Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 27-12-10, 17:56   #61
Dari

Stage 5
 
Dari's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 557
Member of:
[Opel]
[Honda]
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Quote:
Originally Posted by tigermotorsport View Post
foarte util topicu. pt cei care vreti sa intrati in motorsport, va dau un sfat pe care l-am primit si eu... incepeti in campionatele regionale, nu va trebuie buget asa de mare, si macar va testati cat de cat...
si daca tot am pomenit de ele, poate cineva mai avizat da mai multe detalii despre ele...
Despre cel timisorean, se poate citii aici mai multe: www.natoracing.ro
Dari is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 18:46   #62
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Quote:
Originally Posted by Dari View Post
Despre cel timisorean, se poate citii aici mai multe: www.natoracing.ro
natco
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 17:08   #63
Dari

Stage 5
 
Dari's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 557
Member of:
[Opel]
[Honda]
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Quote:
Originally Posted by 26WRC™ View Post
natco
ma scuzati.

www.natcoracing.ro

și în curând un nou campionat: http://www.vssracingclub.ro/
Dari is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 22:38   #64
romeo.wrc

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Quote:
Originally Posted by ono41 View Post
Eu stau mai prost la capitolul teorie si imi e foarte greu sa-ti explic pe tastatura ce inseamna apel contra apel. Uite un filmulet de anul trecut de la raliul Hunedoarei de la super speciala (prima proba castigata din cariera mea) si uita-te atent in virajele de 1 (cele de viteza mica sau mai bine spus in acele de par)

Bafta!

https://www.youtube.com/watch?v=btmdB9F8neM

Aici presupun ca un rol destul de important il are si felul de tractiune...abordare diferita.......nu deviez de la subiect dar vreau sa stiu daca poate sa difere traiectoria la tractiune fata de exemplu in locul celei integrale
romeo.wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 00:03   #65
romeo.wrc

Stage 1
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 16
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Quote:
Originally Posted by Renault RS View Post
Eu ma dau de un an in vtm cu un logan ...toate pe banii mei ..... Sunt campion national la N2 la acr si vice campion la N si degeaba....poate daca dadeam cu piciorul in minge bine.....eram mult mai avantajat
spune-mi si mie te rog cum sunt impartite grupele si in ce pregatire a masinii constau...de exemplu la Gr.N,ai voie cu o masina care are motor de 2.3L???
romeo.wrc is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 13:25   #66
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Diferente de trasa/traiectorie sunt in functie de tractiune - insa destul de mici, regula de baza e aceeasi - se urmareste o raza cat mai mare, de fapt se intra mai strans si se deschide treptat catre iesirea din viraj, urmarindu-se viteza cat mai mare la iesire.
Ref. la grupe: la N sunt masini cu omologare FIA, apropiate de modelele de serie. Omologarea se face la solicitarea producatorului (uzina) si nu exista decat pentru anumite modele/motorizari, fiecare constructor stabileste ce model si cum vrea sa il omologheze (de ex, dupa stiinta mea, Loganul este omologat doar in varianta de 1,6 cu 8 supape). Masina trebuie sa respecte strict acea fisa, fara alte modificari. Fiecare grupa are CLASE de cilindree, de ex: N2 <1600 cmc, N3 1601-2000, N4 2001->.
Deci o masina de 2300 poate fi inscrisa la grupa N clasa 4 cu conditia sa aibe fisa de omolgare pt grupa respectiva si sa o respecte!
P.S. pt motoare supraalimentate (compresor mecanic sau turbocompresor), fie ca este montat din fabrica sau ulterior, incadrarea la clasa se face dupa cilindreea echivalenta (capacitate cilindrica x 1,7). Fac exceptie automobilele turbo diesel omologate pt grupa A.

Last edited by john17; 03-03-11 at 13:29.
john17 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-14, 15:38   #67
kone1111

Stock
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 1
Exclamation Re: Scoala De Pilot Raliu

Salut! Sunt din brasov si am 20 de ani. Stiu ca e cam tarziu pentru mine sa fac asa ceva dar cred ca sunt foarte talentat. Merg cu motocicleta de la 11 ani iar de la 12 ani am inceput sa fur masina parintilor si sa o conduc.
Chiar de prima data la volan am simtit masina si totul mi s-a parut foarte natural. M-am descurcat ca un sofer cuexperienta. In aceasta perioada(14-20ani) am tot exersat tot felul de tehnici de raliu(din pacate pe drumuri publice) iar din acesta cauza am si distrus masina(un ford focus mk1 cu ceva modificari pe la motor si suspensie).
Inteleg ca e prea tarziu pentru a face cariera si nu dispun de banii necesari de inceput, dar sunt curios daca exista o posibilitate de a-mi exploata talentul in scopuri bune fara apune in pericol siguranta altor participanti la trafic.

Multumesc!
kone1111 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-14, 10:52   #68
racerVTM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 325
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

pe aici se pare ca este laudata scoala de pilotaj a lui Titi Aur . Ok, jos plaria , dar EL unde a invatat pentru aceata scoala ??? A alergat in multe curse , de toate felurile si acolo a invatat tot . La fel ca si ONO , ca si PAul , ca si Edu , ca si Horatiu , ca si vechii piloti uitati deja . Deci , alergati in cat mai multe curse si veti invata voi pe pielea voastra . Fiecare pilot , are stilul lui personal si nu merge amestecat cu stilul altuia . Stiti cati piloti franeaza cu stangul si dreptul numai pe acceleratie ?? multi rau , numai ca asta se invata in timp , nu la o scoala . Trasele pe viraje se aleg si in functie de masina pe care o pilotezi , nu numai cele alese pe hartie in scoli . Vrei timp bun nu faci figuri pe viraje cu derapaje controlate sau mai putin controlate , mergi curat si in PLIN < cum se zice > , pedala la fund si trasa ideala aderentei . Deci pilotati mult si veti invata totul .

Last edited by racerVTM; 15-11-14 at 10:58.
racerVTM is offline   Reply With Quote
Old 18-11-14, 10:20   #69
Rusanescu

Stage 5
 
Rusanescu's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 694
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Quote:
Originally Posted by racerVTM View Post
pe aici se pare ca este laudata scoala de pilotaj a lui Titi Aur . Ok, jos plaria , dar EL unde a invatat pentru aceata scoala ???..... Deci pilotati mult si veti invata totul .
Din câte știu, înainte de a reveni în România în 1990, Titi AUR a urmat o școală de pilotaj în FRANȚA, unde se stabilise cu câțiva ani înainte de 1989.
Rusanescu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-15, 11:30   #70
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Scoala De Pilot Raliu

Cateva scoli de pilotaj :

Stefan Vasile
http://www.pilotaj-auto.ro/contact.htm

Titi Aur
www.titiaur.ro/

AutoCrono
http://www.autocrono.ro/modules.php?...e&op=show&id=6

NapocaRallyAcademy
http://www.napocarallyacademy.ro/scoala-pilotaj/

Auto Green Club
http://autogreenclub.ro/scoala-de-pilotaj

Vali Porcisteanu
http://vpds.ro/
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -