Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Old School Cars

Old School Cars Old School Cars - Masini Retro

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-09, 21:57   #271
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Usergroup de masini retro

Desi s-a comunicat de mai multe ori pe acest thread sa nu aplicati la usergroup daca nu ati prezentat masina aici vad ca nu am fost destul de clari. Am dat deny pentru 10 useri care au aplicat pentru usergroup dar nu s-au regasit si aici.
Asadar, pentru a evita eventualele neplaceri va rog sa prezentati masinile aici inainte de a da join usergroupului.

De asemenea tin sa reamintesc adresa unde puteti aplica pentru a face parte din acest grup. Click AICI si cautati grupul.
nxtaz is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 18:13   #272
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Usergroup de masini retro

Se poate sa sper si eu la ceva ?? Kadett C Limo 79 ??? in constructie momentan ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAGE_013.jpg
Views:	402
Size:	253.0 KB
ID:	839669  
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 20-03-09, 19:07   #273
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Usergroup de masini retro

Quote:
Originally Posted by Low_Ridah View Post
Se poate sa sper si eu la ceva ?? Kadett C Limo 79 ??? in constructie momentan ...
cred ca am scris de cateva ori pe acest thread : NU APLICATI CU O SINGURA POZA ! Oricine poate face poze la masinile de pe strada. O aplicatie ar trebui sa cuprinda : cateva poze,datele masinii,mentiunea daca este reconditionata sau nu. Cred ca in curand o sa fac impreuna cu nxtaz o cerere "tip" pe care va trebui completata .
kirin is offline   Reply With Quote
Old 21-03-09, 22:23   #274
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default

Salut,
Am un Ford Capri mk3 din 1981, reconditionat in 2006, motorul era V6, 2300 cc dar pt ca era "kaput" l-am schimbat cu un DOHC 2.0 efi, 120cp in stare perfecta, la fel si cutia de viteza in 5 trepte. De asemenea, am inlocuit telescoape fata si spate cu altele noi precum si rotile de 175 70 13 cu altele de 195 50 15. A fost ceva cheltuiala si foarte multa munca dar a meritat efortul. Mai multe poze in semnatura Capricosti, clik Album foto... Click image for larger version

Name:	foto camera 013.jpg
Views:	515
Size:	468.0 KB
ID:	841490

Click image for larger version

Name:	foto camera 014.jpg
Views:	504
Size:	589.0 KB
ID:	841491
[

PS: stiu ca unora n-o sa le placa eleronul, dar mie imi place, si consider ca la o masina sport asa ceva este permis...

Last edited by kirin; 22-03-09 at 20:15. Reason: fara posturi consecutive, foloseste edit
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 20:21   #275
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Usergroup de masini retro

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
Salut,
Am un Ford Capri mk3 din 1981, reconditionat in 2006, motorul era V6, 2300 cc dar pt ca era "kaput" l-am schimbat cu un DOHC 2.0 efi, 120cp in stare perfecta, la fel si cutia de viteza in 5 trepte. De asemenea, am inlocuit telescoape fata si spate cu altele noi precum si rotile de 175 70 13 cu altele de 195 50 15. A fost ceva cheltuiala si foarte multa munca dar a meritat efortul. Mai multe poze in semnatura Capricosti, clik Album foto... Attachment 841490

Attachment 841491
[

PS: stiu ca unora n-o sa le placa eleronul, dar mie imi place, si consider ca la o masina sport asa ceva este permis...

costi,masina e frumoasa pana la eleron. nu am lasat nici alte masini cu aripi de avion sa intre in usergroup. vorbeste cu baietii de pe sectiunea ford poate de ajuta unul cu unul care sa dea mai bine pe masina (nu cred ca ai motor de 6000 cmc pe masina si 700 de cai nebuni iar eleronul te ajuta sa nu zbori la mica altitudine ).

p.s : eu ti-am dat un sfat cu schimbatul eleronului asta nu inseamna ca trebuie s-o faci sau e vreo obligatie. esti binevenit pe sectiunea aceasta si fara sa intrii in usergroup . toate cele bune !
kirin is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 20:54   #276
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Usergroup de masini retro

Nu-i nici o problema, dar daca ai timp sa cauti site-uri cu meetinguri Ford Capri (si nu numai) o sa poti vedea ca se "admite" eleron -mai mare sau mai mic- chiar si la masini care nu au 6000 cp 700 cc(sau viceversa)... Trebuie sa "mananca si gura lor" o pita ,cei care "fabrica" eleroane ,(spoilere, jante,stopuri clare,si alte diverse accesorii after market). Multumesc pt opinie, si sper sa nu-mi iei in nume de rau comentariile. Succes in continuare !
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 22-03-09, 21:59   #277
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Usergroup de masini retro

...Nu vreau sa ma bag aiurea,si imi cer scuze daca deranjez pe cineva. Refuz sa imi dau cu parerea legat de eleronul baiatului,dar daca lui ii place,e OK. Dar asta nu inseamna ca nu mai are masina Old School...
Si cu eleron,si fara,masina ramane Old School. Eu cred ca ar trebui sa fie primit in Usergroup.

Cer scuze inca o data pt ca m-am bagat,si repet,e doar o parere.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:26   #278
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Usergroup de masini retro

costi,n-am ce comentariu sa-ti iau in nume de rau. n-am nimic cu masinile mai vechi modificate / actualizate (chiar imi plac mult ) dar in anumite limite ( la sectiunea masina mea opel era masina lui doar4u , facuta cum trebuie dar cu un eleron din alt film ) .

ehm,problema cu acceptatul e cu 2 taisuri,daca lasam unul trebuie sa-i lasam si pe ceilalti ... dupa aia o sa primim si dacii cu oua kinder pe antena,dupa aia moskvitchuri cu bari de plastic si eventual facute papuc...

n-am nimic cu comentariile voastre,doar nu s-a creat aceasta sectiune sa discutam in 2 insi (eu cu nxtaz)

toate cele bune !
kirin is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:33   #279
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Usergroup de masini retro

ca o parere personala, daca in perioada fabricatiei masinii exista acel eleron, cred ca ar fii ok, dar o masina anii '70, eleron NFS ....nu prea se pupa
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 15:25   #280
MON-u
Old School Cars

Stage 5
 
MON-u's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,074
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Usergroup de masini retro

sper ca primiti si un rechin... https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/67966-e21-pasiune-reconditionare.html
MON-u is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 20:30   #281
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Usergroup de masini retro

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
ca o parere personala, daca in perioada fabricatiei masinii exista acel eleron, cred ca ar fii ok, dar o masina anii '70, eleron NFS ....nu prea se pupa
cum ar zice francezul : i rest my case !
kirin is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 23:59   #282
mihai popovici

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 50
Default Re: Usergroup de masini retro

alex te rog nu mai fi asa rau,una peste alta toti avem cate o pasarica legata de masinile noastre,si eu si tu am adus modificari masinilor noastre asa ca nu cred ca e cazul sa facem discriminari.nu suntem nici un club retro cu acte in care se accepta doar masinile pur originale suntem doar niste flacai care am pus sau incercam sa punem pe picioare niste epave,nu supercar-uri din astea noi,si la drept vorbind nu suntem nici niste bosorogi care practic am restilizat niste masini care de mult trebuiau sa ajunga la casare.de aceea cred ca singura conditie de alaturare la acest "club exclusivist"ar trebui sa fie varsta masinilor si aceea sa fie de minim 20 de ani.respect foarte mult ce faci tu aici dar te rog din suflet da-le si altilor credit,aici poate pentru unii este ultima sansa de a se alatura unui usergroup dupa ce au fost alungati din alte cluburi pentru gusturile lor.sunt sigur ca daca ne-am strange vreodata vom atrage mai mult atentia decat o cireada de bmw,sau una de gagici vedete playboy.sunt alaturi de toti ce care sau postat pe acest forum.
mihai popovici is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 09:19   #283
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Usergroup de masini retro

Sunt de acord cu Mihai Popovici, si pentru a-i scoate pe unii din ignoranta cu referire la eleroane,spoilere,etc pe masini "old" ,o sa postez cateva fotografii,desi stiu ca asta nu e un site Ford Capri, dar in felul asta incerc sa aduc argumente in cazul meu.
Fiti linistiti ca nu caut sa intru "musai" in Usergroup de masini retro, dar nici nu-mi place sa se acrediteze ideea ca daca am eleron pe Capri sunt un tampit sau cretin.
Am mai afirmat ca e totusi o masina sport si ca nu vad nimic catasrofal in montarea eleronului...Click image for larger version

Name:	full_029.jpg
Views:	372
Size:	89.5 KB
ID:	848907

Click image for larger version

Name:	full_033.jpg
Views:	333
Size:	67.0 KB
ID:	848908

Click image for larger version

Name:	mk3_xpck.jpg
Views:	336
Size:	37.9 KB
ID:	848909

Click image for larger version

Name:	mk3_xpack.JPG
Views:	333
Size:	27.6 KB
ID:	848910
si as mai putea pune inca vreo suta de poze de astea insa atat deocamdata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	full_017.jpg
Views:	211
Size:	92.8 KB
ID:	848911  
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 27-03-09, 11:55   #284
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Usergroup de masini retro

Primul ar fi aratat deosebit de bine,cred ca cel mai frumos capri in viata,daca nu avea flacarile alea pe el. Eu asa cred.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-03-09, 10:54   #285
nxtaz
Old School Cars

Stage 5
 
nxtaz's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 1,568
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[Old School Cars]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Usergroup de masini retro

Quote:
Originally Posted by mihai popovici View Post
alex te rog nu mai fi asa rau,una peste alta toti avem cate o pasarica legata de masinile noastre,si eu si tu am adus modificari masinilor noastre asa ca nu cred ca e cazul sa facem discriminari.nu suntem nici un club retro cu acte in care se accepta doar masinile pur originale suntem doar niste flacai care am pus sau incercam sa punem pe picioare niste epave,nu supercar-uri din astea noi,si la drept vorbind nu suntem nici niste bosorogi care practic am restilizat niste masini care de mult trebuiau sa ajunga la casare.de aceea cred ca singura conditie de alaturare la acest "club exclusivist"ar trebui sa fie varsta masinilor si aceea sa fie de minim 20 de ani.respect foarte mult ce faci tu aici dar te rog din suflet da-le si altilor credit,aici poate pentru unii este ultima sansa de a se alatura unui usergroup dupa ce au fost alungati din alte cluburi pentru gusturile lor.sunt sigur ca daca ne-am strange vreodata vom atrage mai mult atentia decat o cireada de bmw,sau una de gagici vedete playboy.sunt alaturi de toti ce care sau postat pe acest forum.
Inca de la inceput am spus ca acceptam si masini modificate si am stabilit cu kirin sa facem din Old School Cars o mandrie pentru membri, adica daca vezi ca cineva e membru in acest grup, sigur are "un remat" cu care sa se mandreasca.
In ce masura vom duce la capat acest plan, nu stiu.

Quote:
Originally Posted by mihai popovici
Sunt de acord cu Mihai Popovici, si pentru a-i scoate pe unii din ignoranta cu referire la eleroane,spoilere,etc pe masini "old" ,o sa postez cateva fotografii,desi stiu ca asta nu e un site Ford Capri, dar in felul asta incerc sa aduc argumente in cazul meu.
Fiti linistiti ca nu caut sa intru "musai" in Usergroup de masini retro, dar nici nu-mi place sa se acrediteze ideea ca daca am eleron pe Capri sunt un tampit sau cretin.
Am mai afirmat ca e totusi o masina sport si ca nu vad nimic catasrofal in montarea eleronului...
Tampit sau cretin nu esti daca ai un eleron pe Capri, sincer nici nu vad de unde ai dedus "calitatea" asta.
Masina ta e facuta "clean" si sincer nici eu nu vad locul eleronului acolo. Parca nu se integreaza deloc in ansamblu; poate unul mai discret ar fi mers.
Uita-te la linia masinilor postate de tine si uita-te si la masina ta. Nu zic ca e mai urata dar e pur si simplu mai "curata".
Ca sa nu fim acuzati ca primim in grup dupa gusturile personale cred ca ar fi o alegere corecta sa vedem si parerile celorlalti membri.
Eu unul impartasesc aceeasi parere cu kirin.
nxtaz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -