Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-16, 18:27   #1
banutzu18

Stage 3
 
banutzu18's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 160
Post Ajutor achizitionare aerograf

Salutare , doresc sa achizitionez un aerograf pentru vopsirea machetelor , nu prea ma pricep in acest domeniu , de aceea am decis sa deschid acest topic , poate se pricepe cineva sa imi recomande ceva , raman recunoscator.Buget: ~450 lei

Last edited by banutzu18; 22-08-16 at 18:39.
banutzu18 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-16, 17:23   #2
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ajutor achizitionare aerograf

Compresor?
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 24-08-16, 11:46   #3
banutzu18

Stage 3
 
banutzu18's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 160
Post Re: Ajutor achizitionare aerograf

Compresor nu deocamdata , deoarece vreau ceva de calitate , si prefer sa completez "pachetul" pe parcus.Ma intereseaza doar pistol si duze, eventual si filtre.
banutzu18 is offline   Reply With Quote
Old 25-08-16, 11:30   #4
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ajutor achizitionare aerograf

Adica vrei sa dai o galagie de bani pe o jucarie la care sa stai sa te uiti? Exista destul de multe componente minuscule pe care e posibil sa le fi gresit chinezul (nu a curatat cum trebuie o bavura, ai un filet fortat si nu se mai strange ceva....). Cand iei aerograful il probezi neaparat ca sa il poti returna.
Ce vrei sa faci cu el? Vopsit suprafete mari (gen caroserii), vopsit detalii? Ce fel de vopsea vrei sa folosesti? Cam ce experienta ai cu jucariile astea?
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-16, 13:15   #5
banutzu18

Stage 3
 
banutzu18's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 160
Post Re: Ajutor achizitionare aerograf

Il achizitionez pentru vopsirea caroseriilor.Am zis sa il cumpar pe parcurs deoarece cred ca este destul de scump , dar daca se gaseste la bugetul meu un kit complet e si mai bine.
banutzu18 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-16, 06:27   #6
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Ajutor achizitionare aerograf

Au la LIDL ceva ieftin pentru inceput.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 30-08-16, 11:45   #7
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ajutor achizitionare aerograf

In banii aia greu de gasit si compresor si aerograf noi.
Daca vrei doar pentru vopsit caroserii (fara detalii minuscule) iei ceva mai ieftin cu diuza de 0.3 (chiar si 0.35 daca ai de gand sa folosesti metalizate). Gasesti pe la 100-150 de lei ceva mai mult decat ok (gravitational, cupa generos dimensionata, reglaj si pentru vopsea si pentru aer...).
La compresor e alta poveste, cele ieftine sunt galagioase, nu au rezervor (sau au unul foarte mic), nu au filtre, reglaje... Eu prefer varianta compresorului facut acasa (motor de frigider, butelie, presostat, manometre etc), dar nici asa nu te incadrezi in buget. Nu lua un compresor de doi lei pentru ca fix de doi lei se va comporta.
Pe urma vin "mofturile": cuple rapide, filtru de ulei, furtune speciale, suport aerograf...
Daca bugetul e batut in cuie incearca sa gasesti ceva sh, neaparat cu proba.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-16, 13:24   #8
banutzu18

Stage 3
 
banutzu18's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 160
Post Re: Ajutor achizitionare aerograf

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Au la LIDL ceva ieftin pentru inceput.
Am sa trec zilele astea sa vad ce au la raft.Mersi

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
In banii aia greu de gasit si compresor si aerograf noi.
Daca vrei doar pentru vopsit caroserii (fara detalii minuscule) iei ceva mai ieftin cu diuza de 0.3 (chiar si 0.35 daca ai de gand sa folosesti metalizate). Gasesti pe la 100-150 de lei ceva mai mult decat ok (gravitational, cupa generos dimensionata, reglaj si pentru vopsea si pentru aer...).
La compresor e alta poveste, cele ieftine sunt galagioase, nu au rezervor (sau au unul foarte mic), nu au filtre, reglaje... Eu prefer varianta compresorului facut acasa (motor de frigider, butelie, presostat, manometre etc), dar nici asa nu te incadrezi in buget. Nu lua un compresor de doi lei pentru ca fix de doi lei se va comporta.
Pe urma vin "mofturile": cuple rapide, filtru de ulei, furtune speciale, suport aerograf...
Daca bugetul e batut in cuie incearca sa gasesti ceva sh, neaparat cu proba.
Pare interesanta ideea compresorului, am sa ma documentez sa fac o lista a componentelor necesare, mersi de sugestie.
banutzu18 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-16, 12:06   #9
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ajutor achizitionare aerograf

Vezi ca pe cartula sunt niste topicuri foarte utile pe tema compresoarelor artizanale.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-16, 18:41   #10
banutzu18

Stage 3
 
banutzu18's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 160
Post Re: Ajutor achizitionare aerograf

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Vezi ca pe cartula sunt niste topicuri foarte utile pe tema compresoarelor artizanale.
O sa ma uit , mersi de pont.
banutzu18 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -