Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Old School Cars (https://forum.4tuning.ro/568-old-school-cars.html)
-   -   Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor (https://forum.4tuning.ro/568-old-school-cars/90861-sfaturi-probleme-intalnite-reconditionare-rezolvarea.html)

nxtaz 16-09-08 15:29

Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
4 Attachment(s)
Daca tot am facut acest topic voi incepe eu prin prezentarea TEMPORARA a solutiei alese de mine in cazul ruginei.

Am folosit un produs de la Loctite - Rost Killer (sper sa nu se considere reclama, nu am nici un interes dar eu am cautat foarte mult o astfel de solutie). Acesta are rolul de a transforma rugina in legatura stabila de fier, cel putin asa se presupune. Pe langa cel de la loctite am mai gasit dupa ce am cautat pe diverse forum-uri si alte solutii care fac acelasi lucru : Silvan, Vectan etc. dar asta a fost singurul pe care l-am gasit in comert.

Atasez cateva poze care sa arate cum arata inainte si dupa. Peste aceasta solutie se poate vopsi direct insa eu sper ca in mai anul viitor sa o refac toata tabla si am ales aceasta solutie doar ca prevenire a extinderii zonelor afectate.

Rog pe cei care intalnesc probleme sa le posteze aici.

criss 17-09-08 07:36

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Quote:

Originally Posted by nxtaz (Post 1757184)
Peste aceasta solutie se poate vopsi direct insa eu sper ca in mai anul viitor sa o refac toata tabla si am ales aceasta solutie doar ca prevenire a extinderii zonelor afectate.

Rog pe cei care intalnesc probleme sa le posteze aici.

Ca solutie temporara e ok, dar in timp nu rezista,am folosit si eu aceasta metoda si a avut efect aprox 6-7 luni dupa care au revenit punctele de rugina la suprafata.

Solutia sanatoasa e inlocuirea zonelor afectate cu tabla noua sau in locurile unde nu e perforata tabla de rugina, polizarea pana se obtine luciu metalic.

Xdriver 23-09-08 12:10

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Solutia lui Criss e cea mai buna, dar in cazul in care trebuie intervenit in zine mai sensibile sau mei greu accesibile, o solutie ar fi chitul cu pulbere de Aluminiu, care e mult mai bun si mai rezistent decat cel cu fibra de sticla.

k4r4 23-09-08 12:48

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
salut. caut de foarte multa vreme solutii de genul asta pt transformarea ruginii, dar nu am gasit. daca poti sa-mi spui si mie in ce lant de magazine...sau unde pot gasi cel mai probabil solutia asta.

nxtaz 23-09-08 15:02

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Quote:

Originally Posted by k4r4 (Post 1771021)
salut. caut de foarte multa vreme solutii de genul asta pt transformarea ruginii, dar nu am gasit. daca poti sa-mi spui si mie in ce lant de magazine...sau unde pot gasi cel mai probabil solutia asta.

Ce am luat eu este loctite 7505 si l-am cumparat de la Aspad.
il poti comanda si direct pe pagina .

Dihorul 06-11-08 12:41

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Din cate stiu eu, si a fost folosit cu succes (masina are 2 ani de la restaurare fara sa apara probleme de rugina), Kelade este produsul. Un grund care neutralizeaza rugina pe baza de apa. Pentru o masina este mai mult decat suficient 2 litri de produs aplicat in punctele critice.
Acum imi restaurez si eu masina si folosesc Kelade. Sa vedem ce surprize apar cad o sa dea caroseria jos de pe sasiu....
Ca solutie ideala, dupa acest produs o sa aplic o acoperire cu zinc-aluminiu. Se gaseste la tub de spray. Ei zic ca e 100% garantat contra ruginii. E ca si cum ai zinca tabla.

kirin 07-11-08 19:09

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Quote:

Originally Posted by Dihorul (Post 1847052)
Din cate stiu eu, si a fost folosit cu succes (masina are 2 ani de la restaurare fara sa apara probleme de rugina), Kelade este produsul. Un grund care neutralizeaza rugina pe baza de apa. Pentru o masina este mai mult decat suficient 2 litri de produs aplicat in punctele critice.
Acum imi restaurez si eu masina si folosesc Kelade. Sa vedem ce surprize apar cad o sa dea caroseria jos de pe sasiu....
Ca solutie ideala, dupa acest produs o sa aplic o acoperire cu zinc-aluminiu. Se gaseste la tub de spray. Ei zic ca e 100% garantat contra ruginii. E ca si cum ai zinca tabla.

unde se gaseste kelage?

Dihorul 07-11-08 23:40

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
1 Attachment(s)
Il vinde Alex, un tip din Pitesti, asa arata broasca lui dupa doi ani de la restaurare... Un German Look autentic.
Telefon: 0722555808

kirin 08-11-08 17:04

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Quote:

Originally Posted by Dihorul (Post 1850257)
Il vinde Alex, un tip din Pitesti, asa arata broasca lui dupa doi ani de la restaurare... Un German Look autentic.
Telefon: 0722555808

preturi ?

Cipin-KUS 06-12-08 19:22

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
salut kirin , imi poti spune te rog unde il pot gasi pe walker? e membru aici pe forum? ai ideie daca o lancia delta integrale model de serie poate fi incadrata ca masina istorica? taxa de imatriculare este exagerata ca sa pot lua in considerare aceasta optiune, multumesc anticipat!

kirin 06-12-08 22:07

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Quote:

Originally Posted by Cipin-KUS (Post 1906371)
salut kirin , imi poti spune te rog unde il pot gasi pe walker? e membru aici pe forum? ai ideie daca o lancia delta integrale model de serie poate fi incadrata ca masina istorica? taxa de imatriculare este exagerata ca sa pot lua in considerare aceasta optiune, multumesc anticipat!

este membru aici .poti sa ii iei numarul de telefon de pe site-ul rcr ( www.retromobil.ro , numele dansului este Cristian Stoian )

BluBear 09-01-09 23:29

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Revenind la subiect, stiti cumva cateva serviceuri ce fac lucrari de sablare in bucuresti?Daca da unde, cum si cat?

alex MG ZR 160 14-01-09 23:14

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
stiu de sablare ca facea oldtimer.ro la moara vlasiei langa bucuresti. cauta pe google si pune mana pe telefoane si suna la diverse firme care vand si sigur mai gasesti. erau unii care vindeau aparatura si avea utilaje instalate undeva in IMGB

vasi_bmw89 15-01-09 19:50

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Buna!pentru inceput vreau sa va spun ca doresc a-mi cumpara un BMW e12 din 1977...care ca orice masina din acel an are probleme cu rugina in mare parte la praguri si podea....va rog sa-mi spuneti daca ar fi o investitie buna avand in vedere pretul de achizitie doar 1500RON aceasta fiind inmatriculata!!fara ITP si asigurare.....astept un raspuns va multumesc!!!!

kirin 18-01-09 11:08

Re: Sfaturi - Probleme intalnite in reconditionare si rezolvarea lor
 
Quote:

Originally Posted by vasi_bmw89 (Post 1984409)
Buna!pentru inceput vreau sa va spun ca doresc a-mi cumpara un BMW e12 din 1977...care ca orice masina din acel an are probleme cu rugina in mare parte la praguri si podea....va rog sa-mi spuneti daca ar fi o investitie buna avand in vedere pretul de achizitie doar 1500RON aceasta fiind inmatriculata!!fara ITP si asigurare.....astept un raspuns va multumesc!!!!

fara poze nu o sa-ti raspunda nimeni cum trebuie. pune poze cat mai clare cu zonele afectate + masina in ansamblu


All times are GMT +2. The time now is 19:28.

- Copyright 2026 4Tuning