Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Troubleshooting

Reply
 
Thread Tools
Old 02-12-10, 09:45   #1
NeoVisS

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 1
Question Problema scuter.. sa fie setul uzat sau sa piarda compresie?

Salut!
Am si eu o problema cu scuterul. Totul a inceput acum doua zile.. am schimbat rolele de la variator, am montat totul ok si l-am pornit (a pornit la prima pedala), apoi scuterul fiiind pe cric, l-am accelerat putin sa vad cum merge, la un momentdat motorul a dat un "rateu", cum sa va explic, ca un fasait puternic pe toba... dupa asta l-am lasat imediat la relanti, si, si-a revenit.. am zis ca nu e nimic grav.. cam peste o ora am iesit putin cu el sa vad daca este vreo diferenta la viteza (dupa ce am schimbat rolele). diferenta era, avea viteza mai bunicica si demarajul mai bun.. (nu l-am fortat, cu mai mult de 20 nu am mers). am revenit cu el acasa, si dupa ce l-am pus iar pe cric, am zis hai sa il mai pornesc o data, si am accelerat iar putin mai mult, dupa cateva secunde s-a auzit iar acel sunet puternic si s-a oprit motorul... am incercat sa il pornesc dar in zadar... am zis ca este setul, apoi m-am gandit sa desfac capacul de la transmisie si sa ma uit putin si pe acolo.. zis si facut, am scos capacul, variatorul, fulia... dupa ce am scos tot, am vazut ca semeringul era iesit complet din locasul lui, pur si simplu statea liber pe ax... de aici si nelamurirea mea, motorul poate pierde compresie pe acolo? am fixat semeringul inapoi in locasul lui si am montat totul asa cum a fost, (inainte sa montez semeringul inapoi am dat cu putin ulei pe el.. oare nu trebuia ?) apoi am incercat sa il pornesc.. a pornit dupa vreo 5 pedale.. acum problema era alta, il porneam si daca il lasam asa la relanti, mergea cam 2 minute si se oprea sigur, si mai important de atat, daca il porneam si incercam sa accelerez putin se ineca si se oprea imediat... pe deasupra imi uda si bujia in exces, ceea ce inainte nu se intampla asta... acum nu mai porneste deloc.


Eu ma gandesc asa, sa fie oare de la set, sa se fi "dus" ca am accelarat eu mai puternic? sau sa piarda compresie pe la semering pe acolo?
Scuterul mergea perfect, pana atunci cand am accelarat si s-a auzit acel fasait puternic (banuiesc ca pe toba).

Daca m-ar putea ajuta si pe mine cineva cu un sfat, i-as fi foarte reunoscator!! Pentru ca nu stiu ce sa fac, sa ii cumpar set nou, sa ii cumpar semering-uri si rulmenti.. dar pentru asta trebuie desfacut carterul, ceea ce am inteles ca este o operatiune cam grea. Nu stiu ce sa fac...
NeoVisS is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 18:30   #2
fl0rin

Stage 5
 
fl0rin's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 337
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Problema scuter.. sa fie setul uzat sau sa piarda compresie?

dupa ce ai zis mai sus eu zic ca trebuie schimbate semeringurile
fl0rin is offline   Reply With Quote
Old 05-03-11, 16:08   #3
Gabrielle

Stage 2
 
Gabrielle's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 45
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Problema scuter.. sa fie setul uzat sau sa piarda compresie?

100% este de la acel semering schimbal cel mai bine
Gabrielle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -