![]() |
Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
4 Attachment(s)
Daca tot am facut acest topic voi incepe eu prin prezentarea TEMPORARA a solutiei alese de mine in cazul ruginei.
Am folosit un produs de la Loctite - Rost Killer (sper sa nu se considere reclama, nu am nici un interes dar eu am cautat foarte mult o astfel de solutie). Acesta are rolul de a transforma rugina in legatura stabila de fier, cel putin asa se presupune. Pe langa cel de la loctite am mai gasit dupa ce am cautat pe diverse forum-uri si alte solutii care fac acelasi lucru : Silvan, Vectan etc. dar asta a fost singurul pe care l-am gasit in comert. Atasez cateva poze care sa arate cum arata inainte si dupa. Peste aceasta solutie se poate vopsi direct insa eu sper ca in mai anul viitor sa o refac toata tabla si am ales aceasta solutie doar ca prevenire a extinderii zonelor afectate. Rog pe cei care intalnesc probleme sa le posteze aici. |
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Quote:
Solutia sanatoasa e inlocuirea zonelor afectate cu tabla noua sau in locurile unde nu e perforata tabla de rugina, polizarea pana se obtine luciu metalic. |
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Solutia lui Criss e cea mai buna, dar in cazul in care trebuie intervenit in zine mai sensibile sau mei greu accesibile, o solutie ar fi chitul cu pulbere de Aluminiu, care e mult mai bun si mai rezistent decat cel cu fibra de sticla.
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
salut. caut de foarte multa vreme solutii de genul asta pt transformarea ruginii, dar nu am gasit. daca poti sa-mi spui si mie in ce lant de magazine...sau unde pot gasi cel mai probabil solutia asta.
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Quote:
il poti comanda si direct pe pagina . |
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Din cate stiu eu, si a fost folosit cu succes (masina are 2 ani de la restaurare fara sa apara probleme de rugina), Kelade este produsul. Un grund care neutralizeaza rugina pe baza de apa. Pentru o masina este mai mult decat suficient 2 litri de produs aplicat in punctele critice.
Acum imi restaurez si eu masina si folosesc Kelade. Sa vedem ce surprize apar cad o sa dea caroseria jos de pe sasiu.... Ca solutie ideala, dupa acest produs o sa aplic o acoperire cu zinc-aluminiu. Se gaseste la tub de spray. Ei zic ca e 100% garantat contra ruginii. E ca si cum ai zinca tabla. |
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Quote:
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
1 Attachment(s)
Il vinde Alex, un tip din Pitesti, asa arata broasca lui dupa doi ani de la restaurare... Un German Look autentic.
Telefon: 0722555808 |
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Quote:
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
salut kirin , imi poti spune te rog unde il pot gasi pe walker? e membru aici pe forum? ai ideie daca o lancia delta integrale model de serie poate fi incadrata ca masina istorica? taxa de imatriculare este exagerata ca sa pot lua in considerare aceasta optiune, multumesc anticipat!
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Quote:
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Revenind la subiect, stiti cumva cateva serviceuri ce fac lucrari de sablare in bucuresti?Daca da unde, cum si cat?
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
stiu de sablare ca facea oldtimer.ro la moara vlasiei langa bucuresti. cauta pe google si pune mana pe telefoane si suna la diverse firme care vand si sigur mai gasesti. erau unii care vindeau aparatura si avea utilaje instalate undeva in IMGB
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Buna!pentru inceput vreau sa va spun ca doresc a-mi cumpara un BMW e12 din 1977...care ca orice masina din acel an are probleme cu rugina in mare parte la praguri si podea....va rog sa-mi spuneti daca ar fi o investitie buna avand in vedere pretul de achizitie doar 1500RON aceasta fiind inmatriculata!!fara ITP si asigurare.....astept un raspuns va multumesc!!!!
|
Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:28. |
- Copyright 2026 4Tuning