Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-09, 22:20   #16
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: DEZBATERE: viitorul Formulei 1

adevarat , inainte aveau un alt stil era mai frumos acuma !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 09:47   #17
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: DEZBATERE: viitorul Formulei 1

o mare tampenia faza cu limitatul bugetului ... s-a dus naibii farmecul F1-lui
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 09:56   #18
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: DEZBATERE: viitorul Formulei 1

Quote:
Originally Posted by Brynk View Post
nu m-am mai uitat la o cursa de F1 de o gramada de timp...chiar dak s-au impus noi reguli si bla bla....nu cred ca asta mar face sa ma uit din nou....si chiar ca s-ar alege praful de f1 dak ferrari si chiar renault nu ar mai participa la F1....
un mare bang a fost si retragera lu Schumacher ptr ca avea mii de fani omul acesta...
cam atat....
sper sa revina F1 la cum a fost odinioara
mare dreptate..cand era Schumi. nu pierdeam o cursa..de cand a plecat..ma uit dar mai rar..si nu cu mare tragere de inima..omu asta a fost si inca este o legenda vie!
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 13:53   #19
99MZT

Stage 2
 
99MZT's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 40
Default Re: DEZBATERE: viitorul Formulei 1

Ma simt nevoit sa fac din nou o paranteza ca sa inteleaga majoritatea de ce BrawnGP este number one iar aceasta situatie sa nu fie asociata cu intrarea echipelor mici in marele circ daca regulamentul le va permite.
Monopostul BrawnGP este masina pe care HONDA si Super Aguri au dezvoltat-o pe tot parcursul anului 2008 si in care s-au investit multe multe milioane. Nu confundati produsul cu ambalajul. Datorita climatului economico financiar mondial Honda s-a vazut nevoita sa dea pe mana altcuiva echipa. S-au facut multe speculatii dar zarurile erau deja aruncate cu privire la Ross Brawn. Ganditi-va ca aceasta echipa in ciuda restructurarilor are aproape 600 de angajati in momentul actual. Sunt aceiasi ingineri, aceiasi echipa HONDA sub un alt ambalaj. Acum nu va imaginati ca orice echipa care va veni in Formula 1 daca regulamentul le va permite vor fi invingatori!? Erau mai mult alegorice afirmatiile mele de mai sus pentru ca toata lumea este revoltata de restrictionarea bugetului si automat permisiunea celor mai mici de a intra in marea competitie. Nu v-a fi posibil. Au fost de-a lungul istoriei formulei 1 echipe nou intrare care s-au retras dupa cateva curse pentru neperformanta fiind la ani lumina de adevaratele performante din f1. Va spun eu ce-i intriga foarte mult pe mari granzi : nu faptul ca vor avea de suferit de pe urma performanteler afisate de noi intrati, pentru ca nici nu se va pune problema, ci faptul ca intrarea lor ar devaloriza Formula 1 si chipurile ca impiedica dezvoltarea ultimul aspect fiind ce-l controversat si pe care l-am discutat in postul de mai sus.
Formula 1 va ramane cireasa de pe tort, frisca tehnologiei chiar si cu bani mai putini.
Ce va fi amuzant este ca vom vedea USF1 la anul. Doamne nici nu pot sa-mi imaginez o echipa americana cu piloti americani, fumigene pe roti ca sa fiu putin carcotas ( no offence dar va fi un adevar - sau poate doar un miracol - oricum astept cu nerabdare) Sunt crios de asemenea daca se va scrie ceva despre Montoya.
Inchei cu o stire despre Williams F1 care a fost suspendata din FOTA ( Asociatia Echipelor de Formula 1) pe motiv ca s-a inscris in noul am competitional 2010 iar toate echipele hotarasera sa astepte pana la clairifcarea situatiei legate de regulamentul anului viitor.

Last edited by 99MZT; 28-05-09 at 14:05.
99MZT is offline   Reply With Quote
Old 29-05-09, 18:25   #20
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DEZBATERE: viitorul Formulei 1

Asociatia echipelor din Formula 1 (FOTA) a anuntat, vineri, printr-un comunicat de presa ca toti membrii sai s-au inscris pentru sezonul viitor si au hotarat in unanimitate reducerea costurilor in urmatorii trei ani. FOTA confirma ca toti membrii sai si-au confirmat participarea in viitorul sezon al Campionatului Mondial de Formula 1, fiind de acord cu reducerea semnificativa a costurilor in urmatoarele trei sezoane, se arata in comunicat.

Ferrari, Renault, Toyota si cele doua echipe de la Red Bull au amenintat, in urma cu cateva saptamani, ca se vor retrage din Formula 1 daca regulile din 2010 privind reducerea costurilor nu vor fi modificate.

Membrii FOTA s-au intalnit, saptamana trecuta, la Monaco, cu Max Mosley, presedintele FIA pentru a cauta solutii la problemele aparute odata cu stabilirea noilor reguli din F1. Dupa aceasta intalnire, lucrurile par sa se fi asezat: "Toate echipele FOTA asteapta cu optimism sa colaboreze proactiv si productiv cu FIA, in scopul stabilirii unei fundatii solide pe care se va putea construi viitorul plin de succese al Formulei 1".

"Se va crea un mecanism ce va pastra concurenta tehnologica si provocarea sportiva si, in acelasi timp, va facilita intrarea in F1 a unor noi echipe", se mai arata in comunicat.
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -