momentul potrivit,clar nu i se poate imputa ca nu avea ce cauta acolo(era in parcul inchis si facea parte din staff-ul baiatului cu corolla),haideti atunci sa ne luam si de el,ce cauta in masina in momentu ala
2.Baiatul de pe bmw seria 5-a facut o gresala de pilotaj care se poate intampla oricui,oricat de profi si experimentat ai fi greseli se intampla
3.Organizatorul niciodata nu poate prevede si anticipa totul,totusi sa nu uitam ca este vorba despre curse de masini,oricate masuri de precautie ai lua nu poti anticipa traiectorile unei masini scapate de sub control,daca s-ar lua masuri cu garduri amplaste de 30-40 de metri de traseul de concurs atunci oamenii ar fi nemultumiti ca stau prea departe si nu pot vedea,eu personal cand merg la o etapa de wrc,irc,cnr,vtm incerc cat mai mult sa stau in locuri in care sa fiu protejat dar sa am si vizibilitate buna(compromis imposibil de realizat).Pilot,echipa tehnica,spectator,fotograf odata antrenat in curse de masini automat iti asumi un risc.Cea cear trebui sa zica toti acuma ar fi:insanatosire grabnica si fara urmari!!!
__________________
http://www.gahuflo.blogspot.com/ Foto si atat
GAHU is offline  
Old 14-03-10, 15:26   #18
mariusfreedrive

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 33
Default Re: Accident drift!!

Din cate stiu eu, la raliuri, de obicei, in curbe, spectatorii stau in interior, nu pe exterior (in caz de un derapaj care nu mai poate fi controlat, masina sa se duca, fara vre-un spectator de pe margine). Aici nu se poate aplica asta ?
mariusfreedrive is offline  
Old 14-03-10, 16:18   #19
@Ll13n

Stage 3
 
@Ll13n's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 130
Default Re: Accident drift!!

Quote:
Originally Posted by GAHU View Post
Nu inteleg de ce se incearca asa de mult sa se caute un vinovat:
1.Baiatul accidentat-singura lui vina este ca a fost in locul nepotrivit la momentul potrivit,clar nu i se poate imputa ca nu avea ce cauta acolo(era in parcul inchis si facea parte din staff-ul baiatului cu corolla),haideti atunci sa ne luam si de el,ce cauta in masina in momentu ala
2.Baiatul de pe bmw seria 5-a facut o gresala de pilotaj care se poate intampla oricui,oricat de profi si experimentat ai fi greseli se intampla
3.Organizatorul niciodata nu poate prevede si anticipa totul,totusi sa nu uitam ca este vorba despre curse de masini,oricate masuri de precautie ai lua nu poti anticipa traiectorile unei masini scapate de sub control,daca s-ar lua masuri cu garduri amplaste de 30-40 de metri de traseul de concurs atunci oamenii ar fi nemultumiti ca stau prea departe si nu pot vedea,eu personal cand merg la o etapa de wrc,irc,cnr,vtm incerc cat mai mult sa stau in locuri in care sa fiu protejat dar sa am si vizibilitate buna(compromis imposibil de realizat).Pilot,echipa tehnica,spectator,fotograf odata antrenat in curse de masini automat iti asumi un risc.Cea cear trebui sa zica toti acuma ar fi:insanatosire grabnica si fara urmari!!!

De acord cu tine, dar mi se pare inacceptabil ca era nisip pe marginea "pistei".
@Ll13n is offline  
Old 14-03-10, 18:00   #20
Vj_AlecS

Stage 5
 
Vj_AlecS's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 917
Member of:
[Fiat]
Default Re: Accident drift!!

Psycho ai f mare dreptate.. nu a fost vina nimanui asta se intampla!!!! daca ne jucam sah poate nu se intampla nimic decat sa ne stricam ochii....
Vj_AlecS is offline  
Old 14-03-10, 18:06   #21
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: Accident drift!!

Insanatosire grabnica celui accidentat si pt organizatori sa se gandeasca bine la ce au de facut pe viitor pentru a preveni pe cat posibil astfel de accidente. O verificare mai in detaliu asupra felului in care se comporta masina ce se vrea a participa in competitie,starea tehnica,etc....nu ar fii o idee rea ca un pilot experimentat ( tengu, hai, kns si altii...) sa dea o tura cu masinile celor care vor sa participe. Mai bine vedem 5 masini echipate corespunzator,bine echilibrate si in bune conditii tehnice decat 10 si slabe,parerea mea. Astept criticile pt ca e normal sa apara dupa un asemenea mesaj. O seara placuta tuturor!
marian_tgv is offline  
Old 14-03-10, 18:30   #22
mayky

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 12
Default Re: Accident drift!!

.......N am cuvinte....majoritatea vorbiti fara sa stiti mare lucru!!!
Stiu ca a fost o persoana ranita dar comentariile si rautatile voastre il ajuta sa si revina mai repede??Decat sa stati aici si sa judecatzi un om pasionat de ceea ce face mai bn i atzi skrie baiatului accidentat un mesaj de incurajare !ala cu siguranta ar ajuta mai mult decat ce postati aici!!
Stiu ca nu trebuia sa se intample dar asta e ,acum cel mai important e sa se recupereze cat mai repede(am inteles ca a fost operat) nu sa stam si sa cautam vinovati atunci cand ei nici macar nu exista!ar trebui sa cititi tot ce s a postat si sa apreciati ca "vinovatul" , asa cum va place sa l numiti, a avut curajul sa skrie aici si sa spuna, da eu sunt cel care a lovit un spectator... e un gest pe care nu multa lume il face ..
Multa sanatate lui andrei si multa rabdare celor din jurul lui (o sa aibe nevoie de cei apropiati pana isi revine)!
mayky is offline  
Old 14-03-10, 19:58   #23
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: Accident drift!!

unde sunt toate pozele puse aici ? macar acelea trebuiau lasate,parerea mea

una peste alta baiatul e mai ok,se va reface incet incet, insa masuri pentru show urile si concursurile viitoare ar trebui luate, nu cred ca nu se poate preveni asa ceva... astazi s a vazut o schimbare in bine,noroc cu cei de la koe.
numai bine
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline  
Old 14-03-10, 20:52   #24
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: Accident drift!!

Ori cum cred ca azi a fost un + pentru alex la motivat acest eveniment negativ sa reuseseasca sa se faca Alexutzu bine cat mai repede.

Acu daca tot ati facut curatenie ca trebuia era bine sa inchideti si topicul deoarece iara se va "polua".
__________________
Imi rezerv toate drepturile de a avea greseli gramaticale
Copyright © 2010 zN3u Toate drepturile rezervate
zN3u is offline  
Old 14-03-10, 21:25   #25
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: Accident drift!!

cand aud ca mereu spuneti ca nu au fost bani destui ptr ziduri de beton sau balize chiar ma ia durea de cap...sunt mult mai multe metode prevazute in astfel de evenimente care nu necesitau o gramada de bani,ci doar o mare de oameni si ceva interes...nu ati inteles problema este ca stefel de evenimente la noi (majoritatea nu toate)se desfasoara in graba(cred ca maxim 2 zile)
si pacat ca sau sters absolut tot ce s-a discutata aseara fara sa se uite cineva peste...sau de ex am deranjat cand am adus la cunostinte ca nu s-au indeplinit prevederile legale ptr astfel de evenimente...
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline  
Old 14-03-10, 21:26   #26
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Accident drift!!

skyzzo...nu stiu daca ai prins topicul de la inceput, dar s-a explicat clar, de mai multe ori: baiatul accidentat(de care sincer imi pare rau si caruia ii urez insanatosire grabnica) AVEA CE SA CAUTE ACOLO, deoarece era in echipa baiatului cu Corolla. Singura "vina" a lui e ca s-a aflat in locul nepotrivit la momentul nepotrivit, adica aceasta iesire in decor se putea intampla in oricare curba, dar soarta a facut ca ea sa se intample acolo.

Inca odata, multa sanatate lui Alexutzu si sa lasam acuzele, nu mai au rost acum, faptul e consumat
radu.3 is offline  
Old 14-03-10, 21:39   #27
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: Accident drift!!

am citit si mi'am format o idee despre ce ati spus fiecare

vina este total a organizatorului . ma rezum la atat..
nu este vina nici a celui accidentat nici a baiatului care a pierdut masina si a intrat in gard el participa la un eveniment unde ii este oferit traseul..si siguranta de care are nevoie..la fel si celui care este"vizitator" sau in echipa de ajutor

asa ca cine e cu semnatura pe foaia de eveniment.. sa isi asume vina.
__________________
cryssl is offline  
Old 14-03-10, 21:39   #28
neew
Skoda Driver

Stage 2
 
neew's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 52
Member of:
[SKODA]
Default Re: Accident drift!!

pacat.. multa sanatate si insanatosire grabnica alexutzu , gabi stai linistit nu ai de ce sa te simti vinovat s a intamplat, se putea intampla oricui dar eu sunt de parere ca per total organizarea a lasat de dorit. asta e next time...
__________________
old habbits die hard!
neew is offline  
Old 14-03-10, 22:01   #29
skyZZo

Stage 5
 
skyZZo's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,043
Member of:
[4Rally]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Accident drift!!

Quote:
Originally Posted by radu.3 View Post
skyzzo...nu stiu daca ai prins topicul de la inceput, dar s-a explicat clar, de mai multe ori: baiatul accidentat(de care sincer imi pare rau si caruia ii urez insanatosire grabnica) AVEA CE SA CAUTE ACOLO, deoarece era in echipa baiatului cu Corolla. Singura "vina" a lui e ca s-a aflat in locul nepotrivit la momentul nepotrivit, adica aceasta iesire in decor se putea intampla in oricare curba, dar soarta a facut ca ea sa se intample acolo.

Inca odata, multa sanatate lui Alexutzu si sa lasam acuzele, nu mai au rost acum, faptul e consumat
am citit in amanunt fiecare post inainte de a fi sters
vreau sa spun ca in locul nefericitului baiat care avea ce cauta acolo...putea sa fie unul care..nu avea ce sa caute acolo...
cel putin la pitesti... masinile puteau sa intre oricand in public
organizatorii spuneau tot timpul la microfon sa ne indepartam de garduri..dar maimutoii stateau calare pe ele (la asta ma refeream..nu ma rezumam doar la cazul de fata...defapt a mai fost un caz asemanator anul trecut la vitantis parca...)
organizatorii ar trebui sa gaseasca o solutie pentru "securizarea" atat a parcului rece cat si a publicului...
__________________
skyZZo is offline  
Old 14-03-10, 22:52   #30
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Accident drift!!

apropo,Gabi 323i,ce ai patit?,ca am vazut am vazut politie multa dupa,ma refer cu permisu' ai luat amenda,puncte ceva? sau nu ai patit nimic pt. ca era cadru privat?
bodo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -