Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Troubleshooting

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-10, 19:43   #1
mihai_bogdan

Stage 3
 
mihai_bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Exclamation Motocicleta de la 14 ani

Salut!Momentan nu am varsta necesara de a da pentru permis(A1),asa ca va rog sa-mi spunti daca pot conduce mopede/scutere cu ''caroserie'' de motocicleta,gen: Aprillia rs 50,Gillera DNA ????

Va rog sa va limitati dar la intrebarea mea si nu la alte offtopic-uri!!
__________________
mihai_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 16:40   #2
rs-dey

Stage 5
 
rs-dey's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 918
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Motocicleta de la 14 ani?

nu prea este legal,adica nu e deloc...
rs-dey is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 11:57   #3
undercouver1993

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 29
Default Re: Motocicleta de la 14 ani ?

) u nici nu ai voie sa mergi cu scuteru) da k moto...indiferent de capacitatea ei:P...mai ai de mankat copile vreo 2 ani:P
undercouver1993 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 16:10   #4
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Motocicleta de la 14 ani ?

Quote:
Originally Posted by undercouver1993 View Post
) u nici nu ai voie sa mergi cu scuteru) da k moto...indiferent de capacitatea ei:P...mai ai de mankat copile vreo 2 ani:P
UIte cine vorbeste,asta mare ) ba ,ma abtineti-va ....crezi ca esti cu mult mai mare decat el?
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 22:17   #5
mihai_bogdan

Stage 3
 
mihai_bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Default Re: Motocicleta de la 14 ani ?

Quote:
Originally Posted by undercouver1993 View Post
) u nici nu ai voie sa mergi cu scuteru) da k moto...indiferent de capacitatea ei:P...mai ai de mankat copile vreo 2 ani:P
Ia citeste ultima mea propozitie din primu' post!!
mihai_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 14:09   #6
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Motocicleta de la 14 ani ?

cumparati un piaggio ciao ( moped cu pedale ) doar aia poti conduce la 14 ani si nu pe drumurile publice . Din punct de vedere practic poti conduce si R1 doar sa poti sa il ti si sa nu iesi cu el in public daca ai circuit in spatele blocului si e al tau poti cumpara ce vrei tu si sa te dai in spatiul tau privat , sper ca m-ai inteles nu am zis cu rautate , insa vreau sa iti mai zic ceva la 14 ani nu prea esti constient de faptele tale astfel incat daca iesi pe sosea si lovesti o baba ( chiar daca ea a trecut pe rosu si tu pe verde ) tu esti vinovat , daca stai la semafor ( la culoarea rosie ) si vine altu din spate si te arunca 3 metri tu esti de vina. Ai grija si sper sa faci o alegere cat mai buna pentru viata ta si a celor din jurul tau
shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 14:23   #7
rock_angel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 348
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Motocicleta de la 14 ani ?

shoby..daca nu ai voie pe drumurile publice..inseamna ca nu ai voie sa conduci...ca asa..si eu pot sa iau un gsx-r si sa ma dau cu el pe Amckart..
chiar si pt. un scuter cu pedale iti trebuie curs de legislatie(trebuie sa ai 16 ani ca sa faci acel curs)


pt. motoarele de maxim 49 cc (scutere,rs,tzr,dna,etc) ai nevoie de curs de legislatie,casca,sa fie inregistrat si asigurare
rock_angel is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 14:39   #8
shoby13

Stage 5
 
shoby13's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 531
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Motocicleta de la 14 ani ?

uite cine vorbea baiatu de 14 ani cu runneru care se indrepata catre dig ) eu cred ca am spus corect ce am spus daca are baiatu un spatiu privat o proprietate privata poate sa se dea acolo nu numai cu motoru ci si cu tiru poate sa faca ce vrea muschii lui pe proprietatea lui
shoby13 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 23:25   #9
mihai_bogdan

Stage 3
 
mihai_bogdan's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 131
Default Re: Motocicleta de la 14 ani

shoby vezi ca nici piaggio ciao nu pot conduce LEGAL,da' eu tot merg cu el,din mai mult motive
1.stau la tara,politia pe aici e...
2.nu merge pe drumuri publice
mihai_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 02-06-10, 12:00   #10
tzku10

Stage 3
 
tzku10's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 113
Default Re: Motocicleta de la 14 ani

Poti sa-ti cumperi Aprilia SR 50 sau alt ceva de la 14 ani , poti si de la 6, insa e riscul tau ! Amenda e usturatoare si nu cred ca-ti doresti .
__________________
Malaguti F12 Sound Check Link!
tzku10 is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 20:36   #11
dany323bmx

Stage 5
 
dany323bmx's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 354
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Motocicleta de la 14 ani

Salutare tuturor
Si eu am 14 ani si totusi merg cu scuteru
Foarte rara pe drumurile publice dar in rest pe unde apus(la plaja, la dig , pe la padure,etc)
Dar totusi scuterele elctrice sunt legale?
Nici de 49 nu sunt nici mai mari
__________________
Si inca ceva, Colin McRae si-a inceput cariera la 16 ani asa ca ignora-i pe cei care iti spun sa-ti bagi mintile in cap si sa-ti iei permisul mai intai si apoi cine stie ce troaca doar ca sa pari responsabil in ochii unora pentru care poate masina este doar un fier care te duce din A in B. Urmeaza-ti visul tau oricare ar fi ala si NICIODATA nu trai viata altuia
dany323bmx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -