Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 02-01-11, 09:13   #1
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Dakar 2011

In dimineața zilei de 1 ianuarie, într-o zonă semideșertică din provincia Santiago del Estero s-a produs un cutremur de 6,9 grade pe scara Richter. Aflați încă în Buenos Aires, unde la ora locală 14:30 s-a dat startul oficial în ediția din 2011 a Personal Dakar Argentina – Chile, concurenții nu au simțit cutremurul, acesta fiind localizat la 960 de km de capitala Argentinei. Totuși, până la briefingul programat la ora 10:00 am nu se știa exact dacă s-au pierdut vieți în urma acestui cutremur sau dacă au existat importante pagube materiale. Peste tot plana întrebarea dacă traseul Dakar-ului va fi schimbat. Potrivit traseului inițial al raliului, concurenții urmează să ajungă în provincia unde s-a produs cutremurul pe 3 ianuarie, când este programată etapa Cordoba – San Miguel de Tucuman.

454 de vehicule la start

Bulevardul 9 Iulie din Buenos Aires a devenit locația tradițională pentru startul festiv al aventurii din America de Sud. Astăzi, toate cele 454 de vehicule înscrise în concurs (182 moto, 38 quad, 157 mașini, 73 camioane), cu 92 mai multe comparativ cu ediția din 2010, au plecat din parcul închis unde au stat după verificările administrative către orașul Victoria. Cel mai important moment al acestei etape de legătură, care măsoară 377 de km, a fost oprirea pe Bulevardul 9 Iulie. Aici, sute de mii de oameni i-au încurajat pe concurenții care timp de două săptămâni vor încerca să își depășească limitele, într-un eveniment ce a fost numit de Ruben Faria (pilotul de trenă al lui Cyril Despres) cea mai mare coridă din lume.

Pe podiumul de start al Dakar-ului a fost prezent, pentru a doua oară de la mutarea Dakar-ului în America Latină, și steagul României. Emanuel – Mani Gyenes și Marcel Butuza sunt cei doi piloți români care concurează în acest an la categoria moto. Cei doi și-au propus în primul rând să termine raliul și să revină în România sănătoși, după ce în 2009 au fost nevoiți să abandoneze din cauza unor accidentări suferite chiar în a doua probă specială. Dar, pentru că sunt oameni care se clasează pe podiumuri când concurează la etape din Campionatul Mondial de Rally-Raid, nu pot să nu se gândească și la rezultat. Mani speră să termine în primii 25 la general și să se claseze în primii 10 la categoria SuperProducție motoare peste 450 cmc. Marcel, care - până acum - din cauza unor probleme tehnice sau a unor accidentări nu a reușit să ajungă la finișul nici unui Dakar, este convins că dacă va fi ferit de astfel de probleme se va afla în primii 50 de concurenți la finalul celor 5.007 km de probă specială.

Ziua de 2 ianuarie începe pentru motocicliști în jurul orei 4


Etapa Victoria – Cordoba măsoară în total 758 de km, concurenții având de străbătut o legătură de 566 de km până la startul pe proba specială, care pentru cei de la categoriile auto și camioane va măsura 222 km, în timp ce pentru motocicliști și pentru piloții de la quad va avea 192 de km. Prima motocicletă va pleca din bivuacul stabilit lângă orașul Victoria la ora 04:20 am, în timp ce prima mașină este programată să înceapă etapa la 06:48 am, iar primul camion la 09:11 am.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dakar2011_logo.jpg
Views:	56
Size:	114.2 KB
ID:	1804354   Click image for larger version

Name:	7d71f_Dakar-2011-Map.jpg
Views:	77
Size:	70.8 KB
ID:	1804355  
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 09:19   #2
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Dakar 2011

Ediţia din 2011 a Raliului Dakar, care se va desfăşura în perioada 1-16 ianuarie, în Argentina şi Chile, va alinia la start şi doi români: Emanuel Gyenes (Satu Mare) şi Marcel Butuza (Braşov).
Cei doi sunt reprezentanţii României la clasa moto şi sunt legitimaţi la echipa Vectra Racing Team. Astfel, echipa românească va reveni la Raliul Dakar după o absenţă de numai un an.
Deşi au acumulat experienţă după participările din anii anteriori, Gyenes şi Butuza nu-şi propun obiective măreţe, având ca unic scop să ajungă la finiş în Raliul Dakar.
Gyenes şi Butuza vor concura, la clasa moto, alături de alţi 212 concurenţi şi vor avea de parcurs peste 9.000 de kilometri, pe ruta Bueno Aires (Argentina) – Arica (Chile) – Buenos Aires.
De-a lungul celor două săptămâni, atât cât va dura Raliul Dakar, se va concura, adesea, la altitudini de peste 2.500 de metri, sute de kilometri de probe speciale desfăşurându-se în Munţii Anzi.
Cei doi piloţi ai echipei Vectra Racing Team vor concura în Dakar pe motociclete KTM 690 Rally, aceleaşi care au fost utilizate şi în 2009.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vectra racing team.jpg
Views:	49
Size:	389.2 KB
ID:	1804363  
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 09:56   #3
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dakar 2011

salut! am si eu o intrebare, poate ai tu un raspuns pentru mine! de unde pot procura autocolante cu logo-ul dakar? nu am vazut nici unde, nu stiu ce si cum! mersi!salut!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 02-01-11, 18:06   #4
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Dakar 2011

nici eu nu am vazut de vanzare...dar poti merge la un magazin care se ocupa de asa ceva si iti fac ei....pretul nu stiu sa ti-l zic
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 14:06   #5
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

Nasser Al-Attiyah a câştigat a treia etapă din Raliul Dakar

Nasser Al-Attiyah a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar 2011, însă Carlos Sainz rămâne lider în clasamentul general după primele trei runde

Plecat de pe poziţia a treia în clasamentul general, Nasser Al-Attiyah a reuşit să obţină victoria în cea de-a treia etapă a Raliului Dakar, după ce a terminat traseul dintre localităţile San Miguel de Tucuman şi San Salvador de Jujuy în 3 ore, 42 de minute şi 20 de secunde.

Cu toate acestea, qatarianul şi-a manifestat în mod public nemulţumirea privind performanţele maşinii sale, fiind îngrijorat de problemele întâmpinate la motor în fiecare dintre cele trei zile ale competiţiei.

"Sunt foarte dezamăgit. Am avut exact aceeaşi problemă ca şi luni, am pierdut complet puterea după 200 km. Nu ştiu de ce, dar este a treia zi când se întâmplă. Am câştigat un minut şi 30 de secunde în faţa lui Sainz în prima parte, dar am pierdut conducerea în sectorul tehnic unde trebuie să utilizezi prima, a doua şi a treia treaptă de viteză. Trebuie să rezolvăm problema. Nu-mi pasă de timpul sau de victoria obţinută. Miercuri vor fi dune şi nisip fin (n.r - pe traseu) şi asta va fi o problemă", a precizat el.

Al-Attiyah a fost urmat la 25 de secunde de Sainz, în timp ce legenda Stephane Peterhansel a ocupat poziţia a treia, coborând la peste patru minute în spatele spaniolului în clasamentul general.

Iată clasamentul primilor 5 piloţi din etapa a treia a Raliului Dakar:

1 Nasser Al-Attiyah (VW) in 3:42m20
2 Carlos Sainz (VW) +0:00m25
3 Stephane Paterhansel (BMW) +0:00m59
4 Krzysztof Holowczyc (BMW) +0:05m30
5 Giniel de Villiers (VW) +0:05m53

După primele trei runde, clasamentul general se prezintă astfel:

1 Carlos Sainz (VW) in 9:12m05
2 Nasser Al-Attiyah (VW) +0:03m34
3 Stephane Peterhansel (BMW) +0:04m19
4 Giniel de Villiers (VW) +0:16m57
5 Krzysztof Holowczyc (BMW) +0:21m49


MANI GYENES, LOCUL 46 LA CLASA MOTO
Spaniolul Marc Coma a câştigat a treia etapă din Raliul Dakar la la clasa moto după ce a fost cronometrat cu 4 ore, 18 minute şi 55 secunde, însă Cyril Despres rămâne lider în clasamentul general. Între timp, românul Mani Gyenes a ocupat locul 46 în clasamentul etapei, coborând până pe locul 32 în clasamentul general, iar Marcel Butuza a coborât pe 95 la general după ce a terminat ziua doar pe locul 107
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	609306l.jpg
Views:	59
Size:	128.6 KB
ID:	1808623  
__________________

Last edited by adrian78bmw; 05-01-11 at 14:09.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 10:27   #6
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

Sainz câştigă etapa şi-şi consolidează prima poziţie în Raliul Dakar

Carlos Sainz a câştigat miercuri a patra etapă din Raliul Dakar şi şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul general.


Raliul Dakar a continuat miercuri cu cea de-a patra etapă, care a început în Deşertul Atacama la o altitudine de 3300 de metri şi s-a încheiat în Chile.

Stephane Peterhansel a dominat prima parte a probei speciale, însă în urma unei probleme la pneuri a coborât până pe locul 3 şi i-a permis lui Carlos Sainz, coechipierul său de la Volkswagen, să obţină a treia victorie de etapa în această ediţie şi a 20-a din carieră.

Cu această ocazie, spaniolul şi-a consolidat prima poziţie în clasamentul general, având acum un avans de peste 4 minute în fata coechipierul său Nasser Al-Attiyah, care a terminat ziua de miercuri pe locul 2. Cu toate acestea, Sainz preferă să rămână precaut, anticipând că etapele dificile vor începe abia în Chile.

"Am muncit la navigaţie, am ieşit puţin de pe traseu, dar cred că abia joi lucrurile vor deveni serioase. Peterhansel, Al Attiyah şi chiar şi Giniel de Viliers (n.r - locul 4 în clasament) sunt rivali periculoşi. Suntem foarte aproape unul de altul în clasament", a declarat el la finalul zilei.

Iată clasamentul primilor 10 piloţi din a patra probă specială:


1. Carlos Sainz Volkswagen 1h57m09s
2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen +50s
3. Stephane Peterhansel BMW +1m22s
4. Giniel de Villiers Volkswagen +2m17s
5. Mark Miller Volkswagen +2m43s
6. Orlando Terranova BMW +4m04s
7. Guerlain Chicherit Mini +4m38s
8. Krzysztof Holowczyc BMW +5m56s
9. Leonid Novitskiy BMW +10m35s
10. Guilherme Spinelli Mitsubishi +11m23s

Iată clasamentul general după primele patru probe speciale:

1. Carlos Sainz Volkswagen 11h09m14s
2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen +4m24s
3. Stephane Peterhansel BMW +5m41s
4. Giniel de Villiers Volkswagen +19m14s
5. Krzysztof Holowczyc BMW +27m45s
6. Orlando Terranova BMW +33m11s
7. Leonid Novitskiy BMW +49m40s
8. Guilherme Spinelli Mitsubishi +59m45s
9. Nani Roma Nissan +1h08m32s
10. Mark Miller Volkswagen +1h08m36s


PILOŢII ROMANI, ÎN REVENIRE DE FORMA
După prestaţiile mai puţin satisfăcătoare de marţi, Mani Gyenes şi Marcel Butuza au terminat proba specială de miercuri pe locurile 28 şi, respectiv, 83, urcând pe locurile 28 şi, respectiv, 82 în clasamentul general.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 10:19   #7
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

BMW a obţinut prima victorie de etapă în Raliul Dakar 2011

Stephane Peterhansel a obţinut joi prima victorie de etapă pentru constructorul BMW în ediţia 2011 a Raliului Dakar.

BMW a reuşit joi să întrerupă dominaţia rivalilor de la Volkwagen în Raliul Dakar, după ce Stephane Peterhansel a obţinut prima victorie de etapă pentru constructorul german în ediţia din acest an.

Francezul a parcurs traseul de 423 km dintre localităţile chiliene Calama – Iquique în 4 ore, 33 de minute şi 19 secunde, fiind cel mai rapid în momentul în care a trecut linia de sosire pe malul Pacificului. Victoria i-a permis să revină pe poziţia a doua în clasamentul general, însă Peterhansel preferă să rămână precaut în privinţa următoarelor etape.

"Nu a fost o probă uşoară, prima desfăşurată în deşert. Am reuşit să-i depăşim pe Nasser Al-Attiya şi Carlos Sainz în acelaşi timp în apropiere de start, când au comis greşeli. Apoi am făcut noi o greşeală, am avut o pană şi am lovit o piatră. Am forţat din nou până la sfârşit şi am ajuns din urmă ambele maşini înainte de dune. Maşina mea este perfectă, dar nu va fi uşor să fiu primul pe traseu în etapa următoare", a declarat el.

Clasamentul a fost completat de patru piloţi de la Volkswagen, în ordinea Al-Attiyah, Sainz, Giniel de Villiers şi Mark Miller.

Iată clasamentul etapei a cincea:

1 Stephane Peterhansel (BMW) in 4:33m19
2 Nasser Al-Attiyah (VW) +0:01m24
3 Carlos Sainz (VW) +0:03m15
4 Giniel de Villiers (VW) +0:05m21
5 Mark Miller (VW) +0:20m42

Iată clasamentul general după primele cinci etape:

1 Carlos Sainz (VW) in 15:45m48
2 Stephane Peterhansel (BMW) +0:02m26
3 Nasser Al-Attiyah (VW) +0:02m33
4 Giniel de Villiers (VW) +0:21m20
5 Krzysztof Holowczyc (BMW) +0:47m53


MANI GYENES, LOCUL 26 LA CLASA MOTO
Cei doi piloţi romani angrenaţi în Raliul Dakar la clasa moto au obţinut noi rezultate onorabile şi în etapa a cincea. Mani Gyenes a terminat pe locul 26, urcând astfel pe locul 24 în clasamentul general, în timp ce Marcel Butuza a ocupat poziţia 75 la etapa şi 77 în clasamentul general.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	943591l.jpg
Views:	57
Size:	123.5 KB
ID:	1811254  
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 16:18   #8
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Dakar 2011

ziua 5:
dakar rally 2011 day5

ziua 6:
dakar rally 2011 day 6

ziua 7:
dakar rally 2011 day 7
ziua 8(zi de pauza pentru competitori):
dakar rally 2011 day 8


ziua 4 am vazut-o(gasisem un torrent), dar nu o gasesc pe net. restul nu le-am gasit.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 17:07   #9
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Dakar 2011

Am gasit si restul:

Dakar:


ziua 1:
day 1


ziua 2:
day 2


ziua 3:
day 3

ziua 4:
day 4





Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
ziua 5:
dakar rally 2011 day5

ziua 6:
dakar rally 2011 day 6

ziua 7:
dakar rally 2011 day 7
ziua 8(zi de pauza pentru competitori):
dakar rally 2011 day 8
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 10-01-11, 17:17   #10
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

DAKAR 2011: Sainz rămâne lider după primele 7 etape

Carlos Sainz rămâne lider în Raliul Dakar după primele 7 probe speciale, însă Nasser Al-Attiyah s-a apropiat la mai puţin de un minut şi jumătate.


Finalul săptămânii trecute a programat două noi etape în ediţia 2011 a Raliului Dakar, însă clasamentul nu a suferit modificări majore la vârf.

Carlos Sainz a câştigat proba de vineri cu un avans de numai 9 secunde în fata coechipierului şi rivalului său de la Volkswagen, Nasser Al-Attiyah, după ce a terminat traseul de 456 km în 4 ore, 53 minute şi 53 secunde.

Victoria lui Sainz a fost însă facilitată decisiv de Stephane Peterhansel, pilotul echipei BMW fiind lider pe prima secţiune a trasului înainte de a suferi mai multe probleme de natură tehnică. Mai întâi, francezul a ieşit de pe traseu, înainte de a suferi o pană şi de a întârzia nu mai puţin de 12 minute, acest lucru retrogradandu-l pe locul 3 în clasamentul general.

Iată clasamentul celei de-a şasea etape:
1. Carlos Sainz Volkswagen 4h53m53s
2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen + 9s
3. Giniel de Villiers Volkswagen + 9m49s
4. Mark Miller Volkswagen + 9m50s
5. Stephane Peterhansel BMW + 12m25s
6. Krzysztof Holowczyc BMW + 25m26s
7. Guerlain Chicherit Mini + 28m34s
8. Orlando Terranova BMW + 38m55s
9. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 44m22s
10. Ricardo Leal dos Santos BMW + 48m49s


După o zi de pauză, piloţii au revenit duminică pe traseu, iar de data aceasta victoria i-a revenit lui Al-Attiyah, cronometrat cu 2 ore, 40 minute şi 57 secunde la capătul celor 252 km ai traseului.

Victoria de etapa i-a permis qatarianului să reducă diferenţa în clasamentul general faţă de Carlos Sainz la numai 1 minut şi 22 de secunde, după ce spaniolul s-a poziţionat pe locul 2 în această etapă. În schimb, Peterhansel a avut din nou un rezultat modest, terminând la 7 minute în spatele liderului după ce a preferat să abordeze etapa cu precauţie pentru a evita noi incidente precum vineri.

Iată clasamentul etapei a şaptea:

1. Nasser Al-Attiyah Volkswagen 2h40m57s
2. Carlos Sainz Volkswagen + 1m20s
3. Giniel de Villiers Volkswagen + 2m56s
4. Stephane Peterhansel BMW + 7m40s
5. Krzysztof Holowczyc BMW + 17m00s
6. Christian Lavieille Nissan + 20m07s
7. Ricardo Leal dos Santos BMW + 20m48s
8. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 22m14s
9. Nani Roma Nissan + 24m39s
10. Tonnie van Deijne Mitsubishi + 35m10s


Iată clasamentul general după primele 7 etape:

1. Carlos Sainz Volkswagen 23h21m58s
2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen + 1m22s
3. Stephane Peterhansel BMW + 21m11s
4. Giniel de Villiers Volkswagen + 32m45s
5. Krzysztof Holowczyc BMW + 1h28m59s
6. Mark Miller Volkswagen + 2h13m44s
7. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 2h38m50s
8. Christian Lavieille Nissan + 3h26m41s
9. Ricardo Leal dos Santos BMW + 3h30m40s
10. Matthias Kahle SMG + 5h45m10s

Între timp, constructorul Mini a fost nevoit să abandoneze Raliul Dakar în urma unui accident petrecut chiar în ziua de pauză. Pilotul Guerlain Chicherit a suferit un grav accident cu noul Mini Countryman şi s-a lovit puternic la cap, însă nu a necesitat spitalizare. Echipa a anunţat ulterior că nu are timpul şi componentele necesare pentru a remedia defecţiunile, motiv pentru care s-a retras din competiţie.

ROMANII CONTINUA EVOLUŢIILE BUNE
Mani Gyenes şi Marcel Butuza, cei doi piloţi români implicaţi în Raliul Dakar, au continuat evoluţiile bune şi la finalul săptămânii trecute. Gyenes a terminat proba specială de vineri pe locul 28, urcând până pe locul 21 în clasamentul general, în timp ce Butuza s-a poziţionat pe 54 pentru a urca până pe 70 la general.

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	788696l.jpg
Views:	49
Size:	130.6 KB
ID:	1816488  
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 12:04   #11
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

DAKAR 2011: Sainz pierde prima poziţie în favoarea lui Al-Attiyah
Nasser Al-Attiyah a preluat conducerea în Raliul Dakar după ce a câştigat a opta etapă cu un avans de peste şase minute în faţa lui Carlos Sainz.

Carlos Sainz se îndrepta spre o nouă victorie de etapă în Raliul Dakar înainte de a rămâne blocat de două ori în dunele de nisip din Deşertul Atacama cu numai 5 km înainte de finalul probei de 508 km.

Pilotul spaniol a pierdut timp preţios pentru a scoate exemplarul de Volkswagen Tuareg din nisip, iar acest lucru i-a permis coechipierului său Nasser Al-Attiyah să câştige etapa cu un avans de şase minute şi 30 de secunde. În urma acestei performanţe, qatarianul a preluat conducerea şi în clasamentul general cu un avans de peste cinci minute, fiind pentru prima oară în această ediţie a Raliului Dakar când Sainz nu mai este lider.

"În ultimele sectoare ale dunelor de nisip am forţat la maxim pentru că acolo puteam să-l învingem pe Sainz. Sunt foarte fericit să câştig etapă. A fost dificil pentru că eu am ieşit primul pe traseu, dar dunele sunt terenul meu preferat şi am forţat la limită. Sunt fericit să câştig etapa şi să preiau conducerea în clasamentul general, pentru că acum pot controla cursa", a declarat pilotul echipei Volkswagen.

SAINZ NU RENUNŢA LA LUPTA
Ultimele probe speciale din Raliul Dakar se anunţă cu atât mai palpitante cu cât Sainz nici nu se gândeşte să renunţe la luptă. Departe de a se resemna cu pierderea fotoliului de lider, Sainz promite că va ataca în următoarele etape pentru a reîntoarce soarta Raliului Dakar în favoarea sa. "Sper că aceasta a fost cea mai proastă zi a Raliului Dakar. La final ne-am blocat de două ori în dune şi de fiecare dată a trebuit să săpăm. Trebuie să mergem înainte şi să atacăm. Într-un raliu, fiecare probă este lungă şi dificilă. Evident, am pierdut ceva timp, dar raliul nu s-a terminat, mai sunt câteva etape", a precizat spaniolul.

PETERHANSEL, LOVIT DIN NOU DE PROBLEME TEHNICE
Şansele celor de la BMW de a câştiga Raliul Dakar au scăzut dramatic la finalul etapei de luni. Stephane Peterhansel a fost obligat să încetinească din cauza supraîncălzirii motorului şi a terminat etapa doar pe locul şase, la peste o oră şi 13 minute în spatele liderului. Francezul a coborât astfel pe locul patru în clasamentul general şi i-a permis lui Giniel de Villiers să completeze podiumul pentru Volkswagen.

Iată clasamentul complet al etapei a opta:

1. Nasser Al-Attiyah Volkswagen 5h16m30s
2. Carlos Sainz Volkswagen +6m36s
3. Giniel de Villiers Volkswagen +17m22s
4. Mark Miller Volkswagen +20m01s
5. Nani Roma Nissan +52m51s
6. Stephane Peterhansel BMW +1h13m41s
7. Ricardo Leal dos Santos BMW +1h22m11s
8. Matthias Kahle SMG +1h23m09s
9. Christian Lavieille Nissan +1h23m36s
10. Alfie Cox NIssan +1h31m12s
Iată clasamentul general după primele opt etape:

1. Nasser Al-Attiyah Volkswagen 28h39m50s
2. Carlos Sainz Volkswagen +5m14s
3. Giniel de Villiers Volkswagen +48m45s
4. Stephane Peterhansel BMW +1h33m30s
5. Mark Miller Volkswagen +2h32m23s
6. Krzysztof Holowczyc BMW +3h38m59s
7. Christian Lavieille Nissan +4h48m55s
8. Ricardo Leal dos Santos BMW +4h51m29s
9. Matthias Kahle SMG +7h06m57s
10. Nani Roma Nissan +10h10m10s
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 12-01-11, 11:23   #12
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

DAKAR 2011: Sainz câştigă etapa, dar Al-Attiyah rămâne lider
Carlos Sainz a câştigat a noua etapă a Raliului Dakar, însă rămâne la peste trei minute în spatele liderului Nasser Al-Attiyah

Carlos Sainz şi-a respectat promisiunea de a nu renunţa la lupta pentru victorie în Raliul Dakar şi a câştigat detaşat cea de-a noua etapă desfăşurată în regiunea chiliană Copiapo pe o distanţă de 235 km.

Pilotul echipei Volkswagen a fost cronometrat cu două ore, 14 minute şi 39 de secunde la capătul unei probe speciale în care nu a întâmpinat niciun fel de problemă de natură tehnică.

"Sunt fericit, în special pentru că dunele şi deşertul nu sunt tipurile mele de teren preferat. Am pilotat bine şi după 100 km l-am ajuns şi depăşit pe Nasser. A avut o pană, dar după aceea a revenit. Miercuri eu voi fi cel care deschide ziua, aşa că rolurile se vor inversa", a declarat spaniolul.

În ciuda succesului lui Sainz, Al-Attiyah rămâne lider în clasamentul general cu un avans de trei minute şi 18 secunde, în timp ce podiumul este completat de un alt pilot de la Volkswagen, Giniel de Villiers. Între timp, francezul Stephane Peterhansel a pierdut din nou teren şi se află la o oră şi 42 de minute în urma liderului.

Iată clasamentul etapei a noua:

1. Carlos Sainz Volkswagen 2h14m39s
2. Nasser Al-Attiyah Volkswagen + 01m56s
3. Giniel de Villiers Volkswagen + 09m02s
4. Stephane Peterhansel BMW + 11m14s
5. Mark Miller Volkswagen + 14m52s
6. Krzysztof Holowczyc BMW + 17m05s
7. Alfie Cox Nissan + 28m07s
8. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 29m32s
9. Christian Lavieille Nissan + 29m55s
10. Ricardo Leal dos Santos BMW + 36m55s

Iată clasamentul general după nouă etape:

1. Nasser Al-Attiyah Volkswagen 30h56m25s
2. Carlos Sainz Volkswagen + 03m18s
3. Giniel de Villiers Volkswagen + 55m51s
4. Stephane Peterhansel BMW + 1h42m48s
5. Mark Miller Volkswagen + 2h45m19s
6. Krzysztof Holowczyc BMW + 3h54m08s
7. Ricardo Leal dos Santos BMW + 5h26m28s
8. Christian Lavieille Nissan + 5h52m54s
9. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 6h01m24s
9. Matthias Kahle SMG + 7h43m06s

GYENES, LIDER ÎN CLASA MARATON DE LA MOTO

Romanii Mani Gyenes şi Marcel Butuza au continuat parcursul bun şi în această etapă, ocupând locurile 30 şi, respectiv, 61. În urma acestor rezultate, Gyenes ocupă poziţia 21 în clasamentul general şi locul 1 la clasa Maraton, dedicată participanţilor care nu schimba motoarele pe tot parcursul Raliului Dakar. Butuza ocupă locul 64 la general şi locul 14 în clasa motoarelor de peste 450 cmc.

adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-01-11, 11:11   #13
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

DAKAR 2011: Al-Attiyah se desprinde în câştigător

Giniel de Villiers a câştigat a 10-a etapă din Raliul Dakar, în timp ce Nasser Al-Attiyah s-a distanţat la 12 minute de Carlos Sainz după ce spaniolul s-a rătăcit prin dunele de nisip.


Cea de-a zecea etapă din Raliul Dakar a fost marcată de numeroase evenimente neprevăzute, care ar putea contribui decisiv la stabilirea câştigătorului.

Pe traseul dintre localităţile Copiapo şi Chilecito, victoria i-a revenit Giniel de Villiers, câştigătorul Raliului Dakar din 2009 reuşind să se impună în 2 ore, 53 de minute şi 15 secunde. A fost prima victorie de etapa obţinută în acest an de pilotul sud-african, care a fost urmat în clasament de Krzysztof Holowczyc şi Stephane Peterhansel, doi dintre piloţii echipei BMW.

Nasser Al-Attiyah, liderul clasamentului general, a terminat etapa doar pe locul patru, însă qatarianul are motive de satisfacţie după ce şi-a consolidat poziţia de lider cu aproape 10 minute în faţa lui Calos Sainz. Spaniolul a pierdut timp preţios după ce s-a rătăcit de mai multe ori prin dunele de nisip, însă rămâne încrezător în şansele sale la victorie.

"Aceasta a fost o zi absolut catastrofală pentru noi. Ne-am împotmolit într-o dună de nisip după numai cinci kilometri, iar apoi am avut o pană. Ne-am pierdut de mai multe ori, în special la sfârşitul etapei când nu am găsit ieşirea corectă din albia unui rău. Mai mult decât atât, am avut defecţiuni la cutia de viteze şi asta ne-a încetinit din nou. Ar fi putut fi mai bine, dar şi mai rău. Deficitul din clasamentul general nu este inatacabil. Vom da totul până la ultimii metri pentru a încerca să câştigăm", a declarat pilotul echipei Volkswagen la finalul zilei.

Clasamentul etapei a zecea:

1. Giniel de Villiers Volkswagen 2h53m15s
2. Krzysztof Holowczyc BMW + 04m23s
3. Stephane Peterhansel BMW + 05m38s
4. Nasser Al-Attiyah Volkswagen + 08m54s
5. Carlos Sainz Volkswagen + 18m13s
6. Ricardo Leal dos Santos BMW + 30m51s
7. Christian Lavieille Nissan + 43m23s
8. Mark Miller Volkswagen + 1h04m18s
9. Ronan Chabot SMG + 1h24m18s
10. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 1h33m27s

Clasamentul general după primele 10 etape:

1. Nasser Al-Attiyah Volkswagen 33h58m34s
2. Carlos Sainz Volkswagen + 00h12m37s
3. Giniel de Villiers Volkswagen + 00h46m57s
4. Stephane Peterhansel BMW + 01h39m32s
5. Mark Miller Volkswagen + 03h40m43s
6. Krzysztof Holowczyc BMW + 03h49m37s
7. Ricardo Leal dos Santos BMW + 05h48m25s
8. Christian Lavieille Nissan + 06h27m23s
9. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 07h25m57s
10. Erik Van Loon Mitsubishi + 13h38m12s
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 14:48   #14
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Dakar 2011

DAKAR 2011: Al-Attiyah a făcut pasul decisiv spre victorie


Nasser Al-Attiyah are un avans de peste 51 de minute în clasamentul general cu două etape înainte de final, după ce Carlos Sainz a avut probleme tehnice în proba de joi


Nasser Al-Attiyah a făcut un pas decisiv pentru a obţine victoria în ediţia 2011 a Raliului Dakar după ce a câştigat detaşat cea de-a 11-a proba specială.

Pilotul echipei Volskwagen a profitat la maxim de defecţiunile tehnice întâmpinate de coechipierul şi, în acelaşi timp, rivalul său Carlos Sainz, care a pierdut peste o oră după o problemă la suspensii. În urma acestui rezultat, Sainz a coborât la aproape 80 de minute în spatele lui Al-Attiyah în clasamentul general şi are şanse minime să recupereze decalajul în ultimele două probe speciale.

"Am forţat cât de mult am putut şi, când eram în norul de praf generat de Nasser, nu am văzut o groapă. Am intrat direct în ea şi mi-am rupt suspensia. Am încercat totul pentru a ataca pentru că nu am venit aici să termin pe locul doi. Pentru mine este totul sau nimic, aşa că să termin pe doi sau trei este acelaşi lucru", a declarat el. Sainz a coborât pe locul 3 în clasamentul general, fiind devansat şi de coechipierul său Giniel de Villiers, care a terminat etapa pe locul 3 în spatele lui Stephane Peterhansel.

Clasamentul etapei a 11-a:
.
1 Nasser Al-Attiyah Volkswagen 4h17m27s
2. Stephane Peterhansel BMW + 1m13s
3. Giniel de Villiers Volkswagen + 4m52s
4. Krzysztof Holowczyc BMW + 13m17s
5. Ricardo Leal dos Santos BMW + 27m13s
6. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 34m55s
7. Christian Lavieille Nissan + 35m33s
8. Erik van Loon Mitsubishi + 54m49s
9. Alfie Cox Nissan + 58m57s
10. Matthias Kahle SMG + 59m24s

Clasamentul general după 11 etape:

1. Nasser Al-Attiyah Volkswagen 14h16m01s
2. Giniel de Villiers Volkswagen + 51m49s
3. Carlos Sainz Volkswagen + 1h27m27s
4. Stephane Peterhansel BMW + 1h40m45s
5. Krzysztof Holowczyc BMW + 4h02m54s
6. Mark Miller Volkswagen + 4h42m38s
7. Ricardo Leal dos Santos BMW + 6h15m38s
8. Christian Lavieille Nissan + 7h02m56s
9. Guilherme Spinelli Mitsubishi + 8h00m52s
10. Matthias Kahle SMG + 14h18m14s

ACCIDENT MORTAL
Oficialii Raliului Dakar au anunţat joi seară că echipajul argentienilor Amor Eduardo Osvaldo şi Fenoglio Alejandro a fost implicat într-un accident mortal pe traseul de legătură dintre două probe speciale. Aflaţi la volanul unui Toyota Hilux, cei doi au fost implicaţi într-un accident cu o maşină de stradă pe un drum public, iar şoferul acesteia a murit ulterior la spital. Cauzele accidentului nu au fost încă clarificate.

GYENES RĂMÂNE LIDER LA CLASA MARATON

Mani Gyenes şi Marcel Butuza au avut parte de cea mai dificilă etapă a Raliului Dakar, desfăşurată pe o distanţă de 176 km. Proba a început la o temperatură de 15 grade Celsius, a continuat la -3 grade Celsius şi s-a încheiat la 41 de grade Celsius. Gyenes a terminat etapa pe locul 14, a urcat la general pe 19 şi continuă să fie lider la clasa Maraton, dedicată piloţilor care nu au schimbat niciodată motorul pe parcursul competiţiei
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -