Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-10-10, 09:33   #46
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

mda, asteptam sa vad ce se mai aude cu bimmer-ul.
chiar ma bucur ca proiectul merge inainte, si astept sa vad urmatorii pasi
faceti treaba buna
FED express is offline  
Old 24-10-10, 09:46   #47
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

īn ceea ce priveste Humer-ul, asta cum am mai amintit (se pare) ar fi trebuit sa fie gata dar am stricat banii rezervati pt. vopsea pe alte treburi (Enzo-ul galben, BMW-ul si īnca cīteceva) asa ca trebuie sa astept pīna la sfīrsitul lunii pīna "intra monetarul".

Vopseaua pt. hummer cu grundul de primer pt. plastic, lac transparent etc. ma ajunge la 100 EURO lejer si luna asta sīnt praf cu bani
CyberCSX is offline  
Old 29-10-10, 23:23   #48
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Azi am comandat vopseaua pt. hummer si cu ocazia asta am mai cumparat o masina. Am prins-o ieftin (ca de obicei) dar habar-nam ce vrea sa imite?

Porsche? ceva japonez?...... naiba stie ce este. Poate puteti voi sa-mi spuneti ce vrea sa fie ca eu nu-mi dau seama sub nici o forma.

Marimea este 1:6 (Lungime:73cm x latime:34cm x īnaltime:23)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Unbenannt.jpg
Views:	90
Size:	26.3 KB
ID:	1717379  
CyberCSX is offline  
Old 30-10-10, 21:51   #49
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Azi a mai intrat un BUGATTI īn colectia mea, scara 1:7 aprox 60 - 65 cm lungime.
L-am cumparat cu 13 EURO, complet, perfect functional
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bugati.jpg
Views:	86
Size:	22.7 KB
ID:	1718521  
CyberCSX is offline  
Old 30-10-10, 21:52   #50
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Ultimul m'a dat pe spate ! Mai ales la pretul asta... aici gasesti cu 13e doar 1:24 rc :O

Frumos ,a steptam proiectul!
DrifterGT is offline  
Old 30-10-10, 22:02   #51
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Ultimul m'a dat pe spate ! Mai ales la pretul asta... aici gasesti cu 13e doar 1:24 rc :O

Frumos ,a steptam proiectul!
bugatti-ul l-am prins azi pe ebay. Am avut noroc. E weekend, īnainte de halloween si lumea nu face astfel de cumparaturi ci se pregatesc de chiefuri.

Ce-mi pare rau e ca am pierdurt un LAMBORGINI GALLARDO īn 1:6 lung de 75 cm, (i se mai deschid si usile - e superb pur si simplu) ca mi-am consumat bugetul alocat pt "jucarii" din astea. Mai are 21 de ore pīna se termina licitatia si la asta īi va exploda garantat pretul ca e extrem de rar.
daca asi mai avea vreo 150 - 200 euro disponimili m-as baga la sīnge pt. asta dar nu mai am bani disponibili.
Īmi vine sa-mi trag palme nu alta.
CyberCSX is offline  
Old 31-10-10, 09:32   #52
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

@ DrifterGT

Ce am uitat sa spun, fi sigur ca nu toate RC-urile pe care le cumpar vor fi modificate īn PC-uri.
unele vor fi pastrate (colectie) asa cum sīnt deoarece sīnt destul de rare. Ok. Am sa fac unele īmbunatatiri la sistemele RC prin schimbarea releelor de comanda cu relee mai bune, beculetele de incandescenta cu LED-uri, alte conexiuni de īncarcare acumulator pt. a le face mai fiabile, am sa elimin de pe unele acele autocolante imposibile chit ca e nevoie sa le revopsesc si cam atīt.

Momentan am 6 RC-uri dintr-e care 2 sīnt computere.

Enzo Ferrari ROSU
Enzo Ferrari GALBEN
Hummer H1
BMW M3 GTR
Bugati
Minunea albastra care nu stiu ce e.

Enzo-ul Rosu e HTPC
Hummer-ul e PC
BMW-ul devine PC (suma alocata aprox. 1000 EURO + / - )

Restul chit ca am planuit sa fac si enzo-ul galben PC, cred ca vor ramīna asa cum sīnt deoarece ar fi pur si simplu absurd sa le transform pe toate ca n-am ce face cu atītea PC-uri.
Sa trec la modificari de acest gen īn vederea comercializarii, n-am chief.
Asta e un simplu hobby pe care nu vreau sa-l transform īn sursa de venituri.

Am scris de fapt si AICI pe pagina mea (versiunea romāna) īn partea de jos.

Dupa ce e Hummer-ul vopsit, BMW-ul modificat si vopsit, cred ca am sa l-e fac la toate o poza de grup
Pīna atunci īnsa cred ca colectia se va mai mari

Last edited by CyberCSX; 31-10-10 at 09:37.
CyberCSX is offline  
Old 01-11-10, 14:53   #53
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Bineinteles nu trebuie neaparat toate sa fie PC`uri, orice colectie e frumoasa in felul ei, chiar si de R/C Insa cu atatea achizitii, Hummer`ul s-a "oprit" putin, in orice caz - good work, chiar daca nu e gata
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline  
Old 01-11-10, 17:07   #54
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Ah, Humerul nu s-a oprit. Merge numai īntr-a 2-a

Azi fiind luni e zi libera de Halloween deci, curier + livrare........"ioc"........ sper ca īn cursul saptamīnii sa-mi vina vopseaua si atunci ma apuc de...."mazgalit" (vopsit) caroseria si ce mai e.

Ca sa am ocupatie pe līnga servici cu vremea asta mizerabile care-mi ia chieful de a merge pe undeva, m-am apucat de BMW sa-l pregatesc ca dupa Hummer el urmeaza.
Oricum, chit ca BMW-ul va fi static, daca-mi reuseste ce vreau eu, va fi cel mai "tare" dintr-e toate. Asta nu numai ca design dar si ca hardware.

Ce am facut la el pīna acum, se poate vedea AICI.

Īn ceea ce priveste colectionarea, sa fiu sincer, prefer RC-urile astea mari pt. ca astea au cel putin o functiune, fac ceva comparativ cu cele mici 1:18 pot fi mai frumos modificate, īmbunatatita functionalitatea si daca-i la o adica, mergi la un club ceva sau la o īntīlnire pe pista de racing, iei 3 - 4 acumulatoare īncarcate īn geanta si īi dai cox pīna-s goale acumulatoarele

Astea mici de 1.18, poti doar sa le adimiri īn vitrina ca "deco", pe līnga asta mai si costa o groaza de bani. Un model 1.18 nou, e pe undeva pe la 50 EURO + / -. Un RC 1:6 electro, costa tot atīt (daca ai ghinion) dar ai mult mai mult "fun" cu el, chiar daca ai ca mine 48 de ani.

Last edited by CyberCSX; 01-11-10 at 17:13.
CyberCSX is offline  
Old 04-11-10, 16:31   #55
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Īntr-e timp a venit si "materialul de mazgaleala".
Sa vedem ce-i poate capu ca mi-a topit 72 EURO, tot ce-i īn poza atasata.

1 x Negru
1 x Alb
1 x Gri Metalic de jenti
6 x Lac transparent
3 x Grund de plastic
4 x Albastru metalizat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	006.JPG
Views:	86
Size:	512.8 KB
ID:	1724847  
CyberCSX is offline  
Old 04-11-10, 17:54   #56
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

stiu ca a costat ceva nu gluma,dar vad ca e doar material de calitate...
foarte bine astept sa vad cum o mazgaliti
FED express is offline  
Old 04-11-10, 18:00   #57
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Calitate pe dracu. E cel mai ieftin ce am gasit
Sper sa n-am surprize ca la enzo sa curga primer-ul ca dat pe ulei, pe caroserie ca atunci ma apuca dracii rau de tot.

Negru am luat pt. interiorul caroseriei si ce mai ramīne pt. BMW.
Alb vine primul strat si peste asta metalicu. Sīmbata cīnd am timp īmi iau "jucaria", ma duc cu ea īn pivnita (daca-i vreme buna pe terasa - momentan e cald dar ploua si e un vīnt de rupe pomii) si ma apuc de "mazgalit" asa frumos, pas cu pas.
CyberCSX is offline  
Old 04-11-10, 18:05   #58
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

duplicolor sunt destul de bune, dar primer as fi sugerat ceva de la Body, ca sincer mi se par printre cele mai bune, acum sa vedem cum va iesi la urma asta conteaza.daca suprafata va fi bine de tot pregatita si nu veti aplica straturile de la distanta apropiata nu va avea de ce sa curga...
FED express is offline  
Old 04-11-10, 18:08   #59
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Nu-i vorba de distanta de aplicare ci de material. La enzo am avut supriza ca n-a prins, chit ca am dat de la 30 cm distanta.
Fugea de pe suprafata de ziceai ca-i uleios si asta-i problema ca īn momentul cīnd se usuca asa, ai mii de cratere de 2 - 5 mm pe suprafata si poti sa te apuci de reslefuit.

PS:

De la Duplicolor e numai lacul transparent. Restul e Auto K.
Se zice ca Auto K e la fel de bun ca Duplicolor. Acum am sa vad eu cīt e de bun.

Last edited by CyberCSX; 04-11-10 at 18:11.
CyberCSX is offline  
Old 06-11-10, 19:02   #60
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: HUMER H 1 - RC - AMD Computer

Bara am rezolvat-o:



Restul..... mai astept din cauza vremii. Sper sa se potoleasca vīntul si ploaia sa pot sa ma apuc de caroserie.
CyberCSX is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -