Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-09, 05:00   #16
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: VTM Mosteni

Iti multumesc mult de tot TJR EVO9 ca mi-ai risipit orice banuiala.
Cand in interventia mea anterioara, am facut afirmatia:...."grav conflict de interese cu sportul auto", nu am crezut nici o secunda ca ar putea fi vorba de ANDI CHIRCA fiul seniorului Valentin Chirca, in prezent presedintele "afacerii de familie" C.S. Auto Oltenia (infiintata in 2006 cu membrii fondatori: Chirca Valentin Nicolae, Chirca Andi Ragnan si Chirca Enid Artur - autentificata la un notariat de comuna din jud. Valcea - oare de ce nu s-a putut in Craiova, unde aveau domicilul fondatorii?)
Acum inteleg si "ura ancestrala" impotriva A.C.R., pentru ca din cate stiu, numele Eugenia Nita, presedinte filiala A.C.R. Dolj, are multe conotatii "de natura contraventionala" pentru dl. Chirca senior.

Si acum, "boby gsi2:, "TJR EVO9" si toti cei care iubiti sportul auto pentru ceea ce se intampla pe pista, la padocuri si nu pentru comentariile "fara caracter", "cu interese mai presus de pasiuni" a diletantilor de pe margine (dar din zona parclui inchis, nu a acelor de par duble, in panta), pentru ca ne-am lamurit,
in ceea ce ma priveste, vreau sa pun punct acestor discutii care nu-mi fac nici placere si nici onoare si despre care sunt total deacord ca afecteaza in mod negativ imaginea motor sportului romanesc in general si din Oltenia in special (mai ales ca se poarta in gura mare, ca in mahala desi oamenii civilizati au si alte variante). Pentru a stopa definitiv aceasta influenta care blocheaza dezvoltarea fenomenului auto in Oltenia - desi este o zona cu traditii - cred ca TJR EVO9, ar putea finaliza portretul "clanului Chirca".
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 05:03   #17
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: VTM Mosteni

Inainte de a trece la "oile noastre" (cursele auto), pentru ca Bubu_21 s-a prezentat, consider ca este corect sa spun cateva cuvinte si despre mine.
Sunt inginer de automobile, absolvent A.R. in Bucuresti.
Luand repartitia guvernamentala la terminare facultatii (... asa era pe vremea mea) in OLTCIT S.A. - Craiova, am avut sansa extraordinara pentru un automobilist, de a creste odata cu o uzina auto de tip capitalist - tehnologic (in 1983 era pe locul 5 din p.d.v. tehnologicitate...... era ceva pe continentul celor mai multe marci de automobile).
Am facut parte din Echipa de Competitii Auto - OLTCIT a anilor `80, cu care am "smuls" cateva titluri de campioni nationali, rivalilor dar in acelasi timp pritenilor nostri de la DACIA - Pitesti, mult mai profesionisti si "conessori" decat noi (care aveam dor inima si o ambitie enorma - si o masina rezistenta).
Pe vremea aceea noi alergam la toate competitiile nationale: cicuit, coasta, raly. Desi am avut cateva rezultate bune la coasta, (cicuitul nu mi-a placut niciodata datorita riscurilor cu spectatorii), m-am stabilizat pe raly, avandu-l ca navigator pe Misu Sarleanu (actualmente in conducerea R.A.R. - Dolj.

Cu toate ca simt ca va plictisesc, insist sa va spun doua cuvinte despre viata de raly-st.
Initiatii stiu ca acest gen de competitii auto de pregatesc din p.d.v. sportiv, "la fata locului", cu cel putin o saptamana inaintea competitiei oficiale.
De obicei la fiecare etapa, toti concurentii erau cazati in acelasi loc, deci o saptamana traiam toti sub aceslasi acoperis.
Cat timp "circulam" pe picioare, absolut toti eram prieteni sau macar cunoscuti. Beam cate o bere, spuneam bancuri si evident povesteam la nesfarsit despre momente, incidente, bucurii, resemnari si chiar trucuri tehnice despre automobile.
Tanjesc enorm de mult dupa acele timpuri, cand noi toti, eram o familie.
Inainte de start, intram in masina de concurs in combinezon, puneam manusile, centura, casca, cuplam interfonul, inchideam usa si ridicam geamul, ....... deveneam concurenti, dar atentie - luptatori in arena care ne aparam stegul clubuli - nu mercenari razboinici.
Nimic nu ne oprea in cursa, daca "prindeam" pe proba un adversar in dificultate, sa ne oprim si sa-l ajutam (erau atunci si echipaje feminine din Mures), sau daca eram "prins" de altul mai in "mana" ca mine, sa nu-i fac loc sa depasesca (pentru ca oricum "imi daduse un minut").
In CO-uri ne stangeam mainle si ne imbarbatam, eram iarasi noi, pentru ca ieseam din masini si eram pe picioare.

Gata cu melancoliile ( cineva spunea ca: "amintirile sunt gloria ratatilor").
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 05:03   #18
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: VTM Mosteni

V-am spus povestea ca sa vedeti ca se poate si altfel. Nimeni nu ne invata ca trebuie sa procedam asa, deci toti ne nastem cu sentimente bune, pe parcursul vietii se intampla ceva, care ne face sa pierdem timpul cu probleme colaterale, in loc sa ne ocupam de ceea ce ne place.
Desi generatia mea nu mai este la varsta "betiei vitezei" si burta ne face mari probleme la "strecurarea" intr-o masina cu roll barr, inima noastra se duce tot la 110 / min, cand auzim ca undeva "e rost de o cursa auto".

La Slatina, impreuna cu bunul meu prieten Ilie Badita (un alt veteran in domeniu), incercam sa reanviem "timpurile de atunci" cu oamenii de azi.
De ce Slatina? Pentru ca este un moment favorabil - autoritatile locale chiar sunt dispuse sa ne asculte si sa ne lase sa-i convingem, ca noi facem sport auto.
Ni s-a dat o sansa, pe care daca o ratam, va fi ca o eliminare de la un turneu final (mai incercam peste 4 ani).
Trebuie sa convingem autoritatile ca noi "ne dam cu masina" dupa niste reguli sportiv clare, ca stim sa fim disciplinati, ca stim sa respectam legea si ca vrem sa ne satisfacem o pasiune, nu o nebunie.
Trebuie sa creem viitoare generatii de piloti - navigatori sportivi si printre cei car nu dispun de vrc-uri, dar poate au talent, trebuie sa punem bazele competitiei reale intre echipe si echipaje stabile, trebuie sa revenim la spiritul competitiilor motorsport, care in Romania a existat.

Asta vrem noi sa incepem sambata si duminica viitoare la Slatina

De ce trebuie sa ne cramponam in "maculatura semnata cu complicitate si chichite avocatesti", cand defapt, noi, niste pasionati in domeniul automobilelor, ne intalnim intr-o manifestare locala organizata, cu scopul promovarii sportului cu motor.
Ce este rau in faptul ca nu ne mai place concubinajul?

Asa sa ne ajute dumnezeu.
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 08:31   #19
TJR_EVO_9

Stage 1
 
TJR_EVO_9's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 16
Default Re: VTM Mosteni

Mult succes in organizarea cursei.
Trebuie sa gasiti solutia sa tineti aceasta cursa, sa-i crape buza lui gica-contra.

n-o stiam p-aia cu notariatul din comuna valceana. da nu ma mira...
TJR_EVO_9 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 11:15   #20
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: VTM Mosteni

intr-adevar,oamenii spun lucruri exacte
ACS Auto Oltenia sau cum i-o zice e o afacere "de familie"
oamenii au dat tzepe la sponsori si aici pot sa nominalizez cazul pe care-l cunosc in amanunt : respectiv Nord Service reprezentat de D-nul Dan Alex,al carui fiu,Danut Alexe e cunoscut si pasionat al sportului si se da la VTM-uri
in calitate de purtator de cuvant Midnight Racers Craiova pot sa confirm cele enuntate mai devreme : Bubu021 aka Chirca Andi a creat o stare conflictuala intre membrii clubului la un moment dat prin niste minciuni aruncate la Bucuresti catre conducerea clubului Midnight Racers.Nu stiu daca l-am dat afara din club inainte de minciuni sau dupa,dar decizia a fost unanima.Faptul ca e moderator pe CraiovaForum cred ca ii confera un fel de aura speciala(in viziunea lui).La ultima cursa organizata de el a inchis threadul respectiv fiindca l-am amenintat ca punem umarul sa nu se mai tina cursa fiindca a refuzat din motive personale si care nu tin de sportul care ne pasioneaza pe toti sa inscrie un concurent,care cu o saptamana in urma uimise intreaga tara cu performantele masinii sale (e vorba de Iustin Covei si al lui urs care a batut tot ce-a miscat pe aeroport in ziua cursei nereusite de la Bucovat).
Omul e plin de frustrari si incearca sa le verse pe unde apuca.Eu i-am promis ca incepand de la cursa respectiva in care i-a refuzat participarea lu' Covei eu o sa fac tot ce-mi sta in putere ca in Craiova sa nu mai organizeze nici un fel de evenimente auto.E o lepra si o sa-l tratez caatare.Daca altii vor sa-i inghita căcaturile,n-au decat,eu incerc sa fiu un om integru si de cuvant.
In legatura cu taica-su ....problema e foarte simpla.Citez dintr-o discutie cu Eugenia Nita,directoarea ACR Craiova : stia ca e intr-o situatie financiara proasta,asa ca i-a oferit un loc de munca la motelul ACR Craiova.Omul dupa ce ca fura ca-n codru (inchiria camere si nu inregistra banii in contabilitate) mai dormea si in timpul serviciului sau venea beat la lucru.Se pare ca la ACR picatura care-a umplut paharul a fost faptul ca a furat dintr-o masina de teren care luase foc rollbar-ul.D-na Nita a tot incercat sa stea de vorba cu Chirca senior...n-a avut cu cine asa ca a decis incetarea rapoartelor de munca dintre el si ACR.Chirca senior a inceput o campanie total prosteasca de denigrare a femeii,cu plangeri penale si diverse sesizari.Omul e dus...orice minte de gaina stie ca Eugenia Nita e bine infipta in politica locala si e greu de atins...mai ales cu magarii.
Celalalt Chirca ...Artur...n-are absolut nimic de-a face cu masinile sau evenimentele auto...este de umplutura.
Chestiile astea vi le spun fiindca pe cei doi juniori ii cunosc de aproximativ 8 ani,asa ca mi se pare ca stiu ce vorbesc.
Concluzia : pentru binele sportului a carui pasiune o impartasim toti propun marginalizarea acestui club si a acestor oameni care ne fac de rusine si ne pateaza imaginea in fata publicului si sponsorilor (fosti,actuali sau posibili)
__________________
mu˛
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 11:26   #21
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VTM Mosteni

Topicul asta nu tre sa devina un loc de balacareala intre bubu si restu`......trebuie postate informatii utile despre vtm. Eu am participat de doua ori la Mosteni...odata organizat de Badita si odata de bubu....nu mi s-au parut diferente majore am tacut de dragul pasiunii si voi face mereu asta pt ca pasiunea mea e mai presusu de interese. Hotarasem sa nu mai particip la liniute...sa ma axez numai pe vtm-uri.....insa de data asta nu stiu ce sa fac. am trimis formular de inscriere la liniute....cu vtm-ul ma mai gandesc...traseul nu mi se pare cel mai stralucit....dar e posibil sa particip avand in vedere ca e posibil sa fie ceva concurenta.
Sa lasam organizatorii sa isi faca treaba si sa iasa un weekend reusit.....deja ne-am saturat de curse esuate din cauza spectatorilor, participantilor sau organizatorilor.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 11:57   #22
raulllamboiu

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 272
Default Re: VTM Mosteni

bobby gsi2, ai perfecta dreptate (cu exceptia ca Badita nu a organizat nici odata singur Mosteniul - acum este proba de foc) se simte ca esti un tip care priveste cu maturitate sportul auto.
si eu consider ca ce trebuia spus, despre parerile colaterale privind organizarea curselor auto in Oltenia, este suficient.
As dori extrem de mult sa revenim cat mai repede la ale noastre, pentru ca nu prea mai este timp si avem si "doua zile de pauza".
Pentru ca este sambata mare, vreau sa transmit , tuturor potentialilor prieteni in general si ortodocsilor in special, doua lucruri:
1. Crys va posta cat de curand, restul de informatii pe topic. Dar haideti sa fim ingaduitori, astazi si maine, pentru ca ...........
2. Vreau sa urez din partea organizatorilor, tuturor iubitorilor motorsportului,
sarbatori fericite si implinirea tuturor dorintelor chiar daca trecem printr-o perioada plina de pesimism.
Hristos a inviat !
raulllamboiu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 12:03   #23
Bubu_021
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Bubu_021's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 618
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: VTM Mosteni

s-a tot zis de tepe care le-am dat si de bani care i-am luat.
cu mr - din peste 30 de milioane eu am luat 3 pt 2 drumuri buc-cv care le-am facut, restul au ramas la voi si nu ati mai facut nimic, in acel moment eram inca presedintele mr craiova si la 2 zile am plecat, nu m-ati dat voi afara si am facut auto oltenia cu tata si frate-meo. voi, din restul de bani nici macar un sticker cu mr nu ati mai facut si dupa aia v-ati stins singuri, asa cum am banuit.

despre alexe & nord service - nord service auto (2 firme diferite, am aflat ulterior). o greseala mare din partea noastra, dar modul in care a reactionat bine-voitorul fiu al sponsorului a inchis orice canal de comunicare ulterioara pt 5 milioane.

dl. Lamboiu, ati fost la club si ati sustras din sediu statutul, l-ati xeroxat si apoi l-ati adus inapoi. la una din primele sedinte cand ati fost dupa ce ati intrat in club ati vrut sa schimbati membrii fondatori - nu inteleg cum v-a venit ideea asta. la prima cursa de la mosteni, din 2006 - ati fost contra la absolut orice se zicea si orice se facea. drept urmare nu mai vreau sa am de-a face cu dvs. si imi mentin decizia de atunci de a nu mai vrea sa am de-a face cu dvs.

cu acr e o poveste si mai veche si e exclusa orice colaborare prezenta sau viitoare.


ca sa concluzionez din nou, nu ma intereseaza ce anume doriti sa faceti, si va urez succes in actiunile dvs, dar nu ma includeti pe mine sau clubul auto oltenia in planurile dvs. aceste lucruri le banuiati de mai demult intr-o masura mare, dar ati preferat aceasta situatie in speranta ca vom ceda la "cat de mult bine doriti sa faceti pentru sportul auto". faceti bine, reinviati amintirile placute care le aveti - bafta, dar nu cu mine.

va urez sarbatori fericite si nu mai intru sa scriu pana nu voi avea ceva nou de spus vizavi de situatia creata in jurul celor 2 curse de la slatina.
Bubu_021 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 14:51   #24
Bass-Evolution
Honda Driver

Stage 5
 
Bass-Evolution's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 610
Member of:
[Honda]
[4Rally]
Default Re: VTM Mosteni

Mda... destul de clar, da halatu... cat e halatu ??

Stiti ce mi se pare interesant si deopotriva revoltator. De fiecare data cand se anunta organizarea oricarui gen de competitie sportiva motorizata, trebuie sa fie cineva care se pune de-a latu. Nu am nimic personal nici cu Bubu, nici cu Dl Chirca SR si cu att mai putin cu ACS Auto Oltenia, dar in cazul de fata asta fac. Fratilor, traim si asa intr-o tara in care motorsport inseamna mai putin decat inseamna stiu eu.... hokei in Africa de Sud de exemplu si atunci cand cineva, oricine ar fi el sau ei in cazul de fata, incearca sa organizeze ceva nu asta e modul corect in care se reactioneaza. Sa ma explic, poate gresesc dar fiind un forum de discutii, in cazul in care voi emite o parere gresita, sigur voi fi corectat. Ok organizatorii nu au luat legatura -din cate inteleg- cu conducerea ACS-ului a carui filiala sunt, dar nici stergerea unui topic de pe un forum sau impiedicarea prin orice mijloace a organizarii acesei competitii nu mi se pare a fi o rezolvare. E a doua cursa de genul acesta acre se organizeaza anul acesta -la coasta ma refer- si suntem in aprilie spre sfarsit domnilor si noi ce facem, ne bosumflam, dizolvam filiale etc... in loc sa ne adunam si sa ne intrebam de ce in aprilie sau de ce pana in aprilir s-a organizat numai O singura cursa....

Repet e o parere...


Trecand la partea legata de cursa propriuzisa.

1. am fost zilele trecute sa vad traseul de la Mosteni, vesti pentru unii bune, pentur altii rele, nu stiu cum sa le cataloghez. Drumul e la fel de rau ca anul trecut cu diferenta ca de la ultima cursa de anul trecut si pana acum, vantul, zapada, ploaia etc si-au facut treaba si in acul de stanga nu mai este atat de mult nisip.

2. am downloadat si urmeaza sa trimit cererea de inscriere pentru acest eveniment, o intrebare am legata de complexitatea si multitudinea de documente care trebuiesc completate, aduse, in vederea inscrierii si aici rog pe unul din organizatori sa ma lamureasca legat de necesitatea absoluta a acestei birocratii.

Multa bafta la organizare si sper sa ne vedem in numar cat mai mare la Mosteni, atat din spatele volanului cat si de pe margine.
__________________

'95 Subaru Impreza WRX GC8
'96 Renault Megane Coach
'95 Honda Civic EG9

www.EvolutionDetailing.ro - polish, reconditionari faruri, tratamente interioare si multe altele.
Bass-Evolution is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 16:42   #25
EVOLUTION8

Stage 5
 
EVOLUTION8's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,057
Default Re: VTM Mosteni

Bubule, retine un lucru : NU IESE FUM FARA FOC !!!
Admintem ca unul sau doi sunt tampiti , dar toata lumea e tampita ?

PS: Am ras copios la prenumele voastre )) Bogata imaginatie a avut D-l Chirca
__________________
EVO REDEFINES CORNERING !
EVOLUTION8 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-09, 16:48   #26
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: VTM Mosteni

Ar fi bine si un update al listei de inscrisi. Daca se face clasa la 2000 cm3 vin si eu....daca nu...prefer sa stau pe margine.....sau iar ma bat cu gabu` cu subaru?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 22:51   #27
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: VTM Mosteni

momentan la mine pe mail nu am nici un inscris la vtm mosteni..nu stiu la domnul lamboi ce sa intamplat .. revenim maine cu detalii.. VA ROG INSISTENT CITITI CU ATENTIE REGULAMENTUL
__________________
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 00:01   #28
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: VTM Mosteni

Sa nu ezitati si sa trimeteti mail cu formularele de inscriere completate..formulare pe care originalul il scoateti la imprimanta si veniti cu el in ziua concursulul ..repet cei care se inscriu online au prioritate
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 00:14   #29
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: VTM Mosteni

Quote:
Originally Posted by Bass-Evolution View Post
2. am downloadat si urmeaza sa trimit cererea de inscriere pentru acest eveniment, o intrebare am legata de complexitatea si multitudinea de documente care trebuiesc completate, aduse, in vederea inscrierii si aici rog pe unul din organizatori sa ma lamureasca legat de necesitatea absoluta a acestei birocratii.

Multa bafta la organizare si sper sa ne vedem in numar cat mai mare la Mosteni, atat din spatele volanului cat si de pe margine.


3. VERIFICAREA ADMINISTRATIVĂ
parcare magazin OLTUL – sâmbătă 25.04.09 : ora 7.00 – 8.30

Participanţii trebuie să prezinte personal, următoarele documente :
- formularul de înscriere, în original
- dovada achitării taxei de înscriere
- carnet de legitimare club (dacă este cazul)
- licenţă de pilot (dacă este cazul)
- permisul de conducere (original şi copie)
- certificatul de înmatriculare (original şi copie) – cu viza V.T.A. valabilă
- asigurare R.C.A. valabilă (chiar şi pentru 48 de ore)
- adeziune regulament competiţie
- declaraţie utilizare automobil proprietate terţ


documentele pe care le imprimi si vii cu ele la secretariat trebuie trimese si pe unul din mailurile specificate in primul post...

fara suparare dar vrem sa iasa ceva profesional ..

tot ce vrei sa stii exista in regulament.. insist sa il citit deoarece nu vrem sa avem probleme apoi..dumneavoastra semnati ca sunteti deacord cu acest regulament..nerespectarea oricarei clauze adaugate aduce de la sine excluderea din cursa

Last edited by cryssl; 20-04-09 at 00:16.
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 13:36   #30
Rebel_Boy

Stage 5
 
Rebel_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,007
Default Re: VTM Mosteni

Quote:
Originally Posted by cryssl View Post
Sa nu ezitati si sa trimeteti mail cu formularele de inscriere completate..formulare pe care originalul il scoateti la imprimanta si veniti cu el in ziua concursulul ..repet cei care se inscriu online au prioritate
si la ce adresa trebuie sa trimit formularul pana la urma? .... la raulllamboiu@yahoo.com ?
Rebel_Boy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -