Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-14, 08:53   #1051
lusian

Stage 5
 
lusian's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,311
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
machetele frumoase si de valoare fata de niste porcarii infecte luate din cine stie ce container, conteaza fix.........deloc

Valoarea machetei este data de colectionar, nu de pretul ei.
lusian is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 11:19   #1052
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by paulg View Post
Venind de la tine care nu stie sa deosebeasca negrul de gri inchis sau albastrul de bleumarin (asta este o metafora, in cazul in care stii ce este aia), machetele frumoase si de valoare fata de niste porcarii infecte luate din cine stie ce container, conteaza fix.........deloc
Dute si lasa-ne!
Respira si incearca sa te gandesti de doua ori inainte sa postezi, cazi usor in penibil. Costi a folosit mai multe culori pentru modelism decat ai vazut tu probabil la un loc. Cat priveste pretul achizitiilor las-o balta, studiaza putin sa vezi cam cat costa ultimele lui machete luate la 1:18 si s-ar putea sa ai o surpriza. De banii dati pe camionul Minichamps spre exemplu lua lejer vreo 3 BMW-uri Kyosho.
Inteleg ca esti nervos, dar arata-ti varsta. Am trecut toti de copilarie, sa ne comportam ca atare.
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 13:13   #1053
s3rgyu

Stage 5
 
s3rgyu's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 1,191
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by paulg View Post
machetele frumoase si de valoare fata de niste porcarii infecte luate din cine stie ce container, conteaza fix.........deloc
Ca sa te numesti colectionar nu tine neaparat de pretul si producatorul machetei. La fel ca si tine, ca si mine, ca si altii, fiecare are/ a avut machete de la producatori care nu pun accent pe detalii, dar asta nu inseamna ca nu suntem COLECTIONARI !
Pana ce nu am gasit acest forum nu stiam ce este Autoart/ Minichamps etc...in continuare achizitionez machete gen Maisto, nu cred ca este o rusine sau sunt niste " porcarii infecte " si cred ca nu se pune problema la Costi. Degeaba dai o gramada de bani pe o macheta pe care nu ti-o doresti, doar ca e " de valoare ".

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
De banii dati pe camionul Minichamps spre exemplu lua lejer vreo 3 BMW-uri Kyosho.
.
Bine punctat !
s3rgyu is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 14:13   #1054
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Domnu' Paulge, ne vedem cu machetele la vanzari, cand bate foamea la poarta, fireste!
Incearca sa dai sfaturi despre machete la kinderii din sat, nu mie!
Atunci cand vrei sa mai scrii ceva pe forum te rog frumos sa ma ocolesti.
2010 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 16:54   #1055
paulg
Colectionar Machete

Stage 5
 
paulg's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,730
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Respira si incearca sa te gandesti de doua ori inainte sa postezi, cazi usor in penibil. Costi a folosit mai multe culori pentru modelism decat ai vazut tu probabil la un loc. Cat priveste pretul achizitiilor las-o balta, studiaza putin sa vezi cam cat costa ultimele lui machete luate la 1:18 si s-ar putea sa ai o surpriza. De banii dati pe camionul Minichamps spre exemplu lua lejer vreo 3 BMW-uri Kyosho.
Inteleg ca esti nervos, dar arata-ti varsta. Am trecut toti de copilarie, sa ne comportam ca atare.
Nu ai inteles deloc ce am scris eu acolo dar te bagi si tu ca musca.......
Tot respectul pentru machetele Ford la 1/18 pe care le are si pentru asta il apreciez, eu ma refeream la chestiile alea micute pe care le vad postate la rubrica ce ai primit/cumparat azi, fara vopsea pe ele si cu multe piese lipsa, care in nici un caz nu pot fi numite machete!
Eu aveam piese mult mai frumoase acum 20 ani!
Te-am lamurit si pe tine acum?
paulg is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 17:38   #1056
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Dai dovada de ignoranta si nestiinta post dupa post. Daca ai cauta niste preturi la alea si ai aduna sumele ai vedea ca de banii aia se pot cumpara machete 1:18 la care te inchini tu cu atata smerenie.
Masoara-ti cuvintele si incearca sa-ti folosesti energia in scopuri mai utile, nu ca sa lovesti in oamenii care muncesc zi de zi pentru forumul asta unde tu cu atata lejeritate poti veni sa iti postezi achizitiile.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 18:18   #1057
paulg
Colectionar Machete

Stage 5
 
paulg's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,730
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Tu nu esti in masura sa vorbesti de munca pe acest site, din cauza ca ai dat bir cu fugitii la o cearta mai serioasa cu aokimare, daca erai tare ramaneai in continuare!
Eu chiar nu simt nevoia sa imi postez achizitiile, sunt foarte multumit cand le admir in vitrina!
Tu nu vezi cum vorbeste Costi la adresa mea, ca am 3 oua (oare de unde stie?),ca imi doreste asfalt in fata portii si nu mai stiu ce, habar nu are ca informatiile barfitoare pe care le are sunt total eronate si neactualizate?!
Eu nu am nimic cu nimeni dar, daca ma starnesti......
Stimabilul moderator 2010 se afla pe nisipuri miscatoare si ghici ce o sa se intample?


P.S.
Daca vrei sa continuam asa, bateriile mele sunt incarcate si am si curea de piele!
paulg is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 18:34   #1058
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Sa ti-o pui ca esarfa din partea mea.

Motivele plecarii mele au fost altele, dar tu abereaza linistit.

Exista o expresie de bun simt care observ ca iti scapa; cand doi iti spun ca esti beat te duci la culcare. Inca nu ai observat ca te certi singur cu toata lumea?
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 18:44   #1059
lusian

Stage 5
 
lusian's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,311
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by paulg View Post
chestiile alea micute pe care le vad postate la rubrica ce ai primit/cumparat azi, fara vopsea pe ele si cu multe piese lipsa, care in nici un caz nu pot fi numite machete!
Aici nu ai dreptate deloc. Ai fi foarte suprins ce valoare au acele machete, si da sunt machete. La fel de bine si machetele mele si machetele tale, de restul populatiei sunt considerate bibelouri, jucarii, bani aruncati aiurea. Trebuie sa intelegi ca fix asa cum sunt alea sunt mai valoroase decat daca cineva le-ar restaura. Au patina timpul, pe care unii o tot reproduc la machetele noi. Daca tu le vezi niste gunoaie, pentru altul e un obiect valoros, trebuie sa respecti asta, nu sa respecti doar machetele de la x euro in sus.
__________________
Colectionez machete 1:18 la care te inchini tu cu atata smerenie, zise unul altuia.
lusian is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 18:47   #1060
paulg
Colectionar Machete

Stage 5
 
paulg's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,730
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Probabil tu acum visezi si vorbesti prin somn!
Frumos e visul asta al tau in care esti atat de important, incat tu si inca o persoana reprezinti toata lumea!
Somn usor in continuare si vezi sa nu cazi jos din pat!
Si cand te trezesti sa-ti schimbi scutecul!

Aceasta discutie este un pamflet si trebuie tratata ca atare!
Sau nu?
paulg is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 20:20   #1061
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Intru si eu in aceasta discutie dar nu pentru a ma certa ci a spune un punct de vedere. Daca postul meu deranjeaza pe cineva va rog sa il stergeti, nu vreau sa supar pe nimeni!
In opinia mea orice reproducere a unui vehicul este o macheta, nu conteaza producatorul, pretul sau vechimea ei.
Pentru ca pe multi de aici ii intereseaza pretul si producatorul mai mult decat macheta si masina pe care o reprezinta eu nu am mai fost activ pe aceasta sectiune. Am urmarit in continuare activitatea tuturor, dar din umbra. De asemenea, pe topicul meu nu am mai prezentat nimic pentru ca situatia materiala nu imi permite decat machete ieftine (in viziunea unora), care nu mi se pare ca le mai apreciaza nimeni.
Ideea este dragi colegi ca avem un hobby care ne uneste pe toti. Evident ca nu toti vom putea avea machete premium insa eu zic ca trebuie respectati si cei care suntem mai saracuti din punctul asta de vedere.
Repet, daca pe cineva deranjeaza aceasta postare, rog un moderator sa o stearga.
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 20:49   #1062
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

A mai fost o data de mult timp o discutie despre machete vs. jucarii. Din pacate, in Romania datorita faptului ca orice hobby este costisitor este greu de acceptat sau nu se vrea inteleasa aceasta diferenta, in cazul nostru macheta-jucarie. Nici in DEX nu gasim o definitie cuprinzatoare, dar ne putem limita la atat: o reproducere fidela la scara a unui obiect, cladire, etc. De exemplu nu se poate numi macheta, chiar daca iti aduce in minte imaginea unui VW
Click image for larger version

Name:	Jucarie-masinute-electrica-cu-telecomanda_44128_1207039065.jpg
Views:	13
Size:	16.0 KB
ID:	2942855

Pe de cealalta parte a sta acum sa analizam care are machetele cele mai scumpe si in functie de asta sa ne autonumim colectionari de machete auto, mi se pare cea mai mare prostie. Atat timp cat pe piata exista machete de la un pret de baza pana la unul de varf, este alegerea fiecaruia ce isi cumpara. Si mai am o intrebare personala, cum naiba astfel de discutii apar doar pe forumurile din Romania?
model collector is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 20:58   #1063
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Exact asta vreau si eu sa spun!
Cat despre aparitia acestor discutii motivul este unul simplu:snobismul, foarte multi uitand de unde pleaca.
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 21:00   #1064
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Quote:
Originally Posted by paulg View Post
Probabil tu acum visezi si vorbesti prin somn!
Frumos e visul asta al tau in care esti atat de important, incat tu si inca o persoana reprezinti toata lumea!
Somn usor in continuare si vezi sa nu cazi jos din pat!
Si cand te trezesti sa-ti schimbi scutecul!

Aceasta discutie este un pamflet si trebuie tratata ca atare!
Sau nu?
Pastreaza atitudinea de superioritate pentru colegii de bere, nu impresionezi pe nimeni pe aici. Daca ai ajuns la varsta asta si intr-o discutie care se voia a fi civilizata tu vii cu postari de genul asta dovedesti doar ca ai trait degeaba.

Quote:
Originally Posted by model collector View Post
Si mai am o intrebare personala, cum naiba astfel de discutii apar doar pe forumurile din Romania?
Pentru ca doar la noi exista atitudinea asta de "regulamentul" exista pentru a fi incalcat. Pe forumurile din afara exista bun simt si atunci cand un moderator iti atrage atentia ca ai facut o greseala iti ceri scuze si iti vezi de lungul nasului. Aici "valoarea mea, valoarea mea" serveste unora de educatie.

Quote:
Originally Posted by cruizer11 View Post
Exact asta vreau si eu sa spun!
Cat despre aparitia acestor discutii motivul este unul simplu:snobismul, foarte multi uitand de unde pleaca.
+1
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-14, 21:40   #1065
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Discutii, Anunturi, Barfe etc.

Eu zic sa treceti la prezentari si sa lasati rautatile si mistourile ...

Poate ne pune si model collector niste poze noi ... ca am vazut destule pe blogul personal
steaua23 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -