Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars

Old School Cars Old School Cars - Masini Retro

Reply
 
Thread Tools
Old 16-09-08, 15:29   #1
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Daca tot am facut acest topic voi incepe eu prin prezentarea TEMPORARA a solutiei alese de mine in cazul ruginei.

Am folosit un produs de la Loctite - Rost Killer (sper sa nu se considere reclama, nu am nici un interes dar eu am cautat foarte mult o astfel de solutie). Acesta are rolul de a transforma rugina in legatura stabila de fier, cel putin asa se presupune. Pe langa cel de la loctite am mai gasit dupa ce am cautat pe diverse forum-uri si alte solutii care fac acelasi lucru : Silvan, Vectan etc. dar asta a fost singurul pe care l-am gasit in comert.

Atasez cateva poze care sa arate cum arata inainte si dupa. Peste aceasta solutie se poate vopsi direct insa eu sper ca in mai anul viitor sa o refac toata tabla si am ales aceasta solutie doar ca prevenire a extinderii zonelor afectate.

Rog pe cei care intalnesc probleme sa le posteze aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1010810.JPG
Views:	1444
Size:	3.20 MB
ID:	644303   Click image for larger version

Name:	P1010782.JPG
Views:	1325
Size:	3.34 MB
ID:	644307   Click image for larger version

Name:	P1010780.JPG
Views:	1185
Size:	3.32 MB
ID:	644311  

Click image for larger version

Name:	P1010769.JPG
Views:	1086
Size:	3.36 MB
ID:	644314  
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 17-09-08, 07:36   #2
criss
Old School Cars

Stage 5
 
criss's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,994
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
[Old School Cars]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Quote:
Originally Posted by nxtaz View Post
Peste aceasta solutie se poate vopsi direct insa eu sper ca in mai anul viitor sa o refac toata tabla si am ales aceasta solutie doar ca prevenire a extinderii zonelor afectate.

Rog pe cei care intalnesc probleme sa le posteze aici.
Ca solutie temporara e ok, dar in timp nu rezista,am folosit si eu aceasta metoda si a avut efect aprox 6-7 luni dupa care au revenit punctele de rugina la suprafata.

Solutia sanatoasa e inlocuirea zonelor afectate cu tabla noua sau in locurile unde nu e perforata tabla de rugina, polizarea pana se obtine luciu metalic.
__________________
criss is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 12:10   #3
Xdriver

Stage 5
 
Xdriver's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 930
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[CSR]
[Opel]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Solutia lui Criss e cea mai buna, dar in cazul in care trebuie intervenit in zine mai sensibile sau mei greu accesibile, o solutie ar fi chitul cu pulbere de Aluminiu, care e mult mai bun si mai rezistent decat cel cu fibra de sticla.
Xdriver is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 12:48   #4
k4r4
Old School Cars

Stage 5
 
k4r4's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 700
Member of:
[Old School Cars]
[DACIA]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

salut. caut de foarte multa vreme solutii de genul asta pt transformarea ruginii, dar nu am gasit. daca poti sa-mi spui si mie in ce lant de magazine...sau unde pot gasi cel mai probabil solutia asta.
__________________
It's a man's obligation to stick his boneration in a women's separation; this sort of penetration will increase the population of the younger generation.
k4r4 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 15:02   #5
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Quote:
Originally Posted by k4r4 View Post
salut. caut de foarte multa vreme solutii de genul asta pt transformarea ruginii, dar nu am gasit. daca poti sa-mi spui si mie in ce lant de magazine...sau unde pot gasi cel mai probabil solutia asta.
Ce am luat eu este loctite 7505 si l-am cumparat de la Aspad.
il poti comanda si direct pe pagina .
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 12:41   #6
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Din cate stiu eu, si a fost folosit cu succes (masina are 2 ani de la restaurare fara sa apara probleme de rugina), Kelade este produsul. Un grund care neutralizeaza rugina pe baza de apa. Pentru o masina este mai mult decat suficient 2 litri de produs aplicat in punctele critice.
Acum imi restaurez si eu masina si folosesc Kelade. Sa vedem ce surprize apar cad o sa dea caroseria jos de pe sasiu....
Ca solutie ideala, dupa acest produs o sa aplic o acoperire cu zinc-aluminiu. Se gaseste la tub de spray. Ei zic ca e 100% garantat contra ruginii. E ca si cum ai zinca tabla.
__________________
MARCH OR DIE

https://forum.4tuning.ro/album.php?albumid=849
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 19:09   #7
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Quote:
Originally Posted by Dihorul View Post
Din cate stiu eu, si a fost folosit cu succes (masina are 2 ani de la restaurare fara sa apara probleme de rugina), Kelade este produsul. Un grund care neutralizeaza rugina pe baza de apa. Pentru o masina este mai mult decat suficient 2 litri de produs aplicat in punctele critice.
Acum imi restaurez si eu masina si folosesc Kelade. Sa vedem ce surprize apar cad o sa dea caroseria jos de pe sasiu....
Ca solutie ideala, dupa acest produs o sa aplic o acoperire cu zinc-aluminiu. Se gaseste la tub de spray. Ei zic ca e 100% garantat contra ruginii. E ca si cum ai zinca tabla.
unde se gaseste kelage?
kirin is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 23:40   #8
Dihorul

Stage 4
 
Dihorul's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 213
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Il vinde Alex, un tip din Pitesti, asa arata broasca lui dupa doi ani de la restaurare... Un German Look autentic.
Telefon: 0722555808
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	709
Size:	219.9 KB
ID:	693893  
Dihorul is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 17:04   #9
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Quote:
Originally Posted by Dihorul View Post
Il vinde Alex, un tip din Pitesti, asa arata broasca lui dupa doi ani de la restaurare... Un German Look autentic.
Telefon: 0722555808
preturi ?
kirin is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 19:22   #10
Cipin-KUS

Stage 5
 
Cipin-KUS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,208
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[Opel]
[DAEWOO]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

salut kirin , imi poti spune te rog unde il pot gasi pe walker? e membru aici pe forum? ai ideie daca o lancia delta integrale model de serie poate fi incadrata ca masina istorica? taxa de imatriculare este exagerata ca sa pot lua in considerare aceasta optiune, multumesc anticipat!
Cipin-KUS is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 22:07   #11
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Quote:
Originally Posted by Cipin-KUS View Post
salut kirin , imi poti spune te rog unde il pot gasi pe walker? e membru aici pe forum? ai ideie daca o lancia delta integrale model de serie poate fi incadrata ca masina istorica? taxa de imatriculare este exagerata ca sa pot lua in considerare aceasta optiune, multumesc anticipat!
este membru aici .poti sa ii iei numarul de telefon de pe site-ul rcr ( www.retromobil.ro , numele dansului este Cristian Stoian )
kirin is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 23:29   #12
BluBear

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,111
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Revenind la subiect, stiti cumva cateva serviceuri ce fac lucrari de sablare in bucuresti?Daca da unde, cum si cat?
BluBear is offline   Reply With Quote
Old 14-01-09, 23:14   #13
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

stiu de sablare ca facea oldtimer.ro la moara vlasiei langa bucuresti. cauta pe google si pune mana pe telefoane si suna la diverse firme care vand si sigur mai gasesti. erau unii care vindeau aparatura si avea utilaje instalate undeva in IMGB
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-09, 19:50   #14
vasi_bmw89

Stage 5
 
vasi_bmw89's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 498
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Buna!pentru inceput vreau sa va spun ca doresc a-mi cumpara un BMW e12 din 1977...care ca orice masina din acel an are probleme cu rugina in mare parte la praguri si podea....va rog sa-mi spuneti daca ar fi o investitie buna avand in vedere pretul de achizitie doar 1500RON aceasta fiind inmatriculata!!fara ITP si asigurare.....astept un raspuns va multumesc!!!!
vasi_bmw89 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-09, 11:08   #15
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor

Quote:
Originally Posted by vasi_bmw89 View Post
Buna!pentru inceput vreau sa va spun ca doresc a-mi cumpara un BMW e12 din 1977...care ca orice masina din acel an are probleme cu rugina in mare parte la praguri si podea....va rog sa-mi spuneti daca ar fi o investitie buna avand in vedere pretul de achizitie doar 1500RON aceasta fiind inmatriculata!!fara ITP si asigurare.....astept un raspuns va multumesc!!!!
fara poze nu o sa-ti raspunda nimeni cum trebuie. pune poze cat mai clare cu zonele afectate + masina in ansamblu
kirin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -