Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-04, 11:16   #1
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default WRC - 2004

Campionatul a inceput...
Deja s-au desfasurat cateva etape, ultima, cea a Suediei, fiind destul de palpitanta.

Urmeaza Mexic.

Ooops! Am uitat sa ma intreb. Exista si pasionati de WRC, nu?!

Clasamentul actual:
1. S LOEB 20 Pts
2. M GRÖNHOLM 13 Pts
3. M MÄRTIN 10 Pts
4. P SOLBERG 8 Pts
5. F DUVAL 6 Pts
6. J TUOHINO 5 Pts
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 12-03-04, 13:36   #2
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

E mult mai palpitant ca GP sau alte alde Nascar sau Drag...

Eu chiar ma oftic ca Honda nu are echipa. Masina are: Civic 2.0 Type-R.

Oricum, poate in cativa ani, vom vedea si Honda...

Pana atunci, Subaru imi place la nebunie.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 12-03-04, 13:47   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Hondare: nu conteaza daca au masina, pentru ca echipele in WRC nu se fac daca ai o masina. Le tre' lor ceva motive pentru a face aceasta echipa. Pana si dezvoltarea masinii pentru a ajunge in stadiu de WRC necesita o gramada de teste si modificari + + +

In fine... mie-mi place la nebunie de Sholberg, da' preferatu' meu e Loeb, indiferent ce s-ar intampla. Anu' trecut a fost cat pe ce sa castige. Ca si in CNR, soarta podiumului s-a decis in ultima etapa. Bine, la noi s-a decis pe ultima speciala ( sau poate la contestatii?! ), da' nu mai conteaza
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 12-03-04, 14:19   #4
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Iti dai seama ca sunt tzinshpe mii de motive... Dar daca Citroen sau Skoda au intrat, de ce nu ar intra si Honda in WRC ???

Om trai si om vedea...
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 12-03-04, 14:25   #5
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Hondare: mi se pare ca cei de la Honda sunt in WRC, de fapt in PC WRC cu ceva de 1.6 in competitia producatorilor.
Oricum, WRC-ul se va dezvolta destul de mult in anii urmatori, pentru ca si Renault vrea sa-si faca echipa de mondial, cu Renault-ul Megane II WRC ( am vazut o prezentare pe la TV, da' nu mai stiu exact unde ). Super tare masina, cel putin ca aspect.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 14-03-04, 12:13   #6
cj82ufo

Stage 5
 
cj82ufo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 344
Default

production series parca
si la noi e honda civic parca
so se descurca
cj82ufo is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 08:08   #7
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Markko Martin a castigat in Mexic Loeb a abandonat si Sholberg a luat 5:40 min. penalizare pentru ca a fost ajutat de spectatori sa-si impinga masina 10 metrii. Regulile-s reguli
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 09:43   #8
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

WRC imi place si mie si cand prind vreo emisiune pe tv sport sau eurosport sunt ochi si urechi.
ar fi util pentru noi toti un fel de tabel: pilot-masina-puncte-loc (eu de la servici nu pot sa fac chestia asta )
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 09:44   #9
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

AAAAAAAAA si POZE !!!!!!
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 11:54   #10
cj82ufo

Stage 5
 
cj82ufo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 344
Default

imi place si de marko martin omu ala merge tare
mai ceva ca si colin,ii un fel de colin care nu iese afara asa des
l-am vazut si pe asfalt ce tare merge te shocheaza nu alta
pacat ca nu vede asa bine pe zapada
cj82ufo is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 13:06   #11
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Clasamentul dupa etapa din Mexic

Constructori:
1. FORD 40 Pts
2. CITROËN 30 Pts
3. PEUGEOT 21 Pts
4. SUBARU 19 Pts
5. MITSUBISHI 5 Pts

Piloti:
1. Seb LOEB 20 Pts
2. Markko Martin 20 Pts
3. Marcus GRÖNHOLM 16 Pts
4. Francois DUVAL 14 Pts
5. Petter SOLBERG 13 Pts

Daca vreti poze:
www.WRC.com
www.AutoRally.ro

Numa' bine
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 16:18   #12
cj82ufo

Stage 5
 
cj82ufo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 344
Default

gabi cat ai investit in oltcit?pe bune
daca nu vrei sa pui pretu pe forum da un pm
cj82ufo is offline   Reply With Quote
Old 15-03-04, 22:58   #13
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

ufo: despre CARE oltcit vb?

despre WRC: imi place la nebunie Xsara e o masina cu personalitate si in alura de wrc e super-sexy; subaru, ca masina, nu e asa frumoasa dar are calitati de wrc incontestabile inca din faza premergatoare prepararii de raliu; despre mitsubishi ... cu un mic tuning exterior, arata mai bine ca orice bmw ! (parerea mea) ...si la wrc, la fel nota 10 !; mi-a mai placut enorm de mult Lancia Delta Integrale......ce bestie !

Cred ca pilotii din top sunt prea experimentati ca sa spun ca au un rol mai important decat masinile in acumularea de puncte....cred ca masinile conteaza mai mult...super-masini...cred ca o dacie n-ar rezista nici 1/8 dintr-o proba speciala...aici gabi stie mai mult asa-i gabi? zic bine?

ar fi frumos sa ne zici cate ceva \"facts\" vazute cu ochii tai din cnr...
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 16-03-04, 08:45   #14
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
ufo: despre CARE oltcit vb?
Cred ca despre cel din avatar. Daca despre el e vorba, nu-i al meu. Cat despre bani... omu' a bagat destui.
Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
despre WRC: imi place la nebunie Xsara e o masina cu personalitate si in alura de wrc e super-sexy; subaru, ca masina, nu e asa frumoasa dar are calitati de wrc incontestabile inca din faza premergatoare prepararii de raliu; despre mitsubishi ... cu un mic tuning exterior, arata mai bine ca orice bmw ! (parerea mea) ...si la wrc, la fel nota 10 !; mi-a mai placut enorm de mult Lancia Delta Integrale......ce bestie !
Xsara, la ora actuala, e cea mai fiabila dupa parerea mea, pentru ca Peugeot si Mitsu sunt in \"probe\" cu noile masini, Subaru schimba masina ( mi se pare ca trebuia schimbata din Mexic ) si... Citroen e singura echipa care ( deocamdata ) nu a facut schimbarea, schimbare care va urma, prin introducerea noului C4.
Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
Cred ca pilotii din top sunt prea experimentati ca sa spun ca au un rol mai important decat masinile in acumularea de puncte....cred ca masinile conteaza mai mult...super-masini...cred ca o dacie n-ar rezista nici 1/8 dintr-o proba speciala...aici gabi stie mai mult asa-i gabi? zic bine?
Masinile, din punct de vedere tehnic, sunt nave spatiale. Daca pilotii n-ar conta, gandeste-te cati ar sari afara...
O Dacia n-ar rezista din punct de vedere tehnic, iar in privinta rezultatelor... Sunt masini de WRC care termina unele probe cu ecart de 15-20 de minute. O Dacia cred ca ar avea ecart 1 ora, 2
Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
ar fi frumos sa ne zici cate ceva \"facts\" vazute cu ochii tai din cnr...
CNR rulles da' din pacate, nu ne ridicam nici la nivel de PC WRC. In PC WRC concureaza masini pana in 1600 cmc, fara turbo ( sau cu, nu stiu exact ). Masini de genu' R Clio, P 206, F Punto, toate S1600 ( SUPER 1600 ). In CNR... vor fi 3 WRC-uri in actualul sezon. 2 sunt deja sigure, Titi Aur cu Octavia EVO 3 si Dan Girtofan cu Seat Cordoba. Al treilea, e un tip din Balkan Petroleum ( daca nu ma insel ), al carui nume imi scapa. Oricum, titlul pe echipe este deja hotarat, ca si cel al pilotilor, de altfel: echipe - Balkan Petroleum; piloti - Titi Aur/Adi Berghea.

Oricum... In CNR, anu' trecut, la Pitesti, a fost un tip cu o Dacia 1310 ( \"dopata\" ), care a facut impresie foarte frumoasa. Pacat ca n-a rezistat pana la final.

Un traseu de macadam este mult mai dur si mai periculos decat unul de asfalt, desi unii prefera mai mult macadamul. Alegerea va apartine!


Numai bine!
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 16-03-04, 20:06   #15
golfgti16vmk2

Stage 1
 
golfgti16vmk2's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 15
Default vw

hondare mi se pare ca e honda a juniori in wrc! dupa mine gronholm si solberg sunt cei mai tari piloti la momentul actual si ca masini la ora actuala ar fi impreza , evo 8 (pacat de problemele care le are) si fordul focus! sunt fan wrc dar sincer cu tot respectul pt loeb si citroen nu ii inghit deloc, chiar ma enerveaza si chiar ma bucur ca nu a terminat mexicul! imi pare rau ca nu au mai existat fonduri in 88 ca sa termine vw golful rallye si sa il bage la wrc! eu zic ca ar fi fost o senzatie oricum dupa mine masina e dementiala ! parerea mea!

respect!
golfgti16vmk2 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -