Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Reply
 
Thread Tools
Old 07-01-11, 16:10   #46
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Comparatii intre machete

Lamborghini Murciélago Maisto 1:24 (green) VS Lamborghini Murciélago Roadster MotorMax 1:24 (yellow)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01022.JPG
Views:	66
Size:	433.2 KB
ID:	1811634   Click image for larger version

Name:	DSC01023.JPG
Views:	56
Size:	235.1 KB
ID:	1811635   Click image for larger version

Name:	DSC01024.JPG
Views:	54
Size:	282.6 KB
ID:	1811636  

Click image for larger version

Name:	DSC01025.JPG
Views:	47
Size:	391.2 KB
ID:	1811637   Click image for larger version

Name:	DSC01026.JPG
Views:	55
Size:	360.6 KB
ID:	1811638   Click image for larger version

Name:	DSC01037.JPG
Views:	47
Size:	652.0 KB
ID:	1811639  

Click image for larger version

Name:	DSC01039.JPG
Views:	51
Size:	398.3 KB
ID:	1811640   Click image for larger version

Name:	DSC01045.JPG
Views:	46
Size:	295.7 KB
ID:	1811641   Click image for larger version

Name:	DSC01046.JPG
Views:	57
Size:	244.9 KB
ID:	1811642  

Click image for larger version

Name:	DSC01030-tile.jpg
Views:	43
Size:	367.1 KB
ID:	1811643   Click image for larger version

Name:	DSC01034-tile.jpg
Views:	55
Size:	454.0 KB
ID:	1811645   Click image for larger version

Name:	DSC01041-tile.jpg
Views:	42
Size:	305.1 KB
ID:	1811646  


Last edited by DrifterGT; 07-01-11 at 16:12.
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 21:59   #47
timitza09

Stage 4
 
timitza09's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 274
Default Re: Comparatii intre machete

Din umila mea parerea pot spune....Maisto;e foarte putin mai presus decat modelul realizat de cei de la Monda Motors...
timitza09 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 23:41   #48
florinvfd

Stage 5
 
florinvfd's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 380
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Comparatii intre machete

Quote:
Originally Posted by radu_rs View Post
O chestie este deranjant la bburago, jantele par a fi subdimensionate, in schimb motorul este 2 clase peste model produs de Maisto.
asa e, maisto are jantele mai bine dimensionate, motorul si interiorul sunt mai slabe decat bburago. farurile..nu sunt reale la niciunul din modele.
in rest..pozele vorbesc, din cauza asta am facut asa multe..sa isi faca o parere cei care au de gand sa isi achizitioneze si nu stiu de care.
oricum..mie nu imi vine sa renunt la niciunul din ele
__________________
: : : www.vfd.ro : : :
florinvfd is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 14:08   #49
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Astazi ca tot am timp liber si ca sa nu ma mai cert cu copiii de 16 ani cum sustinea mai deunazi un coleg cu Medicina, voi reveni la un subiect foarte fierbinte la vremea lui chiar aici pe forum, in urma caruia bineinteles am avut niste conversatii foarte constructive cu alti colegi pe PM. Prin Iunie anul trecut aparea Mercedes SLS AMG de la Minichamps, care mie personal nu imi spunea mare lucru mai ales pentru pretul sau. Pe la sfarsitul verii Maisto, lanseaza si ei aceeasi versiune dar la jumatate din pretul celui PMA. Am afirmat atunci ca Maisto a creat un produs care se apropie de cel PMA si culmea si la o diferenta de pret considerabila. Bineinteles posesorii de PMA au fost puternic raniti in orgoliu si de aici tot felul de discutii la adresa “Colectionarului”

Ok, hai sa aflam care este cel mai bun si care ofera un raport calitate- pret optim.
In prima poza va fi afisata mereu varianta PMA

Exterior:

Vopsea: La ambele versiuni vopseaua este aplicata bine, mult mai lucioasa si subtire insa la SLS-ul Pma. Maisto ne-au obisnuit cu o vopsea groasa, din cauza aceasta pierzandu-si din luciu sau astupand aproape de tot unele canturi ale caroseriei. Din experienta cu alte modele PMA spun ca vopseua lor nu este perfecta, mai ales pe argintiu, unde se pot observa cel mai bine unele diferente de culoare, ca niste umbre. Ambele primesc 1 punct.

Embleme: PMA a ales varianta emblemelor fotodecupate la partea din spate in timp ce inscriptia”6.3” de langa fantele laterale si emblema mica din fata sunt simple abtibilde. Steaua Mercedes este foarte atent lucrata. Maisto a ales sa vopseasca toate emblemele prezente. PMA un punct.

Blocuri optice: Invariabil superioare la PMA, cele din spate la versiunea Maisto cu nituri vizibile trag aspectul exterior mult in jos. Semnalizatoarele , iar sunt vopsite la Maisto in timp ce la PMA sunt realizate dintr-un plastic transparent.




Pma 1 punct.

Grilele: nimic de spus, punctul f slab al variantei PMA, la ambele versiuni sunt pline.


Niciuna nu primeste calificativ.

Jante: Categoric cele PMA sunt superioare, f bine realizate, un model mult mai aproape de gama AMG decat modelul ales de Maisto. Discurile perforate si etrierii inscriptionati aduc un punct in plus. Nimic special la cele Maisto.


PMA 1 punct.

Anvelope: mai realistice cele PMA, insa foarte aproape si cele Maisto. Ambele 1 punct.

Sistemul de deschidere este asemanator la ambele versiuni. Aici ma asteptam la PMA sa surprinda macar la usi cu niste balamale macar mai subtiri daca nu speciale.



Nu primesc puncte.

Varianta PMA deschide portbagajul, insa Maisto are avantajul eleronului mobil. Maisto 1 punct.


Asadar: PMA 5- Maisto 3

Interior:

SLS-ul PMA se remarca printr-un interior excelent in opinia mea, chiar daca pe primele versiuni non-dealer nu era prezenta mocheta. Maisto nu are oricum mocheta, asa ca nu voi lua in calcul acest aspect. Maisto foloseste acelasi plastic ieftin, fara un contur exact al instrumentelor de pe bord. De asemenea schemea vopsirii scaunelor si a celorlalte parti este facuta in maniera diversa de catre cei 2 producatori. Pedalierul, iar este superior la PMA. PMA castiga un punct de departe.




PMA 1- Maisto 0

Motorul:

Avand in vedere ca nu prea aveau ce reda, vesnica problema pe forum “motorul nedetaliat”, cautati poze reale si veti vedea ca nu au ce sa faca mai mult, la ambele versiuni acesta se prezinta bine. Poate mai bine vopsit la PMA. Placa Maisto prezenta de obicei aici lasa impresie buna tocmai din cauza asta. Ambele versiuni sunt punctate cu 1 punct.


PMA 1- Maisto 1

Sa facem totalul care cumuleaza un scor de 7 la 4 in favoarea PMA.

In opinia mea PMA-ul este ridicat foarte mult de interior, ganditi-va daca Maisto era putin mai bun reusea sa se ridice cu un punct. Vorbim insa de doi producatori din categorii diferite: PMA cu pretentii preMium si Maisto un constructor budget. Varianta PMA se gaseste la 65-70 de euro, in timp ce Maisto la 34 de euro. WTF Minichamps?! Pentru o diferenta de 3 puncte la interior si jante/frane mai bune trebuie sa platesc inca o data pretul unui Maisto? Un model premium care nu aduce grile perforate, un portbagaj care se deschide sau un sistem de balamale mai adecvat cu o macheta din categoria asta? Daca ar fi sa punctez acest aspect Maisto ar mai lua un punct la raportul calitate –pret. Nu mai vorbesc ca in vitrina ambele arata mai bine, insa varianta aurie Maisto da al naibii de bine si asta pentru aceeasi 35 de euro, pe cand variatiile de culoare mai speciale la PMA, vezi alb de exemplu costa tineti-va bine....150 de euro!
Opinia mea este ca nu gresit am afirmat ca PMA nu isi merita banii, versiunea Maisto se apropie foarte mult si chiar este de preferat diferentei de pret pe care trebuie sa o dai in plus pentru un Minichamps cu interior mai bun si atat.

Last edited by Cozmescu-Alin; 26-02-11 at 12:56.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 15:00   #50
Dark Side
Colectionar Machete

Stage 5
 
Dark Side's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,305
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Maisto e o macheta buna. Cu ceva detaliere la interior (poate si mocheta) si alte jante (sau macar discuri de frana) modelul Maisto ar ajunge cam la nivelul PMA (mai ales ca avem oameni care stiu sa scoata niturile de la faruri/stopuri) deci cu ceva munca s-ar putea egala PMA-ul cu un Maisto al carui pret nu cred ca ar trece de 40 de euro cu tot cu pretul pentru ceva unelte de modificat, mocheta etc.
Si plus ca Maisto face si SLS auriu Dubai pe cand PMA lipsa
__________________
Corvette Racing Fan

~~~" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."~~~
J.F. Kennedy
Dark Side is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 15:04   #51
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Cum am spus, mocheta nu am luat-o in considerare, avand in vedere ca primele variante PMA nu aveau. Ulterior au inceput sa le mocheteze pe cele Dealer.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 25-02-11, 23:40   #52
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Ce oameni bai frate, ma asteptam ca pana la ora asta sa am PM-ul plin de amenintari, injuraturi la fel ca prima data cand am spus-o. Nimeni din cei de atunci nu mai au o parere acum?
model collector is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 00:01   #53
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

SLS MAISTO este foarte bun la calitate/preţ. De asta nu îmi pare rău că nu am luat versiunea PMA la preţ dublu.

Însă o mică obiecţie: "Maisto ne-au obişnuit cu o vopsea groasă, din cauza aceasta pierzându-şi din luciu"

Mie mi se pare destul de lucioasă...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	8.jpg
Views:	69
Size:	278.9 KB
ID:	1891699  
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 11:31   #54
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Abia acum am vazut subiectul asta. Foarte interesanta comparatia, insa trebuie sa spun ca modelul pma deschide portbagajul. Nu are eleron functional, dar deschide portbagajul care este si mochetat.
As pune link, dar imi cenzureaza automat ...
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-11, 12:00   #55
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Da, asa este. Am ramas cu gandul la SLR. La primele versiuni cum am mai spus mocheta lipseste. Atunci lucrurile se schimba PMA-ul mai ia un punct. Oricum compenseaza pe undeva, pentru ca motorul l-am apreciat desi la Maisto mi se pare ca ar fi redat la dimensiune mai bine.

Rog un moderator sa faca o erata in postul cu comparatia si sa specifice ca deschide portbagajul. Merci Andrei

Last edited by model collector; 26-02-11 at 12:10.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 27-02-11, 19:30   #56
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Thumbs up Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Ferrari GTO MR vs. HOTWHEELS ELITE

Rasina vs. Diecast. MR-ul este cel din partea stanga, cu exceptia celei de-a treia poze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC03964.jpg
Views:	69
Size:	176.6 KB
ID:	1895032   Click image for larger version

Name:	DSC03961 (1).jpg
Views:	81
Size:	192.1 KB
ID:	1895033   Click image for larger version

Name:	DSC03887.jpg
Views:	88
Size:	60.9 KB
ID:	1895034  

Click image for larger version

Name:	DSC03963.jpg
Views:	63
Size:	176.1 KB
ID:	1895035   Click image for larger version

Name:	DSC03965.jpg
Views:	61
Size:	55.5 KB
ID:	1895036   Click image for larger version

Name:	DSC03970.jpg
Views:	74
Size:	234.5 KB
ID:	1895037  

Click image for larger version

Name:	DSC03974.jpg
Views:	77
Size:	219.9 KB
ID:	1895038  
model collector is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 01:02   #57
cash_banck

Stage 5
 
cash_banck's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 443
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

ma bucur ca am achizitionat modelul PMA este net superior modelului Maisto.

model collector: ai uitat sa precizezi diferentele de lufturi.
cash_banck is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 18:24   #58
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Cateva elemente in plus pentru MR, insa nimic nu m-ar face sa platesc de 4-5 ori pretul unui HW.
Parca cea mai deranjanta parte e legata de suspensie, unde doar la MR arata cum ar trebuii la o masina sport.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-11, 19:15   #59
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

Da, MR-ul arata foarte bine pe afara, are inaltimea adecvata, grilele arata mult mai bine dupa cum se vede cea din fata as banui ca este metalica, imi place foarte mult imitatia de carbon a difuzorului si dezaburirea de pe luneta. Pretul din pacate este nejustificat, poate mai ma gandeam daca deschidea macar usile.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 17:48   #60
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Comparatii Intre Machete Auto/Moto

BMW X6 Kyosho vs. BMW X6 Welly - 1:18

Astazi am achizitionat din pura curiozitate modelul Welly de care am ramas placut surprins. Este o macheta de nivel slab, insa cu un pret imbatabil (49 RON).
Spre deosebire de modelul kyosho, acesta este ceva mai jos, chiar mai jos decat un x6m kyosho, are jantele + cauciucurile mai mici, iar usile spate sunt fixe.
Vopseaua este ceva mia groasa decat la kyosho si prezinta urme de "coaja de portocale", cromul folosit pare ieftin, iar unele elemente exterioare/interioare prezinta urme de lipici.
Pentru cei nepretentiosi, versiunea welly este excelenta, mai ales cu usile inchise, iar diferentele sunt vizibile in special atunci cand este alaturata unui model mai bun.

Eu as acorda urmatoarele note

dimensiuni exterioare:
kyosho - 9 / welly - 8 - modelul welly este cu 2-3mm mai scurt si cu 3-4 mm mai jos, iar raportat la masina reala kyosho sta mai bine.

detalii exterioare:
kyosho - 9 / welly 6 - modelul welly prezinta urme de lipici la ramele geamurilor, iar cromul arata a plastic ieftin.

vopsea:

kyosho - 10 / welly - 6 - modelul welly are vopseaua ceva mai groasa si prezinta efectul de "coaja de portocala"

motor:
kyosho - 7 / welly - 6 - modelul kyosho are componentele unpic mai bine detaliate, iar plasticul folosit pare ceva mai bun

jante + anvelope:
kyosho - 9 / welly 7 - modelul welly jantele si anvelopele ceva mai mici, iar discurile de frana nu arata extraordinar.

faruri + stopuri:
kyosho - 8 / welly 7 - modelul welly dispunde de nituri vizibile doar pe partea spate. aspectul general este asemanator la ambele.

interior:
kyosho - 9 / welly 6 - modelul kyosho prezinta un interior realizat exemplar pe cand cel welly este saracacios in detalii, nemochetat si cu mici defecte la montaj.

pret:
kyosho 5 / welly 10 - modelul kyosho costa 80E, iar cel welly 10E. Diferente sunt, insa in niciun caz modelul kyosho nu este de 10 ori mai bine facut.

scor:

kyosho 8.25 / welly 7


Revin maine cu mai multe poze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0221.JPG
Views:	65
Size:	123.8 KB
ID:	2107505   Click image for larger version

Name:	DSC_0234.JPG
Views:	51
Size:	144.9 KB
ID:	2107506   Click image for larger version

Name:	DSC_0235.JPG
Views:	58
Size:	125.5 KB
ID:	2107507  

Click image for larger version

Name:	DSC_0224.JPG
Views:	67
Size:	133.2 KB
ID:	2107508   Click image for larger version

Name:	DSC_0227.JPG
Views:	56
Size:	133.2 KB
ID:	2107509   Click image for larger version

Name:	DSC_0228.JPG
Views:	62
Size:	137.8 KB
ID:	2107510  

Click image for larger version

Name:	DSC_0230.JPG
Views:	69
Size:	137.5 KB
ID:	2107511   Click image for larger version

Name:	DSC_0232.JPG
Views:	70
Size:	138.1 KB
ID:	2107512   Click image for larger version

Name:	DSC_0218.JPG
Views:	58
Size:	172.2 KB
ID:	2107513  

Click image for larger version

Name:	DSC_0225.JPG
Views:	55
Size:	142.2 KB
ID:	2107514   Click image for larger version

Name:	DSC_0226.JPG
Views:	60
Size:	150.8 KB
ID:	2107515  
steaua23 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -