Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 06-08-09, 20:33   #16
andreicln

Stage 4
 
andreicln's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 210
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Auzi , tu daca iti cumperi motorul ala doar pentru ca e CHANEL inseamna ca iti pot vinde un trabant cu emblema de Mercedes lejer.
andreicln is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 22:16   #17
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Motocicleta e un cafe-racer, imaginea pe care o transmite oamenilor de 40-50 de ani e mult mult mai puternică decât marca de pe rezervor.
Scurt istoric: un motor cafe-racer (citit caff, din germană vine, în ciuda aparenţelor) este motocicleta sportivă modificată acasă de tinerii rebeli din anii 60-70 până la începutul anilor 80 (un fel de băieţi de Dorobanţi, dar cu mai multe oo ). Pe foarte scurt, motocicleta era făcută puternic egocentrică, cu un singur loc, uşurată şi cu poziţie de condus puternic aplecată, al cărei singur sco era să prindă suta de mile pe porţiunile de autostrăzi nou făcute (la intrarea pe ele) şi să se întoarcă înapoi în faţa cafenelei înainte ca melodia pusă la tonomat de cel care încerca asta sa se termine. Au un istoric atât de complex şi de bogat (se produc şi acum, chiar anul ăsta o companie britanica produce modele identice celor de acum 30-40 de ani) încât au lăsat urme puternice în memoria colectivă şi în dezvoltarea motocicletelor de toate genurile, până în prezent.
Ăsta e şi motivul pentru care "Coco Şanel" a creat treaba aia şi şi-a lipit numele de motorul cult al generaţiei lor.
edit: îmi cer scuze, acum am citit posturile în care s-a spus deja treaba asta, nu le văzusem. totuşi las aici descrierea, poate ajută cuiva..
later edit: dar da, Gabi are dreptate, e evident pentru orice motociclist, toba aia e ucigaşă, trebuie să fii părintele masochiştilor ca să mergi cu aşa ceva... Gadgeturi ieftine de pus în vitrină...

Last edited by aleks; 06-08-09 at 22:32.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 19:00   #18
roska

Stage 4
 
roska's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Motocicleta de la Chanel

ciudata...
roska is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 21:37   #19
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Nu-mi place deloc, prefer un simplu scuter sau daca as avea mai multi bani un Segway. In niciun caz o prostie din-asta, de care e numai brandu, dar ca performante si design pauza.
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 00:16   #20
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Quote:
Originally Posted by e30_eVG3n View Post
Nu-mi place deloc, prefer un simplu scuter sau daca as avea mai multi bani un Segway. In niciun caz o prostie din-asta, de care e numai brandu, dar ca performante si design pauza.
Care-i treaba cu lipsa designului? Explică putin, ce anume e "pauză" la designul ei, şi detaliază şi cu performanţele, că sunt curios de unde le ştii, care sunt alea pe care le iei în calcul, ce valori au şi ce anume iei ca bază a comparaţiei.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 11:00   #21
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Care-i treaba cu lipsa designului? Explică putin, ce anume e "pauză" la designul ei, şi detaliază şi cu performanţele, că sunt curios de unde le ştii, care sunt alea pe care le iei în calcul, ce valori au şi ce anume iei ca bază a comparaţiei.
Per total design-ul este oribil, incepand de la ghidon, continuand cu linia generala, si ajungand precum, ai spus si tu, la toba. Design-ul a fost fara cap, probabil nimeni nu s-a gandit ca poate se va circula cu acest cafe racer. Eu cand ma gandesc la "cafe racer", ma gandesc de exemplu la un Harley XLCR sau Suzuki Z1R. Aceste motociclete le asociez acestui stil, asa cum gandindu-ma la scutere ma gandesc la Vespa. Despre performante, ce sa zic? O Suzuki Z1R atinge viteza maxima cam de 200 km/h, ceea ce nu va atinge acest Chanel nicicand(cred eu). Atasez si niste poze, sa vezi diferenta. Doar ca poarta numele de Chanel, nu o ajuta cu ninmic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cafe racer chanel.JPG
Views:	53
Size:	74.5 KB
ID:	1040084   Click image for larger version

Name:	xlcr.JPG
Views:	45
Size:	41.3 KB
ID:	1040085   Click image for larger version

Name:	z1r.JPG
Views:	54
Size:	49.1 KB
ID:	1040086  

e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 11:03   #22
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Sigur, numele e un impediment chiar, Kaff-urile sunt motoare de băieţi răi, nu de pitzi cu poşete roz, clar. Totuşi, linia generală, inclusiv ghidonul, mie îmi pare făcut în cel mai spartan şi mai pur stil kaff, doar că nu e în stilul celor din anii 80, ci al celor din anii 60.
Toba, niciun comentariu, o greşeală mare.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 11:32   #23
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Motocicleta de la Chanel

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Sigur, numele e un impediment chiar, Kaff-urile sunt motoare de băieţi răi, nu de pitzi cu poşete roz, clar. Totuşi, linia generală, inclusiv ghidonul, mie îmi pare făcut în cel mai spartan şi mai pur stil kaff, doar că nu e în stilul celor din anii 80, ci al celor din anii 60.
Toba, niciun comentariu, o greşeală mare.
Da, desigur stilul se potriveste anilor '60, dar... nu prea reproduce cu succes design-ul acelor kaff-uri. Uite-te la acest Norton din '63 ce linie frumoasa are, inclusiv ghidonul(recunosc) si hai sa ne uitam la Chanel. Parca, nu prea merge.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	norton atlas '63.JPG
Views:	39
Size:	101.0 KB
ID:	1040096  
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 13:03   #24
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Motocicleta de la Chanel

E drept, nu seamănă, aşa a vrut-o cel care a conceput-o, să fie sănătos din partea mea, tot un bibelou inutil e
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -