Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Cluburi > Cluburi > 4 Speed Squad

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-08, 21:28   #16
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by G3org3l View Post
la motor se va umbla in curand , la partea de turbina , noroc ca am dat peste un super baietzas care aduce piese de asa ceva de-afara si se mai si pricepe , in lunile ce vor urma ma voi ocupa si de motoras , acu nu era cazul , turbina momentan intra cand vrea ea , e ceva dubios acolo
Salut cunosc masina asta a fost a unui samsar de la mine dupa strada ( asta prin februarie , martie ) , masina aia nu mai are chiuloasa de la motorul acela , are o chiuloasa de LANCIA , debitmetrul nu functiona si turbina la fel nu functiona decat cand vroia ea si consuma ulei , grija nu o mai alerga ca nu o mai duce mult motorul ala ( asta o stiu de la un mecanic nu spun eu de la mine , mi-a spus mecanicul care i-a pus chiuloasa aia ) .
Salut ! ! !
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 23:20   #17
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by Guwy View Post
Salut cunosc masina asta a fost a unui samsar de la mine dupa strada ( asta prin februarie , martie ) , masina aia nu mai are chiuloasa de la motorul acela , are o chiuloasa de LANCIA , debitmetrul nu functiona si turbina la fel nu functiona decat cand vroia ea si consuma ulei , grija nu o mai alerga ca nu o mai duce mult motorul ala ( asta o stiu de la un mecanic nu spun eu de la mine , mi-a spus mecanicul care i-a pus chiuloasa aia ) .
Salut ! ! !
Salut , o sa vad ce se poate face la ea , si cam in ce bani , si in functie de asta o sa vad daca o "abandonez" sau nu .
Multumesc frumos pentru avertizare . E bine de stiut , s-o las usor pana una alta .
G3org3l is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 20:27   #18
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by Guwy View Post
masina aia nu mai are chiuloasa de la motorul acela , are o chiuloasa de LANCIA
ficat a fuzionat cu lancia se pare
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 02-01-08, 21:12   #19
Guwy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,809
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by ZooM-ZooM View Post
ficat a fuzionat cu lancia se pare
Da uite ca se poate ... o masina ca asta merita reconditionata si sa ai grija de ea cel mai mult imi placea la ea interiorul .

Last edited by Guwy; 02-01-08 at 21:17.
Guwy is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 11:37   #20
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by Guwy View Post
Da uite ca se poate ... o masina ca asta merita reconditionata si sa ai grija de ea cel mai mult imi placea la ea interiorul .
pai se poate , pe astea s-a pus motorul de lancia delta integrale cu imbunatatiri , e aceeasi chestie chiulasa , si ca sa ramaneti si mai surprinsi , are si piese de alfa pe ea
G3org3l is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 12:59   #21
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Ce imbunatatiri are fata de motorul de Lancia? Tocmai, ca cel de 16 valve la Lancia avea 200 cp iar la Coupe este mai slab la putere. Cel de 20 V are 220 cp dar, la fel, Integrale EVO 2 are 220 cp sau mai mult cu... 16 V. Deci nexam imbunatatiri. Plus ca tractiunea... este pe fata.

Coupe-ul nu a vrut sa bata Delta Integrale la performante. Acelasi motor ca al tau este si pe Lancia Thema, nu pe Delta. Vinde Lascarica la bazar masina completa, poate te incadrezi sa iei motorul si ce mai are pe ea daca asta nu poate fi salvat.

Deci, nu are treaba cu motorul de Delta Integrale, ci cu cel de Lancia Thema. Poate la chiulasa asta se referea cand zicea ca e de Lancia. Dar nu-ti face griji ca este 100% la fel daca este de pe Thema. In rest, da cu fum? Turbina se reface. Nu trebuie sa-ti faci probleme. Daca vrei s-o pastrezi se rezolva toate.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 03-01-08, 14:12   #22
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

ee , asa auzisem si io , acu e bine ca merge , oricum buna si asa , sa vad ce mai gasesc la prietenul asta al meu , o facem noi sa mearga cum trebe pan la urma
G3org3l is offline   Reply With Quote
Old 04-01-08, 22:53   #23
Eddie C.
Alfa Romeo Driver

Stage 4
 
Eddie C.'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 264
Member of:
[ALFA ROMEO]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Stiu si eu masina...ce sa zic in mintile ei nu mai e dar o asa piesa ar trebui refacuta.Pacat ca ajunsese pe mainile cui nu trebuie.Da vad ca acum e la cineva care stie ca masina merita toata atentia.Respect pt ca te-ai bagat sa readuci la viatza o asa bijuterie.
Eddie C. is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 22:03   #24
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

poze noi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	coupe5a.jpg
Views:	131
Size:	370.5 KB
ID:	446088   Click image for larger version

Name:	coupe1.jpg
Views:	140
Size:	714.2 KB
ID:	446089   Click image for larger version

Name:	coupe2.jpg
Views:	192
Size:	618.6 KB
ID:	446090  

Click image for larger version

Name:	coupe3.jpg
Views:	103
Size:	628.2 KB
ID:	446091   Click image for larger version

Name:	coupe4.jpg
Views:	136
Size:	606.2 KB
ID:	446092  
G3org3l is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 15:46   #25
BabyNicole_M

Stage 1
 
BabyNicole_M's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 13
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

frumoasa , bestiutza... ce sa mai... fara cuvinte... cele mai bune ganduri pentru viitor.
BabyNicole_M is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 04:18   #26
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Ceva "lume" nu prea stie cu ce sa manca treaba la fiat.....
Situatia este cam asta: 20v turbo,nu e un motor 16v cu alta chiulasa...doar cu 4 supape in plus (3adm+2ev ,ca la ferrari sau ca la ..mai nou,VW)...este o grava confuzie...La coupa si Lancia kappa (doar ele au 20v turbo din grupul fiat) este vorba de CINCI cilindri...de acolo cele 4 valve in plus
Chiulasa de Lancia ,merge pusa NUMAI UNA si anume cea de pe kappa 20v. Care...este IDENTICA...deci...care-i problema?!
Debitmetrul nu-i problema...are si map...iar turbina,e problema generala...in alte tari,posesorii au schimbat turbinele TOTI,cu altele mai echilibrate decat tb28...de ce ar fi o problema sa-ti pui orice alta turbina ?!(exceptie facand cea de pe 16v turbo,datorita corpului f lung...insa nici acolo...daca-i faci evacuare custom si duci flansa un pic mai la stanga[spre partea soferului adica]). Gasesti adaptare la v-band pentru orice tip de flansa de iesire (a corpului cald).
Succes !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 11:15   #27
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Ceva "lume" nu prea stie cu ce sa manca treaba la fiat.....
Situatia este cam asta: 20v turbo,nu e un motor 16v cu alta chiulasa...doar cu 4 supape in plus (3adm+2ev ,ca la ferrari sau ca la ..mai nou,VW)...este o grava confuzie...La coupa si Lancia kappa (doar ele au 20v turbo din grupul fiat) este vorba de CINCI cilindri...de acolo cele 4 valve in plus
Chiulasa de Lancia ,merge pusa NUMAI UNA si anume cea de pe kappa 20v. Care...este IDENTICA...deci...care-i problema?!
Debitmetrul nu-i problema...are si map...iar turbina,e problema generala...in alte tari,posesorii au schimbat turbinele TOTI,cu altele mai echilibrate decat tb28...de ce ar fi o problema sa-ti pui orice alta turbina ?!(exceptie facand cea de pe 16v turbo,datorita corpului f lung...insa nici acolo...daca-i faci evacuare custom si duci flansa un pic mai la stanga[spre partea soferului adica]). Gasesti adaptare la v-band pentru orice tip de flansa de iesire (a corpului cald).
Succes !

saru' mana pentru lamuriri domnu !

momentan masina se afla in service , mi-a sarit o roata din cauza fraierilor de la Carrefour Orhideea , unde mi-am schimbat cauciucurile si n-au prins bine rotile la loc , am tras o sperietura grava .

va vii vopsita total acum , i se vor reconditiona si jantele si vor fii negre , plus ce am mai schimbat acuma , placutele , bascula de pe stanga din fatza , prezoane noi ,gume , primeste si grila originala pt fata , sa intre si ea in randul masinilor , ca era pacat de ea cum arata .

la partea de admisie / evacuare ma voi baga in curand , dupa ce-o termina baietzii si ii trag un itp , ca sa pot sa m-apuc sa scot catalizator , tot ce o impiedica sa "respire " calumea .


ai idee unde pot reseta si eu calculatorul ? ( lasa-mi si mie un pm cu id-ul tau daca nu te deranjeaza )
G3org3l is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 19:25   #28
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

frumusete de masina , chiar si asa cum a fost ea neingrijita de fostul proprietar tot o frumusete ramane , masina asta merita toata dragostea ta , pusa la punct si ai sa fi extrem de multumit de ea , respect frate , spor la treaba si mult succes
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 19:37   #29
Ianis

Stage 5
 
Ianis's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 380
Member of:
[Fiat]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

cunosc masina ..stiu ca motorul se aude foarte urat ... si tu stai pe undeva pe Emil Racovita ...ce sa'ti spun bafta la reconditionare chiar ma miram pe unde e ca de ceva vreme nu o mai vazusem..si a mea e de vreo 2 sapt bagata se lucreaza la aspectul exterior
Ianis is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 20:15   #30
G3org3l

Stage 5
 
G3org3l's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 719
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: my car FIAT COUPE 2.0 20VT under construction

Quote:
Originally Posted by Ianis View Post
cunosc masina ..stiu ca motorul se aude foarte urat ... si tu stai pe undeva pe Emil Racovita ...ce sa'ti spun bafta la reconditionare chiar ma miram pe unde e ca de ceva vreme nu o mai vazusem..si a mea e de vreo 2 sapt bagata se lucreaza la aspectul exterior
pai se aude urat ca e un electoventilator acolo care merge in permanentza e pus pe direct si face ala un zgomot dubios rau , si zgomotul ala de dinozaur e de la toba
G3org3l is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -