Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SAAB

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-08, 19:26   #31
zvpus

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default re: Saab - discutii diverse

nu, a mea nu e galbena, e un negru-grii, e cu nr de bulgaria. neavand nici o carte as vrea sa stiu mai multe despre motor, unde se gasesc piese de schimb. La Tm este o reprezentanta SAAB dar nu am reusit sa ii fac un test , cica nu se poate.
zvpus is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 02:17   #32
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default re: Saab - discutii diverse

piese la pret bun poti gasi pe sagului la PROMOTOR
de exemplu, eu am luat capeti de bara, garnit de chiuloasa, semeringuri de supapa
unele piese nu se gasesc in comert iar la reprezentanta este "heroina", de 3x mai scump decat normal
la noi in tara nu au softuri pt masini inainte de 96-97 ca am vrut si eu cu a mea
la unguri e posibil dar am renuntat
piese de obicei imi comand din marea britanie, http://www.partsforsaabs.com/ sau www.ebay.de sau .uk
o sa iti furnizez mai multe date, am manual de reparatii-carte si varianta de diagnoza electronica, dar o sa dureze ceva zile ca sunt f. ocupat
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 02:20   #33
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default re: Saab - discutii diverse

are ceva probleme masina ?
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 06:08   #34
zvpus

Stock
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 3
Default re: Saab - discutii diverse

cred ca da, la viteza 1 si 2 are un zgomot ciudat, am pus ulei la cutia de viteza dar se aude in continuare un zgomot, suna altfel acum si ma gandesc ca nu fie ambreaju cu probleme. as vrea sa schimb cureau de transmisie si ceva filtre.ms
cand o sa ai timp ne putem vedea la arad( daca esti din oras ) eu merg cu regularitate la arad.
zvpus is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 00:34   #35
arnoux

Stage 2
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 37
Default re: Saab - discutii diverse

Quote:
Originally Posted by zvpus View Post
cred ca da, la viteza 1 si 2 are un zgomot ciudat, am pus ulei la cutia de viteza dar se aude in continuare un zgomot, suna altfel acum si ma gandesc ca nu fie ambreaju cu probleme. as vrea sa schimb cureau de transmisie si ceva filtre.ms
cand o sa ai timp ne putem vedea la arad( daca esti din oras ) eu merg cu regularitate la arad.
da, sunt din arad dar ma inavrt intre arad si timisoara cu treburile...deci nu e o problema sa ne intalnim ori in arad, ori in timisoara
ca un paradox, cunosc destul de bine saab-ul 9000 dar al meu sta parcat de 2 luni, lipsa de timp si loc de reparatie
pot fi mai multe chestii, ori e din cutie lucru care e mai nasol ori din timonerie, ambreiajul normal ar tebui sa faca la fiecare treapta de viteza, trebuie vazut-auzit; zgomotul poate sa nu fie neaparat de la transmisie
sapt viit voi fi de marti pan joi-vineri in tm sigur
mail meu si mess e julien1arnoux@yahoo.com
http://www.saabcentral.com/techhelp/9000_index.php
http://www.saabcentral.com/features/.../9000_ff_1.php
arnoux is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 12:59   #36
Mikki

Stock
 
Mikki's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 5
Default re: Saab - discutii diverse

Are cineva DVD de navigatie cu Europa de Est pt un 9.3 SS (format SDAL)?
Mikki is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 16:38   #37
chickenbv

Stage 3
 
chickenbv's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 91
Member of:
[DACIA]
Default re: Saab - discutii diverse

daca as avea $$$ acum ... 1 singura masina mi`as luat ...un saab 9-3
chickenbv is offline   Reply With Quote
Old 30-07-08, 23:13   #38
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default re: Saab - discutii diverse

As avea si eu o intrebare pentru putini posesori de saab 9-3 cat consuma un motor diesel(1.9 sau 2.2)?? ca si acuma imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca am luat skoda si nu saab(SH) numai bine
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:12   #39
kurant

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default re: Saab - discutii diverse

Quote:
Originally Posted by puma rider View Post
Stie cineva vreun saab tunat pe la noi, e cineva fan al marcii?? , mie unul imi place destul de mult marca, in ciuda faptului ca pari cam snob cand conduci asa ceva :P
salut! daca gasesti ceva interesant pt saab 9-3,anul 2002 ...sunt interesat si eu
kurant is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:16   #40
kurant

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default re: Saab - discutii diverse

Quote:
Originally Posted by dmn View Post
eu sint fan al masinilor suedeze in general!
am un volvo acum dar as vrea si un saab 93! mi se par super masini si unele si altele!
fii fericit ca ai motorul ala turbo! eu pe ala l-as prefera, pt ca cel de 250 de cai e v6 si eu am o slabiciune pt motoarele turbo nu pt cele aspirate. pot fi up-gardate mai usor si in limite impuse de fabrica, in plus consumul este mai mic...
se gasesc destul de multe firme de tuning pe-afara si nu foarte scumpe... ceea ce nu pot spune si despre volvoul meu, care este o masina imposibila dpdv al modificarilor... si totusi ar fi si pt ala! keep in touch!
salut! ce 9-3 doresti! am unul din 2002 de 185cp pe care l-as da ca vreau un cabrio
kurant is offline   Reply With Quote
Old 14-09-08, 13:21   #41
kurant

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3
Default re: Saab - discutii diverse

Quote:
Originally Posted by moise View Post
http://www.netma.fi/jouko/saab/

Sper de ceva vreme sa pot sa-mi cumpar un SAAB 900 Turbo dar.... pana acum am strans de vreo 2 ori 5000 E si i-am cheltuit de fiecare data inainte sa gasec un 900t.
salut! te intereseaza un 9-3 turbo de 185cp? este editie limitata ....pe mobile.de vei gasi doar vreo doua...
kurant is offline   Reply With Quote
Old 19-09-08, 16:45   #42
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default re: Saab - discutii diverse

In afara tarii, peste hotare... este una dintre cele mai apreciate marci!
pt fiabilitate (motoare suedeze..), exclusivism (nu vezi la tot pasul Saab), etc..
personal sunt impatimit al marci, le apreciez cel mai mult comparativ cu se gasesti pe piata! daca as avea bani oricand as alege Saab in dauna oricarei marci auto!
dar la noi marca nu isi gaseste locul printre atat de multe masini nemtesti,
poate si datorita pretului!
de curand am avut okazia sa vad live un 9-3 aero,
culoare alba si interior piele!! m-a fascinat!! are design atat de perfect desenat...
banuiesc ca si mecanica (motor, cutie, platforma tehnica) nu sunt mai prejos..!
__________________
Quench my thirst with GASOLINE!
Multa lume, putini oameni... restu' populatie



Last edited by RD-Woo; 19-09-08 at 16:47.
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 25-09-08, 06:19   #43
bertosaab

Stock
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Default re: Saab - discutii diverse

una la mana.daca tot va dati saabisti,nu mai scrieti 93,ca saab 93 nu cred ca exista in romania*****ieti si voi saab 9-3.eu am un 9-3 din '98.sunt fan saab si pot spune ca am condus destule masini,dar nici una nu se compara cu saab.unchiul meu din germania lucreaza la saab,in frankfurt.care vrea saab second hand sa'mi dea un msg.ultima data mai avea un 900t,un 9-3t din '02 si un 9000.
bertosaab is offline   Reply With Quote
Old 18-10-08, 00:04   #44
Felina18_4

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1
Default re: Saab - discutii diverse

Salut! Cine ma poate ajuta si pe mine? Eu am un Saab 900SE, din 1995, inmatriculat in Italia. Am inteles ca e imposibil sa inmatriculezi o masina care nu are euro 3. Ma ajuta cineva si pe mine cu un sfat? pleaseee
Felina18_4 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-08, 10:12   #45
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default re: Saab - discutii diverse

Imi place foarte mult Saab

Personal: in viitor, Saab 9-3 1,8t BioPower 175cp Linear Carbon...
Si poate ca supliment 900SE 2,0L Turbo +E85 aprox. +200cp Cabriolet...

Deja mi-am luat breloc pentru chei

Intrebare:
Stie cineva ce probleme sunt cu Saab 900SE Cabrio? Cutia de viteze cica pe 900 e slaba dar la ultimele versiuni precum 900SE Cabrio a fost rectificat tirul, nu?
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -