Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-12, 12:57   #46
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Are si numar norocos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	412623_3259919463634_377848145_o.jpg
Views:	225
Size:	158.8 KB
ID:	2452507   Click image for larger version

Name:	250992_373057519418459_660671742_n.jpg
Views:	167
Size:	126.7 KB
ID:	2452541  

Last edited by 26WRC; 01-06-12 at 13:24.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 13:11   #47
BoDySh01

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 58
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Quote:
Originally Posted by 26WRC View Post
Are si numar norocos
Are jante frumoase remorca aia
BoDySh01 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-12, 10:55   #48
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Un articol despre raliul ungar, eu speram la un top 5 pentru Claudiu, dar nu e un rezultat rau top10, speram sa-l vedem mai des la start http://www.motorsportnews.ro/bloguri...-mecsek-rally/
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 13:17   #49
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

R.I.P.
Gareth Roberts moare intr-un accident teribil



Din nefericire, vestile din Sicilia sunt tragice, navigatorul galez Gareth Roberts murind in urma unui oribil accident in Targa Florio. Peugeot-ul 207 S2000 al echipajului Craig Breen/Gareth Roberts a iesit violent in decor in proba a opta a intrecerii, pe o sectiune de viteza, cu denivelari, lovind parapetul cu partea copilotului. Se pare ca accidentul s-a petrecut intr-o maniera asemanatoare cu cel din cazul lui Robert Kubica, parapetul strapungand habitaclul masinii. Roberts a murit la impact si nu a putut fi ajutat cu nimic, in ciuda interventiei rapide a medicilor.
Tragica veste a fost publicata de directorul motorsport Pirelli pe contul sau de Twitter, informatii pe care l-am aflat si de la Marco Tempestini, in lipsa stirilor oficiale.
Craig Breen a fost transportat la spital, aflandu-se in stare de soc.

Odihneaasca-se pace, condoleante familiei indurerate.

Gareth Roberts
Nascut la 06.08.1987 (24 de ani) la Carmarthen, Tara Galilor
A debutat in raliuri in mai 2004 si alerga alaturi de Craig Breen din 2009. A castigat alaturi de acesta World Rally Academy in 2011, iar cel mai bun rezultat al celor doi in IRC este locul 4 din Raliul Irlandei, in luna aprilie.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 06-07-12, 08:53   #50
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Gergo Szabo & Tempesta la IRC San Marino week-end ul asta, de urmarit

Last edited by 26WRC; 06-07-12 at 13:12.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 07-07-12, 00:52   #51
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

RIP Daniela Zaharie, Dumnezeu sa o ierte....

Tragedie cu numai cateva ore inainte de startul raliului Hunedoara Hasdat! Una dintre participante, timisoreanca Daniela Zaharie a decedat, dupa ce masina pe care o conducea a lovit frontal un alt autoturism.

Drama s-a petrecut vineri seara pe o portiune a traseului de VTM din Hunedoara, acolo unde pilotii timisoreni urmau sa ia parte in acest week-end la prima etapa din cadrul Campionatul national de VTM. Pilotul s-a dus in recunoastere pe traseu, a incercat un viraj la stanga si a intrat pe contrasens izbindu-se frontal de masina care venea din fata. In urma impactul concurenta s-a lovit cu capul de rolbar.


Pentru ca nu purta casca de protectie, soferita a suferit rani extrem de grave la cap si a murit pe loc. Un echipaj SMURD a venit in cea mai mare viteza la locul accidentului, insa, din nefericire nu a mai putut face nimic pentru Daniela Zaharie. O persoana din autoturismul lovit de pilotul timisorean a fost ranita grav si transportata la spitalul judetean din Deva. Trupul neinsufletit a fost preluat de medicii legisti pentru autopsie, iar politistii hunedoreni au demarat o ancheta pentru a stabili cu exactitate imprejurarile in care s-a produs nenorocirea.

Vestea decesului Danielei Zaharie a cazut ca un traznet, iar pilotii care trebuiau sa ia startul sambata dimineata in raliul Hunedoara Hasdat sunt in stare de soc. Cel mai probabil, organizorii vor anula etapa de maine.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	accidnet.jpg
Views:	168
Size:	99.4 KB
ID:	2488608   Click image for larger version

Name:	daniela-zaharie1.jpg
Views:	169
Size:	148.8 KB
ID:	2488609  
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 22:04   #52
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Quote:
Originally Posted by 26WRC View Post
Gergo Szabo & Tempesta la IRC San Marino week-end ul asta, de urmarit
cum spuneam, IRC San Marino la final, locul 2 pentru Gergo si 3 pentru Tempesta la Production Cup

Gergo Szabo si Karoly Borbely au un debut de senzatie in IRC, cuplul maghiaro-roman obtinand un excelent loc sase la general, impreuna cu pozitia a doua in IRC PC. Marco Tempestini si Dorin Pulpea au incheiat un loc mai in spate in ambele ierarhii, rezultat foarte bun, obtinut in ciuda unor probleme la jumatatea zilei. Pentru Marco si Dorin, finalul probei cu numarul 7 si speciala urmatoare au fost un cosmar, cei doi pierzand aici mult timp. Dificultatile au fost declansate de o pana la roata stanga spate, cu 7 km inainte de finalul PS7, care a dat nastere la un mic incendiu si a distrus etrierul. Astfel, dupa stingerea incendiului si inlocuirea rotii, cei doi s-au vazut nevoiti sa parcurga proba urmatoare doar cu frane pe puntea fata, ceea ce i-a costat un minut, la care se adauga si penalizarea de 50 de secunde incasata pentru intarzierea la punctul de control dinaintea startului.

Szabo a trecut la atac inca de la inceputul zilei, avand pe alocuri un ritm comparabil cu al liderului Jarkko Nikara si reusea sa treaca pe pozitia a doua inca din PS7, a doua proba a zilei. Marco Tempestini a retrogradat initial pe patru, insa a revenit apoi, in ciuda problemelor, ramanand in spatele lui Szabo pana la final. Gergo nu a mai fortat in jumatatea secunda a zilei, mergand la conservarea avantajului, insa a castigat doua pozitii la general, gratie abandonurilor lui Laurent Reuche si Juha Salo. "A fost o cursa extrem de dificila atat pentru noi, cat si pentru masina" a spus Szabo. "Suntem fericiti ca ne aflam la sosire, mai ales cu acest rezultat."

"A fost foarte frumos, suntem epuizati, dar foarte bucurosi" a spus Karoly Borbely. "A fost o experienta fantastica pentru noi, iar organizarea a fost perfecta. Ziua a doua a fost mult mai buna, am putut ataca si ne-am permis sa avem o strategie de conservare in jumatatea a doua, gratie ecarturilor mari. Suntem fericiti, ne-am atins, in ciuda unui start dificil, obiectivul, ne-am jucat, ne-am simtit bine si am obtinut un rezultat frumos, intr-o companie selecta. Noi suntem totusi un echipaj amator, pe langa echipele care cheltuie foarte multi bani, cred ca am reusit o performanta frumoasa."

Marco Tempestini s-a declarat bucuros sa incheie ziua, dupa toate peripetiile, mai ales cu punctele importante aduse de locul trei, care il aduc pe pozitia secunda in clasamentul general IRC PC, la doar doua puncte de liderul Andreas Aigner. "Am pierdut mult timp, fiind nevoiti sa mergem cu frane doar pe fata in PS8" a spus Marco. "Am acumulat si penalizari pentru intarzierea de 5 minute in care am facut reparatii de urgenta, a trebuit sa taiem furtunele de frana si sa le sigilam, am mers in PS8 cu frane doar pe fata."
Nici ultimele probe nu au decurs fara nicio problema, incalzirea motorului dandu-i de furca pe urcari. "Masina nu tragea la deal, pe coborare a fost mult mai bine. Este bine insa, se putea si mai sus, locul doi era mai bun, am fi preluat conducerea la general, insa e ok si asa pentru noi si pentru campionat."

Clasament:
1. Giandomenico Basso Ford Fiesta RRC 2:35.56.6
2. Andreas Mikkelsen Skoda Fabia S2000 +2.8
3. Umberto Scandola Skoda Fabia S2000 +1:41.6
4. Sepp Wiegand Skoda Fabia S2000 +2:06.2
5. Jarkko Nikara Subaru Impreza +6:12.2
6. Gergo Szabo Mitsubishi Lancer +10:15.6
7. Marco Tempestini Subaru Impreza +13:22.6
8. Janos Puskadi Skoda Fabia S2000 +13:41.3
9. Gabriele Noberasco Mitsubishi Lancer +13:47.9
10.Miklos Bujdos Mitsubishi Lancer +14:03.0
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 21:33   #53
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Today is International Women's Day! To mark this annual event, the FIA ERC is paying tribute to all the female rally drivers and co-drivers with this special present highlighting their achievement A like for a Happy International Women’s Day?

Don’t forget the ERC Ladies’ Trophy begins on Rally Islas Canarias 'El Corte Inglés' from 21-23 March. Follow all the action on Eurosport!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	482394_306538669472729_1096852084_n.jpg
Views:	90
Size:	104.6 KB
ID:	2712918  
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 08-03-13, 22:11   #54
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Petre Pop va fi primul roman participant la extrema cursa moto Isle of Man

Petre Pop are 24 de ani si este primul pilot din istoria motociclismului romanesc care va participa la cea mai veche si cea mai periculoasa cursa moto din lume – Isle of Man TT.
2
Petre Pop va fi primul roman participant la extrema cursa moto Isle of Man
Inca de la prima editie din 28 mai 1907, Isle of Man TT a fost si este cea mai prestigioasa cursa moto din lume. Cursa se desfasoara pe strazile celebrei insule Isle of Man, inchise circulatiei publice pe toata perioada evenimentului, intre 25 mai si 7 iunie 2013. Pilotii vor parcurge 4 ture de 60 de kilometri iar viteza medie depaseste 200 de km/ora.

'Componentul echipei PMC Racing Team, Petre Pop, va alerga sub culorile romanesti in saua unei noi motociclete Honda CBR 600 RR si va avea de parcurs cei mai periculosi 240 de km din motociclismul sportiv mondial'

'De ce Isle of Man TT? Pentru ca este cea mai prestigioasa cursa din lume si totodata si cursa suprema pentru orice pilot. Isle of Man TT este o dorinta de a mea, un vis devenit realitate. TT-ul este ceva special, este o competitie unica cu o traditie de peste 100 de ani. Isle of Man TT nu e doar o cursa, este un fenomen unde fiecare pilot alearga pentru cel mai rapid tur. Asta face TT-ul atat de pur. Este o onoare pentru mine faptul ca am fost acceptat la aceasta cursa. Telul meu este sa fiu cel mai bun dintre cei mai buni' - Petre Pop, Pilot PMC Racing Team.

Petre Pop si-a inceput cariera de sportiv in 2005, la varsta de 17 ani. In 2012 a devenit Campion RoSBK – Romanian Superbike Championship. In palmaresul sau se regasesc: locul 1 - Dunlop Romanian Superbike Championship 2012; locul 3 - Dunlop Romanian Superbike Championship 2011; locul 7 - Dunlop Romanian Superbike Championship 2010; locul 16 - Alpe Adria European Championship 2010; locul 4 – Campionatul National de Viteza pe Circuit 2010 ; locul 4 – Campionatul National de Enduro-Cross 2008; locul 4 – Campionatul National de Motocross 2008.

'Cu pasiunea pentru motociclete m-am nascut. Mi-am dat seama de asta cand am luat primul contact cu o motocicleta. Era o motocicleta de motocross cu care m-am imprietenit foarte repede. Dorinta de competitie si dorinta de a face asta intr-un mediu bine organizat m-au impins spre participarea in prima etapa competionala din viata mea. Dupa 3 ani de competitii in Campionatul National de Motocross visul meu a devenit realitate cand am avut ocazia sa iau contact pentru prima data cu un circuit de viteza si o motocicleta pe masura. Dupa primele tururi mi-am dat seama ca asta ma face cu adevarat fericit' – Petre Pop, Pilot PMC Racing Team.
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 01-11-13, 17:52   #55
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Delecour: "Raliurile din România înregistrează progrese şi aduc mai mulţi fani pe probe"

Francois Delecour consideră că raliurile au înregistrat un progres în România în ultimul an, fapt explicat parţial şi prin creşterea numărului de fani de pe probele speciale.

6 victorii a obtinut Delecour in cele opt etape de CNR la care a luat startul
Francois Delecour a obţinut în acest an al doilea titlu consecutiv în Campionatul Naţional de Raliuri, la capătul unui sezon în care a obţinut şase victorii în cele opt etape la care a luat startul şi la care se adaugă şi o excludere controversată în Raliul Delta-Tulcea.
Francezul a admis că a avut parte de un sezon mai uşor decât anul trecut, însă în acelaşi timp are cuvinte de laudă despre progresul raliurilor din ţara noastră.

"La fiecare raliu sunt tot mai mulţi spectatori şi mi se pare că oamenii chiar trăiesc raliurile, iar probele sunt de o calitate deosebită." Francois Delecour - Campionul National de Raliuri
"Pentru a câştiga un campionat ai nevoie de o maşină bună, de o echipă bună, iar echipajul trebuie să nu facă nicio greşeală. A fost mai uşor decât anul trecut, într-adevăr, însă observ un progres în raliurile din România, părerea mea este că sunt în creştere. La fiecare raliu sunt tot mai mulţi spectatori şi mi se pare că oamenii chiar trăiesc raliurile, iar probele sunt de o calitate deosebită", a declarat el.
De asemenea, Delecour este încântat că, prin performanţele sale, a contribuit decisiv la titlul obţinut de echipa EDS Rally Team la constructori.

"Suntem bucuroşi că am reuşit să aducem şi titlul la echipe, este un titlu la fel de important ca şi cel la piloţi şi este o realizare importantă a echipei, pentru că odată cu obţinerea să o echipă îşi justifică eforturile şi îşi demonstrează valoarea, putând atrage noi parteneri", a mai precizat el.

Via EDS Rally Team
Daniel_DRV is offline   Reply With Quote
Old 09-11-13, 01:33   #56
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

dupa cum spune si melodia.. All Good Things Come To An End..

În urmă cu câteva minute pe Facebook au apărut două mesaje la un scurt interval de timp Sebastian Itu: "Au fost 17 ani....acei ani.... cei mai frumosi,si nu regret nici o secunda. Multumesc Bogdan Marisca,impreuna am fost cineva!!!"Bogdan Marisca: "Multumesc Sebi pentru tot...! ...inclusiv pentru cei 17 ani in care impreuna am facut "ceva", acel ceva la care cu bucurie ma voi gandi mereu...!! ...iti multumesc prietene inca o data... ! Din păcate aceste două mesaje par să anunţe că va lua sfarsit colaborarea celui mai longeviv cuplu din istoria raliurilor din România...Să sperăm că este doar o glumă şi că la debutul sezonului viitor îi vom vedea la start în aceeaşi formula!
Echipa Autorally


Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	itu_marisca.jpg
Views:	79
Size:	85.3 KB
ID:	2888048   Click image for larger version

Name:	Bogdan-Copy.jpg
Views:	73
Size:	87.5 KB
ID:	2888049   Click image for larger version

Name:	1262538_10153155079355705_637618262_o.jpg
Views:	79
Size:	404.3 KB
ID:	2888386  

Click image for larger version

Name:	1074853_594145857275433_1936197502_o.jpg
Views:	74
Size:	137.7 KB
ID:	2888387   Click image for larger version

Name:	1045171_640913619282320_773953997_n.jpg
Views:	117
Size:	52.1 KB
ID:	2888388  

Last edited by 26WRC; 09-11-13 at 23:22.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 13-11-13, 23:24   #57
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

FEDERAŢIA ROMÂNĂ DE AUTOMOBILISM SPORTIV

Consiliul Federal



HOTĂRÂREA nr. 4/12.11.2013

În şedinţa de marți, 12 noiembrie 2013, Consiliul Federal al Federaţiei Române de Automobilism Sportiv a luat următoarele decizii:

Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop 2014 se va desfăşura pe durata a 8 etape, după sistemul "n-2" unde „n” este numărul total de etape. Cele 8 etape vor fi împărţite în două secţiuni de câte patru raliuri, din fiecare parte urmând să fie luate în calcul cele mai bune 3 rezultate (cele mai bune punctaje);
Se permite folosirea anvelopelor de tip Monte Carlo în cadrul CNRD 2014.
Se votează calendarul competițional pentru CNRD și CNVCD în formatul prezentat mai jos, urmând ca datele de desfășurare să fie precizate ulterior stabilirii datelor calendarelor internaționale ERC și WRC. În urma definitivării acestora, la următoarea ședință vor fi stabilite și calendarele celorlalte campionate 2014: Campionatul Național de Off Road, Campionatul Național de Karting Dunlop, Campionatul Național de Autoslalom, Campionatul Național de Rally Cross și Campionatul Național de Slalom Paralel
Campionatul Național de Raliuri – Dunlop 2014

Nr. crt Denumire Organizator coeficient Caracteristici

1.Raliul Deltei C.S. NAUTIC MOTORSPORT 1 Macadam
2. Raliul Braşovului C.S. AUTOBLIC 1,2 Asfalt
3. Raliul Sibiului* C.S. SCORPION RALLY TEAM 1 Macadam/zapada
4. Raliul Iaşului A.C.S. MOTORSPORT IAŞI 1 Macadam
5. Raliul Bacăului A.C.S. RALLY SPIRIT 1 Macadam/Asfalt
6. Raliul Clujului C.S. MOTORHOME NAPOCA 1 Asfalt
7. Raliul Harghita C.S. MAXX RACING 1 Macadam
8. Raliul Aradului C.S. AMC RACING 0,8 Macadam



*În funcție de formatul aprobat de ERC pentru Raliul Sibiului, doar prima secțiune (jumătate) a raliului va conta pentru CNRD.

Campionatul Național de Viteză în Coastă – Dunlop 2014

Nr.crt. Localitate Organizator

1.Rânca/Gorj C.S. AUTOCOREX
2.Drumul Poienii/Braşov C.S. AUTOBLIC
3.Teliu/Braşov C.S. AUTOBLIC
4.Reşiţa C.S. ACM REȘIȚA
5.Sinaia C.S. CARPAŢI SINAIA
6.Câmpulung Muscel C.S. BROTHERS MOTORSPORT
7.Râşnov C.S. AUTOBLIC
8.Straja/Alba Iulia C.S. Fair Play Abrud



Aprobă clasamentele de sfârșit de an și omologhează rezultatele campionatelor de raliuri, viteză în coastă, off road, karting, slalom paralel, rally cross și autoslalom;
Externalizarea organizării Galei Campionilor 2013 având ca dată de desfășurare 25 ianuarie sau 01 februarie 2014, în funcție de ofertele primite pâna la data de 15 decembrie 2013; până la data de 30 noiembrie a.c. va fi publicat pe site-ul federației caietul de sarcini/proiectul pentru organizarea acestui eveniment care va cuprinde lansarea noului sezon competițional cu prezentarea de către organizatori a etapelor din campionat, lansarea echipajelor, echipelor etc., cât și bugetul cu care FRAS se implică în acest parteneriat;
Se afiliază provizoriu următoarele cluburi sportive: C.S. XS MOTORSPORT, A.C.S. RACING CARS BRAȘOV, A.C.S. BSSR AUTOMOTORSPORT și C.S. SKY KARTING

Last edited by 26WRC; 13-11-13 at 23:35.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 16-11-13, 16:15   #58
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

F.R.A.S. ŞI B.F.A.S. VIZEAZĂ PROIECTE COMUNE PENTRU 2014

Reprezentanţii Federaţiei Române de Automobilism Sportiv s-au deplasat joi, 14 noiembrie, la Sofia, la invitaţia Federaţiei Bulgare de Automobilism Sportiv, pentru a-şi cunoaşte omologii şi a discuta posibilitatea iniţierii unor proiecte comune.

La întâlnire au participat preşedintele Radoslav Kozlekov, secretarul general Georgi Gvozdeykov şi şeful comisiei de raliuri bulgare Stoyan Radev, F.R.A.S. fiind reprezentată de preşedintele Ovidiu Mazilu şi vicepreşedintele Ştefan Vasile.

Principalele subiecte de discuţie au fost raliurile, kartingul, circuitul de viteză şi off-road-ul. B.F.A.S. a avansat propunerea înfiinţării unui campionat comun pentru Bulgaria, România şi posibil Turcia, de raliuri pe asfalt, cu şase etape distincte, câte două de fiecare dintre ţările implicate. Piloţii participanţi ar avea posibilitatea de a acumula puncte pentru campionatul naţional şi s-ar lupta de asemenea pentru marele trofeu al acestui campionat numit în trecut "balcanic". În cazul în care proiectul unui astfel de campionat va putea demara din sezonul 2014, cele două federaţii sportive vor stabili datele fiecărei etape a campionatelor naţionale în aşa fel încât să nu existe suprapuneri.

Kartingul si off-road-ul vor face obiectul următoarei întâlniri, la care vor fi prezenţi şi oficialii din respectivele discipline sportive, exprimându-se de ambele părţi încrederea în beneficiile organizării unor etape comune, având în vedere apropierea geografică a locurilor de desfăşurare a acestora.

Federaţia Bulgară şi-a afirmat tot sprijinul şi dorinţa de a colabora efectiv la proiectul F.R.A.S. în privinţa organizării în România a Campionatului Naţional de Viteză pe Circuit pentru turisme, având în vedere că această disciplină sportivă s-a desfăşurat în Bulgaria fără întrerupere, faţă de România, care a avut ultimele competiţii naţionale de acest gen în anii 1990-1991. De asemenea, Florentin Petre, campionul Bulgariei de viteză pe circuit la clasa A6, a asigurat conducerea Federaţiei Române de Automobilism Sportiv de colaborarea sa pentru a pune bazele acestui nou proiect în România.

Propunerile lansate în discuţie vor fi analizate, iar la următoarea întâlnire a reprezentanţilor celor două federaţii, care va avea loc la Bucureşti, se vor stabili direcţiile de acţiune în vederea demarării noilor proiecte pentru sezonul competiţional 2014. Întâlnirea s-a încheiat cu invitaţiile reciproce la Galele române şi bulgare de decernare a trofeelor 2013.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 29-11-13, 04:42   #59
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)


nothing can go faster than speed of light
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 30-11-13, 21:38   #60
wazzaaa

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 56
Exclamation Re: Cafeneaua 4Rally (news&comentarii)

Statistici CNR: ultimii 10 ani (2004-2013)

wazzaaa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -