Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-06-06, 02:02   #31
BmwRacer_

Stage 5
 
BmwRacer_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 401
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

pt wststreet ...in primul rand ala nu ii scuter ii cicliomotor...si nu ai cum sa "il tunezi" mai bine mai strange ceva si iti iei un scuter ....cum ai zis tu "de ala FARA pedale" si io am avut si ala da bine la gagici iti zic io...))
BmwRacer_ is offline  
Old 22-06-06, 13:46   #32
wststreet

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

Quote:
Originally Posted by AR_88_XXL
[...]mai bine mai strange ceva si iti iei un scuter[...]da bine la gagici iti zic io...))
Bun idee asta cu scuteru, dar cam cat ar costa unu? ca nici prea multi bani nu vreau sa cheltui pe el. Nu ma intereseaza performantele in mod special, doar sa consume putin si sa functioneze... deasta si la mana a 2-a ar fi bun.

ma intereseaza preturi din Timisoara... sau oferte ceva, oricum mai e pana la toamna
wststreet is offline  
Old 22-06-06, 15:03   #33
BmwRacer_

Stage 5
 
BmwRacer_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 401
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

nu stiu exact cat ii unu...ti-l vand io p almeu uitate la motociclete..vezi un dna negru...daca vrei motor klumea....si sa intoarca gagicile capu dupa el.)
BmwRacer_ is offline  
Old 22-06-06, 15:14   #34
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

pentru scuter ai nevoie de permis, si asa cum se pare ca evolueaza lucrurile...nu o sa mai mearga cu scapatul ca nu ai permis

pentru ciclomotoare (alea cu pedale)...poti pune un kit polini de 75cc parca, o toba sport, si un variator.

oferta de motoare din Salonta> www.klmmotors.lx.ro
valib is offline  
Old 22-06-06, 20:47   #35
wststreet

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

ms valib, se pare ca ra man la ciclomotor... dar dupa cum spuneam, nu vreau sa ii cresc performantele.. ma intereseaza doar sa mearga.. adik sa nu merg 100 de metri cu ea si sa se opreasca
wststreet is offline  
Old 23-06-06, 11:04   #36
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

pai...ai 15ani...in curand 16...de ce nu faci scoala de soferi pentru motociclete?
asta daca vrei scuter...
valib is offline  
Old 23-06-06, 14:27   #37
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

cum draq se leaga de voi ma ca nu aveti permis ca nu aveti casca etc etc... eu din a7a pana in a9a am mers cu scuter..gelly motors lua 90 ... nici casca,nici numar,nici carnet nimic nu exista.... eram noi i gasca mai mare plm..ne fugarea politia intradevar si pe mine m-a prins o singura data ca era imbracat in civil! si ce mi-a facut ( precizez ca a2a zi aveam examen de capacitate la geogra,) ? mi-a zis : nai carnet,n-ai ani,n-ai casca,n-ai numar,n-ai nimic. hai sus in aro cu el... dupa o panarama de neuitat cu toti gaborii(venisera 3 masini..lume zici ca eram cel mai mare criminal) ma si puneau sa-l sui eu in aro ca pe atunci eram superman )) asa ca tot ei mi l-au suit..tot ei l-au tinut sa nu cada din masina..tot ei l-au suit si la sectie..si uite asa frumos..a ajuns si tata de la bucuresti sa ma ia ca nu-mi dadeau drumu la 12noaptea iar mama le-a zis ca oricum nu vine, dar daca nu ajung la capacitate maine au belit-o cu totii ..noroc ca tata era pe drum ca altfel acolo ramanea..am dat o cerere plm am semnat ca prostu nici nu stiu ce ..m-am uitat in revista cu masini pe acolo in birou...am ras cum mama se lua de comisar ca nu avea voie sa ma ridice si uite asa am reusit sa iau 6.25 la geografie...devina politia stres alea alea.... nu ca eu nu invatasem nimic .. mai stiu unu care a pus in bord colaj cu 40km/j iar ala avea 160 parca )) se uita cofetaru' si nu ii zicea nimic !

oricum decat dinala cu pedale mai bine merg cu bicicleta serios acum
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253
Eugen_TL is offline  
Old 23-06-06, 23:07   #38
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

uite, iau ca exemplu amaratul nostru de oras...pardon...municipiu.
de juma` de an incoace...astia stau la panda non-stop...indiferent de ora
ba mai mult...in zonele unde ai voie sa stationezi in oras...se uita cand parchezi, si se uita la ceas...cand trece timpul de stationare(juma` de ora parca ai voie, nu mai retin exact cat ai voie sa stationezi)...merge...si incepe sa scrie procesu` verbal si amenda
zilnic se plimba prin oras...si fiecare motociclist e luat la puricat...ba pentru casca, ba pentru permis, ba pentru un stop
chiar si fiul sefului politiei de la noi si-a luat amenda...nu i-a interesat pe astia a cui e si ce e cu el.

treburile se schimba...eu zic ca e bine...dar totusi ar trebui sa existe o mica toleranta (din cate stiu pe procesul verbal exista mentiunea avertisment/amenda...eh...astia direct amenda, trec peste avertisment)
am fost prins cu radaru, cu un piaggio ciao cu toba sport home-made(zici ca-i avion), kit polini...cu 65km/h in centru...nu crezi ca mi-au dat amenda?desi se stie ca teoretic un ciclomotor nu merge cu mai mult de 50km/h...degeaba am incercat sa ma scot...

un ciclomotor din asta...e bun de distractie...nu ai nevoie de permis...si te mai distrezi

daca tot vrei sa iei ceva cu permis de conducere...cumpara ceva mai mare decat un scuter
valib is offline  
Old 24-06-06, 12:37   #39
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

valib.... sa-ti spun o chestie! PARCAREA
eee la voi se pare ca acum e febra asta, la noi a trecut pt ca nebunii care eram s-au lasat si s-au bagat pe chestii mai sigure(MASINI)...dar vin altii numai ca pe astia ii vad cu casti,cu numar cu tot ce vrei..alta generatie
Eugen_TL is offline  
Old 24-06-06, 13:15   #40
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

da, stiu ca sunt chestii diferite, dar pe moment nu mai stiam care cum e.
cert e ca stau cu cronometrul in mana tipii...si executa manevra
la noi peste tot e semn cu Stationare interzisa
parcare...doar platita...


intram in M(UE)...si vom fi nevoiti incetul cu incetul sa respectam legile, iar oamenii muncii sa le execute...
in primul rand, e vorba de siguranta ta...iar eu consider ca e bine ca nu te lasa cu scuterul (60+ km/h) de la 14ani...ci doar de la 16ani(ti se mai coace mintea).
cu un ciclomotor mai treaca mearga...nu poate asa multe...dar e mai bine ca o bicicleta.
valib is offline  
Old 25-06-06, 00:06   #41
wststreet

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 5
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

sorry, am lipsit putin
Nu are rost sa fac scoala pentru scutere, imi iau un ciclomotor pana la 18 ani ma descurc pe el, la 18 ani vad cum stau cu banii, dau scoala pentru carnet de sofer, imi iau masina, daca raman ban ma intorc aici pe forum sa imi dati idei cum sa o tunez... si gata
wststreet is offline  
Old 25-06-06, 09:52   #42
evill

Stage 1
 
evill's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 21
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

Mai bine dai de a1 si iti iei un scooter meserias de 125 si mergi cu el si cu 45km/h si cu 90km/h decat sa stai cu morcovu` ca te amendeaza. Si eu unu sunt impotriva casca. Doar in cazul in care mergi pe drum public ar fi indicat sa porti. Dar in cartier in nici un caz
evill is offline  
Old 25-06-06, 11:35   #43
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

loool/ tu auzi ce spui? cartierul e tot drum public...acele stradute din cartier... doar in poligon ai avea acces legal....dar poti si pe stadion,platforme ...numai sa nu fii prins
Eugen_TL is offline  
Old 25-06-06, 15:35   #44
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

Huh ce face caldura asta... Acum suntetzi dam-dam cu totzii.. Cu cine ma mai intzeleg pe aici..?
TazzY is offline  
Old 25-06-06, 21:31   #45
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: CE MOTORETA AM VOIE DE LA 14 ANI ???

si io am avut un incident cu politia cand eram pe un scuter,ne fugarea pe plevnei,rasu de pe lume,credeam ca isi ia scooteru zboru,era sa cad printre masini.....nebunie...pana la urma m-am oprit(de fapt ne-am oprit ca eram 4).......pana la urma am dato la pace.......am plecat de acolo cu 20 la ora pana la maternitate


marfa rau
********************************************

dati o tura prin carrefour sa vedeti ce au acolo....daca va tine buzunaru,au unele chiar frumoase si ieftine

P.Surtati casca,va face capu mare da macar va fereste de alte belele
mihai88 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -